Main | JAPAN »


2018”N9ŒŽ28“ú
World Judo Championships 2018 [8th Day]
(AZE Baku, 27 Sept. 2018)

MIXED TEAM
1st:JAPAN
2nd:FRANCE
3rd:KOREA and RUSSIA
5th:GERMANY and AZERBAIJAN
7th:BRAZIL and NETHERLANDS

Preliminary JAPAN 4-0 MONGOLIA
Women -70kg ONO,YOKO›KOSOTO-GAKE(GS) TSEND-AYUSH,Naranjargal
Men -90kg MUKAI,Shoichiro›SEOI-NAGE BANDIKHUU,Baterdene
Women +70kg SONE,Akira›AWASE-WAZA BATTULGA,Munkhtuya
Men +90kg OGAWA,Yusei›HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3) ULZIIBAYAR,Duurenbayar
Women -57kg TAMAOKI,Momo - DORJSUREN,Sumiya
Men -73kg TATSUKAWA,Arata - GANBAATAR,Odbayar

Preliminary JAPAN 4-2 AZERBAIJAN
Men -90kg MUKAI,Shoichiro YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI)›MEHDIYEV,Mammadali
Women +70kg ASAHINA,Sara›YUSEI(GS WAZA-ARI with HARAI-MAKIKOMI) KINDZERSKA,Iryna
Men +90kg OGAWA,Yusei TANI-OTOSHI›KOKAURI,Ushangi
Women -57kg TAMAOKI,Momo›AWASE-WAZA MUNKHTSEDEV,Ichinkhorloo
Men -73kg TATSUKAWA,Arata›YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI) ORUJOV,Rustam
Women -70kg ONO,Yoko›YOKO-SHIHO-GATAME HASANLI,Gunel

Semifinal JAPAN 4-0 KOREA
Women +70kg SONE,Akira›SODE-TSURIKOMI-GOSHI HAN,Mi Jin
Men +90kg HARASAWA,Hisayoshi›HANSOKU-GACHI(SHIDO-3) KIM,Minjong
Women -57kg YOSHIDA,Tsukasa›USHIRO-KESA-GATAME KIM,Jin A
Men -73kg TATSUKAWA,Arata›YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) AHN,Joonsung
Women -70kg ONO,Yoko - KWON,Sun Yong
Men -90kg MUKAI,Shoichiro - GWAK,Donghan

Final JAPAN 4-1 FRANCE
Men +90kg HARASAWA,Hisayoshi›YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA) MARET,Cyrille
Women -57kg YOSHIDA,Tsukasa›AWASE-WAZA GNETO,Priscilla
Men -73kg TATSUKAWA,Arata›HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3) CHAINE,Guillaume
Women -70kg ONO,Yoko KOUCHI-GARI›GAHIE,Marie Eve
Men -90kg MUKAI,Shoichiro›URA-NAGE CLERGET,Axel
Women +70kg ASAHINA,Sara - M BAIRO,Anne Fatoumata
Posted by cozytoy at 23:44


2018”N9ŒŽ27“ú
World Judo Championships 2018 [7th Day]
(AZE Baku, 26 Sept. 2018)

Women +78kg
1st:ASAHINA,Sara(JPN)
2nd:ORTIZ,Idalys(CUB)
3rd:CERIC,Larisa(BIH) and SAYIT,Kayra(TUR)
5th:ADLINGTON,Sarah(GBR) and ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
7th:MARANIC,Ivana(CRO) and KINDZERSKA,Iryna(AZE)
@¦@’©”ä“ލ¹—…iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary ASAHINA,Sara(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:55) SUTALO,Ivana(CRO)
Preliminary ASAHINA AWASE-WAZA(2:40) HAN,Mi Jin(KOR)
Preliminary ASAHINA AWASE-WAZA(3:32) SAYIT,Kayra(TUR)
Semifinal ASAHINA SASAE-TSURIKOMI-ASHI(2:15) CERIC,Larisa(BIH)
Final ASAHINA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:24) ORTIZ,Idalys(CUB)

Men +100kg
1st:TUSHISHVILI,Guram(GEO)
2nd:KOKAURI,Ushangi(AZE)
3rd:HARASAWA,Hisayoshi(JPN) and ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
5th:OLTIBOEV,Bekmurod(UZB) and KRPALEK,Lukas(CZE)
7th:MEYER,Roy(NED) and RAKHIMOV,Temur(TJK)
@¦@Œ´‘ò@‹vŠìiƒtƒŠ[j‚Í‚RˆÊB
@¦@¬ì@—Y¨i–¾Ž¡‘åj‚Í‚R‰ñí‚Å—§‚¿Žp¨‚ł̊֐ߋZ‚É‚æ‚蔽‘¥•‰‚¯B

Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) SUMI-OTOSHI(2:18) PARRA,Angel(ESP)
Preliminary HARASAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:17) SILVA,Rafael(BRA)
Preliminary OGAWA,Yusei(JPN) UCHIMATA(3:59) SADIKOVIC,Harun(BIH)
Preliminary HARASAWA HARAI-GOSHI(3:16) KIM,Minjong(KOR)
Preliminary RAKHIMOV,Temur(TJK) HANSOKU-GACHI(3:23) OGAWA
Preliminary ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL) IPPON-SEOI-NAGE(3:32) HARASAWA
Repechage HARASAWA URA-NAGE(GS 5:13) MEYER,Roy(NED)
Fight for 3rd place HARASAWA OSOTO-GARI(3:35) OLTIBOEV,Bekmurod(UZB)
Posted by cozytoy at 23:43


2018”N9ŒŽ26“ú
World Judo Championships 2018 [6th Day]
(AZE Baku, 25 Sept. 2018)

Women -78kg
1st:HAMADA,Shori(JPN)
2nd:STEENHUIS,Guusje(NED)
3rd:VERKERK,Marhinde(NED) and BABINTSEVA,Aleksandra(RUS)
5th:YEATSBROWN,Katiejemima(GBR) and MA,Zhenzhao(CHN)
7th:MALONGA,Madeleine(FRA) and APOTEKAR,Klara(SLO)
@¦@ûM“c@®—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í—DŸB

Preliminary HAMADA,Shori(JPN) KOSOTO-GAKE(0:10) LEON,Karen(VEN)
Preliminary HAMADA YOKO-SHIHO-GATAME(1:24) GRAF,Bernadette(AUT)
Preliminary HAMADA YOKO-SHIHO-GATAME(3:43) APOTEKAR,Klara(SLO)
Semifinal HAMADA OUCHI-GARI(2:26) VERKERK,Marhinde(NED)
Final HAMADA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 9:23) STEENHUIS,Guusje(NED)

Men -100kg
1st:CHO,Guham(KOR)
2nd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
3rd:ILYASOV,Niyaz(RUS) and LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
5th:DARWISH,Ramadan(EGY) and WOLF,Aaron(JPN)
7th:FONSECA,Jorge(POR) and KORREL,Michael(NED)
@¦@ƒEƒ‹ƒtƒAƒƒ“i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB

Preliminary WOLF,Aaron(JPN) UCHIMATA(2:53) HAJAS,Matej(SVK)
Preliminary WOLF KATATE-JIME(2:53) DENISOV,Kirill(RUS)
Preliminary WOLF UCHIMATA(3:51) FREY,Karl-Richard
Preliminary ILYASOV,Niyaz(RUS) KOSOTO-GAKE(3:42) WOLF
Repechage WOLF YUSEI(WAZA-ARI with KATA-GURUMA) KORREL,Michael(NED)
Fight for 3rd place LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL) SUMI-OTOSHI(2:21) WOLF
Posted by cozytoy at 23:42


2018”N9ŒŽ25“ú
World Judo Championships 2018 [5th Day]
(AZE Baku, 24 Sept. 2018)

Women -70kg
1st:ARAI,Chizuru(JPN)
2nd:GAHIE,Marie Eve(FRA)
3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and ONO,Yoko(JPN)
5th:NIANG,Assmaa(MAR) and PEREZ,Maria(PUR)
7th:ZUPANCIC,Kelita(CAN) and CONWAY,Sally(GBR)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB

Preliminary ONO,Yoko(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:13) MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) AWASE-WAZA(3:28) HOWELL,Gemma(GBR)
Preliminary ONO YOKO-SHIHO-GATAME(GS 8:19) BERNHOLM,Anna(SWE)
Preliminary ARAI YUSEI(GS WAZA-ARI with DEASHI-BARAI 4:13) SCOCCIMARRO,Giovanna(GER)
Preliminary ONO KAMI-SHIHO-GATAME(3:03) RODRIGUEZ,Sara(ESP)
Preliminary ARAI YUSEI(WAZA-ARI with UKI-OTOSHI) ALVEAR,Yuri(COL)
Preliminary NIANG,Assmaa(MAR) KOSOTO-GAKE(2:04) ONO
Repechage ONO YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA 4:53) CONWAY,Sally(GBR)
Semifinal ARAI OUCHI-GARI(3:04) PEREZ,Maria(PUR)
Fight for 3rd place ONO HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:45) PEREZ,Maria(PUR)
Final ARAI AWASE-WAZA(1:29) GAHIE,Marie Eve(FRA)

Men -90kg
1st:SHERAZADISHVILI,Nikoloz(ESP)
2nd:SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB)
3rd:NAGASAWA,Kenta(JPN) and CLERGET,Axel(FRA)
5th:TOTH,Krisztian(HUN) and TRIPPEL,Eduard(GER)
7th:USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK) and GONZALEZ,Asley(CUB)
@¦@’·àV@Œ›‘åiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAGASAWA,Kenta(JPN) AWASE-WAZA(1:16) FINESSE,Nantenaina(SEY)
Preliminary NAGASAWA SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:27) GANTULGA,Altanbagana(MGL)
Preliminary NAGASAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:26) MARGIANI,Ushangi(GEO)
Preliminary SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:36) NAGASAWA
Repechage NAGASAWA YUSEI(WAZA-ARI with TSURI-GOSHI) USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK)
Fight for 3rd place NAGASAWA AWASE-WAZA(GS 7:43) TOTH,Krisztian(HUN)
Posted by cozytoy at 23:41


2018”N9ŒŽ24“ú
World Judo Championships 2018 [4th Day]
(AZE Baku, 23 Sept. 2018)

Women -63kg
1st:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
2nd:TASHIRO,Miku(JPN)
3rd:TRSTENJAK,Tina(SLO) and FRANSSEN,Juul(NED)
5th:DEL TORO CARVAJAL,Maylin(CUB) and TRAJDOS,Martyna(GER)
7th:HAECKER,Katharina(AUS) and UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(1:02) SUELLEN,Silva(LBN)
Preliminary TASHIRO KATATE-JIME(1:43) TREMBLAY,Stefanie(CAN)
Preliminary TASHIRO KATA-GATME(0:55) FRANSSEN,Juul(NED)
Semifinal TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) TRSTENJAK,Tina(SLO)
Final AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) HARAI-MAKIKOMI(GS 4:50) TASHIRO

Men -81kg
1st:MOLLAEI,Saeid(IRI)
2nd:FUJIWARA,Sotaro(JPN)
3rd:WIECZERZAK,Alexander(GER) and ALBAYRAK,Vedat(TUR)
5th:RESSEL,Dominic(GER) and SZWARNOWIECKI,Damian(POL)
7th:CASSE,Matthias(BEL) and KHALMURZAEV,Khasan(RUS)
@¦@“¡Œ´’‘¾˜Y@(“ú–{‘̈ç‘å)‚Í‚QˆÊB

Preliminary FUJIWARA,Sotaro(JPN) AWASE-WAZA(2:02) ZOLOEV,Vladimir(KGZ)
Preliminary FUJIWARA YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) DJALO,Alpha Oumar(FRA)
Preliminary FUJIWARA YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GAESHI) CHOUCHI,Sami(BEL)
Preliminary FUJIWARA YOKO-SHIHO-GATAME(3:26) SZWARNOWIECKI,Damian(POL)
Semifinal FUJIWARA SASAE-TSURIKOMI-ASHI(GS 6:29) RESSEL,Dominic(GER)
Final MOLLAEI,Saeid(IRI) YUSEI(GS WAZA-ARI with HARAI-MAKIKOMI 4:16) FUJIWARA
Posted by cozytoy at 23:40


2018”N9ŒŽ23“ú
World Judo Championships 2018 [3rd Day]
(AZE Baku, 22 Sept. 2018)

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)
3rd:DEGUCHI,Christa(CAN) and DORJSUREN,Sumiya(MGL)
5th:STOLL,Theresa(GER) and KWON,Youjeong(KOR)
7th:RECEVEAUX,Helene(FRA) and GJAKOVA,Nora(KOS)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) AWASE-WAZA(2:10) STOLL,Amelie(GER)
Preliminary YOSHIDA YOKO-SHIHO-GATAME(2:10) MONTEIRO,Telma(POR)
Preliminary YOSHIDA AWASE-WAZA(2:53) KWON,Youjeong(KOR)
Semifinal YOSHIDA YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA 4:40) DEGUCHI,Christa(CAN)
Final YOSHIDA AWASE-WAZA(1:20) SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)

Men -73kg
1st:AN,Changrim(KOR)
2nd:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
3rd:MOHAMMADI,Mohammad(IRI) and HEYDAROV,Hidayat(AZE)
5th:GANBAATAR,Odbayar(MGL) and TSEND-OCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
7th:SMAGULOV,Zhansay(KAZ) and SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚QˆÊB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) AWASE-WAZA(1:22) LEKOKO,Tirelo(BOT)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI 4:35) DELPOPOLO,Nicholas(USA)
Preliminary HASHIMOTO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(GS 4:23) CHAINE,Guillaume(FRA)
Preliminary HASHIMOTO HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:09) SMAGULOV,Zhansay(KAZ)
Semifinal HASHIMOTO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(GS 5:31) HEYDAROV,Hidayat(AZE)
Final AN,Changrim(KOR) KOSOTO-GAKE(2:09) HASHIMOTO
Posted by cozytoy at 23:39


2018”N9ŒŽ22“ú
World Judo Championships 2018 [2nd Day]
(AZE Baku, 21 Sept. 2018)

Women -52kg
1st:ABE,Uta(JPN)
2nd:SHISHIME,Ai(JPN)
3rd:MIRANDA,Erika(BRA) and BUCHARD,Amandine(FRA)
5th:PEREIRA,Jessica(BRA) and VAN SNICK,Charline(BEL)
7th:PRIMO,Gefen(ISR) and KUZIUTINA,Natalia(RUS)
@¦@ˆ¢•”@@ŽigìŠw‰@‚j‚Í—DŸB
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB

Preliminary ABE,Uta(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:43) PIENKOWSKA,Karolina(POL)
Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) AWASE-WAZA(1:15) ESTEVES,Mariana(POR)
Preliminary ABE SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:27) KOCHER,Fabienne(SUI)
Preliminary SHISHIME AWASE-WAZA(2:48) PERENC,Agata(POL)
Preliminary ABE KUZURE-KESA-GATAME(1:20) PEREIRA,Jessica(BRA)
Preliminary SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) KUZIUTINA,Natalia(RUS)
Semifinal ABE UDE-GARAMI(0:26) BUCHARD,Amandine(FRA)
Semifinal SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) MIRANDA,Erika(BRA)
Final ABE UCHIMATA(GS 4:53) SHISHIME

Men -66kg
1st:ABE,Hifumi(JPN)
2nd:SERIKZHANOV,Yerlan(KAZ)
3rd:AN,Baul(KOR) and ZANTARAIA,Georgii(UKR)
5th:CARGNIN,Daniel(BRA) and FLICKER,Tal(ISR)
7th:GANBOLD,Kherlen(MGL) and PULIAEV,Mikhail(RUS)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB

Preliminary ABE,Hifumi(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:10) CADET,Gerard(HAI)
Preliminary ABE AWASE-WAZA(1:03) MEDVES,Matteo(ITA)
Preliminary ABE YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) VIERU,Denis(MDA)
Preliminary ABE AWASE-WAZA(0:50) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
Semifinal ABE YUSEI(GS WAZA-ARI with TSURIKOMI-GOSHI 6:38) AN,Baul(KOR)
Final ABE UCHIMATA(1:13) SERIKZHANOV,Yerlan(KAZ)
Posted by cozytoy at 23:39


2018”N9ŒŽ21“ú
World Judo Championships 2018 [1st Day]
(AZE Baku, 20 Sept. 2018)

Women -48kg
1st:BILODID,Daria(UKR)
2nd:TONAKI,Funa(JPN)
3rd:PARETO,Paula(ARG) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:COSTA,Catarina(POR) and MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
7th:FIGUEROA,Julia(ESP) and STANGAR,Marusa(SLO)
@¦@“n–¼Šì•—“ìiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) RISHONY,Shira(ISR)
Preliminary TONAKI KUZURE-KESA-GATAME(GS 9:12) KANG,Yujeong(KOR)
Preliminary TONAKI KAMI-SHIHO-GATAME(4:00) FIGUEROA,Julia(ESP)
Semifinal TONAKI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:43) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
Final BILODID,Daria(UKR) OUCHI-GARI(2:07) TONAKI

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
3rd:PAPINASHVILI,Amiran(GEO) and NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
5th:HUSEYNOV,Karamat(AZE) and LEE,Harim(KOR)
7th:KIM,Yong Gwon(PRK) and TAKABATAKE,Eric(BRA)
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:42) SZABO,Csaba(HUN)
Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) URA-GATAME(1:22) STARKEL,David(SLO)
Preliminary NAGAYAMA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:36) CHKHVIMIANI,Lukhumi(GEO)
Preliminary TAKATO AWASE-WAZA(0:58) MIHU,Dorin(MDA)
Preliminary NAGAYAMA YUSEI(WAZA-ARI with Deashi-HARAI) PRECIADO,Lenin(ECU)
Preliminary TAKATO OKURI-ERI-JIME(2:57) KOFFIJBERG,Roy(NED)
Preliminary NAGAYAMA UCHIMATA(1:03) KIM,Yong Gwon(PRK)
Preliminary TAKATO OKURI-ERI-JIME(0:37) HUSEYNOV,Karamat(AZE)
Semifinal TAKATO YUSEI(GS WAZA-ARI with KOUCHI-GARI 4:16) NAGAYAMA
Fight for 3rd place NAGAYAMA UCHIMATA(GS 8:08) LEE,Harim(KOR)
Final TAKATO YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
Posted by cozytoy at 23:37


2018”N9ŒŽ10“ú
18th Asian Games 2018
(INA Jakarta, 29-31 August, 1 Sep 2018)

Men -60kg
1st:UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
2nd:SHISHIME,Toru(JPN)
3rd:YANG,Yung Wei(TPE) and LEE,Harim(KOR)
5th:AN,Jae Yong(PRK) and SHANG,Yi(CHN)
7th:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL) and SMETOV,Yeldos(KAZ)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB

Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:56) PHOU,Khi Phuk(CAM)
Preliminary SHISHIME HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:52) SHANG,Yi(CHN)
Semifinal SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) AN,Jae Yong(PRK)
Final UROZBOEV,Diyorbek(UZB) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:38) SHISHIME

Men -66kg
1st:AN,Baul(KOR)
2nd:MARUYAMA,Joshiro(JPN)
3rd:ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ) and TE,Artur(KGZ)
5th:ELIDRISSI,Ayoub(QAT) and AKHADOV,Shakhram(UZB)
7th:KIM,Hyong Un(PRK) and BATTOGTOKH,Erkhembayar(MGL)
@¦@ŠÛŽRéŽu˜Yiƒ~ƒLƒnƒEƒXj‚Í‚QˆÊB

Preliminary MARUYAMA,Joshiro(JPN) SEOI-NAGE(0:21) WU,Zhiqiang(CHN)
Preliminary MARUYAMA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:05) TE,Artur(KGZ)
Semifinal MARUYAMA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:03) ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ)
Final AN,Baul(KOR) SEOI-NAGE(0:42) MARUYAMA

Men -73kg
1st:ONO,Shohei(JPN)
2nd:AN,Changrim(KOR)
3rd:SCVORTOV,Victor(UAE) and MOHAMMADI,Mohammad(IRI)
5th:RYSMAMBETOV,Bektur(KGZ) and KIM,Chol Gwang(PRK)
7th:KHOJAZODA,Behruzi(TJK) and BOBOEV,Giyosjon(UZB)
@¦@‘å–ì@«•½iˆ®‰»¬j‚Í—DŸB

Preliminary ONO,Shohei(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:48) QING,Daga(CHN)
Preliminary ONO AWASE-WAZA(1:44) KIM,Chol Gwang(PRK)
Semifinal ONO UCHIMATA(2:30) SCVORTOV,Victor(UAE)
Final ONO YUSEI(GS WAZA-ARI 5:09) AN,Changrim(KOR)

Men -81kg
1st:KHAMZA,Didar(KAZ)
2nd:MOLLAEI,Saeid(IRI)
3rd:ZOLOEV,Vladimir(KGZ) and OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
5th:SASAKI,Takeshi(JPN) and LEE,Seungsu(KOR)
7th:GAO,Haiyuan(CHN) and BOLTABOEV,Sharofiddin(UZB)
@¦@²X–ØŒ’Žui’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary SASAKI,Takeshi(JPN) UCHIMATA(0:37) SARWAI,Muhammad Zaher(AFG)
Preliminary SASAKI KUZURE-KESA-GATAME(1:43) BOLTABOEV,Sharofiddin(UZB)
Semifinal KHAMZA,Didar(KAZ) SUMI-OTOSHI(2:23) SASAKI
Fight for 3rd place ZOLOEV,Vladimir(KGZ) SUMI-OTOSHI(1:44) SASAKI

Men -90kg
1st:GWAK,Donghan(KOR)
2nd:GANTULGA,Altanbagana(MGL)
3rd:USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK) and BAKER,Mashu(JPN)
5th:BOZBAYEV,Islam(KAZ) and SABIROV,Shakhzodbek(UZB)
7th:TEJENOV,Tejen(TKM) and ELIAS,Nacif(LBN)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚RˆÊB

Preliminary BAKER,Mashu(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:31) BULEKULOV,Faruh(KGZ)
Preliminary BAKER HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:39) BOZBAYEV,Islam(KAZ)
Semifinal GWAK,Donghan(KOR) HANSOKU-GACHI(3:22) BAKER
Fight for 3rd place BAKER KUZURE-KESA-GATAME(2:17) SABIROV,Shakhzodbek(UZB)

Men -100kg
1st:IIDA,Kentaro(JPN)
2nd:CHO,Guham(KOR)
3rd:LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL) and JURAEV,Sherali(UZB)
5th:SAIDOV,Saidzhalol(TJK) and REMARENCO,Ivan(UAE)
7th:DEMYANENKO,Viktor(KAZ) and HOJAMUHAMMEDOV,Batyr(TKM)
@¦@”Ñ“cŒ’‘¾˜Yi‘ŽmŠÙ‘åj‚Í—DŸB

Preliminary IIDA,Kentaro(JPN) UCHIMATA(1:27) LI,Huilin(CHN)
Preliminary IIDA UCHIMATA(1:23) HOJAMUHAMMEDOV,Batyr(TKM)
Semifinal IIDA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:34) LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
Final IIDA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:22) CHO,Guham(KOR)

Men +100kg
1st:KIM,Sungmin(KOR)
2nd:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
3rd:OLTIBOEV,Bekmurod(UZB) and MIRMAMADOV,Shakarmamad(TJK)
5th:MAHJOUB,Javad(IRI) and OJITANI,Takeshi(JPN)
7th:YIN,Yongjie(CHN) and TOKTOGONOV,Bekbolot(KGZ)
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í‚TˆÊB

Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) OSOTO-GARI(3:48) OLTIBOEV,Bekmurod(UZB)
Semifinal KIM,Sungmin(KOR) HANSOKU-GACHI(1:50) OJITANI
Fight for 3rd place MIRMAMADOV,Shakarmamad(TJK) FUSEN-GACHI(0:00) OJITANI

Women -48kg
1st:JEONG,Bokyeong(KOR)
2nd:KONDO,Ami(JPN)
3rd:GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) and MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
5th:XIONG,Yao(CHN) and JON,Yu Sun(PRK)
7th:GAO,Jun-Ying(TPE) and KELDIYOROVA,Diyora(UZB)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary KONDO,Ami(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:51) KELDIYOROVA,Diyora(UZB)
Semifinal KONDO AWASE-WAZA(3:51) GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
Final JEONG,Bokyeong(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:22) KONDO

Women -52kg
1st:TSUNODA,Natsumi(JPN)
2nd:PARK,Da Sol(KOR)
3rd:WARASIHA,Kachakorn(THA) and RIM,Song Sim(PRK)
5th:GANBOLD,Gantsetseg(MGL) and ZIYAEVA,Gulnoza(UZB)
7th:CHEN,Chin-Ying(TPE) and BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary TSUNODA,Natsumi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:22) KHADKA,Devika(NEP)
Preliminary TSUNODA AWASE-WAZA(1:24) CHEN,Chin-Ying(TPE)
Semifinal TSUNODA TOMOE-NAGE(0:56) RIM,Song Sim(PRK)
Final TSUNODA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:17) PARK,Da Sol(KOR)

Women -57kg
1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
2nd:KIM,Jin A(PRK)
3rd:DORJSUREN,Sumiya(MGL) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
5th:LU,Tongjuan(CHN) and NISHANBAYEVA,Sevara(KAZ)
7th:LEUNG,Po Sum(HKG) and KIM,Jandi(KOR)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í—DŸB

Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) AWASE-WAZA(2:00) WARASIHA,Yuriko(THA)
Preliminary TAMAOKI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:35) KIM,Jandi(KOR)
Semifinal TAMAOKI KATATE-JIME(2:09) LU,Tongjuan(CHN)
Final TAMAOKI SEOI-NAGE(2:42) KIM,Jin A(PRK)

Women -63kg
1st:NABEKURA,Nami(JPN)
2nd:WATANABE,Kiyomi(PHI)
3rd:HAN,Hee Ju(KOR) and TANG,Jing(CHN)
5th:BOLD,Gankhaich(MGL) and CHEN,Yun-Ting(TPE)
7th:FRADIVTHA,Ardelia Yuli(INA) and SENATHAM,Orapin(THA)
@¦@“ç‘q@“ß”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary NABEKURA,Nami(JPN) UCHIMATA(0:17) FRADIVTHA,Ardelia Yuli(INA)
Semifinal NABEKURA UCHIMATA(0:33) TANG,Jing(CHN)
Final NABEKURA AWASE-WAZA(3:20) WATANABE,Kiyomi(PHI)

Women -70kg
1st:NIIZOE,Saki(JPN)
2nd:KIM,Seongyeon(KOR)
3rd:MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB) and TSEND-AYUSH,Naranjargal(MGL)
5th:ZHU,Ya(CHN) and BEKTASKYZY,Zere(KAZ)
7th:KWON,Sun Yong(PRK) and TAKAHASHI,Mariya(PHI)
@¦@V“Y@¶‹GiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í—DŸB

Preliminary NIIZOE,Saki(JPN) AWASE-WAZA(1:29) ZHU,Ya(CHN)
Semifinal NIIZOE KESA-GATAME(0:56) BEKTASKYZY,Zere(KAZ)
Final NIIZOE YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Seongyeon(KOR)

Women -78kg
1st:SATO,Ruika(JPN)
2nd:PARK,Yujin(KOR)
3rd:OEDA,Ikumi(THA) and MA,Zhenzhao(CHN)
5th:YULDASHEVA,Nodira(UZB) and RAIFOVA,Zarina(KAZ)
7th:CHANTHAKOUMMANE,Khonema(LAO) and SHRESTHA,Punam(NEP)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary SATO,Ruika(JPN) OSOTO-GARI(0:19) CHANTHAKOUMMANE,Khonema(LAO)
Semifinal SATO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:44) MA,Zhenzhao(CHN)
Final SATO SASAE-TSURIKOMI-ASHI(3:23) PARK,Yujin(KOR)

Women +78kg
1st:SONE,Akira(JPN)
2nd:KIM,Minjeong(KOR)
3rd:ISSANOVA,Gulzhan(KAZ) and WANG,Yan(CHN)
5th:BATTULGA,Munkhtuya(MGL) and TSAI,Jia Wen(TPE)
7th:ILMATOVA,Rinata(UZB) and KAUR,Rajwinder(IND)
@¦@‘fª@@‹Pi“ì’}‚j‚Í—DŸB

Preliminary SONE,Akira(JPN) AWASE-WAZA(1:42) KAUR,Rajwinder(IND)
Semifinal SONE HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:27) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
Final SONE YUSEI(GS WAZA-ARI 4:27) KIM,Minjeong(KOR)

Mixed Team
1st:JAPAN
2nd:KAZAKHSTAN
3rd:REPUBLIC OF KOREA and CHINA

Preliminary JAPAN 3(NAIYO-GACHI)3 REPUBLIC OF KOREA
Semifinal JAPAN 4-0 CHINA
Final JAPAN 4-0 KAZAKHSTAN
Posted by cozytoy at 19:24


2017”N12ŒŽ19“ú
World Masters St. Petersburg 2017
(RUS St. Petersburg, 16-17 Dec. 2017)

Men -60kg
1st:NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
2nd:GARRIGOS,Francisco(ESP)
3rd:LUTFILLAEV,Sharafuddin(UZB) and DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
5th:MSHVIDOBADZE,Robert(RUS) and TAKABATAKE,Eric(BRA)
7th:YASHUEV,Islam(RUS) and KYRGYZBAYEV,Gusman(KAZ)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í—DŸB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
Preliminary NAGAYAMA IPPON(2:07) MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
Semifinal NAGAYAMA IPPON(2:55) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
Final NAGAYAMA IPPON(1:14) GARRIGOS,Francisco(ESP)

Men -66kg
1st:GANBOLD,Kherlen(MGL)
2nd:ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ)
3rd:SHMAILOV,Baruch(ISR) and MARGVELASHVILI,Vazha(GEO)
5th:PULIAEV,Mikhail(RUS) and CHIBANA,Charles(BRA)
7th:VIERU,Denis(MDA) and SHAMILOV,Yakub(RUS)

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
3rd:MACIAS,Tommy(SWE) and HEYDAROV,Hidayat(AZE)
5th:BOBOEV,Giyosjon(UZB) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
7th:MARGELIDON,Arthur(CAN) and ORUJOV,Rustam(AZE)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN24j‚Í—DŸB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(2:37) IARTCEV,Denis(RUS)
Preliminary HASHIMOTO UCHIMATA-SUKASHI(GS 5:08) MARGELIDON,Arthur(CAN)
Semifinal HASHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) HEYDAROV,Hidayat(AZE)
Final HASHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-OTOSHI) SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)

Men -81kg
1st:KHALMURZAEV,Khasan(RUS)
2nd:LAPPINAGOV,Aslan(RUS)
3rd:DE WIT,Frank(NED) and KHUBETSOV,Alan(RUS)
5th:MOLLAEI,Saeid(IRI) and SANTOS,Eduardo yudi(BRA)
7th:NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL) and LUCENTI,Emmanuel(ARG)

Men -90kg
1st:GVINIASHVILI,Beka(GEO)
2nd:GWAK,Dong-Han(KOR)
3rd:NAGASAWA,Kenta(JPN) and SHERAZADISHVILI,Nikoloz(ESP)
5th:TOTH,Krisztian(HUN) and KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
7th:MEHDIYEV,Mammadali(AZE) and KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
@¦@’·àV@Œ›‘åiƒp[ƒN24j‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAGASAWA,Kenta(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(2:52) BOZBAYEV,Islam(KAZ)
Preliminary NAGASAWA YUSEI(WAZA-ARI with TANI-OTOSHI) KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
Semifinal GWAK,Dong-Han(KOR) HANSOKU-GACHI(3:54) NAGASAWA
Fight for 3rd place NAGASAWA YUSEI(GS WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI 4:52) TOTH,Krisztian(HUN)

Men -100kg
1st:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
2nd:KORREL,Michael(NED)
3rd:CIRJENICS,Miklos(HUN) and MAMMADOV,Elkhan(AZE)
5th:FONSECA,Jorge(POR) and DENISOV,Kirill(RUS)
7th:BISULTANOV,Adlan(RUS) and GASIMOV,Elmar(AZE)

Men +100kg
1st:TUSHISHVILI,Guram(GEO)
2nd:MOURA,David(BRA)
3rd:GARCIA MENDOZA,Alex(CUB) and SILVA,Rafael(BRA)
5th:SARNACKI,Maciej(POL) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
7th:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL) and BONDARENKO,Stanislav(UKR)

Women -48kg
1st:TONAKI,Funa(JPN)
2nd:DOLGOVA,Irina(RUS)
3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
5th:CSERNOVICZKI,Eva(HUN) and KOYAMA,Stefannie arissa(BRA)
7th:CLEMENT,Melanie(FRA) and RISHONY,Shira(ISR)
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í—DŸB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) FUSEN-GACHI(0:00) KANG,Yu-Jeong(KOR)
Preliminary TONAKI YUSEI(GS SHIDO-2 4:39) KOYAMA,Stefannie arissa(BRA)
Semifinal TONAKI IPPON(3:49) CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
Final TONAKI IPPON(GS 9:04) DOLGOVA,Irina(RUS)

Women -52kg
1st:KUZIUTINA,Natalia(RUS)
2nd:BUCHARD,Amandine(FRA)
3rd:FLORIAN,Alexandra-larisa(ROU) and MIRANDA,Erika(BRA)
5th:PEREIRA,Jessica(BRA) and KRASNIQI,Distria(KOS)
7th:TSUNODA,Natsumi(JPN) and TEMELKOVA,Betina(ISR)
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚VˆÊB

Preliminary TSUNODA,Natsumi(JPN) IPPON(2:44) GUICA,Ecaterina(CAN)
Preliminary PEREIRA,Jessica(BRA) YUSEI(GS SHIDO-1 8:45) TSUNODA
Repechage KRASNIQI,Distria(KOS) YUSEI(WAZA-ARI) TSUNODA

Women -57kg
1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
2nd:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
3rd:RECEVEAUX,Helene(FRA) and KWON,You-Jeong(KOR)
5th:SILVA,Rafaela(BRA) and SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)
7th:STOLL,Theresa(GER) and NELSON LEVY,Timna(ISR)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) IPPON(1:57) BOROWSKA,Anna(POL)
Preliminary YOSHIDA IPPON(2:54) NELSON LEVY,Timna(ISR)
Semifinal YOSHIDA IPPON(3:52) SILVA,Rafaela(BRA)
Final DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(GS SHIDO-2 7:07) YOSHIDA

Women -63kg
1st:TASHIRO,Miku(JPN)
2nd:NABEKURA,Nami(JPN)
3rd:FRANSSEN,Juul(NED) and AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
5th:DAVYDOVA,Daria(RUS) and BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
7th:SCHLESINGER,Alice(GBR) and KRSSAKOVA,Magdalena(AUT)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@“ç‘q@“ß”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary NABEKURA,Nami(JPN) IPPON(3:35) WATANABE,Kiyomi(PHI)
Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) IPPON(3:12) VALKOVA,Ekaterina(RUS)
Preliminary NABEKURA YUSEI(WAZA-ARI) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
Preliminary TASHIRO IPPON(1:32) SCHLESINGER,Alice(GBR)
Semifinla NABEKURA IPPON(2:28) DAVYDOVA,Daria(RUS)
Semifinal TASHIRO IPPON(GS 8:20) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
Final TASHIRO IPPON(GS 4:42) NABEKURA

Women -70kg
1st:PORTELA,Maria(BRA)
2nd:MATIC,Barbara(CRO)
3rd:BERNHOLM,Anna(SWE) and GAHIE,Marie Eve(FRA)
5th:SAMARDZIC,Aleksandra(BIH) and POSVITE,Fanny estelle(FRA)
7th:NIANG,Assmaa(MAR) and POLLERES,Michaela(AUT)

Women -78kg
1st:VERKERK,Marhinde(NED)
2nd:MALONGA,Madeleine(FRA)
3rd:STEENHUIS,Guusje(NED) and STEVENSON,Karen(NED)
5th:DMITRIEVA,Anastasiya(RUS) and POWELL,Natalie(GBR)
7th:AGUIAR,Mayra(BRA) and TCHEUMEO,Audrey(FRA)

Women +78kg
1st:KIM,Min-Jeong(KOR)
2nd:ORTIZ,Idalys(CUB)
3rd:ALTHEMAN,Maria suelen(BRA) and CERIC,Larisa(BIH)
5th:KUELBS,Jasmin(GER) and SOUZA,Beatriz(BRA)
7th:JABLONSKYTE,Sandra(LTU) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
Posted by cozytoy at 23:23


2017”N12ŒŽ4“ú
Grand Slam Tokyo 2017
(JPN Tokyo, 2-3 Dec. 2017)

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
3rd:NAGAYAMA,Ryuju(JPN) and SHISHIME,Toru(JPN)
5th:CHOI,In-Hyuk(KOR) and IBRAYEV,Rustam(KAZ)
7th:PELIM,Phelipe(BRA) and YASHUEV,Islam(RUS)
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í‚RˆÊB
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@‹{”VŒ´½–çi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) BEN DAVID,Daniel(ISR)
Preliminary KHYAR,Walide(FRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:25) MIYANOHARA,Seiya(JPN)
Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) IPPON(2:49) STARKEL,David(SLO)
Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) LEE,Harim(KOR)
Preliminary SHISHIME HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:43) LIMARE,Vincent(FRA)
Preliminary TAKATO YUSEI(WAZA-ARI) PELIM,Phelipe(BRA)
Preliminary NAGAYAMA YUSEI(GS SHIDO-2 5:41) SHISHIME
Repechage SHISHIME HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:21) PELIM,Phelipe(BRA)
Semifinal TAKATO YUSEI(WAZA-ARI) NAGAYAMA
Fight for 3rd place SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) IBRAYEV,Rustam(KAZ)
Fight for 3rd place NAGAYAMA IPPON(3:12) CHOI,In-Hyuk(KOR)
Final TAKATO IPPON(GS 4:56) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)

Men -66kg
1st:ABE,Hifumi(JPN)
2nd:MARUYAMA,Joshiro(JPN)
3rd:AN,Baul(KOR) and ISODA,Norihito(JPN)
5th:MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) and SHMAILOV,Baruch(ISR)
7th:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL) and ZANTARAIA,Georgii(UKR)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@ŠÛŽRéŽu˜Yiƒ~ƒLƒnƒEƒXj‚Í‚QˆÊB
@¦@ˆé“c@”͐mi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@“cì@Œ“ŽOi’}”g‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary ABE,Hifumi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:14) GAVIDIA MENDOZA,Jesus(PER)
Preliminary ISODA,Norihito(JPN) IPPON(1:21) NOURIZADEH,Ghassem(IRI)
Preliminary MARUYAMA,Joshiro(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:40) SEIDL,Sebastian(GER)
Preliminary TAGAWA,Kenzo(JPN) IPPON(1:29) KATZ,Nathan(AUS)
Preliminary ABE IPPON(2:46) SCHEIBEL,Manuel(GER)
Preliminary ISODA IPPON(0:33) DOVDON,Altansukh(MGL)
Preliminary MARUYAMA YUSEI(GS WAZA-ARI 6:23) CHIBANA,Charles(BRA)
Preliminary AN,Baul(KOR) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:31) TAGAWA
Preliminary ABE YUSEI(GS WAZA-ARI 4:39) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
Preliminary ISODA IPPON(2:16) SHMAILOV,Baruch(ISR)
Preliminary MARUYAMA IPPON(3:09) MARGVELASHVILI,Vazha(GEO)
Semifinal ABE IPPON(GS 5:59) ISODA
Semifinal MARUYAMA YUSEI(GS WAZA-ARI 5:59) AN,Baul(KOR)
Fight for 3rd place ISODA IPPON(0:13) MARGVELASHVILI,Vazha(GEO)
Final ABE IPPON(GS 4:52) MARUYAMA

Men -73kg
1st:TATSUKAWA,Arata(JPN)
2nd:MARGELIDON,Arthur(CAN)
3rd:AHN,Joon-Sung(KOR) and HASHIMOTO,Soichi(JPN)
5th:GANBAATAR,Odbayar(MGL) and NOGAMI,Rentaro(JPN)
7th:BENSTED,Jake(AUS) and MACIAS,Tommy(SWE)
@¦@—§ì@@Vi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚RˆÊB
@¦@–ìã—õ‘¾˜Yi’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@‘å–ì@«•½iˆ®‰»¬j‚Í‚R‰ñí”s‘ށi•sí•‰jB

Preliminary TATSUKAWA,Arata(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:09) TSEND-OCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
Preliminary NOGAMI,Rentaro(JPN) IPPON(2:31) VITKAUSKAS,Kestutis(LTU)
Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) JECMINEK,Jakub(CZE)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(0:49) MOHAMED ELAMIN,Amro(SUD)
Preliminary NOGAMI IPPON(2:54) GINER,Oron(ISR)
Preliminary ONO,Shohei(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:34) RYSMAMBETOV,Bektur(KGZ)
Preliminary HASHIMOTO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:05) DUPRAT,Pierre(FRA)
Preliminary TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:00) BOUCHARD,Antoine(CAN)
Preliminary NOGAMI IPPON(3:49) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
Preliminary MARGELIDON,Arthur(CAN) FUSEN-GACHI(0:00) ONO
Preliminary HASHIMOTO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:40) BENSTED,Jake(AUS)
Preliminary TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:08) AHN,Joon-Sung(KOR)
Preliminary NOGAMI YUSEI(WAZA-ARI) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
Semifinal TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:08) HASHIMOTO
Semifinal MARGELIDON,Arthur(CAN) YUSEI(WAZA-ARI) NOGAMI
Fight for 3rd place HASHIMOTO IPPON(GS 5:42) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
Final TATSUKAWA YUSEI(GS SHIDO-2 4:46) MARGELIDON,Arthur(CAN)

Men -81kg
1st:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
2nd:LEE,Sung-Ho(KOR)
3rd:DE WIT,Frank(NED) and NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
5th:ALLARDON,Jonathan(FRA) and EGUTIDZE,Anri(POR)
7th:SANTOS,Eduardo Yudi(BRA) and ZOLOEV,Vladimir(KGZ)
@¦@²X–ØŒ’Žui’}”g‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@¬Œ´@ŒÆiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ŽR–{@—IŽii“V—‘åA’r“c’¬ogj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@“¡Œ´’‘¾˜Yi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary YAMAMOTO,Yuji(JPN) IPPON(2:28) ANGELES SOTELO,Luis(PER)
Preliminary KOHARA,Kenya(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) GOTONOAGA,Dorin(MDA)
Preliminary YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) MCWATT,Stuart(GBR)
Preliminary FUJIWARA,Sotaro(JPN) IPPON(3:02) BRIAND,Etienne(CAN)
Preliminary SASAKI,Takeshi(JPN) IPPON(1:11) COUGHLAN,Eoin(AUS)
Preliminary KOHARA YUSEI(GS WAZA-ARI 4:28) GRAMKOW,Tim(GER)
Preliminary DE WIT,Frank(NED) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:55) YAMAMOTO
Preliminary EGUTIDZE,Anri(POR) YUSEI(WAZA-ARI) FUJIWARA
Preliminary SANTOS,Eduardo Yudi(BRA) IPPON(1:36) SASAKI
Preliminary NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) KOHARA

Men -90kg
1st:NAGASAWA,Kenta(JPN)
2nd:KOBAYASHI,Yusuke(JPN)
3rd:MARGIANI,Ushangi(GEO) and MUKAI,Shoichiro(JPN)
5th:BETTONI,Eduardo(BRA) and KLAMMERT,David(CZE)
7th:BURT,Zachary(CAN) and KRIEBER GAGNON,Louis(CAN)
@¦@’·àV@Œ›‘åiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@¬—с@—I•ãiˆ®‰»¬j‚Í‚QˆÊB
@¦@Œü@ãĈê˜Yi“ú–{‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@“BŠÛ@‘¾ˆêiƒZƒ“ƒR[j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAGASAWA,Kenta(JPN) IPPON(2:46) TOTH,Apor(HUN)
Preliminary KOBAYASHI,Yusuke(JPN) IPPON(2:03) IMAMOV,Yakhyo(UZB)
Preliminary JUNG,Won-Jun(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:33) KUGIMARU,Taichi(JPN)
Preliminary MUKAI,Shoichiro(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
Preliminary NAGASAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:24) ZILKA,Peter(SVK)
Preliminary KOBAYASHI IPPON(2:55) USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK)
Preliminary BETTONI,Eduardo(BRA) YUSEI(WAZA-ARI) MUKAI
Preliminary NAGASAWA YUSEI(WAZA-ARI) BURT,Zachary(CAN)
Preliminary KOBAYASHI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:21) KRIEBER GAGNON,Louis(CAN)
Semifinal NAGASAWA IPPON(3:15) BETTONI,Eduardo(BRA)
Semifinal KOBAYASHI IPPON(2:29) KLAMMERT,David(CZE)
Fight for 3rd place MUKAI YUSEI(WAZA-ARI) KLAMMERT,David(CZE)
Final NAGASAWA IPPON(0:31) KOBAYASHI

Men -100kg
1st:CHO,Guham(KOR)
2nd:KORREL,Michael(NED)
3rd:CIRJENICS,Miklos(HUN) and NIKIFOROV,Toma(BEL)
5th:BOEHLER,Laurin(AUT) and FONSECA,Jorge(POR)
7th:GALANDI,Philipp(GER) and IIDA,Kentaro(JPN)
@¦@”Ñ“cŒ’‘¾˜Yi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚VˆÊB
@¦@‰º˜a“cãĕ½i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ŒF‘ã —C•ãi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary KUMASHIRO,Yusuke(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:14) FARA,Aaron(AUT)
Preliminary SHIMOWADA,Shohei(JPN) IPPON(1:50) RANDL,Milan(SVK)
Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:22) JURAEV,Sherali(UZB)
Preliminary IIDA,Kentaro(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:49) SHAH,Hussain Shah(PAK)
Preliminary KUMASHIRO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:42) ODKHUU,Tsetsentsengel(MGL)
Preliminary KORREL,Michael(NED) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:03) SHIMOWADA
Preliminary NIKIFOROV,Toma(BEL) IPPON(3:33) NISHIYAMA
Preliminary IIDA IPPON(GS 4:22) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
Preliminary CIRJENICS,Miklos(HUN) IPPON(2:45) KUMASHIRO
Preliminary CHO,Guham(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:39) IIDA
Repechage FONSECA,Jorge(POR) YUSEI(WAZA-ARI) IIDA

Men +100kg
1st:OGAWA,Yusei(JPN)
2nd:KRPALEK,Lukas(CZE)
3rd:KAGEURA,Kokoro(JPN) and MOURA,David(BRA)
5th:HEGYI,Stephan(AUT) and KAMIKAWA,Daiki(JPN)
7th:OJITANI,Takeshi(JPN) and SHAKHBAZOV,Ruslan(RUS)
@¦@¬ì@—Y¨i–¾Ž¡‘åj‚Í—DŸB
@¦@‰e‰Y@@Si“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@ãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚TˆÊB
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í‚VˆÊB

Preliminary KAGEURA,Kokoro(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:29) KIM,Sung-Min(KOR)
Preliminary OGAWA,Yusei(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:36) BATTULGA,Temuulen(MGL)
Preliminary KAMIKAWA,Daiki(JPN) IPPON(3:00) SIMIONESCU,Vladut(ROU)
Preliminary KAGEURA IPPON(1:12) CROITORU,Mircea(ROU)
Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) IPPON(GS 4:55) NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
Preliminary OGAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:32) SASSON,Or(ISR)
Preliminary KAMIKAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:06) MEYER,Roy(NED)
Preliminary KAGEURA IPPON(3:06) MOURA,David(BRA)
Preliminary KRPALEK,Lukas(CZE) IPPON(2:59) OJITANI
Preliminary OGAWA YUSEI(GS SHIDO-2 5:30) HEGYI,Stephan(AUT)
Preliminary KAMIKAWA IPPON(1:55) SHAKHBAZOV,Ruslan(RUS)
Repechage MOURA,David(BRA) FUSEN-GACHI(0:00) OJITANI
Semifinal KRPALEK,Lukas(CZE) IPPON(GS 7:26) KAGEURA
Semifinal OGAWA IPPON(2:12) KAMIKAWA
Fight for 3rd place MOURA,David(BRA) IPPON(3:31) KAMIKAWA
Fight for 3rd place KAGEURA YUSEI(WAZA-ARI) HEGYI,Stephan(AUT)
Final OGAWA YUSEI(GS SHIDO-2 4:01) KRPALEK,Lukas(CZE)

Women -48kg
1st:KONDO,Ami(JPN)
2nd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and TONAKI,Funa(JPN)
5th:ENDO,Hiromi(JPN) and KANG,Yu-Jeong(KOR)
7th:JURA,Anne Sophie(BEL) and XIONG,Yao(CHN)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰““¡@G”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊB
@¦@Xú±—R—]i‹{è‘勳ˆõj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary MORIZAKI,Yurie(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:16) UNGUREANU,Monica(ROU)
Preliminary ENDO,Hiromi(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:19) MILANI,Francesca(ITA)
Preliminary KONDO,Ami(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) RISHONY,Shira(ISR)
Preliminary TONAKI,Funa(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) BATTAMIR,Khorloo(MGL)
Preliminary JEONG,Bo-Kyeong(KOR) HANSOKU-GACHI(GS 6:04) MORIZAKI
Preliminary ENDO IPON(1:06) MINSKER,Noa(ISR)
Preliminary KONDO IPPON(3:24) TONAKI
Preliminary ENDO IPPON(0:32) JURA,Anne Sophie(BEL)
Repechage TONAKI IPPON(4:00) XIONG,Yao(CHN)
Semifinal KONDO IPPON(2:38) KANG,Yu-Jeong(KOR)
Semifainal MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) IPPON(0:52) ENDO
Fight for 3rd place TONAKI IPPON(GS 8:33) ENDO
Final KONDO IPPON(GS 4:43) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)

Women -52kg
1st:ABE,Uta(JPN)
2nd:TATSUKAWA,Rina(JPN)
3rd:BUCHARD,Amandine(FRA) and SHISHIME,Ai(JPN)
5th:COHEN,Gili(ISR) and FLORIAN,Alexandra-Larisa(ROU)
7th:GUICA,Ecaterina(CAN) and TSUNODA,Natsumi(JPN)
@¦@ˆ¢•”@@ŽigìŠw‰@‚j‚Í—DŸB
@¦@—§ì@仓ށi•Ÿ‰ª‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚VˆÊB

Preliminary ABE,Uta(JPN) IPPON(4:00) CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL)
Preliminary TATSUKAWA,Rina(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:34) RAMOS,Joana(POR)
Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) TEMELKOVA,Betina(ISR)
Preliminary ABE YUSEI(WAZA-ARI) PEREIRA,Jessica(BRA)
Preliminary TSUNODA,Natsumi(JPN) IPPON(2:31) EDWARDS,Kelly(GBR)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(GS 6:02) PUPP,Reka(HUN)
Preliminary ABE YUSEI(WAZA-ARI) SHISHIME
Preliminary BUCHARD,Amandine(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) TSUNODA
Preliminary TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:52) FLORIAN,Alexandra-Larisa(ROU)
Repechage SHISHIME HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:18) TSUNODA
Semifinal ABe YUSEI(WAZA-ARI) BUCHARD,Amandine(FRA)
Semifinal TATSUKAWA IPPON(1:23) COHEN,Gili(ISR)
Fight for 3rd place SHISHIME IPPON(1:36) COHEN,Gili(ISR)
Final ABE IPPON(0:46) TATSUKAWA

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
3rd:TAMAOKI,Momo(JPN) and UDAKA,Nae(JPN)
5th:KARAKAS,Hedvig(HUN) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
7th:BERGSTRA,Margriet(NED) and STOLL,Theresa(GER)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@ŽR–{@@ˆÇiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚QˆÊB
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB

Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:25) KLIMKAIT,Jessica(CAN)
Preliminary UDAKA,Nae(JPN) IPPON(2:22) WARASIHA,Yuriko(THA)
Preliminary LIEN,Chen-Ling(TPE) IPPON(1:33) LIVESEY,Bekky(GBR)
Preliminary KONKINA,Anastasiia(RUS) IPPON(2:25) DEGUCHI,Christa(CAN)
Preliminary YAMAMOTO,Anzu(JPN) IPPON(4:15) KIM,Jisu(KOR)
Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) IPPON(1:50) STOLL,Amelie(GER)
Preliminary TAMAOKI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:14) OHAI,Loredana(ROU)
Preliminary UDAKA IPPON(3:39) RECEVEAUX,Helene(FRA)
Preliminary LIEN,Chen-Ling(TPE) IPPON(2:52) KONKINA,Anastasiia(RUS)
Preliminary YAMAMOTO IPPON(3:30) LKHAGVATOGOO,Enkhriilen(MGL)
Preliminary YOSHIDA IPPON(1:26) BERGSTRA,Margriet(NED)
Preliminary KARAKAS,Hedvig(HUN) YUSEI(WAZA-ARI) TAMAOKI
Preliminary LIEN,Chen-Ling(TPE) IPPON(GS 6:52) UDAKA
Preliminary YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) STOLL,Theresa(GER)
Repechage TAMAOKI IPPON(3:03) BERGSTRA,Margriet(NED)
Repechage UDAKA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:20) STOLL,Theresa(GER)
Semifinal YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI) KARAKAS,Hedvig(HUN)
Semifinal YAMAMOTO IPPON(2:34) LIEN,Chen-Ling(TPE)
Fight for 3rd place TAMAOKI IPPON(2:32) LIEN,Chen-Ling(TPE)
Fight for 3rd place UDAKA IPPON(2:45) KARAKAS,Hedvig(HUN)
Final YOSHIDA YUSEI(GS WAZA-ARI 5:40) YAMAMOTO

Women -63kg
1st:TASHIRO,Miku(JPN)
2nd:NABEKURA,Nami(JPN)
3rd:TRSTENJAK,Tina(SLO) and TSUGANE,Megumi(JPN)
5th:DOI,Masako(JPN) and FRANSSEN,Juul(NED)
7th:SCHLESINGER,Alice(GBR) and UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@“ç‘q@“ß”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@“yˆä@‰ëŽqiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary TSUGANE HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:16) KOSTENKO,Valentina(RUS)
Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) IPPON(1:57) LIVESEY,Amy(GBR)
Preliminary NABEKURA,Nami(JPN) IPPON(0:18) BADUROVA,Kamila(RUS)
Preliminary DOI,Masako(JPN) IPPON(2:32) KIM,Ji-Jeong(KOR)
Preliminary TSUGANE YUSEI(GS WAZA-ARI 4:49) JI,Yun-Seo(KOR)
Preliminary TASHIRO IPPON(1:02) KRSSAKOVA,Magdalena(AUT)
Preliminary NABEKURA IPPON(2:04) BURT,Emily(CAN)
Preliminary DOI IPPON(3:37) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
Preliminary TRSTENJAK,Tina(SLO) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:20) TSUGANE
Preliminary TASHIRO IPPON(2:21) SCHLESINGER,Alice(GBR)
Preliminary NABEKURA IPPON(1:40) UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
Preliminary FRANSSEN,Juul(NED) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:54) DOI
Repechage TSUGANE IPPON(4:00) SCHLESINGER,Alice(GBR)
Repechage DOI FUSEN-GACHI(0:00) UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
Semifinal TASHIRO IPPON(1:47) TRSTENJAK,Tina(SLO)
Semifinal NABEKURA IPPON(3:10) FRANSSEN,Juul(NED)
Fight for 3rd place TSUGANE YUSEI(WAZA-ARI) FRANSSEN,Juul(NED)
Fight for 3rd place TRSTENJAK,Tina(SLO) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:53) DOI
Final TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI) NABEKURA

Women -70kg
1st:ONO,Yoko(JPN)
2nd:ARAI,Chizuru(JPN)
3rd:PEREZ,Maria(PUR) and TANAKA,Shiho(JPN)
5th:GAHIE,Marie Eve(FRA) and POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
7th:NIIZOE,Saki(JPN) and VAN DIJKE,Sanne(NED)
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
@¦@“c’†@Žu•àiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@V“Y@¶‹GiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚VˆÊB

Preliminary NIIZOE,Saki(JPN) IPPON(2:04) JEONG,Hye-Jin(KOR)
Preliminary ONO,Yoko(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:14) PAISSONI,Carola(ITA)
Preliminary TANAKA,Shiho(JPN) IPPON(3:04) TAEYMANS,Roxane(BEL)
Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) IPPON(1:43) ZHU,Ya(CHN)
Preliminary NIIZOE IPPON(0:49) TAKAHASHI,Mariya(PHI)
Preliminary ONO YUSEI(WAZA-ARI) CONWAY,Sally(GBR)
Preliminary TANAKA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:08) KIM,Seong-Yeon(KOR)
Preliminary ARAI IPPON(GS 6:17) NIIZOE
Preliminary ONO IPPON(1:45) VAN DIJKE,Sanne(NED)
Preliminary TANAKA YUSEI(GS WAZA-ARI 5:31) POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
Repechage GAHIE,Marie Eve(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) NIIZOE
Semifinal ARAI IPPON(2:14) PEREZ,Maria(PUR)
Semifinal ONO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:15) TANAKA
Fight for 3rd place TANAKA IPPON(1:16) GAHIE,Marie Eve(FRA)
Final ONO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:44) ARAI

Women -78kg
1st:HAMADA,Shori(JPN)
2nd:STEENHUIS,Guusje(NED)
3rd:SATO,Ruika(JPN) and TCHEUMEO,Audrey(FRA)
5th:MALONGA,Madeleine(FRA) and UMEKI,Mami(JPN)
7th:APOTEKAR,Klara(SLO) and PARK,Yu-Jin(KOR)
@¦@ûM“c@®—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í—DŸB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
@¦@”~–؁@^”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊB
@¦@˜a“c—œ”TŽqi‘听‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary HAMADA,Shori(JPN) IPPON(0:44) MAYERSOHN,Yarden(ISR)
Preliminary WADA,Rinoko(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:19) BABINTSEVA,Aleksandra(RUS)
Preliminary HAMADA IPPON(1:00) POWELL,Natalie(GBR)
Preliminary SATO,Ruika(JPN) IPPON(1:49) PARK,Eun-Ji(KOR)
Preliminary STEENHUIS,Guusje(NED) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:00) WADA
Preliminary UMEKI,Mami(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:09) RAMIREZ,Yahima(POR)
Preliminary HAMADA IPPON(2:37) APOTEKAR,Klara(SLO)
Preliminary TCHEUMEO,Audrey(FRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:03) SATO
Preliminary UMEKI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:36) MALONGA,Madeleine(FRA)
Repechage SATO IPPON(1:12) APOTEKAR,Klara(SLO)
Semifinal HAMADA IPPON(2:36) TCHEUMEO,Audrey(FRA)
Semifinal STEENHUIS,Guusje(NED) IPPON(3:53) UMEKI
Fight for 3rd place SATO IPPON(0:13) UMEKI
Final HAMADA IPPON(3:41) STEENHUIS,Guusje(NED)

Women +78kg
1st:ASAHINA,Sara(JPN)
2nd:SONE,Akira(JPN)
3rd:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) and KIM,Min-Jeong(KOR)
5th:INAMORI,Nami(JPN) and M BAIRO,Anne Fatoumata(FRA)
7th:JABLONSKYTE,Sandra(LTU) and JIANG,Yanan(CHN)
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@‘fª@@‹Pi“ì’}‚j‚Í‚QˆÊB
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB
@¦@ˆäã‚ ‚©‚èiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary INAMORI,Nami(JPN) IPPON(3:10) SHEKEROVA,Mariia(RUS)
Preliminary JABLONSKYTE,Sandra(LTU) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:34) INOUE,Akari(JPN)
Preliminary SONE,Akira(JPN) IPPON(4:00) WANG,Yan(CHN)
Preliminary ASAHINA,Sara(JPN) IPPON(1:17) M BAIRO,Anne Fatoumata(FRA)
Preliminary INAMORI IPPON(3:28) JIANG,Yanan(CHN)
Preliminary SONE IPPON(3:56) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
Semifinal ASAHINA YUSEI(WAZA-ARI) INAMORI
Semifinal SONE IPPON(2:41) KIM,Min-Jeong(KOR)
Fight for 3rd place ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) YUSEI(WAZA-ARI) INAMORI
Final ASAHINA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:55) SONE
Posted by cozytoy at 23:32


2017”N11ŒŽ15“ú
World Championships Open 2017
(MAR Marrakech, 11-12 Nov. 2017)

Men Open
1st:RINER,Teddy(FRA)
2nd:NIKIFOROV,Toma(BEL)
3rd:OJITANI,Takeshi(JPN) and GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
5th:KAGEURA,Kokoro(JPN) and GRANDA,Andy(CUB)
7th:BATTULGA,Temuulen(MGL) and MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í‚RˆÊB
@¦@‰e‰Y@@Si“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary KAGEURA,Kokoro(JPN) SEOI-NAGE(2:44) BOR,Barna(HUN)
Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:00) HEINLE,Sven(GER)
Preliminary KAGEURA KAMI-SHIHO-GATAME(GS 5:04) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
Preliminary OJITANI YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) VAKHAVIAK,Aliaksandr(BLR)
Preliminary KAGEURA YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) MEYER,Roy(NED)
Preliminary GRANDA,Andy(CUB) HARAI-GOSHI(GS 6:36) OJITANI
Preliminary KAGEURA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:02) GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
Repechage OJITANI KAMI-SHIHO-GATAME(3:36) BATTULGA,Temuulen(MGL)
Semifinal NIKIFOROV,Toma(BEL) KOSOTO-GAKE(1:45) KAGEURA
Fight for 3rd Place OJITANI HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:13) KAGEURA

Women Open
1st:ASAHINA,Sara(JPN)
2nd:CERIC,Larisa(BIH)
3rd:CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN) and ORTIZ,Idalys(CUB)
5th:SAVELKOULS,Tessie(NED) and DICKO,Romane(FRA)
7th:M BAIRO,Anne Fatoumata(FRA) and AGUILAR,Eliannis(CUB)
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary ASAHINA,Sara(JPN) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(2:57) ARTOSHINA,Olga(RUS)
Preliminary ASAHINA YOKO^SHIHO-GATAME(0:39) M BAIRO,Anne Fatoumata(FRA)
Semifinal ASAHINA TATE-SHIHO-GATAME(3:40) ORTIZ,Idalys(CUB)
Final ASAHINA KAMI-SHIHO-GATAME(3:01) CERIC,Larisa(BIH)
Posted by cozytoy at 23:15


2017”N10ŒŽ24“ú
World Championship Juniors 2017
(CRO Zagreb, 18-21 Oct. 2017)

Women -44kg
1st:KUBOI,Nina(JPN)
2nd:ABUZHAKYNOVA,Abiba(KAZ)
3rd:PETIT,Lois(BEL) and BULGAKOVA,Kristina(RUS)
5th:MURATBAEVA,Gulnur(UZB) and FERREIRA,Laura(BRA)
7th:JO,Son Hyang(PRK) and BERINGER,Fatime(HUN)
@¦@‹v•ÛˆämØi‹ž“s•¶‹³‚j‚Í—DŸB

Preliminary KUBOI,Nina(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(3:44) DELEUIL,Justine(FRA)
Preliminary KUBOI TATE-SHIHO-GATAME(1:37) BULGAKOVA,Kristina(RUS)
Semifinal KUBOI YOKO-SHIHO-GATAME(3:15) MURATBAEVA,Gulnur(UZB)
Final KUBOI TATE-SHIHO-GATAME(1:11) ABUZHAKYNOVA,Abiba(KAZ)

Women -48kg
1st:GERSJES,Amber(NED)
2nd:MARTINEZ ABELENDA,Laura(ESP)
3rd:STANGAR,Marusa(SLO) and HURTADO MUNOZ,Melissa(CUB)
5th:NAUATBEK,Akmaral(KAZ) and PICHKALEVA,Daria(RUS)
7th:HIDALGO LEDO,Celia(ESP) and TYNBAYEVA,Galiya(KAZ)
@¦@”~–k@áÁˆßiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary TYNBAYEVA,Galiya(KAZ) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:15) UMEKITA,Mai(JPN)

Women 52kg
1st:ABE,Uta(JPN)
2nd:MAEDA,Chishima(JPN)
3rd:RACIU,Cleonia(ROU) and AZIZOVA,Nazakat(AZE)
5th:BLAVIER,Myriam(BEL) and BISHRELT,Khorloodoi(MGL)
7th:PUREVSUREN,Buyankhishig(AZE) and SCHIOPU,Catalina(ROU)
@¦@ˆ¢•”@@ŽigìŠw‰@‚j‚Í—DŸB
@¦@‘O“c@ç“‡iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary MAEDA,Chishima(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) MARCUS TABELLION,Coraline(FRA)
Preliminary ABE,Uta(JPN) UDE-GARAMI(0:18) BETSENGUE MEKONGO,Benedicte(CMR)
Preliminary MAEDA YUSEI(GS SHIDO-1 4:26) LIMA,Jessica(BRA)
Preliminary ABE KAMI-SHIHO-GATAME(1:33) TEMELKOVA,Betina(ISR)
Preliminary MAEDA UDE-HISHIJI-JUJI-GATAME(0:56) CIESLIK,Klaudia(POL)
Preliminary ABE UCHIMATA(0:20) PUREVSUREN,Buyankhishig(AZE)
Preliminary MAEDA UDE-GARAMI(2:13) AZIZOVA,Nazakat(AZE)
Semifinal ABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 4:00) BISHRELT,Khorloodoi(MGL)
Semifinal MAEDA YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-GAESHI) BLAVIER,Myriam(BEL)
Final ABE YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) MAEDA

Women -57kg
1st:FUNAKUBO,Haruka(JPN)
2nd:LKHAGVATOGOO,Enkhriilen(MGL)
3rd:KIM,Jisu(KOR) and LIBEER,Mina(BEL)
5th:KIM,Ji Hye(PRK) and TOPOLOVEC,Tihea(CRO)
7th:KARCHAYEVA,Aiida(KAZ) and STARKE,Pauline(GER)
@¦@M‹v•Û—yiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary FUNAKUBO,Haruka(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:54) MUNKHTSEDEV,Ichinkhorloo(AZE)
Preliminary FUNAKUBO TATE-SHIHO-GATAME(2:30) VISSER,Jorien(NED)
Preliminary FUNAKUBO TATE-SHIHO-GATAME(1:44) STARKE,Pauline(GER)
Semifinal FUNAKUBO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:46) KIM,Jisu(KOR)
Final FUNAKUBO TATE-SHIHO-GATAME(2:14) LKHAGVATOGOO,Enkhriilen(MGL)

Women -63kg
1st:ARAKI,Honoka(JPN)
2nd:VERMEER,Sanne(NED)
3rd:PIOVESANA,Lubjana(GBR) and EME,Clemence(FRA)
5th:OBRADOVIC,Jovana(SRB) and HORLAVILLE,Yasmine(FRA)
7th:GORISSEN,Jessica(NED) and OBRADOVIC,Anja(SRB)
@¦@ r–Ø•ä”T‰Ài•ºŒÉŒ§Œxj‚Í—DŸB

Preliminary ARAKI,Honoka(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:35) LABUSCHAGNE,Chante(RSA)
Preliminary ARAKI YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GAESHI 4:08) BURT,Emily(CAN)
Preliminary ARAKI YUSEI(GS SHIDO-2 5:00) GORISSEN,Jessica(NED)
Semifinal ARAKI KUZURE-KESA-GATAME(3:31) EME,Clemence(FRA)
Final ARAKI YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) VERMEER,Sanne(NED)

Women -70kg
1st:SCOCCIMARRO,Giovanna(GER)
2nd:SAMARDZIC,Aleksandra(BIH)
3rd:POLLERES,Michaela(AUT) and WILLEMS,Gabriella(BEL)
5th:SANTANA,Ellen(BRA) and AOYAGI,Remi(JPN)
7th:JAGER,Hilde(NED) and KUKA,Loriana(KOS)
@¦@ Â–ö@—í”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary AOYAGI,Remi(JPN) OSOTO-GARI(0:19) KELLY,Louise(NZL)
Preliminary AOYAGI YOKO-SHIHO-GATAME(1:23) FUENTES,Nairelis(CUB)
Preliminary AOYAGI YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) TAIMAZOVA,Madina(RUS)
Preliminary SANTANA,Ellen(BRA) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:22) AOYAGI
Repechage AOYAGI OKURI-ERI-JIME(3:42) KUKA,Loriana(KOS)
Fight for 3rd place WILLEMS,Gabriella(BEL) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:51) Aoyagi

Women -78kg
1st:UMEZU,Shiyu(JPN)
2nd:ZENKER,Teresa(GER)
3rd:BUKREEVA,Marina(RUS) and SAMPAIO,Patricia(POR)
5th:LEON,Karen(VEN) and GOBEC,Lea(CRO)
7th:SON,Jeongyeon(KOR) and HOELTERHOFF,Julie(GER)
@¦@”~’Á@Žu—IiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary UMEZU,Shiyu(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:01) TOTH,Fanni(HUN)
Preliminary UMEZU OKURI-ERI-JIME(3:11) LUCASSEN,Ilona(NED)
Preliminary UMEZU KESA-GATAME(2:12) SAMPAIO,Patricia(POR)
Semifinal UMEZU YOKO-SHIHO-GATAME(1:21) LEON,Karen(VEN)
Final UMEZU YOKO-SHIHO-GATAME(1:17) ZENKER,Teresa(GER)

Women +78kg
1st:SONE,Akira(JPN)
2nd:KODAMA,Hikaru(JPN)
3rd:AGUILAR,Eliannis(CUB) and SOUZA,Beatriz(BRA)
5th:BERLIKASH,Kamila(KAZ) and FORMELA,Anita(POL)
7th:BAUERNFEIND,Ina(GER) and SOMKHISHVILI,Sophio(GEO)
@¦@‘fª@@‹Pi“ì’}‚j‚Í—DŸB
@¦@Ž™‹Ê‚Ђ©‚éiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary KODAMA,Hikaru(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(0:46) WILLIAMS,Mackenzie(USA)
Preliminary KODAMA YOKO-SHIHO-GATAME(0:38) VUKOVIC,Katarina Lucija(CRO)
Preliminary SONE,Akira(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:43) DICKO,Romane(FRA)
Preliminary KODAMA YOKO-SHIHO-GATAME(2:36) AGUILAR,Eliannis(CUB)
Preliminary SONE UDE-GARAMI(2:41) SOUZA,Beatriz(BRA)
Semifinal KODAMA UCHIMATA(0:45) FORMELA,Anita(POL)
Semifinal SONE KUZURE-KESA-GATAME(1:16) BERLIKASH,Kamila(KAZ)
Final SONE YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-MAKIKOMI) KODAMA

Men -55kg
1st:PAPINASHVILI,Jaba(GEO)
2nd:GURBANLI,Natig(AZE)
3rd:NARBAYEV,Bauyrzhan(KAZ) and LKHAGVAJAMTS,Unubold(MGL)
5th:BOLATBEKOV,Damir(KAZ) and NINIASHVILI,Vano(GEO)
7th:MONORI,Daniel(HUN) and ISAEV,Adam(RUS)
@¦@ûü–ì@‘å’ni‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary GURBANLI,Natig(AZE) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:50) TAKANO,Daichi(JPN)

Men -60kg
1st:SUGIMOTO,Taigo(JPN)
2nd:HUSEYNOV,Karamat(AZE)
3rd:JAGVARALDORJ,Amarbold(MGL) and KOGA,Genki(JPN)
5th:PENNA,Robson(BRA) and BLIEV,Ayub(RUS)
7th:EZ ZERRAD,Naoufal(BEL) and YUSIFOV,Ahmad(AZE)
@¦@™–{@‘åŒÕi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@ŒÃ‰ê@Œºôi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary KOGA,Genki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with DEASHI-HARAI) KIM,Yong Gwon(PRK)
Preliminary KOGA YUSEI(WAZA-ARI with O-GOSHI) MUZHAILA,Dzmitry(BLR)
Preliminary SUGIMOTO,Taigo(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:19) ZHAUYNTAYEV,Bauyrzhan(KAZ)
Preliminary KOGA SEOI-NAGE(1:01) SHAMSHADIN,Magzhan(KAZ)
Preliminary SUGIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with OSOTO-GARI 4:41) ABDULAEV,Ramazan(RUS)
Preliminary KOGA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:25) EZ ZERRAD,Naoufal(BEL)
Preliminary SUGIMOTO SEOI-NAGE(2:17) BLIEV,Ayub(RUS)
Semifinal HUSEYNOV,Karamat(AZE) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:15) KOGA
Semifinal SUGIMOTO KESA-GATAME(4:00) PENNA,Robson(BRA)
Fight for 3rd place KOGA SASAE-TSURIKOMI-ASHI(3:02) BLIEV,Ayub(RUS)
Final SUGIMOTO KUZURE-KESA-GATAME(GS 4:39) HUSEYNOV,Karamat(AZE)

Men -66kg
1st:CARGNIN,Daniel(BRA)
2nd:SHTURBABIN,Artyom(UZB)
3rd:MAKHMADBEKOV,Somon(TJK) and NINIASHVILI,Bagrati(GEO)
5th:JAVADOV,Yagub(AZE) and LOMBARDO,Manuel(ITA)
7th:CASES ROCA,Salvador(ESP) and VAN DER WERFF,Twan(NED)
@¦@ –Ζ؁@ËÕi’†‰›‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary LOMBARDO,Manuel(ITA) YUSEI(WAZA-ARI with DEASHI-HARAI) MOTEKI,Toshimichi(JPN)

Men -73kg
1st:HEYDAROV,Hidayat(AZE)
2nd:CILOGLU,Bilal(TUR)
3rd:KHAMZA,Didar(KAZ) and GRIGALASHVILI,Tato(GEO)
5th:MANUKIAN,Hievorh(UKR) and LIMA,David(BRA)
7th:NACU,Ion(MDA) and METIFIOT,Hugo(FRA)
@¦@Î‹½‰ªGªi’}”g‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary ISHIGOOKA,Hideyuki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:05) WAGNER,Christopher(AUT)
Preliminary HEYDAROV,Hidayat(AZE) YUSEI(WAZA-ARI with KATA-GURUMA) ISHIGOOKA

Men -81kg
1st:CASSE,Matthias(BEL)
2nd:TEPKAEV,Turpal(RUS)
3rd:GRAMKOW,Tim(GER) and PARLATI,Christian(ITA)
5th:SHEROV,Erlan(KGZ) and MCWATT,Stuart(GBR)
7th:CHERKAI,Aleksandr(UKR) and D ARCO,Salvatore(ITA)
@¦@ —F´@@Œõi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary TOMOKIYO,Hikaru(JPN) UCHIMATA(3:05) BOBONOV,Davlat(UZB)
Preliminary PARLATI,Christian(ITA) YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GAKE) TOMOKIYO

Men -90kg
1st:TAJIMA,Goki(JPN)
2nd:FLORENTINO,Robert(DOM)
3rd:TRIPPEL,Eduard(GER) and NAGAI,Koshi(JPN)
5th:DIESSE,Aurelien(FRA) and PETGRAVE,Jamal(GBR)
7th:SHEPEL,Vitalii(UKR) and JANDREEV,Shermukhammad(UZB)
@¦@“c“ˆ@„Šói’}”g‘åj‚Í—DŸB
@¦@’·ˆä@WŽui“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAGAI,Koshi(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(3:55) BATSAIKHAN,Tengis(MGL)
Preliminary TAJIMA,Goki(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:39) MIKAVICA,Nikola(BIH)
Preliminary NAGAI YOKO-SHIHO-GATAME(3:21) OZIMEK,Jakub(POL)
Preliminary TAJIMA IPPON-SEOI-NAGE(GS 6:32) KHURRAMOV,Mukhammadkarim(UZB)
Preliminary NAGAI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:12) KENDRICK,Benjamin(CAN)
Preliminary TAJIMA SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:38) TRIPPEL,Eduard(GER)
Preliminary DIESSE,Aurelien(FRA) OSOTO-GARI(3:48) NAGAI
Repechage NAGAI ASHI-GURUMA(GS 4:58) JANDREEV,Shermukhammad(UZB)
Semifinal TAJIMA SEOI-NAGE(2:06) PETGRAVE,Jamal(GBR)
Fight for 3rd place NAGAI YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) PETGRAVE,Jamal(GBR)
Final TAJIMA SEOI-NAGE(0:49) FLORENTINO,Robert(DOM)

Men -100kg
1st:KOTSOIEV,Zelym(AZE)
2nd:ADAMIAN,Arman(RUS)
3rd:RAKHIMOV,Temur(TJK) and YAMAGUCHI,Takaya(JPN)
5th:ZORN,Daniel(GER) and JAYNE,John(USA)
7th:ODBAATAR,Khangal(MGL) and FARA,Aaron(AUT)
@¦@ŽRŒû@‹M–çi’·è“ú‘卂j‚Í‚RˆÊB

Preliminary YAMAGUCHI,Takaya(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with UCHUMATA) MUKETE,Daniel(BLR)
Preliminary YAMAGUCHI OSOTO-GARI(0:56) IMALA,Otto(SUI)
Preliminary RAKHIMOV,Temur(TJK) OSOTO-GAESHI(1:51) YAMAGUCHI
Repechage YAMAGUCHI YOKO-SHIHO-GATAME(1:24) FARA,Aaron(AUT)
Fight for 3rd place YAMAGUCHI OSOTO-GARI(1:15) JAYNE,John(USA)

Men +100kg
1st:TASOEV,Inal(RUS)
2nd:HEGYI,Stephan(AUT)
3rd:KAGAWA,Daigo(JPN) and MARINIC,Enej(SLO)
5th:SPIJKERS,Jur(NED) and YUSUPOV,Alisher(UZB)
7th:BARBOZA,Arthur(BRA) and BATJARGAL,Lkhagvadorj(MGL)
@¦@ì@‘åŒái“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary KAGAWA,Daigo(JPN) UCHIMATA(1:32) KUKHARENKA,Yahor(BLR)
Preliminary KAGAWA YOKO-SHIHO-GATAME(0:46) ZHABBOROV,Sanzhar(KAZ)
Preliminary TASOEV,Inal(RUS) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:20) KAGAWA
Repechage KAGAWA YOKO-SHIHO-GATAME(2:16) BARBOZA,Arthur(BRA)
Fight for 3rd place KAGAWA KESA-GATAME(2:47) SPIJKERS,Jur(NED)
Posted by cozytoy at 23:10


2017”N10ŒŽ4“ú
Grand-Prix Zagreb 2017
(CRO Zagreb, 29 Sept. - 01 Oct. 2017)

Men -60kg
1st:PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
2nd:MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
3rd:OGUZOV,Albert(RUS) and OZLU,Bekir(TUR)
5th:SADIGOV,Mehman(AZE) and KABA,Ahmet Sahin(TUR)
7th:MCKENZIE,Ashley(GBR) and DIAZ,Adonis(USA)
@¦@Â–؁@@‘åiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary AOKI,Dai(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:37) SZABO,Csaba(HUN)
Preliminary PAPINASHVILI,Amiran(GEO) UKI-OTOSHI(2:19) AOKI

Men -66kg
1st:HASHIGUCHI,Yuuki(JPN)
2nd:OLEINIC,Sergiu(POR)
3rd:SANDAL,Sinan(TUR) and MEDVES,Matteo(ITA)
5th:CRISOSTOMO,Joao(POR) and ARDANOV,Anzaur(RUS)
7th:SCHEIBEL,Manuel(GER) and MARIAC,Alexandre(FRA)
@¦@‹´Œû@—Sˆ¨iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary HASHIGUCHI,Yuuki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) VARGAS,Ryan(USA)
Preliminary HASHIGUCHI YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) SCHEIBEL,Manuel(GER)
Semifinal HASHIGUCHI YUSEI(GS WAZA-ARI with HIZA-GURUMA) ARDANOV,Anzaur(RUS)
Final HASHIGUCHI YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) OLEINIC,Sergiu(POR)

Men -73kg
1st:ORUJOV,Rustam(AZE)
2nd:MACIAS,Tommy(SWE)
3rd:KURZHEV,Uali(RUS) and BARBOSA,Eduardo(BRA)
5th:GARDASEVIC,Nikola(MNE) and EL MEZIATI,Ahmed(MAR)
7th:TAKEUCHI,Nobuyasu(JPN) and CHAINE,Guillaume(FRA)
@¦@’|“à@MNiV“úècZ‹àj‚Í‚VˆÊB

Preliminary TAKEUCHI,Nobuyasu(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) REITER,Lukas(AUT)
Preliminary TAKEUCHI YUSEI(WAZA-ARI with KATA-GURUMA) SETZ,Martin(GER)
Preliminary ORUJOV,Rustam(AZE) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:04) TAKEUCHI
Repechage KURZHEV,Uali(RUS) HANSOKU-GACHI(2:44) TAKEUCHI

Men -81kg
1st:UNGVARI,Attila(HUN)
2nd:ALLARDON,Jonathan(FRA)
3rd:ESPOSITO,Antonio(ITA) and HATTON,Jack(USA)
5th:DRUZETA,Dominik(CRO) and BOTTIEAU,Joachim(BEL)
7th:MCWATT,Stuart(GBR) and LUCENTI,Emmanuel(ARG)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Men -90kg
1st:TOTH,Krisztian(HUN)
2nd:MACEDO,Rafael(BRA)
3rd:MUNGAI,Nicholas(ITA) and KOBAYASHI,Yusuke(JPN)
5th:MAGOMEDOV,Magomed(RUS) and SAFGULIYEV,Tural(AZE)
7th:KUKOLJ,Aleksandar(SRB) and DEDEIC,Rijad(BIH)
@¦@¬—с@—I•ãiˆ®‰»¬j‚Í‚RˆÊB

Preliminary KOBAYASHI,Yusuke(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(0:43) ALLI,Jaakko(FIN)
Preliminary KOBAYASHI OSOTO-GARI(0:41) TEMESI,Sebastian(AUS)
Preliminary TOTH,Krisztian(HUN) KOSOTO-GAKE(GS 6:32) KOBAYASHI
Repechage KOBAYASHI OSOTO-GARI(3:47) DEDEIC,Rijad(BIH)
Fight for 3rd place KOBAYASHI KESA-GATAME(3:50) SAFGULIYEV,Tural(AZE)

Men -100kg
1st:CIRJENICS,Miklos(HUN)
2nd:FONSECA,Jorge(POR)
3rd:LOPORCHIO,Giuliano(ITA) and LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
5th:FREY,Karl-Richard(GER) and MAMMADOV,Elkhan(AZE)
7th:PACEK,Martin(SWE) and BORODAVKO,Jevgenijs(LAT)
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary LIPARTELIANI,Varlam(GEO) YUSEI(GS WAZA-ARI with TANI-OTOSHI 4:21) NISHIYAMA,Daiki(JPN)

Men +100kg
1st:RINER,Teddy(FRA)
2nd:HEGYI,Stephan(AUT)
3rd:KAMIKAWA,Daiki(JPN) and SIMIONESCU,Vladut(ROU)
5th:HARMEGNIES,Benjamin(BEL) and CULUM,Zarko(BEL)
7th:HORAK,Michal(CZE) and ALLERSTORFER,Daniel(AUT)
@¦@ãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚RˆÊB

Preliminary KAMIKAWA,Daiki(JPN) UCHIMATA(GS 5:19) ISQUIERDO,Ruan(BRA)
Preliminary KAMIKAWA UCHIMATA(1:26) SIMIONESCU,Vladut(ROU)
Semifinal HEGYI,Stephan(AUT) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:05) KAMIKAWA
Fight for 3rd place KAMIKAWA SASAE-TSURIKOMI-ASHI(2:42) HARMEGNIES,Benjamin(BEL)

Women -48kg
1st:ENDO,Hiromi(JPN)
2nd:NIKOLIC,Milica(SRB)
3rd:PARETO,Paula(ARG) and DUPORT,Lucile(FRA)
5th:JURA,Anne Sophie(BEL) and SIDEROT,Maria(POR)
7th:CHIBANA,Gabriela(BRA) and POP,Alexandra(ROU)
@¦@‰““¡@G”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB

Preliminary ENDO,Hiromi(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(2:40) DIOGO,Joana(POR)
Preliminary ENDO YUSEI(GS SHIDO-2 4:33) DUPORT,Lucile(FRA)
Semifinal ENDO YUSEI(GS SHIDO-2 6:38) PARETO,Paula(ARG)
Final ENDO YOKO-SHIHO-GATAME(GS 4:46) NIKOLIC,Milica(SRB)

Women -52kg
1st:VALENTIM,Eleudis(BRA)
2nd:PUPP,Reka(HUN)
3rd:PEREIRA,Jessica(BRA) and STANGAR,Anja(SLO)
5th:DELGADO,Angelica(USA) and NAREKS,Petra(SLO)
7th:GNETO,Astride(FRA) and JIMENEZ,Kristine(PAN)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -57kg
1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
2nd:SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)
3rd:ILIEVA,Ivelina(BUL) and KARAKAS,Hedvig(HUN)
5th:MEZHETSKAIA,Daria(RUS) and STOLL,Theresa(GER)
7th:CRUDE,Tamires(BRA) and KAJZER,Kaja(SLO)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŒõ—Ë’†ogj‚Í—DŸB

Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:49) CAGGIANO,Giulia(ITA)
Preliminary TAMAOKI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:30) ILIEVA,Ivelina(BUL)
Semifinal TAMAOKI HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:18) STOLL,Theresa(GER)
Final TAMAOKI HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:58) SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)

Women -63kg
1st:NABEKURA,Nami(JPN)
2nd:TSUGANE,Megumi(JPN)
3rd:HERMANSSON,Mia(SWE) and RENSHALL,Lucy(GBR)
5th:BARRIOS,Anriquelis(VEN) and REIMANN,Lea(GER)
7th:LIVESEY,Amy(GBR) and DAKOVIC,Andreja(CRO)
@¦@“ç‘q@“ß”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TSUGANE,Megumi(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI 4:20) HERRMANN,Vivian(GER)
Preliminary NABEKURA,Nami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:22) DI CINTIO,Maelle(FRA)
Preliminary TSUGANE YUSEI(GS SHIDO-1 4:39) LIVESEY,Amy(GBR)
Preliminary NABEKURA YOKO-SHIHO-GATAME(0:43) DAKOVIC,Andreja(CRO)
Semifinal TSUGANE YOKO-SHIHO-GATAME(4:00) RENSHALL,Lucy(GBR)
Semifinal NABEKURA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) HERMANSSON,Mia(SWE)
Final NABEKURA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) TSUGANE

Women -70kg
1st:TIMO,Barbara(BRA)
2nd:POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
3rd:POLLERES,Michaela(AUT) and BERNHOLM,Anna(SWE)
5th:SOOK,Emilie(DEN) and MATIC,Barbara(CRO)
7th:MALTSEVA,Valentina(RUS) and FLETCHER,Megan(IRL)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -78kg
1st:HAMADA,Shori(JPN)
2nd:CAMARA,Sama Hawa(FRA)
3rd:RAMIREZ,Yahima(POR) and MALZAHN,Luise(GER)
5th:FERRARI,Valeria(ITA) and ZIECH,Maike(GER)
7th:SHMELEVA,Antonina(RUS) and LEON,Karen(VEN)
@¦@ûM“c@®—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í—DŸB

Preliminary HAMADA,Shori(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(1:14) ZIECH,Maike(GER)
Semifinal HAMADA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:35) RAMIREZ,Yahima(POR)
Final HAMADA UDE-GARAMI(0:10) CAMARA,Sama Hawa(FRA)

Women +78kg
1st:CERIC,Larisa(BIH)
2nd:PAKENYTE,Santa(LTU)
3rd:INAMORI,Nami(JPN) and M BAIRO,Anne Fatoumata(FRA)
5th:YAMAKAWA,Camila(BRA) and ADLINGTON,Sarah(GBR)
7th:CHIBISOVA,Ksenia(RUS) and KARPATI,Emese(HUN)
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB

Preliminary INAMORI,Nami(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:39) ADLINGTON,Sarah(GBR)
Semifinal PAKENYTE,Santa(LTU) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GAESHI) INAMORI
Fight for 3rd place INAMORI YOKO-SHIHO-GATAME(1:44) YAMAKAWA,Camila(BRA)
Posted by cozytoy at 23:33


2017”N9ŒŽ3“ú
Suzuki World Championship Teams 2017
(HUN Budapest, 3. SEP 2017)

1st:JAPAN(JPN)
2nd:BRAZIL(BRA)
3rd:FRANCE(FRA) and KOREA(KOR)
5th:RUSSIA(RUS) and CANADA(CAN)
7th:GERMANY(GER) and GEORGIA(GEO)

Preliminary UKRAINE(UKR) 5:1 ALGERIA(ALG)
Preliminary HUNGARY(HUN) 6-0 KAZAKHSTAN(KAZ)
Preliminary KOREA(KOR) 6-0 TURKEY(TUR)
Preliminary RUSSIA(RUS) 4-2 CUBA(CUB)
Preliminary POLAND(POL) 4-2 CHINA(CHN)

Preliminary JAPAN(JPN) 5-1 UKRAINE(UKR)
Women -57kg UDAKA,Nae›OSOTO-GARI HEVONDIAN,Shushana
Men -73kg NAKAYA,Riki›TOMOE-NAGE(GS) KANIVETS,Dmytro
Women -70kg NIIZOE,Saki›KESA-GATAME KHRYASHCHEVSKA,Iryna
Men -90kg NAGASAWA,Kenta KINSA(SHIDO-2)›NHABALI,Quedjau
Women +70kg SONE,Akira›YOKO-SHIHO-GATAME SAPSAI,Anastasiia
Men +90kg OJITANI,Takeshi›YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) GORDIIENKO,Oleksandr

Preliminary GERMANY(GER) 4-2 MONGOLIA(MGL)
Preliminary FRANCE(FRA) 4-2 HUNGARY(HUN)
Preliminary KOREA(KOR) 4-2 GREAT BRITAIN(GBR)
Preliminary RUSSIA(RUS) 4-2 NETHERLANDS(NED)
Preliminary GEORGIA(GEO) 3-3 CROATIA(CRO)
Preliminary BRAZIL(BRA) 5-1 POLAND(POL)
Preliminary CANADA(CAN) 4-2 ROMANIA(ROU)

Preliminary JAPAN(JPN) 5-1 GERMANY(GER)
Women -57kg YOSHIDA,Tsukasa›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME NORDMEYER,Nieke
Men -73kg NAKAYA,Riki YUSEI(WAZA-ARI with KOSHI-GURUMA)›SEIDL,Sebastian
Women -70kg NIIZOE,Saki›YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-MAKIKOMI) DIEDRICH,Szaundra
Men -90kg NAGASAWA,Kenta›YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ODENTHAL,Marc
Women +70kg ASAHINA,Sara›KUZURE-KESA-GATAME KUELBS,Jasmin
Men +90kg HARASAWA,Hisayoshi›HANSOKU-GACHI(SHIDO-3) HEINLE,Sven

Preliminary KOREA(KOR) 4-2 FRANCE(FRA)
Preliminary RUSSIA(RUS) 5-1 GEORGIA(GEO)
Preliminary BRAZIL(BRA) 5-1 CANADA(CAN)
Repechage FRANCE(FRA) 4-2 GERMANY(GER)
Repechage CANADA(CAN) 4-2 GEORGIA(GEO)

Semifinal JAPAN(JPN) 5-1 KOREA(KOR)
Women -57kg YOSHIDA,Tsukasa›YUSEI(WAZA-ARI with TATE-SHIHO-GATAME) JI,Yunseo
Men -73kg HASHIMOTO,Soichi›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME AN,Changrim
Women -70kg ARAI,Chizuru YUSEI(WAZA-ARI with KESA-GATAME)›JEONG,Hye-Jin
Men -90kg NAGASAWA,Kenta›YUSEI(WAZA-ARI) LEE,Jaeyong
Women +70kg ASAHINA,Sara›HARAI-GOSHI KIM,Minjeong
Men +90kg OJITANI,Takeshi›HARAI-GOSHI WON,Jonghoon

Semifinal BRAZIL(BRA) 4-2 RUSSIA(RUS)

Fight for 3rd place FRANCE(FRA) 5-1 RUSSIA(RUS)
Fight for 3rd place KOREA(KOR) 5-1 CANADA(CAN)

Final JAPAN(JPN) 6-0 BRAZIL(BRA)
Women -57kg YOSHIDA,Tsukasa›YOKO-SHIHO-GATAME SILVA,Rafaela
Men -73kg HASHIMOTO,Soichi›YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) CONTINI,Marcelo
Women -70kg ARAI,Chizuru›YUSEI(SHIDO-2) PORTELA,Maria
Men -90kg NAGASAWA,Kenta›HANSOKU-GACHI PENALBER,Victor
Women +70kg ASAHINA,Sara›YOKO-SHIHO-GATAME ALTHEMAN,Maria suelen
Men +90kg OJITANI,Takeshi›YUSEI(GS WAZA-ARI with OSOTO-GARI) SILVA,Rafael
Posted by cozytoy at 23:27


Suzuki World Judo Championships 2017[6th Day]
(HUN Budapest, 02.SEP 2017)

Men -100kg
1st:WOLF,Aaron(JPN)
2nd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
3rd:GASIMOV,Elmar(AZE) and DENISOV,Kirill(RUS)
5th:MAMMADOV,Elkhan(AZE) and KORREL,Michael(NED)
7th:NIKIFOROV,Toma(BEL) and ZANKISHIEV,Kazbek(RUS)
@¦@ƒEƒ‹ƒtƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@‰H‰ê—´”V‰îiˆ®‰»¬j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary WOLF,Aaron(JPN) UCHIMATA(2:14) ALMSIDEEN,Mahmoud(JOR)
Preliminary HAGA,Ryunosuke(JPN) UCHIMATA(1:13) SAFAVIYEH,Ramin(IRI)
Preliminary WOLF OUCHI-GARI(GS 4:15) CIRJENICS,Miklos(HUN)
Preliminary ZANKISHIEV,Kazbek(RUS) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:54) HAGA
Preliminary WOLF HANSOKU-GACHI(GS 4:51) PACEK,Martin(SWE)
Preliminary WOLF YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) GASIMOV,Elmar(AZE)
Semifinal WOLF YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI 5:18) KORREL,Michael(NED)

Fight for 3rd place GASIMOV,Elmar(AZE) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:26) MAMMADOV,Elkhan(AZE)
Fight for 3rd place DENISOV,Kirill(RUS) IPPON(1:25) KORREL,Michael(NED)
Final WOLF YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI 4:27) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)

Men +100kg
1st:RINER,Teddy(FRA)
2nd:MOURA,David(BRA)
3rd:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) and SILVA,Rafael(BRA)
5th:TUSHISHVILI,Guram(GEO) and BOR,Barna(HUN)
7th:OKRUASHVILI,Adam(GEO) and ALLERSTORFER,Daniel(AUT)
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@Œ´‘ò@‹vŠìi“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary HEGYI,Stephan(AUT) YUSEI(GS SHIDO-2 5:54) HARASAWA,Hisayoshi(JPN)
Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:00) KHISOMIDDINOV,Mukhsin(UZB)
Preliminary ALLERSTORFER,Daniel(AUT) YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA-SUKASHI) OJITANI

Fight for 3rd place NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) IPPON(4:00) TUSHISHVILI,Guram(GEO)
Fight for 3rd place SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(GS SHIDO-2 6:18) BOR,Barna(HUN)
Final RINER,Teddy(FRA) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(GS 5:49) MOURA,David(BRA)

Women +100kg
1st:YU,Song(CHN)
2nd:ASAHINA,Sara(JPN)
3rd:KIM,Minjeong(KOR) and KINDZERSKA,Iryna(AZE)
5th:SAYIT,Kayra(TUR) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
7th:CERIC,Larisa(BIH) and ANDEOL,Emilie(FRA)
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB

Preliminary ASAHINA,Sara(JPN) HARAI-GOSHI(1:33) MBALLA ATANGANA,Hortence Vanessa(CMR)
Preliminary ASAHINA YOKO-SHIHO-GATAME(1:49) CHIBISOVA,Ksenia(RUS)
Preliminary ASAHINA USHIRO-KESA-GATAME(1:34) SAVELKOULS,Tessie(NED)
Semifinal ASAHINA YUSEI(GS WAZA-ARI with SASAE-TSURIKOMI-ASHI 4:12) SAYIT,Kayra(TUR)

Fight for 3rd place KIM,Minjeong(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:40) SAYIT,Kayra(TUR)
Fight for 3rd place KINDZERSKA,Iryna(AZE) YUSEI(WAZA-ARI) SAVELKOULS,Tessie(NED)
Final YU,Song(CHN) YUSEI(GS SHIDO-2 5:56) ASAHINA
Posted by cozytoy at 21:37


2017”N9ŒŽ2“ú
Suzuki World Judo Championships 2017[5th Day]
(HUN Budapest, 1.SEP 2017)

Men -90kg
1st:MAJDOV,Nemanja(SRB)
2nd:ZGANK,Mihael(SLO)
3rd:GWAK,Donghan(KOR) and MARGIANI,Ushangi(GEO)
5th:TOTH,Krisztian(HUN) and KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
7th:GANTULGA,Altanbagana(MGL) and MEHDIYEV,Mammadali(AZE)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Fight for 3rd place GWAK,Donghan(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) TOTH,Krisztian(HUN)
Fight for 3rd place MARGIANI,Ushangi(GEO) YUSEI(WAZA-ARI) KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
Final MAJDOV,Nemanja(SRB) YUSEI(GS SHIDO-2 4:51) ZGANK,Mihael(SLO)

Women -70kg
1st:ARAI,Chizuru(JPN)
2nd:PEREZ,Maria(PUR)
3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and BERNABEU,Maria(ESP)
5th:GAHIE,Marie Eve(FRA) and NIANG,Assmaa(MAR)
7th:KWON,Sun Yong(PRK) and PORTELA,Maria(BRA)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) BERNHOLM,Anna(SWE)
Preliminary ARAI YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) POGACNIK,Anka(SLO)
Preliminary ARAI YUSEI(GS SHIDO-2 8:40) PORTELA,Maria(BRA)
Semifinal ARAI YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ALVEAR,Yuri(COL)

Fight for 3rd place ALVEAR,Yuri(COL) IPPON(2:04) GAHIE,Marie Eve(FRA)
Fight for 3rd place BERNABEU,Maria(ESP) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:29) NIANG,Assmaa(MAR)
Final ARAI OKURI-ERI-JIME(2:13) PEREZ,Maria(PUR)

Women -78kg
1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
2nd:UMEKI,Mami(JPN)
3rd:ANTOMARCHI,Kaliema(CUB) and POWELL,Natalie(GBR)
5th:SATO,Ruika(JPN) and VERKERK,Marhinde(NED)
7th:GALEONE,Assunta(ITA) and TCHEUMEO,Audrey(FRA)
@¦@”~–؁@^”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB

Preliminary UMEKI,Mami(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(2:31) SOARES,Samanta(BRA)
Preliminary SATO,Ruika(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:14) TURCHYN,Anastasiya(UKR)
Preliminary UMEKI KAMI-SHIHO-GATAME(0:43) HE,Huizhen(CHN)
Preliminary SATO YUSEI(GS SHIDO-2 4:50) WAGNER,Anna Maria(GER)
Preliminary UMEKI SANKAKU-JIME(1:23) ANTOMARCHI,Kaliema(CUB)
Preliminary SATO TAI-OTOSHI(GS 4:41) POWELL,Natalie(GBR)
Semifinal UMEKI YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) VERKERK,Marhinde(NED)
Semifinal AGUIAR,Mayra(BRA) YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) SATO

Fight for 3rd place ANTOMARCHI,Kaliema(CUB) YUSEI(WAZA-ARI with URA-NAGE) SATO
Fight for 3rd place POWELL,Natalie(GBR) IPPON(3:10) VERKERK,Marhinde(NED)
Final AGUIAR,Mayra(BRA) YUSEI(GS WAZA-ARI with KOUCHI-GARI 4:11) UMEKI
Posted by cozytoy at 19:49


2017”N9ŒŽ1“ú
Suzuki World Judo Championships 2017[4th Day]
(HUN Budapest, 31.AUG 2017)

Men -81kg
1st:WIECZERZAK,Alexander(GER)
2nd:MARCONCINI,Matteo(ITA)
3rd:MOLLAEI,Saeid(IRI) and KHALMURZAEV,Khasan(RUS)
5th:CSOKNYAI,Laszlo(HUN) and OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
7th:BOBONOV,Davlat(UZB) and DE WIT,Frank(NED)
@¦@‰i£@‹M‹Kiˆ®‰»¬j‚Í‚S‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:06) KALKAMANULY,Aziz(KAZ)
Preliminary NAGASE KOSOTO-GAKE(2:23) EGUTIDZE,Anri(POR)
Preliminary BOBONOV,Davlat(UZB) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:10) NAGASE

Fight for 3rd place MOLLAEI,Saeid(IRI) IPPON(1:00) CSOKNYAI,Laszlo(HUN)
Fight for 3rd place KHALMURZAEV,Khasan(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
Final WIECZERZAK,Alexander(GER) IPPON(1:56) MARCONCINI,Matteo(ITA)

Women -63kg
1st:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
2nd:TRSTENJAK,Tina(SLO)
3rd:OZDOBA,Agata(POL) and BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
5th:TRAJDOS,Martyna(GER) and YANG,Junxia(CHN)
7th:LIVESEY,Amy(GBR) and QUADROS,Ketleyn(BRA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Fight for 3rd place OZDOBA,Agata(POL) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:17) TRAJDOS,Martyna(GER)
Fight for 3rd place BALDORJ,Mungunchimeg(MGL) IPPON(0:43) YANG,Junxia(CHN)
Final AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:48) TRSTENJAK,Tina(SLO)
Posted by cozytoy at 23:48


2017”N8ŒŽ31“ú
Suzuki World Judo Championships 2017[3rd Day]
(HUN Budapest, 30.AUG 2017)

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:ORUJOV,Rustam(AZE)
3rd:AN,Changrim(KOR) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
5th:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) and HEYDAROV,Hidayat(AZE)
7th:IARTCEV,Denis(RUS) and SAIYINJIRIGALA(CHN)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI with OSOTO-GARI 4:52) GHAZARYAN,Arsen(ARM)
Preliminary HASHIMOTO TAI-OTOSHI(2:14) JECMINEK,Jakub(CZE)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with KOUCHI-GARI 5:08) SMAGULOV,Zhansay(KAZ)
Preliminary HASHIMOTO HANSOKU-GACHI(3:13) SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
Semifinal HASHIMOTO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(2:48) HEYDAROV,Hidayat(AZE)

Fight for 3rd place AN,Changrim(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 7:08) SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
Fight for 3rd place GANBAATAR,Odbayar(MGL) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:03) HEYDAROV,Hidayat(AZE)
Final HASHIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with TAI-OTOSHI 5:42) ORUJOV,Rustam(AZE)

Women -57kg
1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
2nd:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
3rd:RECEVEAUX,Helene(FRA) and SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR)
5th:MONTEIRO,Telma(POR) and ROPER,Miryam(PAN)
7th:KWON,Youjeong(KOR) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:52) LKHAGVATOGOO,Enkhriilen(MGL)
Preliminary YOSHIDA YOKO-SHIHO-GATAME(3:55) ROGIC,Jovana(SRB)
Preliminary YOSHIDA YUSEI(GS SHIDO-1 6:38) LIEN,Chen-Ling(TPE)
Semifinal YOSHIDA YOKOZ-SHIHO-GATAME(3:56) RECEVEAUX,Helene(FRA)

Fight for 3rd place RECEVEAUX,Helene(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) MONTEIRO,Telma(POR)
Fight for 3rd place SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR) IPPON(1:53) ROPER,Miryam(PAN)
Final DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(GS WAZA-ARI with KOSHI-GURUMA 5:56) YOSHIDA
Posted by cozytoy at 23:47


2017”N8ŒŽ30“ú
Suzuki World Judo Championships 2017[2nd Day]
(HUN Budapest, 29.AUG 2017)

Men -66kg
1st:ABE,Hifumi(JPN)
2nd:PULIAEV,Mikhail(RUS)
3rd:MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) and FLICKER,Tal(ISR)
5th:KIM,Limhwan(KOR) and ZANTARAIA,Georgii(UKR)
7th:MINKOU,Dzmitry(BLR) and AN,Baul(KOR)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB

Preliminary ABE,Hifumi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:30) (3:53) TE,Artur(KGZ)
Preliminary ABE SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:32) BOUSHITA,Abderrahmane(MAR)
Preliminary ABE YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) CRISOSTOMO,Joao(POR)
Preliminary ABE SEOI-NAGE(1:48) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
Semifinal ABE KESA-GATAME(3:14) MARGVELASHVILI,Vazha(GEO)

Fight for 3rd place MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) IPPON(3:20) KIM,Limhwan(KOR)
Fight for 3rd place FLICKER,Tal(ISR) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:29) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
Final ABE SODE-TSURIKOMI-GOSHI(2:33) PULIAEV,Mikhail(RUS)

Women -52kg
1st:SHISHIME,Ai(JPN)
2nd:TSUNODA,Natsumi(JPN)
3rd:KUZIUTINA,Natalia(RUS) and MIRANDA,Erika(BRA)
5th:COHEN,Gili(ISR) and KELMENDI,Majlinda(KOS)
7th:BUCHARD,Amandine(FRA) and KRASNIQI,Distria(KOS)
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB

Preliminary TSUNODA,Natsumi(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(1:02) BALASANYAN,Sose(ARM)
Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) UCHIMATA(2:25) MENEZES,Sarah(BRA)
Preliminary TSUNODA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:19) FREITAS,Leandra(POR)
Preliminary SHISHIME KUZURE-KESA-GATAME(3:52) SZABO,Katinka(HUN)
Preliminary TSUNODA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:15) DELGADO,Angelica(USA)
Preliminary SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) KUZIUTINA,Natalia(RUS)
Preliminary TSUNODA TOMOE-NAGE(GS 6:30) MIRANDA,Erika(BRA)
Semifinal SHISHIME YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA-SUKASHI 9:30) KELMENDI,Majlinda(KOS)
Semifinal TSUNODA YUSEI(WAZA-ARI with TOMOE-NAGE) COHEN,Gili(ISR)

Fight for 3rd place KUZIUTINA,Natalia(RUS) IPPON(2:04) COHEN,Gili(ISR)
Fight for 3rd place MIRANDA,Erika(BRA) YUSEI(WAZA-ARI) KELMENDI,Majlinda(KOS)
Final SHISHIME UCHIMATA(2:29) TSUNODA
Posted by cozytoy at 23:46


2017”N8ŒŽ29“ú
Suzuki World Judo Championships 2017[1st Day]
(HUN Budapest, 28 AUG 2017)

Women -48kg
1st:TONAKI,Funa(JPN)
2nd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
3rd:KONDO,Ami(JPN) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:NIKOLIC,Milica(SRB) and DOLGOVA,Irina(RUS)
7th:MINSKER,Noa(ISR) and CLEMENT,Melanie(FRA)
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í—DŸB
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:32) ALIYEVA,Leyla(AZE)
Preliminary KONDO,Ami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:39) BOUYSSOU,Katelyn(USA)
Preliminary TONAKI YUSEI(GS WAZA-ARI with KOUCHI-GARI 4:48) KOYAMA,Stefannie Arissa(BRA)
Preliminary KONDO KATA-GATAME(2:43) LI,Yanan(CHN)
Preliminary TONAKI YOKO-SHIHO-GATAME(2:43) NIKOLIC,Milica(SRB)
Preliminary KONDO YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) DOLGOVA,Irina(RUS)
Semifinal TONAKI YUSEI(GS WAZA-ARI withj KOUCHI-GARI 6:28) GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
Semifinal MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(GS SHIDO-2 5:22) KONDO

Fight for 3rd place KONDO KAMI-SHIHO-GATAME(3:15) NIKOLIC,Milica(SRB)
Fight for 3rd place GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) IPPON(2:08) DOLGOVA,Irina(RUS)
Final TONAKI YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:SAFAROV,Orkhan(AZE)
3rd:GANBAT,Boldbaatar(MGL) and UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
5th:PETRIKOV,Pavel(CZE) and TILOVOV,Mukhriddin(UZB)
7th:SMETOV,Yeldos(KAZ) and KYRGYZBAYEV,Gusman(KAZ)
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:54) MCKENZIE,Ashley(GBR)
Preliminary NAGAYAMA USHIRO-GOSHI(GS 4:52) PRECIADO,Lenin(ECU)
Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:00) MOUDATIR,Yassine(MAR)
Preliminary GANBAT,Boldbaatar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with TANI-OTOSHI) NAGAYAMA
Preliminary TAKATO YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) JEON,Seungbeom(KOR)
Preliminary TAKATO UKI-GOSHI(2:26) TILOVOV,Mukhriddin(UZB)
Semifinal TAKATO YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-GAESHI) PETRIKOV,Pavel(CZE)

Fight for 3rd place GANBAT,Boldbaatar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GAESHI) PETRIKOV,Pavel(CZE)
Fight for 3rd place UROZBOEV,Diyorbek(UZB) YUSEI(WAZA-ARI) TILOVOV,Mukhriddin(UZB)
Final TAKATO OUCHI-GARI(3:20) SAFAROV,Orkhan(AZE)
Posted by cozytoy at 19:57


2017”N8ŒŽ24“ú
29th SUMMER UNIVERSIADE TAIPEI 2017
(TPE Taipei, 20-24 August 2017)

Men -60kg
1st:FUJISAKA,Taikoh(JPN)
2nd:LIMARE Vincent,Olivie(FRA)
3rd:OGUZOV,Albert(RUS) and IBRAYEV,Rustam(KAZ)
5th:YANG,Yung-Wei(TPE) and BATGEREL,Myagmardorj(MGL)
7th:DIMARCA,Flavio(BEL) and RAHIMA,Alon(ISR)
@¦@“¡ã@‘׍Piš ›{‰@‘åj‚Í—DŸB

Preliminary FUJISAKA,Taikoh(JPN) IPPON(3:05) MORGOYEV,Bekirbek(UKR)
Preliminary FUJISAKA IPPON(1:57) KOPONEN,Otto Viljami(FIN)
Preliminary FUJISAKA IPPON(3:38) OGUZOV,Albert(RUS)
Semifinal FUJISAKA IPPON(4:00) IBRAYEV,Rustam(KAZ)
Final FUJISAKA IPPON(3:29) LIMARE Vincent,Olivie(FRA)

Men -66kg
1st:AN,Baul(KOR)
2nd:BATTOGTOKH,Erkhembayar(MGL)
3rd:ABDULZHALILOV,Abdula(RUS) and ISODA,Norihito(JPN)
5th:KYRGYZBAYEV,Gumar(KAZ) and SCHEIBEL,Manuel Lorenz(GER)
7th:TIEFGRABER,Andreas(AUT) and DRASKOVIC,Marko(CRO)
@¦@ˆé“c@”͐mi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary ISODA,Norihito(JPN) IPPON(0:28) VINOGRADOV,Yan(ISR)
Preliminary ISODA IPPON(3:10) FUZITA,Marcelo Kenji(BRA)
Preliminary ISODA YUSEI(GS WAZA-ARI 7:06) ABDULZHALILOV,Abdula(RUS)
Semifinal AN,Baul(KOR) IPPON(GS 6:48) ISODA
Fight for 3rd place ISODA IPPON(0:59) SCHEIBEL,Manuel Lorenz(GER)

Men -73kg
1st:TATSUKAWA,Arata(JPN)
2nd:URANI,Florent Alexis(FRA)
3rd:SHAIMERDENOV,Bekadil(KAZ) and KANG,Heoncheol(KOR)
5th:BOUGUEROUA,Reda(ALG) and VALIYEV,Telman(AZE)
7th:MANUKIAN,Hievorh(UKR) and TATARESCU,Norin(MDA)
@¦@—§ì@@Vi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary TATSUKAWA,Arata(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:36) SEPPA,Andre(EST)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(2:34) TAKACS,Marton(HUN)
Preliminary TATSUKAWA YUSEI(GS WAZA-ARI 4:52) KANG,Heoncheol(KOR)
Preliminary TATSUKAWA HANNSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:42) CILOGLU,Bilal(TUR)
Semifinal TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(2:00) BOUGUEROUA,Reda(ALG)
Final TATSUKAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:29) URANI,Florent Alexis(FRA)

Men -81kg
1st:LEE,Seungsu(KOR)
2nd:LAPPINAGOV,Aslan(RUS)
3rd:GUTSCHE,Robin(GER) and TARANTO PANINI,Vinicius(BRA)
5th:PETR,Ivan(CZE) and GOTONOAGA,Dorin(MDA)
7th:KUBIENIEC,Jakub Jan(POL) and CHAPARYAN,Andranik(ARM)
@¦@“¡Œ´’‘¾˜Yi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í”sŽÒ•œŠˆí‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary LAPPINAGOV,Aslan(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) FUJIWARA,Sotaro(JPN)
Repechage FUJIWARA IPPON(GS 4:14) PIERRE,Baptiste Quent(FRA)
Repechage TARANTO PANINI,Vinicius(BRA) IPPON(2:38) FUJIWARA

Men -90kg
1st:GWAK,Dong-Han(KOR)
2nd:RETINSKII,Stanislav(RUS)
3rd:DADASHOV,Firudin(AZE) and MUKAI,Shoichiro(JPN)
5th:ZAKARIYAYEV,Sunggat(KAZ) and DIESSE,Aurelien Ulric(FRA)
7th:DUDA,Davis(LAT) and BORENOVIC,Bosko(SRB)
@¦@Œü@ãĈê˜Y(“ú–{‘å)‚Í‚RˆÊB

Preliminary MUKAI,Shoichiro(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) PETR,Jiri(CZE)
Preliminary MUKAI IPPON(3:18) CHAVANNE,Mike(SUI)
Preliminary MUKAI IPPON(2:46) DADASHOV,Firudin(AZE)
Semifinal GWAK,Dong-Han(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:24) MUKAI
Fight for 3rd place MUKAI IPPON(1:51) DIESSE,Aurelien Ulric(FRA)

Men -100kg
1st:KOTSOIEV,Zelym(AZE)
2nd:IIDA,Kentaro(JPN)
3rd:GALANDI,Philipp(GER) and BILALOV,Niiaz(RUS)
5th:KIM,Leehyun(KOR) and DOMANSKI,Tomasz Arkadius(POL)
7th:VAN NUFFEL,Dylan(BEL) and GOUVEIA DE SOUZA,Gabriel(BRA)
@¦@”Ñ“cŒ’‘¾˜Y(‘ŽmŠÚ‘å)‚Í‚QˆÊB

Preliminary IIDA,Kentaro(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:01) LEKAVICIUS,Zilvinas(LTU)
Preliminary IIDA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:33) KUMRIC,Marko(CRO)
Preliminary IIDA IPPON(4:00) DOMANSKI,Tomasz Arkadius(POL)
Semifinal IIDA IPPON(2:25) KIM,Leehyun(KOR)
Final KOTSOIEV,Zelym(AZE) YUSEI(WAZA-ARI) IIDA

Men +100kg
1st:KAGEURA,Kokoro(JPN)
2nd:JU,Youngseo(KOR)
3rd:BRACHEV,Anton(RUS) and KOLESNYK,Andrii(UKR)
5th:GRABOWSKI,Kamil Jozef(POL) and ISQUIERDO DA SILVA,Ruan(BRA)
7th:OUCHANI,Hamza(FRA) and BOUIZGARNE,Benjamin Bachir(GER)
@¦@‰e‰Y@@Si“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary KAGEURA,Kokoro(JPN) IPPON(3:57) METTIS,Juhan(EST)
Preliminary KAGEURA IPPON(1:49) ISQUIERDO DA SILVA,Ruan(BRA)
Preliminary KAGEURA IPPON(1:12) TURGYNALIYEV,Zhambyl(KAZ)
Semifinal KAGEURA YUSEI(GS SHIDO-1 4:53) BRACHEV,Anton(RUS)
Final KAGEURA YUSEI(WAZA-ARI) JU,Youngseo(KOR)

Men Open(–³·•Ê‹‰)
1st:OTA,Hyoga(JPN)
2nd:METTIS,Juhan(EST)
3rd:ISQUIERDO DA SILVA,Ruan(BRA) and TUMENOV,Musa(RUS)
5th:KUMRIC,Marko(CRO) and ORAZBAYEV,Adil(KAZ)
7th:RUDNYK,Antonand(UKR) and CHEN,Sheng-Min(TPE)
@¦@‘¾“c@•V‰ëi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary OTA,Hyoga(JPN) IPPON(1:32) CHEN,Sheng-Min(TPE)
Preliminary OTA IPPON(1:04) KNAPEK,Tomas(CZE)
Semifinal OTA IPPON(1:30) KUMRIC,Marko(CRO)
Final OTA IPPON(1:14) METTIS,Juhan(EST)

Men Open(–³·•Ê‹‰)
1st:OTA,Hyoga(JPN)
2nd:METTIS,Juhan(EST)
3rd:ISQUIERDO DA SILVA,Ruan(BRA) and TUMENOV,Musa(RUS)
5th:KUMRIC,Marko(CRO) and ORAZBAYEV,Adil(KAZ)
7th:RUDNYK,Antonand(UKR) and CHEN,Sheng-Min(TPE)
@¦@‘¾“c@•V‰ëi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary OTA,Hyoga(JPN) IPPON(1:32) CHEN,Sheng-Min(TPE)
Preliminary OTA IPPON(1:04) KNAPEK,Tomas(CZE)
Semifinal OTA IPPON(1:30) KUMRIC,Marko(CRO)
Final OTA IPPON(1:14) METTIS,Juhan(EST)

Men Team
1st:JAPAN(JPN)
2nd:RUSSIA(RUS)
3rd:GERMANY(GER) and BRAZIL(BRA)
5th:ITALY(ITA) and POLAND(POL)
7th:LATVIA(LAT) and ESTONIA(EST)

Preliminary JAPAN(JPN) 5-0 LATVIA(LAT)
-66kg ISODA,Norihito›FUSEN-GACHI(0:00)
-73kg TATSUKAWA,Arata›IPPON FEDOSEJENKOVS,Dmitrijs
-81kg FUJIWARA,Sotaro›IPPON MIKUCKIS,Filips
-90kg MUKAI,Shoichiro›YUSEI(WAZA-ARI) DUDA,Davis
+90kg IIDA,Kentaro›YUSEI(WAZA-ARI) LANDO,Vadims

Preliminary JAPAN(JPN) 5-0 GERMANY(GER)
-66kg ISODA,Norihito›IPPON ONUFRIEV,Joerg
-73kg TATSUKAWA,Arata›HANSOKU-GACHI(SHIDO-3) SETZ,Martin
-81kg FUJIWARA,Sotaro›YUSEI(WAZA-ARI) GUTSCHE,Robin
-90kg MUKAI,Shoichiro›YUSEI(WAZA-ARI) SCHUBERT,Maximilian
+90kg OTA,Hyoga›IPPON BOUIZGARNE,Benjamin Bachir

Semifinal JAPAN(JPN) 4-1 ITALY(ITA)
-66kg ISODA,Norihito›FUSEN-GACHI(0:00)
-73kg TATSUKAWA,Arata›FUSEN-GACHI(0:00)
-81kg FUJIWARA,Sotaro YUSEI(GS WAZA-ARI)›REGIS,Andrea
-90kg MUKAI,Shoichiro›HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3) MUNGAI,Nicholas
+90kg KAGEURA,Kokoro›IPPON DARCO,Vincenzo

Final JAPAN(JPN) 4-1 RUSSIAN(RUS)
-66kg ISODA,Norihito›IPPON(4:00) ABDULZHALILOV,Abdula
-73kg TATSUKAWA,Arata›IPPON(1:52) EDIEV,Lechi
-81kg FUJIWARA,Sotaro HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:32)›LAPPINAGOV,Aslan
-90kg MUKAI,Shoichiro›IPPON(0:49) RETINSKII,Stanislav
+90kg KAGEURA,Kokoro›YUSEI(WAZA-ARI) BILALOV,Niiaz

Women -48kg
1st:UMEKITA,Mai(JPN)
2nd:CHIBANA,Gabriela Shinob(BRA)
3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:GANBAATAR,Narantsetseg(MGL) and PERSIDSKAIA,Mariia(RUS)
7th:PULIYELLUMPURATH,Aswathy(IND) and STANKIEWICZ,Joanna(POL)
@¦@”~–k@áÁˆß(ŽR—œŠw‰@‘å)‚Í—DŸB

Preliminary UMEKITA,Mai(JPN) IPPON(1:28) KRAFT,Mara Tabea(AUT)
Preliminary UMEKITA IPPON(3:11) GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
Preliminary UMEKITA IPPON(2:15) LHENRY,Marine Jessica(FRA)
Semifinal UMEKITA IPPON(GS 5:20) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
Final UMEKITA IPPON(GS 5:06) CHIBANA,Gabriela Shinob(BRA)

Women -52kg
1st:TATSUKAWA,Rina(JPN)
2nd:DE SOUZA VALENTIM,Eleudis(BRA)
3rd:PIERUCCI,Giulia(ITA) and PARK,Da-Sol(KOR)
5th:SAGITOVA,Galiya(RUS) and HOLTZINGER,Laura(FRA)
7th:ESTEVES,Mariana(POR) and GANBOLD,Gantsetseg(MGL)
@¦@—§ì@仓Þ(•Ÿ‰ª‘å)‚Í—DŸB

Preliminary TATSUKAWA,Rina(JPN) IPPON(3:27) KNETIG,Emoke Zsuzsanna(HUN)
Preliminary TATSUKAWA YUSEI(WAZA-ARI) WARASIHA,Kachakorn(THA)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(GS 4:48) SAGITOVA,Galiya(RUS)
Semifinal TATSUKAWA YUSEI(GS WAZA-ARI 6:12) PARK,Da-Sol(KOR)
Final TATSUKAWA IPPON(GS 4:48) DE SOUZA VALENTIM,Eleudis(BRA)

Women -57kg
1st:BENARROCHE,Lola Marie Ch(FRA)
2nd:KWON,Youjeong(KOR)
3rd:MURAI,Yui(JPN) and CRUDE ANDRADE DA SI,Tamires(BRA)
5th:GOLOMIDOVA,Natalia(RUS) and RIGHETTI,Anna(ITA)
7th:NICOLAESCU,Oanaand(ROU) and SCHMIDT,Anne Sophie(GER)
@¦@‘ºˆä@ˆÒˆß(—´’J‘å)‚Í‚RˆÊB

Preliminary MURAI,Yui(JPN) FUSEN-GACHI(0:00) GUL,Madiha(PAK)
Preliminary MURAI IPPON(2:00) ILKIV,Nataliya(UKR)
Preliminary MURAI YUSEI(WAZA-ARI) CRUDE ANDRADE DA SI,Tamires(BRA)
Semifinal BENARROCHE,Lola Marie Ch(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) MURAI
Fight for 3rd place MURAI IPPON(GS 4:48) GOLOMIDOVA,Natalia(RUS)

Women -63kg
1st:NOUCHI,Aimi(JPN)
2nd:BELKADI,Amina(ALG)
3rd:KOSTENKO,Valentina(RUS) and BAZYNSKI,Nadja(GER)
5th:SHEVCHENKO,Anastasiya(UKR) and BLAGOJEVIC,Maja(CRO)
7th:PESCHAUD,Caroline Marie(FRA) and IWEMA,Iris(NED)
@¦@”\’qˆŸˆß”üi’}”g‘åj‚Í—DŸB

Preliminary NOUCHI,Aimi(JPN) IPPON(0:56) MARDJONOVIC,Brigita(SLO)
Preliminary NOUCHI IPPON(0:30) SNIR,Noa(ISR)
Preliminary NOUCHI IPPON(2:47) BLAGOJEVIC,Maja(CRO)
Semifinal NOUCHI YUSEI(WAZA-ARI) KOSTENKO,Valentina(RUS)
Final NOUCHI IPPON(2:42) BELKADI,Amina(ALG)

Women -70kg
1st:CHIANCA TIMO,Barbara(BRA)
2nd:NIIZOE,Saki(JPN)
3rd:KIM,Seongyeon(KOR) and PAISSONI,Carola(ITA)
5th:MAEKELBURG,Sarah(GER) and POO CASTREJON,Andrea I.(MEX)
7th:BABIC,Lucija(CRO) and AUSMA,Natascha Esmee(NED)
@¦@V“Y@¶‹GiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚QˆÊB

Preliminary NIIZOE,Saki(JPN) IPPON(0:49) AGOUAR,Imene(ALG)
Preliminary NIIZOE YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Seongyeon(KOR)
Semifinal NIIZOE IPPON(1:23) POO CASTREJON,Andrea I.(MEX)
Final CHIANCA TIMO,Barbara(BRA) YUSEI(GS WAZA-ARI 8:36) NIIZOE

Women -78kg
1st:FERRARI,Valeria(ITA)
2nd:LEE,Jeongyun(KOR)
3rd:ZIECH,Maike(GER) and BABINTSEVA,Aleksandra(RUS)
5th:DE SOUSA PEREIRA,Isadora(BRA) and MALONGA,Madeleine Kell(FRA)
7th:KULAGA,Paula Weronika(POL) and TEMMAR,Amina(ALG)
@¦@ò@@^¶(ŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary MALONGA,Madeleine Kell(FRA) IPPON(2:02) IZUMI,Mao(JPN)

Women +78kg
1st:HAN,Mijin(KOR)
2nd:PAKENYTE,Santa(LTU)
3rd:MBAIRO,Anne Fatoumata(FRA) and INOUE,Maiko(JPN)
5th:SUN,Pei-Yu(TPE) and AKBULUT,Sebile(TUR)
7th:and SUTALO,Ivana(CRO) SAPSAI,Anastasiia(UKR)
@¦@ˆäã@•‘Žq(i“¿‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary INOUE,Maiko(JPN) IPPON(2:00) BOLANOS MUNIZ,Melanie F.
Preliminary HAN,Mijin(KOR) IPPON(3:29) INOUE
Repechage INOUE IPPON(1:43) JACINTO DANIEL,Sibilla Mariana(BRA)
Repechage INOUE YUSEI(WAZA-ARI) SUTALO,Ivana(CRO)
Fight for 3rd place INOUE IPPON(2:00) AKBULUT,Sebile(TUR)

Women Open(–³·•Ê‹‰)
1st:INOUE,Akari(JPN)
2nd:KIM,Jiyoun(KOR)
3rd:PAKENYTE,Santa(LTU) and GASPARIAN,Anzhela(RUS)
5th:JACINTO DANIEL,Sibilla Mariana(BRA) and KYRYCHENKO,Vasylyna-Iryna(UKR)
7th:ZALECZNA,Anna Ewa(POL) and AKBULUT,Sebile(TUR)
@¦@ˆäã‚ ‚©‚è(ŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í—DŸB

Preliminary INOUE,Akari(JPN) IPPON(1:53) KEHRLI,Kendra Ann(USA)
Preliminary INOUE YUSEI(GS SHIDO-2 5:01) KYRYCHENKO,Vasylyna-Iryna(UKR)
Preliminary INOUE IPPON(2:42) NIKIC,Jovana(MNE)
Semifinal INOUE IPPON(2:30) PAKENYTE,Santa(LTU)
Final INOUE HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:24) KIM,Jiyoun(KOR)

Women Team
1st:JAPAN(JPN)
2nd:KOREA(KOR)
3rd:RUSSIA(RUS) and FRANCE(FRA)
5th:ITALY(ITA) and GERMANY(GER)
7th:ROMANIA(ROU) and ALGERIA(ALG)

Preliminary JAPAN(JPN) 5-0 ROMANIA(ROU)
-52kg TATSUKAWA,Rina›IPPON IOANCA,Roxana Gabriela
-57kg MURAI,Yui›IPPON NICOLAESCU,Oana
-63kg NOUCHI,Aimi›IPPON FLORIAN,Andreea Geanina
-70kg NIIZOE,Saki›IPPON PODELENCZKI,Lorena Alexandr
+70kg IZUMI,Mao›FUSEN-GACHI(0:00)

Preliminary JAPAN(JPN) 5-0 ITALY(ITA)
-52kg TATSUKAWA,Rina›IPPON PIERUCCI,Giulia
-57kg MURAI,Yui›YUSEI(WAZA-ARI) RIGHETTI,Anna
-63kg NOUCHI,Aimi›IPPON GIORGIS,Valentina
-70kg NIIZOE,Saki›IPPON PAISSONI,Carola
+70kg INOUE,Maiko›IPPON FERRARI,Valeria

Semifinal JAPAN(JPN) 4-1 RUSSIAN(RUS)
-52kg TATSUKAWA,Rina›IPPON SAGITOVA,Galiya
-57kg MURAI,Yui IPPON›GOLOMIDOVA,Natalia
-63kg NOUCHI,Aimi›IPPON KOSTENKO,Valentina
-70kg NIIZOE,Saki›HANSOKU-GACHI(SHIDO-3) KOVALENKO Tatiana
+70kg INOUE,Maiko›IPPON GASPARIAN,Anzhela

Final JAPAN(JPN) 4-1 KOREA(KOR)
-52kg TATSUKAWA,Rina›KINSA(GS SHIDO-2 5:00) JEONG,Bo-Kyeong
-57kg MURAI,Yui YUSEI(GS WAZA-ARI 5:00) KWON,Youjeong
-63kg NOUCHI,Aimi›HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:38) CHOI,Eunsol
-70kg NIIZOE,Saki›IPPON(0:59) KIM,Seong-Yeon
+70kg INOUE,Akari›IPPON(GS 5:00) HAN,Mijin
Posted by cozytoy at 23:02


2017”N8ŒŽ16“ú
World Championship Cadets 2017
(CHI Santiago de Chile, 9-12 August 2017)

Men -50kg
1st:DE OLIVEIRA,Aldi(BRA)
2nd:OCHILOV,Maksud(UZB)
3rd:MOES,Daan(NED) and FECZKO,Csanad(HUN)
5th:KARA,Abdulaziz(TUR) and TOKTAY,Ejder(TUR)
7th:TRETIAKOV,Georgii(RUS) and MONTEALEGRE,Juan(COL)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -55kg
1st:AKKUS,Mihrac(TUR)
2nd:KAPANADZE,Luka(GEO)
3rd:NAGUCHEV,Abrek(RUS) and SUMI,Hitoyoshi(JPN)
5th:AN,Sin Hyok(PRK) and BYAMBASUREN,Sukhbat(MGL)
7th:JUNIOR,Aristides(BRA) and HWANG,Kum Song(PRK)
@¦@˜hŒ©@m‹`i–kŠC“¹EŽD–yŽR‚̎荂j‚Í‚RˆÊB

Preliminary SUMI,Hitoyoshi(JPN) IPPON(3:31) ISMAILOV,Rakhim(UZB)
Preliminary SUMI HANSOKU-GACHI(3:10) BEN CHALBI,Aleddine(TUN)
Preliminary KAPANADZE,Luka(GEO) YUSEI(GS WAZA-ARI 6:45) SUMI
Repechage SUMI IPPON(2:10) HWANG,Kum Song(PRK)
Fight for 3rd place SUMI HANSOKU-GACHI(2:24) BYAMBASUREN,Sukhbat(MGL)

Men -60kg
1st:NAGUCHEV,Kazbek(RUS)
2nd:SALIMBAYEV,Nurzat(KAZ)
3rd:BAYANMUNKH,Narmandakh(MGL) and KONDO,Hayato(JPN)
5th:CHERNOV,Vadym(UKR) and CENTRACCHIO,Luigi(ITA)
7th:SZEREDAS,Botond(HUN) and COUZO ASPITIA,Tomas(ARG)
@¦@‹ß“¡@”¹“li²‰êE²‰êH‹Æ‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary KONDO,Hayato(JPN) IPPON(0:38) MORAGA,Matias(CHI)
Preliminary KONDO IPPON(2:00) LAU,Martin(HKG)
Preliminary KONDO IPPON(1:51) BARROS,Bruno(POR)
Preliminary KONDO IPPON(3:07) SZEREDAS,Botond(HUN)
Semifinal NAGUCHEV,Kazbek(RUS) IPPON(1:44) KONDO
Fight for 3rd place KONDO IPPON(0:54) CENTRACCHIO,Luigi(ITA)

Men -66kg
1st:KATSURA,Ranto(JPN)
2nd:HRISTOV,Mark(BUL)
3rd:ABDULLOEV,Dhzamoliddin(TJK) and YOUNG,Keagan(CAN)
5th:KANDEMIR,Bayram(TUR) and PRIDIRA,Dmitrii(RUS)
7th:KUKITA,Ian(ARG) and ZARACA,Giovanni(ITA)
@¦@Œj@@—’“li’·èE’·è“ú‘卂j‚Í—DŸB

Preliminary KATSURA,Ranto(JPN) IPPON(1:41) LOIQOV,Raziavloh(TJK)
Preliminary KATSURA YUSEI(GS WAZA-ARI 4:36) GALAKTIONOVS,Artjoms(LAT)
Preliminary KATSURA IPPON(2:15) ZARACA,Giovanni(ITA)
Semifinal KATSURA HANSOKU-GACHI(1:50) KANDEMIR,Bayram(TUR)
Final KATSURA YUSEI(WAZA-ARI) HRISTOV,Mark(BUL)

Men -73kg
1st:BEKAURI,Lasha(GEO)
2nd:NAKAHASHI,Daiki(JPN)
3rd:AGAIAN,Armen(RUS) and KOC,Muhammed(TUR)
5th:ELHOUSSAINI,Ayman(MAR) and STODOLSKI,Adam(POL)
7th:NIKOLIC,Uros(AUT) and SHERIFOVSKI,Edi(MKD)
@¦@’†‹´@‘å‹Miˆ¤’mE‘听‚j‚Í‚QˆÊB

Preliminary NAKAHASHI,Daiki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) RUTTKAY,Miroslav(SVK)
Preliminary NAKAHASHI YUSEI(WAZA-ARI) BEDEL,Kenny Komi(ITA)
Preliminary NAKAHASHI IPPON(1:21) KOC,Muhammed(TUR)
Semifinal NAKAHASHI IPPON(0:27) ELHOUSSAINI,Ayman(MAR)
Final BEKAURI,Lasha(GEO) IPPON(3:29) NAKAHASHI

Men -81kg
1st:MATVEICIUC,Eugen(MDA)
2nd:GIL,Agustin(ARG)
3rd:TOTH,Benedek(HUN) and SHYNTAS,Serikbolsyn(KAZ)
5th:TUROBOYEV,Muzaffarbek(UZB) and MADZHIDOV,Dzhakhongir(TJK)
7th:KHATELISHVILI,Luka(CAN) and HSU,Chien-An(TPE)
@¦@”“ŒŒÕ”V•ãiç—tE–؍X’э‡‚j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary AKHALKATSI,Vladimir(GEO) HANSOKU-GACHI(0:54) BANDO,Toranosuke(JPN)

Men -90kg
1st:SERBAN,Eduard(ROU)
2nd:MORI,Kenshin(JPN)
3rd:KENDRICK,Benjamin(CAN) and GADZHIEV,Said(RUS)
5th:ENDOVITSKIY,Valeriy(RUS) and GERKENS,Emils(LAT)
7th:VELKOV,Vadim(UKR) and BERGAMELLI,Enrico(ITA)
@¦@X@@Œ’Si•Ÿ‰ªE‘å–´“c‚j‚Í‚QˆÊB

Preliminary MORI,Kenshin(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:59) KARIAULI,Giorgi(GEO)
Preliminary MORI IPPON(1:57) LIN,Sheng-Kai(TPE)
Preliminary MORI YUSEI(WAZA-ARI) ENDOVITSKIY,Valeriy(RUS)
Semifinal MORI YUSEI(WAZA-ARI) GERKENS,Emils(LAT)
Final SERBAN,Eduard(ROU) IPPON(GS 4:07) MORI

Men +90kg
1st:KIM,Minjong(KOR)
2nd:BABAYAN,David(RUS)
3rd:SCHREIBER,Jonas(GER) and AYDIN,Omer(TUR)
5th:ESSERYRY,Zouhair(MAR) and SANT ANA,Leonardo(BRA)
7th:SVIANIDZE,Aleksi(GEO) and TCHELIDZE,Levan(GEO)
@¦@‘åÎ@@—Riˆ¤’mE÷‹u‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary OISHI,Yu(JPN) IPPON(0:23) BOU CHABKE,Karl(LBN)
Preliminary AYDIN,Omer(TUR) IPPON(3:02) OISHI

Women -40kg
1st:VOROBEVA,Marina(RUS)
2nd:NIKOLIC,Ivana(MNE)
3rd:BALABAN,Anastasiia(UKR) and VERSTRAETEN,Jente(BEL)
5th:KULYM,Sara(KAZ) and BORISOVA,Glafira(RUS)
7th:BJELIC,Ana(SRB) and VERA,Maria(VEN)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -44kg
1st:KAWABATA,Haruka(JPN)
2nd:KIM,Jong Hung(PRK)
3rd:ARRAES,Amanda(BRA) and AVANZATO,Carlotta(ITA)
5th:GATEAU,Liza(FRA) and AMKHADOVA,Mariam(RUS)
7th:FERREIRA,Laura(BRA) and SAYMA,Gamze(TUR)
@¦@‰Í’[@@—Iiˆ¤’mE‘听‚j‚Í—DŸB

Preliminary KAWABATA,Haruka(JPN) IPPON(0:43) GANBOLD,Burneebayar(MGL)
Preliminary KAWABATA YUSEI(WAZA-ARI) KARDOS,Timea(HUN)
Preliminary KAWABATA YUSEI(WAZA-ARI) GATEAU,Liza(FRA)
Semifinal KAWABATA YUSEI(GS WAZA-ARI 5:30) AVANZATO,Carlotta(ITA)
Final KAWABATA HANSOKU-GACHI(1:57) KIM,Jong Hung(PRK)

Women -48kg
1st:VARGA,Brigitta(HUN)
2nd:BALLHAUS,Mascha(GER)
3rd:GUSSENBERG,Jana(GER) and WATANABE,Aiko(JPN)
5th:KADAMBOEVA,Sita(UZB) and STOJADINOV,Andrea(SRB)
7th:KURAS,Marta(POL) and VAN KREVEL,Naomi(NED)
@¦@“n糁@ˆ¤Žqi_“ސìE‰¡{‰êŠw‰@‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary WATANABE,Aiko(JPN) IPPON(0:20) REXHEPI,Arbresha(MKD)
Preliminary WATANABE IPPON(2:05) ROSET MARTIN,Paula(ESP)
Preliminary KADAMBOEVA,Sita(UZB) UPPON(0:16) WATANABE
Repechage WATANABE IPPON(3:27) VAN KREVEL,Naomi(NED)
Fight for 3rd place WATANABE IPPON(4:00) STOJADINOV,Andrea(SRB)

Women -52kg
1st:BALLHAUS,Seija(GER)
2nd:MOKDAR,Faiza(FRA)
3rd:KOBAYASHI,Mina(JPN) and OZBAS,Szofi(HUN)
5th:ERMAGANBETOVA,Nilufar(UZB) and MUN,Song Hui(PRK)
7th:ELKINA,Natalia(RUS) and KARMAN,Andrea(HUN)
@¦@¬—с@–¢“ށiˆ¤’mE‘听‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary KOBAYASHI,Mina(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:55) SARSENOVA,Meruyert(KAZ)
Preliminary KOBAYASHI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:18) SILVERI,Federica(ITA)
Preliminary OZBAS,Szofi(HUN) IPPON(3:51) KOBAYASHI
Repechage KOBAYASHI YUSEI(WAZA-ARI) ELKINA,Natalia(RUS)
Fight for 3rd place KOBAYASHI YUSEI(GS WAZA-ARI 4:11) ERMAGANBETOVA,Nilufar(UZB)

Women -57kg
1st:KIM,Juhee(KOR)
2nd:KROPSKA,Natalia(POL)
3rd:FUSCO,Giovanna(ITA) and NAKAYA,Haruka(JPN)
5th:LEMOS,Thayane(BRA) and PERISIC,Marica(SRB)
7th:CVJETKO,Lara(CRO) and AFYONLU,Habibe(TUR)
@¦@’†–î@—yiˆ¤•QEV“c‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAKAYA,Haruka(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) NYIRI,Nikolett(HUN)
Preliminary NAKAYA IPPON(2:59) BEREZA,Bruna(BRA)
Preliminary NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI) FUSCO,Giovanna(ITA)
Semifinal KROPSKA,Natalia(POL) YUSEI(WAZA-ARI 2:04) NAKAYA
Fight for 3rd place NAKAYA YUSEI(GS WAZA-ARI 6:57) PERISIC,Marica(SRB)

Women -63kg
1st:YUKI,Ayano(JPN)
2nd:MORAES,Gabriella(BRA)
3rd:TCHANTURIA,Mariam(GEO) and WINZIG,Annabelle(GER)
5th:KIM,Su Yon(PRK) and KHILIFI,Meriem(TUN)
7th:MERA,Cindy(COL) and YUAN,Pei Chun(TPE)
@¦@Œ‹é@Ê”TiŽR—œE•xŽmŠw‰‘‚j‚Í—DŸB

Preliminary YUKI,Ayano(JPN) IPPON(0:58) SOTNIKOVA,Kristina(KAZ)
Preliminary YUKI IPPON(3:51) OBRADOVIC,Anja(SRB)
Preliminary YUKI YUSEI(GS SHIDO-2 6:43) TCHANTURIA,Mariam(GEO)
Semifinal YUKI YUSEI(WAZA-ARI) WINZIG,Annabelle(GER)
Final YUKI YUSEI(GS SHIDO-2 4:29) MORAES,Gabriella(BRA)

Women -70kg
1st:GALANDI,Marlene(GER)
2nd:SILVA,Millena(BRA)
3rd:MATSUMOTO,Rizu(JPN) and IGL,Raffaela(GER)
5th:FEREOL,Morgane(FRA) and HOOI,Kim(NED)
7th:JELASSI,Safa(TUN) and ROSA,Eduarda(BRA)
@¦@¼–{@‚è‚Áiˆ¤’mE‘听‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary MATSUMOTO,Rizu(JPN) IPPON(0:59) SEGURA,Elizabeth(CHI)
Preliminary MATSUMOTO IPPON(GS 4:46) LIU,Li-Ling(TPE)
Preliminary SILVA,Millena(BRA) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:37) MATSUMOTO
Repechage MATSUMOTO IPPON(GS 4:25) JELASSI,Safa(TUN)
Fight for 3rd place MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI) FEREOL,Morgane(FRA)

Women +70kg
1st:VUKOVIC,Helena(CRO)
2nd:SOMKHISHVILI,Sophio(GEO)
3rd:CRUZ,Luiza(BRA) and YONEKAWA,Akiho(JPN)
5th:ROLLWAGE,Hanna(GER) and ABIDI,Fatma(TUN)
7th:KAMPS,Marit(NED) and LIN,Yu-Jing(TPE)
@¦@•Äì@–¾•äiÃ‰ªE“¡Ž}‡S‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary YONEKAWA,Akiho(JPN) IPPON(2:50) KMIELIAUSKAITE,Justina(LTU)
Preliminary YONEKAWA IPPON(4:00) VLADIMIROVA,Daria(RUS)
Preliminary ROLLWAGE,Hanna(GER) IPPON(1:56) YONEKAWA
Repechage YONEKAWA IPPON(2:45) LIN,Yu-Jing(TPE)
Fight for 3rd place YONEKAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:48) ABIDI,Fatma(TUN)
Posted by cozytoy at 20:56


2017”N7ŒŽ17“ú
Junior Asian Championships
(Bishkek KGZ, 15-16 Jul 2017)

Women -57kg
1st:KIM,Jisu(KOR)
2nd:SULTONOVA,Sanobar(UZB)
3rd:SHRESTHA PRADHAN,Manita(NEP) and KARCHAYEVA,Aiida(KAZ)
5th:MAMEDOVA,Amina(UZB) and KADYROVA,Ziregul(KGZ)
7th:GULBOEVA,Fazilat(TJK) and QALANDAROVA,Shohida(TJK)
@¦@–ko@‚Ý‚­iŠÂ‘¾•½—m‘åAŽD–y–k“l‚ogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary KIM,Jisu(KOR) IPPON(4:00) KITADE,Miku(JPN)
‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:23


2017”N7ŒŽ2“ú
Grand Prix Hohhot 2017
(CHN Hohhot, 30 June - 2 July 2017)

Men -60kg
1st:SHISHIME,Toru(JPN)
2nd:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
3rd:GANBAT,Boldbaatar(MGL) and MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
5th:OGUZOV,Albert(RUS) and RASHNONEZHAD,Mohammad(IRI)
7th:PETRIKOV,Pavel(CZE) and IBRAYEV,Rustam(KAZ)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:43) SZABO,Csaba(HUN)
Preliminary SHISHIME IPPON(2:26) RASHNONEZHAD,Mohammad(IRI)
Semifinal SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) OGUZOV,Albert(RUS)
Final SHISHIME IPPON(3:52) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)

Men -66kg
1st:SHAMILOV,Yakub(RUS)
2nd:ZANTARAIA,Georgii(UKR)
3rd:YONDONPERENLEI,Baskhuu(MGL) and HASHIGUCHI,Yuuki(JPN)
5th:TAKAICHI,Kengo(JPN) and DOVDON,Altansukh(MGL)
7th:KIM,Limhwan(KOR) and WAWRZYCZEK,Patryk(POL)
@¦@‹´Œû@—Sˆ¨iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚RˆÊB
@¦@ûüŽs@Œ«Œåiˆ®‰»¬j‚Í‚TˆÊB

Preliminary TAKAICHI,Kengo(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) LOMBARDO,Manuel(ITA)
Preliminary HASHIGUCHI,Yuuki(JPN) IPPON(3:46) BAO,Yinchaogela(CHN)
Preliminary DOVDON,Altansukh(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) TAKAICHI
Preliminary SHAMILOV,Yakub(RUS) IPPON(1:11) HASHIGUCHI
Repechage TAKAICHI YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Limhwan(KOR)
Repechage HASHIGUCHI IPPON(1:12) WAWRZYCZEK,Patryk(POL)
Fight for 3rd place YONDONPERENLEI,Baskhuu(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) TAKAICHI
Fight for 3rd place HASHIGUCHI YUSEI(WAZA-ARI) DOVDON,Altansukh(MGL)

Men -73kg
1st:SAIYINJIRIGALA(CHN)
2nd:MARGELIDON,Arthur(CAN)
3rd:IARTCEV,Denis(RUS) and MOHAMMADI BARIMANLOU,Mohammad(IRI)
5th:MACIAS,Tommy(SWE) and VAN TICHELT,Dirk(BEL)
7th:SANJMYATAV,Bayartuvshin(MGL) and VAN T WESTENDE,Sam(NED)
@¦@‹g“c@—D•½i“ŒŠC‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary SANJMYATAV,Bayartuvshin(MGL) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 5:40) YOSHIDA,Yuhei(JPN)

Men -81kg
1st:VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)
2nd:KHUBETSOV,Alan(RUS)
3rd:CSOKNYAI,Laszlo(HUN) and LAPPINAGOV,Aslan(RUS)
5th:ESPOSITO,Antonio(ITA) and LEE,Seungsu(KOR)
7th:BRIAND,Etienne(CAN) and MOLLAEI,Saeid(IRI)
@¦@²“¡@³‘åiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary ESPOSITO,Antonio(ITA) YUSEI(WAZA-ARI) SATO,Seidai(JPN)

Men -90kg
1st:KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
2nd:KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
3rd:MAGOMEDOV,Magomed(RUS) and GANTULGA,Altanbagana(MGL)
5th:WANG,Xuewen(CHN) and ERDENEKHUU,Munkhjargal(MGL)
7th:BU,Hebilige(CHN) and KLAMMERT,David(CZE)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -100kg
1st:HAGA,Ryunosuke(JPN)
2nd:DENISOV,Kirill(RUS)
3rd:ZANKISHIEV,Kazbek(RUS) and DVARBY,Joakim(SWE)
5th:KUMRIC,Zlatko(CRO) and PACEK,Martin(SWE)
7th:LOPORCHIO,Giuliano(ITA) and WON,Jonghoon(KOR)
@¦@‰H‰ê—´”V‰îiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB

Preliminary HAGA,Ryunosuke(JPN) IPPON(0:07) HU,Geruhen(CHN)
Preliminary HAGA YUSEI(WAZA-ARI) KUMRIC,Zlatko(CRO)
Semifinal HAGA IPPON(2:26) PACEK,Martin(SWE)
Final HAGA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 7:01) DENISOV,Kirill(RUS)

Men +100kg
1st:KRPALEK,Lukas(CZE)
2nd:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
3rd:KIM,Sungmin(KOR) and VOLKOV,Andrey(RUS)
5th:BONDARENKO,Stanislav(UKR) and LI,Bo(CHN)
7th:KRIVOBOKOV,Anton(RUS) and KHAMMO,Iakiv(UKR)
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Women -48kg
1st:KANG,Yujeong(KOR)
2nd:DOLGOVA,Irina(RUS)
3rd:JIANG,Yahong(CHN) and BILODID,Daria(UKR)
5th:MILANI,Francesca(ITA) and CHERNIAK,Maryna(UKR)
7th:BATTAMIR,Khorloo(MGL) and WU,Shugen(CHN)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -52kg
1st:RIM,Song Sim(PRK)
2nd:GUICA,Ecaterina(CAN)
3rd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and WANG,Xin(CHN)
5th:WANG,Jueyao(CHN) and CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL)
7th:PUPP,Reka(HUN) and PARK,Da-Sol(KOR)
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Women -57kg
1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
2nd:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
3rd:KLIMKAIT,Jessica(CAN) and WAECHTER,Viola(GER)
5th:RI,Hyo Sun(PRK) and BERGSTRA,Margriet(NED)
7th:MEZHETCKAIA,Daria(RUS) and DING,Ling(CHN)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í—DŸB

Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) YUSEI(GS SHIDO-2 5:00) KIM,Jin A(PRK)
Preliminary TAMAOKI IPPON(3:53) ZABLUDINA,Irina(RUS)
Preliminary TAMAOKI IPPON(2:08) BERGSTRA,Margriet(NED)
Semifinal TAMAOKI IPPON(GS 4:11) KLIMKAIT,Jessica(CAN)
Final TAMAOKI HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 8:13) DORJSUREN,Sumiya(MGL)

Women -63kg
1st:TASHIRO,Miku(JPN)
2nd:UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
3rd:GWEND,Edwige(ITA) and KRSSAKOVA,Magdalena(AUT)
5th:JI,Yunseo(KOR) and VALKOVA,Ekaterina(RUS)
7th:UMIRALIYEVA,Dilbar(KAZ) and HAECKER,Katharina(AUS)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) IPPON(0:10) LI,Lele(CHN)
Preliminary TASHIRO IPPON(2:45) HAECKER,Katharina(AUS)
Semifinal TASHIRO IPPON(0:44) JI,Yunseo(KOR)
Final TASHIRO IPPON(3:01) UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)

Women -70kg
1st:MAEDA,Naeko(JPN)
2nd:KIM,Seongyeon(KOR)
3rd:AUSMA,Natascha(NED) and MATIC,Barbara(CRO)
5th:JEONG,Hye-Jin(KOR) and GERCSAK,Szabina(HUN)
7th:TAEYMANS,Roxane(BEL) and PAISSONI,Carola(ITA)
@¦@‘O“c“ÞŒbŽqi‚i‚q“Œ“ú–{j‚Í—DŸB

Preliminary MAEDA,Naeko(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:09) PROKOPENKO,Alena(RUS)
Preliminary MAEDA IPPON(3:36) JEONG,Hye-Jin(KOR)
Semifinal MAEDA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:42) MATIC,Barbara(CRO)
Final MAEDA HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:40) KIM,Seongyeon(KOR)

Women -78kg
1st:GRAF,Bernadette(AUT)
2nd:STEVENSON,Karen(NED)
3rd:LEE,Jeongyun(KOR) and SATO,Ruika(JPN)
5th:PARK,Yujin(KOR) and BABINTCEVA,Aleksandra(RUS)
7th:ZHANG,Kaili(CHN) and TURCHYN,Anastasiya(UKR)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB

Preliminary SATO,Ruika(JPN) IPPON(2:26) ZHANG,Kaili(CHN)
Semifinal GRAF,Bernadette(AUT) YUSEI(GS WAZA-ARI 6:16) SATO
Fight for 3rd place SATO HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:47) BABINTCEVA,Aleksandra(RUS)

Women +78kg
1st:HAN,Mi-Jin(KOR)
2nd:KALANINA,Yelyzaveta(UKR)
3rd:BATTULGA,Munkhtuya(MGL) and YAMAMOTO,Sara(JPN)
5th:SHEKEROVA,Mariia(RUS) and ERDENEBILEG,Gandiimaa(MGL)
7th:LI,Nan(CHN) and SUTALO,Ivana(CRO)
@¦@ŽR–{@¹—…iƒ~ƒLƒnƒEƒXj‚Í‚RˆÊB

Preliminary YAMAMOTO,Sara(JPN) IPPON(2:55) LI,Nan(CHN)
Semifinal KALANINA,Yelyzaveta(UKR) IPPON(1:44) YAMAMOTO
Fight for 3rd place YAMAMOTO IPPON(0:41) ERDENEBILEG,Gandiimaa(MGL)
Posted by cozytoy at 23:45


2017”N5ŒŽ28“ú
Asian Judo Championship Seniors 2017
(HKG Hong Kong, 26-27 May 2017)

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:RASHNONEZHAD,Mohammad(IRI)
3rd:PAK,Yong Nam(PRK) and TILOVOV,Mukhriddin(UZB)
5th:YADAV,Vijay Kumar(IND) and BOQIEV,Sukhrob(TJK)
7th:LI,Jiahong(CHN) and AN,Jae Yong(PRK)
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:04) JEON,Seung-Beom(KOR)
Preliminary TAKATO KOUCHI-GARI(2:38) LI,Jiahong(CHN)
Semifinal TAKATO YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) BOQIEV,Sukhrob(TJK)
Final TAKATO HANSOKU-GACHI(Bridge Position 1:29) RASHNONEZHAD,Mohammad(IRI)

Men -66kg
1st:AN,Baul(KOR)
2nd:ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ)
3rd:FUJISAKA,Taroh(JPN) and GANBOLD,Kherlen(MGL)
5th:NURILLAEV,Sardor(UZB) and RYSMAMBETOV,Bektur(KGZ)
7th:KHOJASTEH,Alireza(IRI) and MUKANOV,Azamat(KAZ)
@¦@“¡ã@‘¾˜Yi‘åã•{Œxj‚Í‚RˆÊB

Preliminary FUJISAKA,Taroh(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:35) SAINI,Jasleen Singh(IND)
Preliminary FUJISAKA YOKO-SHIHO-GATAME(2:07) CHAN,Hao Cheng(TPE)
Preliminary AN,Baul(KOR) YOKO-SHIHO-GATAME(GS 6:48) FUJISAKA
Repechage FUJISAKA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) KHOJASTEH,Alireza(IRI)
Fight for 3rd place FUJISAKA YUSEI(GS SHIDO-2 6:27) NURILLAEV,Sardor(UZB)

Men -73kg
1st:AN,Chang-Rim(KOR)
2nd:GANBAATAR,Odbayar(MGL)
3rd:SMAGULOV,Zhansay(KAZ) and TATSUKAWA,Arata(JPN)
5th:MOHAMMADI BARIMANLOU,Mohammad(IRI) and SAIYINJIRIGALA(CHN)
7th:KHOJAZODA,Behruzi(TJK) and BATTSETSEG,Batgerel(MGL)
@¦@—§ì@@Vi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary TATSUKAWA,Arata(JPN)DE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:36) ARDIARTA,I Komang(INA)
Preliminary TATSUKAWA OUCHI-GARI(1:37) BOBOEV,Giyosjon(UZB)
Preliminary SMAGULOV,Zhansay(KAZ) UCHIMATA(GS 4:29) TATSUKAWA
Repechage TATSUKAWA YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI 4:56) BATTSETSEG,Batgerel(MGL)
Fight for 3rd place TATSUKAWA YOKO-SHIHO-GATAME(3:47) SAIYINJIRIGALA(CHN)

Men -81kg
1st:FUJIWARA,Sotaro(JPN)
2nd:MOLLAEI,Saeid(IRI)
3rd:ZOLOEV,Vladimir(KGZ) and LEE,Moon-Jin(KOR)
5th:NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL) and LEE,Seung-Su(KOR)
7th:KALKAMANULY,Aziz(KAZ) and OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
@¦@“¡Œ´’‘¾˜Yi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB

Preliminary FUJIWARA,Sotaro(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) KHAN,Qaisar(PAK)
Preliminary FUJIWARA YUSEI(GS SHIDO-2 5:17) TERADA,Masayuki(THA)
Preliminary FUJIWARA YOKO-SHIHO-GATAME(GS 5:03) NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
Semifinal FUJIWARA YUSEI(GS SHIDO-2 4:48) LEE,Seung-Su(KOR)
Final FUJIWARA YUSEI(WAZA-ARI with UKI-OTOSHI) MOLLAEI,Saeid(IRI)

Men -90kg
1st:USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK)
2nd:BOZBAYEV,Islam(KAZ)
3rd:MUKAI,Shoichiro(JPN) and KHURRAMOV,Mukhammadkarim(UZB)
5th:SABIROV,Shakhzodbek(UZB) and GWAK,Dong-Han(KOR)
7th:SINGH,Avtar(IND) and NOURI,Vahid(IRI)
@¦@Œü@ãĈê˜Yi“ú–{‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary MUKAI,Shoichiro(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) MARCHITAN,Mihail(UAE)
Preliminary MUKAI YUSEI(GS WAZA-ARI with KATA-GURUMA 7:12) GANTULGA,Altanbagana(MGL)
Preliminary MUKAI UDE-HISHIGI-WAKI-GATAME(1:58) NOURI,Vahid(IRI)
Semifinal USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK) YUSEI(WAZA-ARI with DEASHI-HARAI) MUKAI
Fight for 3rd place MUKAI OUCHI-GARI(1:26) SABIROV,Shakhzodbek(UZB)

Men -100kg
1st:RAKOV,Maxim(KAZ)
2nd:KIM,Hyeon-Cheol(KOR)
3rd:BUNDDORJ,Janchivdorj(MGL) and JURAEV,Sherali(UZB)
5th:SHAH,Hussain Shah(PAK) and SAIDOV,Saidzhalol(TJK)
7th:HOJAMUHAMMEDOV,Batyr(TKM) and REMARENCO,Ivan(UAE)

Men +100kg
1st:KIM,Sung-Min(KOR)
2nd:SHICHINOHE,Ryu(JPN)
3rd:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL) and KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
5th:SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ) and YERGALIYEV,Yelaman(KAZ)
7th:KHISOMIDDINOV,Mukhsin(UZB) and LEE,Po Yen(TPE)
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚QˆÊB

Preliminary SHICHINOHE,Ryu(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:40) LEE,Po Yen(TPE)
Semifinal SHICHINOHE YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
Final KIM,Sung-Min(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI with USHIRO-KESA-GATAME 6:38) SHICHINOHE

Women -48kg
1st:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
2nd:GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and KANG,Yu-Jeong(KOR)
5th:LI,Yanan(CHN) and TONAKI,Funa(JPN)
7th:SUSANTI,Terry Kusumawardani(INA) and JON,Yu Sun(PRK)
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(0:59) CHUANG,Hsiu-Ju(TPE)
Preliminary TONAKI YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) LI,Yanan(CHN)
Semifinal GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) KUZURE-KESA-GATAME(3:26) TONAKI
Fight for 3rd place KANG,Yu-Jeong(KOR) HANSOKU-GACHI(3:58) TONAKI

Women -52kg
1st:SHISHIME,Ai(JPN)
2nd:CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL)
3rd:WANG,Xin(CHN) and PARK,Da-Sol(KOR)
5th:NGUYEN,Thuy(VIE) and RIM,Song Sim(PRK)
7th:THOUDAM,Kalpana Devi(IND) and KELDIYOROVA,Diyora(UZB)
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(0:58) THOUDAM,Kalpana Devi(IND)
Semifinal SHISHIME YOKO-SHIHO-GATAME(2:38) PARK,Da-Sol(KOR)
Final SHISHIME YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI 4:24) CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL)

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:KWON,You-Jeong(KOR)
3rd:LIEN,Chen-Ling(TPE) and LU,Tongjuan(CHN)
5th:NISHANBAYEVA,Sevara(KAZ) and DORJSUREN,Sumiya(MGL)
7th:KAZYULINA,Anna(KAZ) and LEUNG,Po Sum(HKG)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(1:51) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
Preliminary YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) LU,Tongjuan(CHN)
Semifinal YOSHIDA YUSEI(GS SHIDO-2 6:39) LIEN,Chen-Ling(TPE)
Final YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) KWON,You-Jeong(KOR)

Women -63kg
1st:NABEKURA,Nami(JPN)
2nd:BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
3rd:BOLD,Gankhaich(MGL) and KIM,Ji-Jeong(KOR)
5th:URDABAYEVA,Marian(KAZ) and LI,Jie(CHN)
7th:HUIDROM,Sunibala Devi(IND) and IBRAGIMOVA,Mukhayyo(UZB)
@¦@“ç‘q@“ß”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary NABEKURA,Nami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:15) PANDINI,Ni Kadek Anny(INA)
Preliminary NABEKURA YOKO-SHIHO-GATAME(1:20) HUIDROM,Sunibala Devi(IND)
Semifinal NABEKURA YOKO-SHIHO-GATAME(GS 7:26) KIM,Ji-Jeong(KOR)
Final NABEKURA YUSEI(WAZA-ARI with TOMOE-NAGE) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)

Women -70kg
1st:ONO,Yoko(JPN)
2nd:KIM,Seong-Yeon(KOR)
3rd:HONG,Son Yong(PRK) and BEKTASKYZY,Zere(KAZ)
5th:THONGSRI,Surattana(THA) and BATBAATAR,Khulan(MGL)
7th:AGHAEI,Donya(IRI) and MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary ONO,Yoko(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(1:02) TANG,Lai Man(MAC)
Preliminary ONO YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) BATBAATAR,Khulan(MGL)
Semifinal ONO KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:04) HONG,Son Yong(PRK)
Final ONO KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:23) KIM,Seong-Yeon(KOR)

Women -78kg
1st:HAMADA,Shori(JPN)
2nd:MA,Zhenzhao(CHN)
3rd:LEE,Jeong-Yun(KOR) and PARK,Yu-Jin(KOR)
5th:YULDASHOVA,Kumush(UZB) and AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
7th:GARTHIA,Tiara Arta(INA) and RAIFOVA,Zarina(KAZ)
@¦@ûM“c@®—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í—DŸB

Preliminary HAMADA,Shori(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:37) YULDASHOVA,Kumush(UZB)
Semifinal HAMADA UDE-GARAMI(1:04) AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
Final HAMADA KATATE-JIME(2:27) MA,Zhenzhao(CHN)

Women +78kg
1st:INAMORI,Nami(JPN)
2nd:KIM,Min-Jeong(KOR)
3rd:ISSANOVA,Gulzhan(KAZ) and BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
5th:YULDOSHOVA,Rakhima(UZB) and TSAI,Jia Wen(TPE)
7th:MAAN,Tulika(IND)
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary INAMORI,Nami(JPN) KESA-GATAME(1:16) MAAN,Tulika(IND)
Semifinal INAMORI YUSEI(GS SHIDO-2 5:07) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
Final INAMORI KAMI-SHIHO-GATAME(3:34) KIM,Min-Jeong(KOR)
Posted by cozytoy at 23:09


2017”N5ŒŽ22“ú
Cadet European Judo Cup Bielsko Biala 2017
(POL Bielsko Biala, 20-21 May 2017)

Men -55kg
1st:NAGUCHEV,Abrek(RUS)
2nd:SUMI,Hitoyoshi(JPN)
3rd:KAPANADZE,Luka(GEO) and VOLKOV,Maksim(RUS)
5th:TANRIVERDIYEV,Aykhan(AZE) and GOUEFFON,Yhonice(FRA)
7th:VIDA,Andras(HUN) and VEREDYBA,Oleh(UKR)
@¦@˜hŒ©@m‹`iŽD–yŽR‚̎荂j‚Í‚QˆÊB

Preliminary SUMI,Hitoyoshi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:52) SZYMANSKI,Szymon(POL)
Preliminary SUMI HANSOKU-GACHI(0:26) RYPAR,Radek(CZE)
Preliminary SUMI SEOI-NAGE(1:36) VIDA,Andras(HUN)
Semifinal SUMI YUSEI(GS SHIDO-2 5:09) VOLKOV,Maksim(RUS)
Final NAGUCHEV,Abrek(RUS) YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA 6:44) SUMI

Men -50kg
1st:TRETIAKOV,Georgii(RUS)
2nd:FECZKO,Csanad(HUN)
3rd:ASKARZADE,Ali(AZE) and MOES,Daan(NED)
5th:RECHBERGER,Nikolas(AUT) and LEUTGEB,Daniel(AUT)
7th:PIECZYNSKI,Hubert(POL) and JOURDAN,Vincent(FRA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -60kg
1st:CENTRACCHIO,Luigi(ITA)
2nd:KAPANADZE,Giorgi(GEO)
3rd:SZEREDAS,Botond(HUN) and ABASLI,Davud(AZE)
5th:DZAVASHVILI,Guram(GEO) and KAPANADZE,Saba(GEO)
7th:AKUSHKA,Maksim(BLR) and FRASCA,Flavio(ITA)
@¦@‹ß“¡@”¹“li²‰êH‹Æ‚j‚Í”sŽÒ•œŠˆí”s‘ށB

Preliminary KONDO,Hayato(JPN) DEASHI-HARAI(3:50) BUTKUS,Kostas(LTU)
Preliminary KONDO YUSEI(GS WAZA-ARI with TAI-OTOSHI 4:54) RONZONI,Michele(ITA)
Preliminary KONDO KESA-GATAME(0:38) CENTRACCHIO,Luigi(ITA)
Preliminary CENTRACCHIO,Luigi(ITA) HANSOKU-GACHI(0:39) KONDO
Repechage AKUSHKA,Maksim(BLR) KOSOTO-GARI(0:35) KONDO

Men -66kg
1st:BAKHBAKHASHVILI,Mikheili(GEO)
2nd:KATSURA,Ranto(JPN)
3rd:GALAKTIONOVS,Artjoms(LAT) and PRIDIRA,Dmitrii(RUS)
5th:SULCA,Adrian(ROU) and MAHMUDLU,Gnyaz(AZE)
7th:NAVERIANI,Sandro(UKR) and PERKOVIC,Luka(SLO)
@¦@Œj@@—’“li’·è“ú‘卂j‚Í‚QˆÊB

Preliminary KATSURA,Ranto(JPN) UDE-HISHIGI-SANKAKU-GATAME(2:00) FULOP,Szabolcs(HUN)
Preliminary KATSURA YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-GAESHI) GALAKTIONOVS,Artjoms(LAT)
Preliminary KATSURA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ROGOZA,Darius(LTU)
Preliminary KATSURA OKURI-ERI-JIME(2:19) OCSAI,Sandor(HUN)
Semifinal KATSURA UCHIMATA(3:54) MAHMUDLU,Gnyaz(AZE)
Final BAKHBAKHASHVILI,Mikheili(GEO) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:28) KATSURA

Men -73kg
1st:BEKAURI,Lasha(GEO)
2nd:NOVRUZOV,Novruz(RUS)
3rd:STODOLSKI,Adam(POL) and NAKAHASHI,Daiki(JPN)
5th:SPICUGLIA,Andrea(ITA) and AGAIAN,Armen(RUS)
7th:PROSDOCIMO,Mattia(ITA) and SHAMILOV,Vusal(AZE)
@¦@’†‹´@‘å‹Mi‘听‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary NAKAHASHI,Daiki(JPN) SANKAKU-JIME(0:49) WAGNER,Andreas(AUT)
Preliminary NAKAHASHI YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) MAGNANI,Alessandro(ITA)
Preliminary NOVRUZOV,Novruz(RUS) YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-GAESHI) NAKAHASHI
Repechage NAKAHASHI KAMI-SHIHO-GATAME(3:46) JURKOVIC,Marko(SLO)
Repechage NAKAHASHI KESA-GATAME(3:32) PSUTURI,Levan(GEO)
Repechage NAKAHASHI YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) SHAMILOV,Vusal(AZE)
Fight for 3rd place NAKAHASHI OKURI-ERI-JIME(2:19) AGAIAN,Armen(RUS)

Men -81kg
1st:GVACHLIANI,Gocha(GEO)
2nd:AKHALKATSI,Vladimir(GEO)
3rd:SULAMANIDZE,Ilia(GEO) and GADZHIEV,Said(RUS)
5th:BARAVI,Razmik(RUS) and LENZ,Johann(GER)
7th:MATUSEVIC,Deivid(LTU) and BILETS,Serhii(UKR)
@¦@”“ŒŒÕ”V•ãi–؍X’э‡‚j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary VILLENEUVE DAVILLE,Serge(FRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:10) BANDO,Toranosuke(JPN)

Men -90kg
1st:BEKAURI,Mikheili(GEO)
2nd:WITASSEK,Yvo(GER)
3rd:AKBARLI,Jafar(AZE) and KARIAULI,Giorgi(GEO)
5th:EICH,Daniel(SUI) and BERGAMELLI,Enrico(ITA)
7th:SOKOL,Jakub(POL) and TURAC,Denis(SVK)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men +90kg
1st:BABAYAN,David(RUS)
2nd:ABDULLAYEV,Mahammad(AZE)
3rd:TCHELIDZE,Levan(GEO) and SVIANADZE,Aleksi(GEO)
5th:OISHI,Yu(JPN) and ZUJEV,Martin(EST)
7th:SCHREIBER,Jonas(GER) and ROMAN,Alexandru(ROU)
@¦@‘åÎ@@—Ri÷‹u‚j‚Í‚TˆÊB

Preliminary OISHI,Yu(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:41) FEYZIYEV,Jamal(AZE)
Preliminary OISHI HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:59) DOROFEEV,Ilie(MDA)
Preliminary BABAYAN,David(RUS) UCHIMATA(0:23) OISHI
Repechage OISHI OSOTO-GARI(2:17) SOWA,Albert(POL)
Repechage OISHI YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) SCHREIBER,Jonas(GER)
Fight for 3rd place TCHELIDZE,Levan(GEO) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:50) OISHI

Women -40kg
1st:GHERMAN,Silvia(ROU)
2nd:BORISOVA,Glafira(RUS)
3rd:GOWARZEWSKA,Alicja(POL) and VOROBEVA,Marina(RUS)
5th:INGUIMBERT,Diane(FRA) and HARMATH,Eszter(HUN)
7th:STOKLOSA,Natalia(POL) and DOROWSKICH,Darja(GER)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -44kg
1st:AMKHADOVA,Mariam(RUS)
2nd:AVANZATO,Carlotta(ITA)
3rd:KLEIN,Dorina(HUN) and KAWABATA,Haruka(JPN)
5th:GILLY,Coralie(FRA) and NUGAEVA,Liliia(RUS)
7th:BAKHUR,Hlafira(BLR) and SZLACHTA,Nikola(POL)
@¦@‰Í’[@@—Ii‘听‚j‚Í‚RˆÊB

Preliminary AMKHADOVA,Mariam(RUS) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(GS 5:00) KAWABATA,Haruka(JPN)
Repechage KAWABATA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:25) GOEBEL,Laila(GER)
Repechage KAWABATA YOKO-SHIHO-GATAME(3:44) SZLACHTA,Nikola(POL)
Fight for 3rd place KAWABATA YOKO-SHIHO-GATAME(1:40) NUGAEVA,Liliia(RUS)

Women -48kg
1st:WATANABE,Aiko(JPN)
2nd:BALLHAUS,Mascha(GER)
3rd:PERROT,Anais(FRA) and VAN KREVEL,Naomi(NED)
5th:HAJIYEVA,Shahana(AZE) and KURAS,Marta(POL)
7th:GYERTYAS,Roza(HUN) and PALANCA,Chiara(ITA)
@¦@“n糁@ˆ¤Žqi‰¡{‰êŠw‰@‚j‚Í—DŸB

Preliminary WATANABE,Aiko(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:51) VARGA,Brigitta(HUN)
Preliminary WATANABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 1:21) SPRINGER,Jacqueline(AUT)
Preliminary WATANABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:35) PALANCA,Chiara(ITA)
Semifinal WATANABE UCHIMATA(1:18) PERROT,Anais(FRA)
Final WATANABE UCHIMATA(1:25) BALLHAUS,Mascha(GER)

Women -52kg
1st:MOKDAR,Faiza(FRA)
2nd:GRABNER,Lisa(AUT)
3rd:ELKINA,Natalia(RUS) and IVANESCU,Florentina(ROU)
5th:SILVERI,Federica(ITA) and BALLHAUS,Seija(GER)
7th:BOCCOLA,Rossella(ITA) and PEROVNIK,Nusa(SLO)
@¦@¬—с@–¢“ށi‘听‚j‚Í“ñ‰ñí”s‘ށB

Preliminary KOBAYASHI,Mina(JPN) OSOTO-GAESHI(1:24) ZEMLA,Paulina(POL)
Preliminary ELKINA,Natalia(RUS) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(GS 5:18) KOBAYASHI

Women -57kg
1st:KAJZER,Kaja(SLO)
2nd:ZUEVA,Irina(RUS)
3rd:ZACHOVA,Renata(CZE) and OZBAS,Szofi(HUN)
5th:FUSCO,Giovanna(ITA) and GLIGA,Paula(ROU)
7th:JANICZKOVA,Zuzana(CZE) and VELLOZZI,Ophelie(FRA)
@¦@’†–î@—yiV“c‚j‚Í“ñ‰ñí”s‘ށB

Preliminary OZBAS,Szofi(HUN) KUZURE-KESA-GATAME(1:22) NAKAYA,Haruka(JPN)

Women -63kg
1st:YUKI,Ayano(JPN)
2nd:TOMA,Ilaria(ROU)
3rd:TONIOLO,Elisa(ITA) and TAVCAR,Zarja(SLO)
5th:SKIPALA,Michalina(POL) and VASILIAUSKAITE,Aida(LTU)
7th:FAVORINI,Flavia(ITA) and KARIAKINA,Daria(RUS)
@¦@Œ‹é@Ê”Ti•xŽmŠw‰‘‚j‚Í—DŸB

Preliminary YUKI,Ayano(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(2:26) WOZNIAK,Paulina(POL)
Preliminary YUKI YUSEI(GS WAZA-ARI with OUCHI-GARI 4:55) FAVORINI,Flavia(ITA)
Preliminary YUKI KESA-GATAME(3:07) BAJCSEV,Vivien(HUN)
Semifinal YUKI KUZURE-KESA-GATAME(2:48) TAVCAR,Zarja(SLO)
Final YUKI YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) TOMA,Ilaria(ROU)

Women -70kg
1st:MATSUMOTO,Rizu(JPN)
2nd:ESPOSITO,Martina(ITA)
3rd:HOOI,Kim(NED) and IGL,Raffaela(GER)
5th:HUNGER,Marlene(AUT) and SCHNEIDER,Cheyenne(GER)
7th:VAN HARSELAAR,Renee(NED) and CERUTTI,Claudia(ITA)
@¦@¼–{@‚è‚Ái‘听‚j‚Í—DŸB

Preliminary MATSUMOTO,Rizu(JPN) HARAI-GOSHI(3:23) STENGL,Lorena(CRO)
Preliminary MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-GOSHI) NIEDERDORFER,Melanie(AUT)
Preliminary MATSUMOTO OSOTO-GARI(1:07) SCHNEIDER,Cheyenne(GER)
Semifinal MATSUMOTO UCHIMATA(0:58) HUNGER,Marlene(AUT)
Final MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ESPOSITO,Martina(ITA)

Women +70kg
1st:YONEKAWA,Akiho(JPN)
2nd:VLADIMIROVA,Daria(RUS)
3rd:KMIELIAUSKAITE,Justina(LTU) and GAJ,Aleksandra(POL)
5th:FARAGO,Petra(HUN) and WOLSZCZAK,Kinga(POL)
7th:GARCIA,Krystal(FRA) and KSIEZYK,Julia(POL)
@¦@•Äì@–¾•äi“¡Ž}‡S‚j‚Í—DŸB

Preliminary YONEKAWA,Akiho(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:51) KOTLARSKA,Dominika(POL)
Preliminary YONEKAWA HARAI-GOSHI(3:21) ROLLWAGE,Hanna(GER)
Preliminary YONEKAWA YOKO-SHIHO-GATAME(GS 5:07) KMIELIAUSKAITE,Justina(LTU)
Semifinal YONEKAWA KESA-GATAME(3:19) WOLSZCZAK,Kinga(POL)
Final YONEKAWA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GAKE) VLADIMIROVA,Daria(RUS)
Posted by cozytoy at 23:36


Grand-Slam Ekaterinburg 2017
(RUS Ekaterinburg, 20-21 May 2017)

Men -60kg
1st:NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
2nd:PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
3rd:REVOL,Cedric(FRA) and OGUZOV,Albert(RUS)
5th:KARAKIZIDI,Savva(RUS) and GARRIGOS,Francisco(ESP)
7th:CHKHVIMIANI,Lukhumi(GEO) and GOMIS,Joaquin(ESP)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í—DŸB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) IPPON-SEOI-NAGE(3:17) SZABO,Csaba(HUN)
Preliminary NAGAYAMA YUSEI(GS WAZA-ARI with URA-NAGE 4:18) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
Preliminary NAGAYAMA HANSOKU-GACHI(Bridge Position 1:43) OGUZOV,Albert(RUS)
Semifinal NAGAYAMA SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:57) KARAKIZIDI,Savva(RUS)
Final NAGAYAMA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) PAPINASHVILI,Amiran(GEO)

Men -66kg
1st:ABDULZHALILOV,Abdula(RUS)
2nd:CHIBANA,Charles(BRA)
3rd:MINKOU,Dzmitry(BLR) and KHAMETOV,Islam(RUS)
5th:DOVDON,Altansukh(MGL) and SHAMILOV,Yakub(RUS)
7th:NINIASHVILI,Bagrati(GEO) and OLEINIC,Sergiu(POR)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:CONTINI,Marcelo(BRA)
3rd:DUPRAT,Pierre(FRA) and AXUS,Benjamin(FRA)
5th:VAN T WESTENDE,Sam(NED) and MARGELIDON,Arthur(CAN)
7th:MOHYELDIN,Mohamed(EGY) and YONDONPERENLEI,Baskhuu(MGL)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) YUSEI(GS SHIDO-2 6:19) DELPOPOLO,Nicholas(USA)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI with TAI-OTOSHI) DUPRAT,Pierre(FRA)
Semifinal HASHIMOTO TAI-OTOSHI(1:22) MARGELIDON,Arthur(CAN)
Final HASHIMOTO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:54) CONTINI,Marcelo(BRA)

Men -81kg
1st:KHALMURZAEV,Khasan(RUS)
2nd:UNGVARI,Attila(HUN)
3rd:BRIAND,Etienne(CAN) and REKHVIASHVILI,Zebeda(GEO)
5th:KHABACHIROV,Murat(RUS) and DE WIT,Frank(NED)
7th:CHAPARYAN,Andranik(ARM) and PENALBER,Victor(BRA)
@¦@“n糁@—Eli—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary WATANABE,Hayato(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(0:55) BATMUNKH,Altansukh(MGL)
Preliminary KHALMURZAEV,Khasan(RUS) YUSEI(GS WAZA-ARI with DEASHI-HARAI 9:42) WATANABE

Men -90kg
1st:NAGASAWA,Kenta(JPN)
2nd:TOTH,Krisztian(HUN)
3rd:VAN T END,Noel(NED) and MAGOMEDOV,Magomed(RUS)
5th:MARGIANI,Ushangi(GEO) and SHERAZADISHVILI,Nikoloz(ESP)
7th:BETTONI,Eduardo(BRA) and BENAMADI,Abderrahmane(ALG)
@¦@’·àV@Œ›‘åiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary NAGASAWA,Kenta(JPN) ASHI-GURUMA(3:50) KRIEBER GAGNON,Louis(CAN)
Preliminary NAGASAWA YUSEI(WAZA-ARI with ASHI-GURUMA) MAGOMEDOV,Magomed(RUS)
Semifinal NAGASAWA ASHU-GURUMA(GS 5:54) VAN T END,Noel(NED)
Final NAGASAWA YOKO-SHIHO-GATAME(GS 5:22) TOTH,Krisztian(HUN)

Men -100kg
1st:CIRJENICS,Miklos(HUN)
2nd:ILYASOV,Niyaz(RUS)
3rd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO) and BOEHLER,Laurin(AUT)
5th:IDDIR,Alexandre(FRA) and BORODAVKO,Jevgenijs(LAT)
7th:FARA,Aaron(AUT) and CORREA,Luciano(BRA)
@¦@ƒEƒ‹ƒt@ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Men +100kg
1st:MOURA,David(BRA)
2nd:MATIASHVILI,Levani(GEO)
3rd:VOLKOV,Andrey(RUS) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
5th:TSIARPITSKI,Uladzislau(BLR) and BOR,Barna(HUN)
7th:NATEA,Daniel(ROU) and SILVA,Rafael(BRA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -48kg
1st:KONDO,Ami(JPN)
2nd:GILIAZOVA,Sabina(RUS)
3rd:CLEMENT,Melanie(FRA) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:PERSIDSKAIA,Mariia(RUS) and KOMOVA,Nataliya(RUS)
7th:BATTAMIR,Khorloo(MGL) and RUMYANTSEVA,Kristina(RUS)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary KONDO,Ami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:18) TOREGOZHINA,Aigerim(KAZ)
Preliminary KONDO YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-GOSHI) RUMYANTSEVA,Kristina(RUS)
Semifinal KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(GS 4:57) CLEMENT,Melanie(FRA)
Final KONDO USHIRO-KESA-GATAME(0:54) GILIAZOVA,Sabina(RUS)

Women -52kg
1st:MIRANDA,Erika(BRA)
2nd:KUZNETSOVA,Alesya(RUS)
3rd:KUZIUTINA,Natalia(RUS) and BUCHARD,Amandine(FRA)
5th:COHEN,Gili(ISR) and GUICA,Ecaterina(CAN)
7th:PUPP,Reka(HUN) and SKRYPNIK,Darya(BLR)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -57kg
1st:ROPER,Miryam(PAN)
2nd:UDAKA,Nae(JPN)
3rd:KLIMKAIT,Jessica(CAN) and SILVA,Rafaela(BRA)
5th:MEZHETCKAIA,Daria(RUS) and LKHAGVATOGOO,Enkhriilen(MGL)
7th:ZABLUDINA,Irina(RUS) and NELSON LEVY,Timna(ISR)
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary UDAKA,Nae(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(2:34) KUTSENKO,Aigul(RUS)
Preliminary UDAKA YUSEI(GS WAZA-ARI with OSOTO-GARI 4:43) SILVA,Rafaela(BRA)
Semifinal UDAKA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 6:06) KLIMKAIT,Jessica(CAN)
Final ROPER,Miryam(PAN) KOSOTO-GARI(3:23) UDAKA

Women -63kg
1st:TRAJDOS,Martyna(GER)
2nd:VALKOVA,Ekaterina(RUS)
3rd:SILVA,Mariana(BRA) and LIVESEY,Amy(GBR)
5th:TREMBLAY,Stefanie(CAN) and DAVYDOVA,Daria(RUS)
7th:DZHIGAROS,Diana(RUS) and TSEND-AYUSH,Tserennadmid(MGL)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -70kg
1st:VAN DIJKE,Sanne(NED)
2nd:PROKOPENKO,Alena(RUS)
3rd:BERNHOLM,Anna(SWE) and NIIZOE,Saki(JPN)
5th:SAMARDZIC,Aleksandra(BIH) and BERNABEU,Maria(ESP)
7th:PEREZ,Maria(PUR) and PORTELA,Maria(BRA)
@¦@V“Y@¶‹GiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary NIIZOE,Saki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) BOLDER,Linda(ISR)
Preliminary NIIZOE HANSOKU-GACHI(Dive Head 2:47) PEREZ,Maria(PUR)
Semifinal PROKOPENKO,Alena(RUS) URA-NAGE(3:51) NIIZOE
Fight for 3rd place NIIZOE YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) BERNABEU,Maria(ESP)

Women -78kg
1st:UMEKI,Mami(JPN)
2nd:POWELL,Natalie(GBR)
3rd:WAGNER,Anna Maria(GER) and JOO,Abigel(HUN)
5th:SHMELEVA,Antonina(RUS) and STEVENSON,Karen(NED)
7th:MALONGA,Madeleine(FRA) and DMITRIEVA,Anastasiya(RUS)
@¦@”~–؁@^”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB

Preliminary UMEKI,Mami(JPN) USHIRO-KESA-GATAME(2:18) BABINTCEVA,Aleksandra(RUS)
Preliminary UMEKI HANSOKU0-GACHI(SHIDO-3 3:25) MALONGA,Madeleine(FRA)
Semifinal UMEKI UDE-GARAMI(3:26) JOO,Abigel(HUN)
Final UMEKI UDE-GARAMI(3:29) POWELL,Natalie(GBR)

Women +78kg
1st:ASAHINA,Sarah(JPN)
2nd:KUELBS,Jasmin(GER)
3rd:WEISS,Carolin(GER) and SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
5th:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) and CERIC,Larisa(BIH)
7th:CHIBISOVA,Ksenia(RUS) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary ASAHINA,Sarah(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 2:37) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
Semifinal ASAHINA HARAI-GOSHI(1:45) CERIC,Larisa(BIH)
Final ASAHINA YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-GOSHI) KUELBS,Jasmin(GER)
Posted by cozytoy at 23:14


2017”N3ŒŽ21“ú
Grand-Slam Baku 2017
(AZE Baku, 19-20 March 2017)

Men -60kg
1st:SHISHIME,Toru(JPN)
2nd:TILOVOV,Mukhriddin(UZB)
3rd:SAFAROV,Orkhan(AZE) and GERCHEV,Yanislav(BUL)
5th:TAKABATAKE,Eric(BRA) and KYRGYZBAYEV,Gusman(KAZ)
7th:SAGYNBAI UULU,Baiaman(KGZ) and DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-3 4:17) SADIGOV,Mehman(AZE)
Preliminary SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) SAGYNBAI UULU,Baiaman(KGZ)
Semifinal SHISHIME HANSOKU-GACHI(3:47) KYRGYZBAYEV,Gusman(KAZ)
Final SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) TILOVOV,Mukhriddin(UZB)

Men -66kg
1st:FLICKER,Tal(ISR)
2nd:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
3rd:GIUNASHVILI,Lasha(GEO) and SHMAILOV,Baruch(ISR)
5th:VIERU,Denis(MDA) and SHIKHALIZADA,Nijat(AZE)
7th:GANBOLD,Kherlen(MGL) and KHOJASTEH,Alireza(IRI)
@¦@ûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í‚QˆÊB

Preliminary TAKAJO,Tomofumi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:00) NOURIZADEH,Ghassem(IRI)
Preliminary TAKAJO YOKO-SHIHO-GATAME(3:42) GANBOLD,Kherlen(MGL)
Semifinal TAKAJO KOUCHI-GARI(GS 4:55) SHIKHALIZADA,Nijat(AZE)
Final FLICKER,Tal(ISR) YUSEI(GS SHIDO-2 4:49) TAKAJO

Men -73kg
1st:GANBAATAR,Odbayar(MGL)
2nd:NAKAYA,Riki(JPN)
3rd:ORUJOV,Rustam(AZE) and UNGVARI,Miklos(HUN)
5th:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) and HEYDAROV,Hidayat(AZE)
7th:KANIVETS,Dmytro(UKR) and VALIYEV,Telman(AZE)
@¦@’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB

Preliminary NAKAYA,Riki(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:23) MOHAMMADI BARIMANLOU,Mohammad(IRI)
Preliminary NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI) ORUJOV,Rustam(AZE)
Semifinal NAKAYA YUSEI(GS WAZA-ARI with SUMI-GAESHI 5:23) UNGVARI,Miklos(HUN)
Final GANBAATAR,Odbayar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI) NAKAYA

Men -81kg
1st:ISMAYILOV,Rufat(AZE)
2nd:MOLLAEI,Saeid(IRI)
3rd:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and KOHARA,Kenya(JPN)
5th:IVANOV,Ivaylo(BUL) and UNGVARI,Attila(HUN)
7th:PAPUNASHVILI,Giorgi(GEO) and DE WIT,Frank(NED)
@¦@¬Œ´@ŒÆi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary KOHARA,Kenya(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:07) SANTOS,Eduardo Yudi(BRA)
Preliminary KOHARA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) PAPUNASHVILI,Giorgi(GEO)
Semifinal ISMAYILOV,Rufat(AZE) UKI-OTOSHI(0:32) KOHARA
Fight for 3rd place KOHARA KOSOTO-GAKE(2:22) UNGVARI,Attila(HUN)

Men -90kg
1st:BOZBAYEV,Islam(KAZ)
2nd:MEHDIYEV,Mammadali(AZE)
3rd:NHABALI,Quedjau(UKR) and MARGIANI,Ushangi(GEO)
5th:RASULLU,Abdulhagg(AZE) and SAFGULIYEV,Tural(AZE)
7th:VAN T END,Noel(NED) and KUUSIK,Mattias(EST)
@¦@¬—с@—I•ãiˆ®‰»¬jA“BŠÛ@‘¾ˆêiƒZƒ“ƒR[j‚Í“ñ‰ñí”s‘ށB

Preliminary VAN T END,Noel(NED) YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-MAKIKOMI) KUGIMARU,Taichi(JPN)
Preliminary MARGIANI,Ushangi(GEO) HANSOKU-GACHI(SHIDO-3 3:19) KOBAYASHI,Yusuke(JPN)

Men -100kg
1st:KORREL,Michael(NED)
2nd:GASIMOV,Elmar(AZE)
3rd:CIRJENICS,Miklos(HUN) and MAMMADOV,Elkhan(AZE)
5th:PALTCHIK,Peter(ISR) and KOTSOIEV,Zelym(AZE)
7th:MINASKIN,Grigori(EST) and NIKIFOROV,Toma(BEL)

Men +100kg
1st:TUSHISHVILI,Guram(GEO)
2nd:BOR,Barna(HUN)
3rd:BONDARENKO,Stanislav(UKR) and BUGHADZE,Onise(GEO)
5th:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL) and KOKAURI,Ushangi(AZE)
7th:SILVA,Rafael(BRA) and MEYER,Roy(NED)

Women -48kg
1st:KOYAMA,Stefannie Arissa(BRA)
2nd:NIKOLIC,Milica(SRB)
3rd:MINSKER,Noa(ISR) and RISHONY,Shira(ISR)
5th:CESAR,Taciana(GBS) and CHERNIAK,Maryna(UKR)
7th:ALIYEVA,Leyla(AZE) and POP,Alexandra(ROU)

Women -52kg
1st:FLORIAN,Alexandra-Larisa(ROU)
2nd:PUPP,Reka(HUN)
3rd:STANGAR,Anja(SLO) and VAN SNICK,Charline(BEL)
5th:MENEZES,Sarah(BRA) and COHEN,Gili(ISR)
7th:MAMMADALIYEVA,Gultaj(AZE) and PIENKOWSKA,Karolina(POL)

Women -57kg
1st:LIEN,Chen-Ling(TPE)
2nd:ROGIC,Jovana(SRB)
3rd:KOWALCZYK,Julia(POL) and NELSON LEVY,Timna(ISR)
5th:PRUDENCIO,Gilmara(BRA) and NISHANBAYEVA,Sevara(KAZ)
7th:SHAHIN,Leyla(AZE) and KAJZER,Kaja(SLO)

Women -63kg
1st:SCHLESINGER,Alice(GBR)
2nd:LESKI,Andreja(SLO)
3rd:KATIPOGLU,Busra(TUR) and HUSEYNOVA,Khanim(AZE)
5th:AKHUNDOVA,Nuriyya(AZE) and KARIMOVA,Gulsadaf(AZE)
7th:HAJIYEVA,Nargiz(AZE)

Women -70kg
1st:ALVEAR,Yuri(COL)
2nd:RODRIGUEZ,Elvismar(IJF)
3rd:MATIC,Barbara(CRO) and SAMARDZIC,Aleksandra(BIH)
5th:BEKTASKYZY,Zere(KAZ) and MIRZAZADA,Valida(AZE)
7th:BAKHISHOVA,Aida(AZE) and IBRAHIMOVA,Nargiz(AZE)

Women -78kg
1st:STEENHUIS,Guusje(NED)
2nd:VERKERK,Marhinde(NED)
3rd:JOO,Abigel(HUN) and YOSHIMURA,Shiori(JPN)
5th:AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ) and SOARES,Samanta(BRA)
7th:HASANLI,Gunel(AZE) and TSEND-AYUSH,Naranjargal(MGL)
@¦@‹g‘º@ÃDiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB

Preliminary YOSHIMURA,Shiori(JPN) KATA-GATAME(GS 4:55) TURCHYN,Anastasiya(UKR)
Preliminary YOSHIMURA KATA-GATAME(1:18) AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
Semifinal STEENHUIS,Guusje(NED) YUSEI(GS SHIDO-2 5:12) YOSHIMURA
Fight for 3rd place YOSHIMURA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:42) SOARES,Samanta(BRA)

Women +78kg
1st:SAVELKOULS,Tessie(NED)
2nd:SAYIT,Kayra(TUR)
3rd:KALANINA,Yelyzaveta(UKR) and IAROMKA,Svitlana(UKR)
5th:PAKENYTE,Santa(LTU) and CERIC,Larisa(BIH)
7th:YAMAKAWA,Camila(BRA) and JABLONSKYTE,Sandra(LTU)
Posted by cozytoy at 23:22


2016”N12ŒŽ5“ú
Judo Grand-Slam Tokyo 2016 [3rd Day]
(JPN Tokyo, 4 December 2016)

Men -90kg
1st:KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
2nd:CLERGET,Axel(FRA)
3rd:NAGASAWA,Kenta(JPN) and NISHIYAMA,Daiki(JPN)
5th:KUGIMARU,Taichi(JPN) and KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
7th:IDDIR,Alexandre(FRA) and MUKAI,Shoichiro(JPN)
@¦@’·àV@Œ›‘åiƒp[ƒN‚Q‚SjA¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚RˆÊB
@¦@“BŠÛ@‘¾ˆêiƒZƒ“ƒR[j‚Í‚TˆÊB
@¦@Œü@ãĈê˜Yi“ú–{‘åj‚Í‚VˆÊB

Preliminary KUGIMARU,Taichi(JPN) IPPON(2:18) KUCZERA,Piotr(POL)
Preliminary MUKAI,Shoichiro(JPN) IPPON(2:55) PERALTA,Jose(ARG)
Preliminary NAGASAWA,Kenta(JPN) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-4 4:40) KHURRAMOV,Mukhammadkarim(UZB)
Preliminary KUGIMARU HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:37) SATTOROV,Davronbek(UZB)
Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) IPPON(3:11) GALARRETA VILLAR,Yuta(PER)
Preliminary MUKAI HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:20) TEMESI,Sebastian(AUS)
Preliminary NAGASAWA IPPON(4:40) BROWN,Colton(USA)
Preliminary KUKOLJ,Aleksandar(SRB) IPPON(3:26) KUGUMARU
Preliminary NISHIYAMA YUSEI(GS SHIDO-2 5:42) IDDIR,Alexandre(FRA)
Preliminary CLERGET,Axel(FRA) YUSEI(SHIDO=2) MUKAI
Preliminary NAGASAWA IPPON(4:58) KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
Repechage NAGASAWA YUSEI(SHIDO-3) KUGIMARU
Repechage NISHIYAMA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:17) KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
Semifinal KUKOLJ,Aleksandar(SRB) YUSEI(YUKO) NISHIYAMA
Semifinal CLERGET,Axel(FRA) YUSEI(GS WAZA-ARI 7:54) NAGASAWA

Final KUKOLJ,Aleksandar(SRB) IPPON(4:11) CLERGET,Axel(FRA)

100kg‹‰
1st:DENISOV,Kirill(RUS)
2nd:MARET,Cyrille(FRA)
3rd:SHIMOWADA,Shohei(JPN) and IIDA,Kentaro(JPN)
5th:DVARBY,Joakim(SWE) and MINASKIN,Grigori(EST)
7th:REMARENCO,Ivan(UAE) and WOLF,Aaron(JPN)
@¦@‰º˜a“cãĕ½i‹ž—tƒKƒXjA”Ñ“cŒ’‘¾˜Yi‘ŽmŠÚ‚j‚Í‚RˆÊB
@¦@ƒEƒ‹ƒt@ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åŠw3”Nj‚Í‚VˆÊB
@¦@Œã“¡—²‘¾˜YiŒcœä‹`m‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary SHIMOWADA,Shohei(JPN) IPPON(1:51) HONG,Yi Chih(TPE)
Preliminary FARA,Aaron(AUT) YUSEI(YUKO) GOTO,Ryutaro(JPN)
Preliminary IIDA,Kentaro(JPN) IPPON(1:28) CORDOVA,Italo(CHI)
Preliminary SHIMOWADA IPPON(3:07) WON,Jong-Hoon(KOR)
Preliminary IIDA YUSEI(SHIDO-1) BISULTANOV,Adlan(RUS)
Preliminary WOLF,Aaron(JPN) IPPON(3:03) KIM,Hyeon-Cheol(KOR)
Preliminary MARET,Cyrille(FRA) YUSEI(SHIDO-2) SHIMOWADA
Preliminary DENISOV,Kirill(RUS) YUSEI(SHIDO-2) IIDA
Preliminary DVARBY,Joakim(SWE) IPPON(1:07) WOLF
Repechage SHIMOWADA IPPON(2:22) REMARENCO,Ivan(UAE)
Repechage IIDA FUSEN-GACHI(0:00) WOLF
Fight for 3rd place SHIMOWADA YUSEI(SHIDO-2) DVARBY,Joakim(SWE)
Fight for 3rd place IIDA IPPON(2:09) MINASKIN,Grigori(EST)

Final DENISOV,Kirill(RUS) YUSEI(YUKO) MARET,Cyrille(FRA)

Men +100kg
1st:OJITANI,Takeshi(JPN)
2nd:KAGEURA,Kokoro(JPN)
3rd:OTA,Hyoga(JPN) and SHICHINOHE,Ryu(JPN)
5th:JU,Young-Seo(KOR) and HEINLE,Sven(GER)
7th:LEE,Po Yen(TPE) and KIM,Kyeong-Tae(KOR)
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
@¦@‰e‰Y@@Si“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@‘¾“c@•V‰ëi“ŒŠC‘åjAŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚RˆÊB

Preliminary KAGEURA,Kokoro(JPN) YUSEI(SHIDO-2) MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
Preliminary OTA,Hyoga(JPN) IPPON(3:41) SILVA,Joao Cesarino(BRA)
Preliminary SHICHINOHE,Ryu(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:30) JU,Young-Seo(KOR)
Preliminary KAGEURA YUSEI(YUKO) LEE,Po Yen(TPE)
Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) YUSEI(YUKO) KIM,Kyeong-Tae(KOR)
Preliminary OTA YUSEI(WAZA-ARI) HEINLE,Sven(GER)
Semifinal KAGEURA YUSEI(YUKO) SHICHINOHE
Semifinal OJITANI YUSEI(SHIDO-3) OTA
Fight for 3rd place OTA IPPON(1:34) JU,Young-Seo(KOR)
Fight for 3rd place SHICHINOHE YUSEI(SHIDO-3) HEINLE,Sven(GER)

Final OJITANI YUSEI(SHIDO-3) KAGEURA

Women -78kg
1st:SATO,Ruika(JPN)
2nd:PARK,Yu-Jin(KOR)
3rd:UMEKI,Mami(JPN) and TAKAYAMA,Rika(JPN)
5th:APOTEKAR,Klara(SLO) and WAGNER,Anna Maria(GER)
7th:OGATA,Akari(JPN) and LEE,Jeong-Yun(KOR)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åjAûüŽR@仉ÁiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB
@¦@•ûˆŸ—¢i—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í‚VˆÊB

Preliminary OGATA,Akari(JPN) IPPON(3:11) PIERRET,Julie(FRA)
Preliminary AYAMA,Rika(JPN) IPPON(1:19) OGATA
Preliminary UMEKI,Mami(JPN) IPPON(2:45) WAGNER,Anna Maria(GER)
Preliminary SATO,Ruika(JPN) IPPON(3:25) LEE,Jeong-Yun(KOR)
Repechage APOTEKAR,Klara(SLO) IPPON(3:10) OGATA
Semifinal PARK,Yu-Jin(KOR) YUSEI(GS SHIDO-1 6:50) TAKAYAMA
Semifinal SATO YUSEI(YUKO) UMEKI
Fight for 3rd place UMEKI YUSEI(GS YUKO 5:53) APOTEKAR,Klara(SLO)
Fight for 3rd place TAKAYAMA IPPON(2:23) WAGNER,Anna Maria(GER)
Final SATO YUSEI(SHIDO-1) PARK,Yu-Jin(KOR)

Women +78kg
1st:ASAHINA,Sarah(JPN)
2nd:SONE,Akira(JPN)
3rd:SU,Xin(CHN) and YAMABE,Kanae(JPN)
5th:LEE,Eun-Ju(KOR) and NUNES,Rochele(BRA)
7th:JABLONSKYTE,Sandra(LTU) and INAMORI,Nami(JPN)
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@‘fª@@‹Pi“ì’}‚j‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í‚RˆÊB
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚VˆÊB

Preliminary SONE,Akira(JPN) FUSEN-GACHI(0:00) SUN,Pei Yu(TPE)
Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(0:08) SU,Xin(CHN)
Preliminary ASAHINA,Sarah(JPN) IPPON(0:50) JABLONSKYTE,Sandra(LTU)
Preliminary SONE,Akira(JPN) YUSEI(SHIDO-2) INAMORI,Nami(JPN)
Repechage NUNES,Rochele(BRA) YUSEI(YUKO) INAMORI
Semifinal ASAHINA AWASE-WAZA(3:06) YAMABE
Semifinal SONE IPPON(2:44) LEE,Eun-Ju(KOR)
Fight for 3rd place YAMABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:41) NUNES,Rochele(BRA)

Final ASAHINA YUSEI(GS SHIDO-2 4:40) SONE
Posted by cozytoy at 18:34


2016”N12ŒŽ3“ú
Judo Grand-Slam Tokyo 2016 [2nd Day]
(JPN Tokyo, 3 December 2016)

Women -63kg
1st:UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
2nd:MINEI,Miho(JPN)
3rd:TRSTENJAK,Tina(SLO) and PINOT,Margaux(FRA)
5th:DAVYDOVA,Daria(RUS) and NOUCHI,Aimi(JPN)
7th:HERMANSSON,Mia(SWE) and HAECKER,Katharina(AUS)
@¦@—äˆä@”ü•äi‹Ëˆü‰¡•l‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@”\’qˆŸˆß”üi’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åjAr–Ø•ä”T‰Ài•ºŒÉŒ§Œxj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary MINEI,Miho(JPN) IPPON(1:51) KRSSAKOVA,Magdalena(AUT)
Preliminary TSUGANE,Megumi(JPN) IPPON(2:58) MUNKHBAT,Davaasuren(MGL)
Preliminary NOUCHI,Aimi(JPN) IPPON(2:13) SENATHAM,Orapin(THA)
Preliminary ARAKI,Honoka(JPN) IPPON(1:59) OLIVEIRA,Danielle(BRA)
Preliminary MINEI IPPON(1:42) PASCOALINO,Yanka(BRA)
Preliminary PINOT,Margaux(FRA) YUSEI(SHIDO-1) TSUGANE
Preliminary NOUCHI YUSEI(WAZA-ARI) SU,Chang(CHN)
Preliminary HAECKER,Katharina(AUS) YUSEI(SHIDO-2) ARAKI
Preliminary MINEI YUSEI(YUKO) TRSTENJAK,Tina(SLO)
Preliminary UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT) IPPON(1:55) NOUCHI
Repechage PINOT,Margaux(FRA) YUSEI(SHIDO-1) NOUCHI
Semifinal MINEI YUSEI(GS YUKO 5:33) PINOT,Margaux(FRA)

Final UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT) YUSEI(YUKO) MINEI

Women -70kg
1st:NIIZOE,Saki(JPN)
2nd:ARAI,Chizuru(JPN)
3rd:MAEDA,Naeko(JPN) and RODRIGUEZ,Elvismar(VEN)
5th:ONO,Yoko(JPN) and ZUPANCIC,Kelita(CAN)
7th:POSVITE,Fanny Estelle(FRA) and MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
@¦@V“Y@¶‹GiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í—DŸB
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
@¦@‘O“c“ÞŒbŽqi‚i‚q“Œ“ú–{j‚Í‚RˆÊB
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB

Preliminary MAEDA,Naeko(JPN) YUSEI(SHIDO-1) STAM,Esther(GEO)
Preliminary NIIZOE,Saki(JPN) YUSEI(YUKO) TIMO,Barbara(BRA)
Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) IPPON(2:06) YOU,Je-Young(KOR)
Preliminary ONO,Yoko(JPN) IPPON(1:27) BERNHOLM,Anna(SWE)
Preliminary MAEDA YUSEI(SHIDO-3) KIM,Seong-Yeon(KOR)
Preliminary NIIZOE IPPON(1:01) GAHIE,Marie Eve(FRA)
Preliminary ARAI IPPON(GS 5:23) ONO
Preliminary MAEDA YUSEI(SHIDO-2) MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
Preliminary NIIZOE YUSEI(SHIDO-1) RODRIGUEZ,Elvismar(VEN)
Repechage ONO YUSEI(SHIDO-2) POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
Semifinal ARAI IPPON(3:34) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
Semifinal NIIZOE YUSEI(SHIDO-3) MAEDA
Fight for 3rd place MAEDA YUSEI(GS SHIDO-2 6:05) ONO

Final NIIZOE YUSEI(SHIDO-2) ARAI

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:DOI,Takeshi(JPN)
3rd:BOBOEV,Giyosjon(UZB) and TATSUKAWA,Arata(JPN)
5th:VAN TICHELT,Dirk(BEL) and MOGUSHKOV,Musa(RUS)
7th:IARTCEV,Denis(RUS) and MARGELIDON,Arthur(CAN)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@“yˆä@Œ’Žjiƒ_ƒCƒRƒj‚Í‚QˆÊB
@¦@—§ì@@Vi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary TATSUKAWA,Arata(JPN) YUSEI(SHIDO-3) ZINGG,Anthony(GER)
Preliminary DOI,Takeshi(JPN) YUSEI(GS SHIDO-3 8:10) AHN,Joon-Sung(KOR)
Preliminary NAKAYA,Riki(JPN) IPPON(2:55) BARBOSA,Eduardo(BRA)
Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) IPPON(2:00) LEE,Feng Mao(TPE)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(1:58) MACIAS,Tommy(SWE)
Preliminary DOI YUSEI(YUKO) BENSTED,Jake(AUS)
Preliminary MARGELIDON,Arthur(CAN) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAYA
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) BOBOEV,Giyosjon(UZB)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(3:43) IARTCEV,Denis(RUS)
Preliminary DOI HANSOKU-GACHI(4:03) MOGUSHKOV,Musa(RUS)
Semifinal HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) TATSUKAWA
Semifinal DOI IPPON(3:34) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
Fight for 3rd place TATSUKAWA IPPON(GS 7:10) MOGUSHKOV,Musa(RUS)

Final HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) DOI

Men -81kg
1st:NAGASE,Takanori(JPN)
2nd:RESSEL,Dominic(GER)
3rd:LAPPINAGOV,Aslan(RUS) and IVANOV,Ivaylo(BUL)
5th:SZWARNOWIECKI,Damian(POL) and HARUYAMA,Yuki(JPN)
7th:HONG,Suk-Woong(KOR) and LEE,Hui-Jung(KOR)
@¦@‰i£@‹M‹Kiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
@¦@tŽR@—F‹IiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚TˆÊB
@¦@“n糁@—Eli—¹úºŽ›Šw‰€EjA²“¡@³‘åi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary HARUYAMA,Yuki(JPN) IPPON(3:27) HATTON,Jack(USA)
Preliminary WATANABE,Hayato(JPN) YUSEI(YUKO) BOBONOV,Davlat(UZB)
Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) IPPON(1:14) MAJDOV,Stefan(SRB)
Preliminary HARUYAMA IPPON(3:27) LUCENTI,Emmanuel(ARG)
Preliminary IVANOV,Ivaylo(BUL) YUSEI(WAZA-ARI) WATANABE
Preliminary SZWARNOWIECKI,Damian(POL) YUSEI(YUKO) SATO,Seidai(JPN)
Preliminary NAGASE IPPON(2:27) HONG,Suk-Woong(KOR)
Preliminary HARUYAMA YUSEI(GS SHIDO-2 5:58) LAPPINAGOV,Aslan(RUS)
Semifinal NAGASE YUSEI(SHIDO-2) HARUYAMA
Fight for 3rd place IVANOV,Ivaylo(BUL) YUSEI(GS WAZA-ARI 5:32) HARUYAMA

Final NAGASE IPPON(4:13) RESSEL,Dominic(GER)
Posted by cozytoy at 23:50


2016”N12ŒŽ2“ú
Judo Grand-Slam Tokyo 2016 [1st Day]
(JPN Tokyo, 2 December 2016)

Women -48kg
1st:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
2nd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
3rd:TONAKI,Funa(JPN) and KONDO,Ami(JPN)
5th:ENDO,Hiromi(JPN) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
7th:NIKOLIC,Milica(SRB) and KANG,Yu-Jeong(KOR)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãjA“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰““¡@G”üi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊB
@¦@Xú±—R—]i‚`|‚k‚h‚m‚dj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary ENDO,Hiromi(JPN) IPPON(2:35) FARIAS,Larissa(BRA)
Preliminary NIKOLIC,Milica(SRB) YUSEI(YUKO) MORIZAKI,Yurie(JPN)
Preliminary KONDO,Ami(JPN) IPPON(2:42) GILIAZOVA,Sabina(RUS)
Preliminary TONAKI,Funa(JPN) IPPON(0:57) GAO,Jun-Ying(TPE)
Preliminary GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) YUSEI(YUKO) ENDO
Preliminary TONAKI YUSEI(GS WAZA-ARI 4:23) KONDO
Repechage ENDO YUSEI(YUKO) NIKOLIC,Milica(SRB)
Repechage KONDO IPPON(3:03) KANG,Yu-Jeong(KOR)
Semifinal MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(SHIDO-1) TONAKI
Fight for 3rd place TONAKI YUSEI(GS SHIDO-1 4:40) ENDO
Fight for 3rd place KONDO YUSEI(SHIDO-1) GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)

Final MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(SHIDO-2) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)

Women -52kg
1st:TSUNODA,Natsumi(JPN)
2nd:ABE,Uta(JPN)
3rd:TATSUKAWA,Rina(JPN) and SHISHIME,Ai(JPN)
5th:VAN SNICK,Charline(BEL) and KELDIYOROVA,Diyora(UZB)
7th:HA,Ju-Hee(KOR) and KWON,Ae-Rim(KOR)
@¦@Šp“c@‰ÄŽÀi—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@ˆ¢•”@@ŽigìŠw‰@‚j‚Í‚QˆÊB
@¦@—§ì@仓ށi•Ÿ‰ª‘åjAŽuX–ځ@ˆ¤i—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB

Preliminary ABE,Uta(JPN) YUSEI(YUKO) WARASIHA,Kachakorn(THA)
Preliminary TATSUKAWA,Rina(JPN) IPPON(2:16) SILVA,Raquel(BRA)
Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) IPPON(2:22) BABINYAN,Zarina(RUS)
Preliminary TSUNODA,Natsumi(JPN) IPPON(1:12) CHEN,Chin-Ying(TPE)
Preliminary ABE IPPON(GS 5:36) GNETO,Astride(FRA)
Preliminary TATSUKAWA YUSEI(WAZA-ARI) GUICA,Ecaterina(CAN)
Preliminary SHISHIME IPPON(3:36) HA,Ju-Hee(KOR)
Preliminary TSUNODA YUSEI(YUKO) VAN SNICK,Charline(BEL)
Preliminary ABE IPPON(0:30) KWON,Ae-Rim(KOR)
Preliminary TATSUKAWA IPPON(2:47) KELDIYOROVA,Diyora(UZB)
Semifinal TSUNODA IPPON(2:41) SHISHIME
Semifinal ABE IPPON(0:38) TATSUKAWA
Fight for 3rd place TATSUKAWA YUSEI(SHIDO-1) VAN SNICK,Charline(BEL)
Fight for 3rd place SHISHIME IPPON(1:05) KELDIYOROVA,Diyora(UZB)

Final TSUNODA IPPON(3:38) ABE

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:UDAKA,Nae(JPN)
3rd:TAMAOKI,Momo(JPN) and DORJSUREN,Sumiya(MGL)
5th:ISHIKAWA,Megumi(JPN) and RECEVEAUX,Helene(FRA)
7th:MALLOY,Marti(USA) and KIM,Jan-Di(KOR)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í‚RˆÊB
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB

Preliminary ISHIKAWA,Megumi(JPN) IPPON(1:15) LEE,Chia-Yi(TPE)
Preliminary UDAKA,Nae(JPN) YUSEI(SHIDO-1) MEZHETCKAIA,Daria(RUS)
Preliminary ISHIKAWA IPPON(2:05) KWON, You-Jeong(KOR)
Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) KLIMKAIT,Jessica(CAN)
Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) AWASE-WAZA(3:20) LEUNG,Po Sum(HKG)
Preliminary UDAKA IPPON(3:34) ROGIC,Jovana(SRB)
Preliminary DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(GS YUKO 5:15) ISHIKAWA
Preliminary YOSHIDA IPPON(3:04) MALLOY,Marti(USA)
Preliminary TAMAOKI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:37) RECEVEAUX,Helene(FRA)
Preliminary UDAKA IPPON(0:49) KIM,Jan-Di(KOR)
Repechage ISHIKAWA YUSEI(SHIDO-1) MALLOY,Marti(USA)
Semifinal YOSHIDA IPPON(3:49) DORJSUREN,Sumiya(MGL)
Semifinal UDAKA TAI-OTOSHI(2:20) TAMAOKI
Fight for 3rd place TAMAOKI YUSEI(GS SHIDO-1 6:17) ISHIKAWA

Final YOSHIDA YUSEI(GS SHIDO-1 9:41) UDAKA

Men -60kg
1st:NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
2nd:TAKATO,Naohisa(JPN)
3rd:MSHVIDOBADZE,Robert(RUS) and CHOI,In-Hyuk(KOR)
5th:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL) and KITADAI,Felipe(BRA)
7th:TILOVOV,Mukhriddin(UZB) and CHEN,Yen-Lun(TPE)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í—DŸB
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹úºŽ›Šw‰€EjA‘哇@—D–i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:18) GRAF,Philip(GER)
Preliminary NAGAYAMA IPPON-SEOI-NAGE(2:57) OGUZOV,Albert(RUS)
Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) GERCHEV,Yanislav(BUL)
Preliminary CHOI,In-Hyuk(KOR) YUSEI(SHIDO-3) OSHIMA,Yuma(JPN)
Preliminary MSHVIDOBADZE,Robert(RUS) YUSEI(YUKO) SHISHIME,Toru(JPN)
Preliminary NAGAYAMA YUSEI(WAZA-ARI) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
Preliminary TAKATO YUSEI(SHIDO-2) CHOI,In-Hyuk(KOR)
Semifinal NAGAYAMA YUSEI(YUKO) KITADAI,Felipe(BRA)
Semifinal TAKATO YUSEI(GS YUKO 6:58) MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)

Final NAGAYAMA UCHI-MATA(4:16) TAKATO

Men -66kg
1st:ABE,Hifumi(JPN)
2nd:HASHIGUCHI,Yuuki(JPN)
3rd:DOVDON,Altansukh(MGL) and PULIAEV,Mikhail(RUS)
5th:ISODA,Norihito(JPN) and TAKAJO,Tomofumi(JPN)
7th:AN,Baul(KOR) and GOMBOC,Adrian(SLO)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@‹´Œû@—Sˆ¨i–¾Ž¡‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@ˆé“c@”͐mi‘ŽmŠÚ‘åjAûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í‚TˆÊB

Preliminary HASHIGUCHI,Yuuki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS)
Preliminary ISODA,Norihito(JPN) IPPON(1:08) NAKANO,Shugen(PHI)
Preliminary HASHIGUCHI IPPON(3:37) SCHEIBEL,Manuel(GER)
Preliminary TAKAJO,Tomofumi(JPN) IPPON(0:51) KATZ,Nathan(AUS)
Preliminary ISODA IPPON(5:00) BASILE,Fabio(ITA)
Preliminary ABE,Hifumi(JPN) IPPON(4:27) KIM,Lim-Hwan(KOR)
Preliminary HASHIGUCHI HANSOKU-GACHI(2:27) AN,Baul(KOR)
Preliminary TAKAJO YUSEI(WAZA-ARI) DOVDON,Altansukh(MGL)
Preliminary ISODA IPPON(2:48) GOMBOC,Adrian(SLO)
Preliminary ABE YUSEI(WAZA-ARI) PULIAEV,Mikhail(RUS)
Semifinal HASHIGUCHI FUSEN-GACHI(0:00) TAKAJO
Semifinal ABE YUSEI(WAZA-ARI) ISODA
Fight for 3rd place DOVDON,Altansukh(MGL) YUSEI(YUKO) ISODA
Fight for 3rd place PULIAEV,Mikhail(RUS) FUSEN-GACHI(0:00) TAKAJO

Final ABE IPPON(1:45) HASHIGUCHI
Posted by cozytoy at 23:13


2016”N9ŒŽ11“ú
Paralympic Games Rio 2016[3rd Day]
(BRA Rio de Janeiro, 10 Sep. 2016)

Men -90kg
1st:GOGOTCHURI,Zviad(GEO)
2nd:NAZARENKO,Oleksandr(UKR)
3rd:CROCKETT,Dartanyon(USA) and BOBOEV,Shukhrat(UZB)
5th:INGRAM,Samuel(GBR) and HIERREZUELO,Jorge(CUB)
7th:CAVALCANTE DA SILVA,Arthur(BRA) and LENCINA,Jorge(ARG)
@¦@œA£@@—IiˆÉ“¡’‰ŠÛg“S|j‚Í”sŽÒ•œŠˆ‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary HIERREZUELO,Jorge(CUB) YUSEI(YUKO with DEASHI-HARAI) HIROSE,Haruka(JPN)
Repechage INGRAM,Samuel(GBR) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:00) HIROSE

Men -100kg
1st:CHOI,Gwanggeun(KOR)
2nd:TENORIO,Antonio(BRA)
3rd:FERNANDEZ SASTRE,Yordani(CUB) and SHARIPOV,Shirin(UZB)
5th:SKELLEY,Christopher(GBR) and ABDULLAKHANLI,Kanan(AZE)
7th:BOLUKBASI,Ibrahim(TUR) and ALIZADEH,Hamed(IRI)
@@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Men +100kg
1st:TULEDIBAEV,Adiljan(UZB)
2nd:SILVA de ARAUJO,Wilians(BRA)
3rd:MASAKI,Kento(JPN) and JIMENEZ,Yangaliny(CUB)
5th:NADRI,Hamzeh(IRI) and ZAKIYEV,Ilham(AZE)
7th:ALBDOOR,Garrah(IRQ) and HODGSON,Jack(GBR)
@¦@³–؁@Œ’liƒGƒCƒxƒbƒNƒXEƒOƒ‹[ƒvEƒz[ƒ‹ƒfƒBƒ“ƒOƒXj‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B

Preliminary MASAKI,Kento(JPN) HARAI-GOSHI(0:16) HAYRAN,Dursun(TUR)
Preliminary MASAKI YOKO-SHIHO-GATAME(2:51) HODGSON,Jack(GBR)
Semifainal TULEDIBAEV,Adiljan(UZB) OSOTO-GARI(0:07) MASAKI
Fight for 3rd place MASAKI HARAI-GOSHI(2:02) NADRI,Hamzeh(IRI)

Women -70kg
1st:RUVALCABA ALVAREZ,Lenia Fabiola(MEX)
2nd:MARTINS MALDONADO,Alana(BRA)
3rd:SOAZO,Naomi(VEN) and RAHIMOVA,Gulruh(UZB)
5th:BRESKOVIC,Lucija(CLO) and SZABO,Nikolett(HUN)
7th:GREENHOUGH,Natalie(GBR) and ZHOU,Qian(CHN)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women +70kg
1st:YUAN,Yanping(CHN)
2nd:ALIMOVA,Khayitjon(UZB)
3rd:GARCIA,Christella(USA) and TASBAG,Mesme(TUR)
5th:SILVA DE ALMEIDA,Deanne(BRA) and KACHAN,Arina(BLR)
7th:NANTHARAK,Methawadee(THA) and CHUNG,Sarah(USA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB
Posted by cozytoy at 23:13


2016”N9ŒŽ10“ú
Paralympic Games Rio 2016[2nd Day]
(BRA Rio de Janeiro, 9 Sep. 2016)

Men -73kg
1st:GASIMOV,Ramil(AZE)
2nd:SOLOVEY,Dmytro(UKR)
3rd:SAYIDOV,Feruz(UZB) and KORNHASS,Nikolai(GER)
5th:RODRIGUEZ,Gerardo(CUB) and KITAZONO,Aramitsu(JPN)
7th:BRICENO,Mauricio(VEN) and MESKINE,Mehdi(ALG)
@¦@–k‰’@VŒõiƒAƒ‹ƒPƒAj‚Í‚TˆÊB

Preliminary KITAZONO,Aramitsu(JPN) YUSEI(YUKO with UCHI-MATA) ORYNBASSAR,Kuralbay(KAZ)
Preliminary SOLOVEY,Dmytro(UKR) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(3:31) KITAZONO
Repechage KITAZONO FUSEN-GACHI(0:00) MESKINE,Mehdi(ALG)
Fight for 3rd place KORNHASS,Nikolai(GER) UCHI-MATA(0;43) KITAZONO

Men -81kg
1st:AVILA SANCHEZ,Eduardo Adrian(MEX)
2nd:LEE,Jungmin(KOR)
3rd:SAFAROV,Rovshan(AZE) and KOSINOV,Oleksandr(UKR)
5th:DRANE,Jonathan(GBR) and NOURI JAFARI,Seyed Omid(IRI)
7th:EFFRON,Jose(ARG) and KHALILOV,Sharif(UZB)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -57kg
1st:CHERNIAK,Inna(UKR)
2nd:da SILVA TEIXEIRA ARAUJO,Lucia(BRA)
3rd:HIROSE,Junko(JPN) and SEO,Hana(KOR)
5th:MERENCIANO HERRERO,Maria Monica(ESP) and WANG,Lijing(CHN)
7th:BURANYI,Flora(HUN) and ABDULLAYEVA,Sabina(AZE)
@¦@œA£@‡ŽqiˆÉ“¡’‰ŠÛg“S|j‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B

Preliminary HIROSE,Junko(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:35) ABDULLAYEVA,Sabina(AZE)
Semifinal da SILVA TEIXEIRA ARAUJO,Lucia(BRA) OSOTO-GARI(2:16) HIROSE
Fight for 3rd place HIROSE YOKO-SHIHO-GATAME(2:38) MERENCIANO HERRERO,Maria Monica(ESP)

Women -63kg
1st:RODRIGUEZ,Dalidaivis(CUB)
2nd:HUSIEVA,Iryna(UKR)
3rd:JIN,Songlee(KOR) and NURMETOVA,Tursunpashsha(UZB)
5th:ZHOU,Tong(CHN) and PERNHEIM,Nicolina(SWE)
7th:YONEDA,Mayumi(JPN)
@¦@•Ä“c^—R”üiŽOˆäZ—FŠCã‚ ‚¢‚¨‚¢¶–½•ÛŒ¯j‚Í‚VˆÊB

Preliminary HUSIEVA,Iryna(UKR) OSOTO-GARI(0:03) YONEDA,Mayumi(JPN)
Repechage ZHOU,Tong(CHN) YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) YONEDA
Posted by cozytoy at 23:12


2016”N9ŒŽ9“ú
Paralympic Games Rio 2016[1st Day]
(BRA Rio de Janeiro, 8 Sep. 2016)

Men -60kg
1st:NAMOZOV,Sherzod(UZB)
2nd:HIROSE,Makoto(JPN)
3rd:BOLOGA,Alex(ROU) and BOLORMAA,Uugankhuu(MGL)
5th:BORGES,Henry(URU) and IBRAHIMOV,Ramin(AZE)
7th:SARIYEV,Anuar(KAZ) and LEE,Minjae(KOR)
@¦@œA£@@½iˆ¤’mŒ§—§–¼ŒÃ‰®–ÓŠwZ‹³j‚͋⃁ƒ_ƒ‹B

Preliminary HIROSE,Makoto(JPN) HARAI-MAKIKOMI(3:53) BOLORMAA,Uugankhuu(MGL)
Semifinal HIROSE UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:19) BOLOGA,Alex(ROU)
Final NAMOZOV,Sherzod(UZB) AWASE-WAZA(1:23) HIROSE

Men -66kg
1st:NIGMATOV,Utkirjon(UZB)
2nd:MUSTAFAYEV,Bayram(AZE)
3rd:KHORAVA,Davyd(UKR) and FUJIMOTO,Satoshi(JPN)
5th:PARK,Jongseok(KOR) and BAREIKIS,Osvaldas(LTU)
7th:OLIVEIRA BOTO,Halyson(BRA) and PEREZ DIAZ,Luis Jabdiel(PUR)
@¦@“¡–{@@ãài“¿“‡Œ§—§“¿“‡Ž‹ŠoŽx‰‡ŠwZ‹³j‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B

Preliminary FUJIMOTO,Satoshi(JPN) TOMOE-NAGE(0:19) GAVILAN LORENZO,Luis Daniel(ESP)
Preliminary FUJIMOTO GYAKU-JUJI-JIME(3:41) PARK,Jongseok(KOR)
Semifinal MUSTAFAYEV,Bayram(AZE) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:49) FUJIMOTO
Fight for 3rd place FUJIMOTO YUSEI(SHIDO-3) BAREIKIS,Osvaldas(LTU)

Women -48kg
1st:LI,Liqing(CHN)
2nd:BRUSSIG,Carmen(GER)
3rd:TASIN,Ecem(TUR) and HALINSKA,Yuliya(UKR)
5th:LEE,Kai-Lin(TPE) and HANGAI,Shizuka(JPN)
7th:FERREIRA CARDOSO,Karla(BRA) and GOMEZ,Paula(ARG)
@¦@”¼’J@ÃiƒGƒCƒxƒbƒNƒXEƒOƒ‹[ƒvEƒz[ƒ‹ƒfƒBƒ“ƒOƒXj‚Í‚TˆÊB

Preliminary LI,Liqing(CHN) OUCHI-GARI(0:28) HANGAI,Shizuka(JPN)
Repechage HANGAI YUSEI(GS SHIDO-1 4:35) GOMEZ,Paula(ARG)
Fight for 3rd place HALINSKA,Yuliya(UKR) YUSEI(YUKO with KOUCHI-GARI) HANGAI

Women -52kg
1st:MARTINET,Sandrine(FRA)
2nd:BRUSSIG,Ramona(GER)
3rd:ABDELLAOUI,Cherine(ALG) and SALAEVA,Sevinch(UZB)
5th:FERREIRA,Michele Aparecida(BRA) and GAGNE,Priscilla(CAN)
7th:ISHII,Ayumi(JPN) and LOHATSKA,Liudmyla(UKR)
@¦@Îˆä@ˆŸŒÊiŽOˆäZ—FŠCã‚ ‚¢‚¨‚¢¶–½•ÛŒ¯Š”Ž®‰ïŽÐj‚Í‚VˆÊB

Preliminary SALAEVA,Sevinch(UZB) DEASHI-HARAI(0:08) ISHII,Ayumi(JPN)
Repechage FERREIRA,Michele Aparecida(BRA) YUSEI(YUKO with SANKAKU-GATAME) ISHII
Posted by cozytoy at 23:11


2016”N8ŒŽ13“ú
Judo Olympic Games 2016[7th Day]
(BRA Rio de Janeiro, 12 August 2016)

Women +78kg
1st:ANDEOL,Emilie(FRA)
2nd:ORTIZ,Idalys(CUB)
3rd:YAMABE,Kanae(JPN) and YU,Song(CHN)
5th:SAYIT,Kayra(TUR) and KIM,Minjeong(KOR)
7th:CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN) and SAVELKOULS,Tessie(NED)

Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) OSOTO-GARI(3:14) PAKENYTE,Santa(LTU)
Preliminary YAMABE HAGAI-GOSHI(3:08) SAVELKOULS,Tessie(NED)
Semifinal ORTIZ,Idalys(CUB) YUSEI(YUKO with UKI-GOSHI) YAMABE

Fight for 3rd place YAMABE YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) SAYIT,Kayra(TUR)
Fight for 3rd place YU,Song(CHN) HARAI-MAKIKOMI(3:07) KIM,Minjeong(KOR)
Final ANDEOL,Emilie(FRA) YOKO-SHIHO-GATAME(GS 7:11) ORTIZ,Idalys(CUB)

Men +100kg
1st:RINER,Teddy(FRA)
2nd:HARASAWA,Hisayoshi(JPN)
3rd:SILVA,Rafael(BRA) and SASSON,Or(ISR)
5th:TANGRIEV,Abdullo(UZB) and GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
7th:MEYER,Roy(NED) and KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)

Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) YUSEI(SHIDO-2) OKRUASHVILI,Adam(GEO)
Preliminary HARASAWA OUCHi-GARI(3:29) KOKAURI,Ushangi(AZE)
Preliminary HARASAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:28) GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
Semifinal HARASAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:28) TANGRIEV,Abdullo(UZB)

Fight for 3rd place SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(YUKO with HARAI-MAKIKOMI) TANGRIEV,Abdullo(UZB)
Fight for 3rd place SASSON,Or(ISR) YUSEI(SHIDO-2) GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
Final RINER,Teddy(FRA) YUSEI(SHIDO-2) HARASAWA
Posted by cozytoy at 05:41


2016”N8ŒŽ12“ú
Judo Olympic Games 2016[6th Day]
(BRA Rio de Janeiro, 11 August 2016)

Women -78kg
1st:HARRISON,Kayla(USA)
2nd:TCHEUMEO,Audrey(FRA)
3rd:AGUIAR,Mayra(BRA) and VELENSEK,Anamari(SLO)
5th:CASTILLO,Yalennis(CUB) and MALZAHN,Luise(GER)
7th:JOO,Abigel(HUN) and POWELL,Natalie(GBR)

Preliminary JOO,Abigel(HUN) YUSEI(YUKO with TANI-OTOSHI) UMEKI,Mami(JPN)

Fight for 3rd place AGUIAR,Mayra(BRA) YUSEI(YUKO with TAI-OTOSHI) CASTILLO,Yalennis(CUB)
Fight for 3rd place VELENSEK,Anamari(SLO) OKURI-ERI-JIME(2:58) MALZAHN,Luise(GER)
Final HARRISON,Kayla(USA) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:53) TCHEUMEO,Audrey(FRA)

Men -100kg
1st:KRPALEK,Lukas(CZE)
2nd:GASIMOV,Elmar(AZE)
3rd:MARET,Cyrille(FRA) and HAGA,Ryunosuke(JPN)
5th:FREY,Karl-Richard(GER) and BLOSHENKO,Artem(UKR)
7th:DARWISH,Ramadan(EGY) and GVINIASHVILI,Beka(GEO)

Preliminary HAGA,Ryunosuke(JPN) UCHIMATA(2:29) BORODAVKO,Jevgenijs(LAT)
Preliminary HAGA YUSEI(SHIDO-1) BUZACARINI,Rafael(BRA)
Preliminary KRPALEK,Lukas(CZE) YUSEI(SHIDO-2) HAGA
Repechage HAGA YUSEI(SHIDO-1) GVINIASHVILI,Beka(GEO)
Fight for 3rd place HAGA SANKAKU-JIME(3:12) BLOSHENKO,Artem(UKR)

Fight for 3rd place MARET,Cyrille(FRA) OSOTO-OTOSHI(2:05) FREY,Karl-Richard(GER)
Final KRPALEK,Lukas(CZE) OUCHI-GARI(4:35) GASIMOV,Elmar(AZE)
Posted by cozytoy at 06:24


2016”N8ŒŽ11“ú
Judo Olympic Games 2016[5th Day]
(BRA Rio de Janeiro, 10 August 2016)

Women -70kg
1st:TACHIMOTO,Haruka(JPN)
2nd:ALVEAR,Yuri(COL)
3rd:CONWAY,Sally(GBR) and VARGAS KOCH,Laura(GER)
5th:GRAF,Bernadette(AUT) and BERNABEU,Maria(ESP)
7th:ZUPANCIC,Kelita(CAN) and BOLDER,Linda(ISR)

Preliminary TACHIMOTO,Haruka(JPN) AWASE-WAZA(0:46) ZHOU,Chao(CHN)
Preliminary TACHIMOTO YUSEI(GS YUKO with OSOTO-GARI 5:35) POLLING,Kim(NED)
Preliminary TACHIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with TANI-OTOSHI 4:28) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
Semifinal TACHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) VARGAS KOCH,Laura(GER)

Fignt for 3rd place CONWAY,Sally(GBR) YUSEI(YUKO with KOUCHI-GAESHI) GRAF,Bernadette(AUT)
Fight for 3rd place VARGAS KOCH,Laura(GER) YUSEI(GS WAZA-ARI with KOUCHI-GARI 5:03) BERNABEU,Maria(ESP)
Final TACHIMOTO AWASE-WAZA(2:16) ALVEAR,Yuri(COL)

Men -90kg
1st:BAKER,Mashu(JPN)
2nd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
3rd:GWAK,Donghan(KOR) and CHENG,Xunzhao(CHN)
5th:NYMAN,Marcus(SWE) and LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
7th:IDDIR,Alexandre(FRA) and MEHDIYEV,Mammadali(AZE)

Preliminary BAKER,Mashu(JPN) SEOI-OTOSHI(2:04) ODENTHAL,Marc(GER)
Preliminary BAKER AWASE-WAZA(2:09) KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
Preliminary BAKER AWASE-WAZA(1:58) IDDIR,Alexandre(FRA)
Semifinal BAKER KESA-GATAME(4:41) CHENG,Xunzhao(CHN)

Fight for 3rd place GWAK,Donghan(KOR) SEOI-NAGE(2:28) NYMAN,Marcus(SWE)
Fight for 3rd place CHENG,Xunzhao(CHN) YUSEI(YUKO with UCHIMATA-SUKASHI) LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
Final BAKER YUSEI(YUKO with OUCHI-GARI) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
Posted by cozytoy at 06:20


2016”N8ŒŽ10“ú
Judo Olympic Games 2016[4th Day]
(BRA Rio de Janeiro, 9 August 2016)

Women -63kg
1st:TRSTENJAK,Tina(SLO)
2nd:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
3rd:GERBI,Yarden(ISR) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
5th:TASHIRO,Miku(JPN) and SILVA,Mariana(BRA)
7th:YANG,Junxia(CHN) and UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)

Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) KOSOTO-GARI(3:49) HAECKER,Katharina(AUS)
Preliminary TASHIRO YUSEI(YUKO with KOUCHI-GARI) UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
Semifinal AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) YUSEI(SHIDO-1) TASHIRO
Fight for 3rd place GERBI,Yarden(ISR) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GAESHI) TASHIRO

Fight for 3rd place VAN EMDEN,Anicka(NED) YUSEI(YUKO with IPPON-SEOI-NAGE) SILVA,Mariana(BRA)
Final TRSTENJAK,Tina(SLO) KOZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:45) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)

Men -81kg
1st:KHALMURZAEV,Khasan(RUS)
2nd:STEVENS,Travis(USA)
3rd:TOMA,Sergiu(UAE) and NAGASE,Takanori(JPN)
5th:MARCONCINI,Matteo(ITA) and TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
7th:IVANOV,Ivaylo(BUL) and VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)

Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) CSOKNYAI,Laszlo(HUN)
Preliminary NAGASE AWASE-WAZA(1:47) KIBIKAI,Paul(GAB)
Preliminary TOMA,Sergiu(UAE) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) NAGASE
Repechage NAGASE SEOI-OTOSHI(3:08) VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)
Fight for 3rd place NAGASE YUSEI(YUKO with UCHIMATA) TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)

Fight for 3rd place TOMA,Sergiu(UAE) SUMI-GAESHI(2:15) MARCONCINI,Matteo(ITA)
Final KHALMURZAEV,Khasan(RUS) UCHIMATA(2:42) STEVENS,Travis(USA)
Posted by cozytoy at 06:27


2016”N8ŒŽ9“ú
Judo Olympic Games 2016[3rd Day]
(BRA Rio de Janeiro, 8 August 2016)

Women -57kg
1st:SILVA,Rafaela(BRA)
2nd:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
3rd:MONTEIRO,Telma(POR) and MATSUMOTO,Kaori(JPN)
5th:CAPRIORIU,Corina(ROU) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
7th:PAVIA,Automne(FRA) and KARAKAS,Hedvig(HUN)

Preliminary MATSUMOTO,Kaori(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:19) DABONNE,Zouleiha Abzetta(CIV)
Preliminary MATSUMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI 7:50) PAVIA,Automne(FRA)
Semifinal DORJSUREN,Sumiya(MGL) SEOI-NAGE(0:25) MATSUMOTO
Fight for 3rd place MATSUMOTO YUSEI(YUKO with KOUCHI-MAKIKOMI) LIEN,Chen-Ling(TPE)

Fight for 3rd place MONTEIRO,Telma(POR) YUSEI(YUKO with TOMOE-NAGE) CAPRIORIU,Corina(ROU)
Final SILVA,Rafaela(BRA) YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI) DORJSUREN,Sumiya(MGL)

Men -73kg
1st:ONO,Shohei(JPN)
2nd:ORUJOV,Rustam(AZE)
3rd:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) and VAN TICHELT,Dirk(BEL)
5th:MUKI,Sagi(ISR) and UNGVARI,Miklos(HUN)
7th:IARTCEV,Denis(RUS) and DELPOPOLO,Nicholas(USA)

Preliminary ONO,Shohei(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:49) MURILLO,Miguel(CRC)
Preliminary ONO UCHIMATA(2:49) SCVORTOV,Victor(UAE)
Preliminary ONO YUSEI(WAZA-ARI with KOSHI-GURUMA) SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
Semifinal ONO TOMOE-NAGE(3:58) VAN TICHELT,Dirk(BEL)

Fight for 3rd place SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) KOSOTO-GAKE(3:17) MUKI,Sagi(ISR)
Fight for 3rd place VAN TICHELT,Dirk(BEL) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:49) UNGVARI,Miklos(HUN)
Final ONO KOUCHI-MAKIKOMI(3:14) ORUJOV,Rustam(AZE)
Posted by cozytoy at 06:13


2016”N8ŒŽ8“ú
Judo Olympic Games 2016[2nd Day]
(BRA Rio de Janeiro, 7 August 2016)

Women -52kg
1st:KELMENDI,Majlinda(KOS)
2nd:GIUFFRIDA,Odette(ITA)
3rd:NAKAMURA,Misato(JPN) and KUZIUTINA,Natalia(RUS)
5th:MIRANDA,Erika(BRA) and MA,Yingnan(CHN)
7th:CHITU,Andreea(ROU) and LEGENTIL,Christianne(MRI)

Preliminary NAKAMURA,Misato(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:19) ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL)
Preliminary NAKAMURA YOKO-SHIHO-GATAME(GS 7:40) KUZIUTINA,Natalia(RUS)
Semifinal KELMENDI,Majlinda(KOS) YUSEI(SHIDO-1) NAKAMURA
Fight for 3rd place NAKAMURA YUSEI(GS YUKO with OUCHI-GARI6:18) MIRANDA,Erika(BRA)

Fight for 3rd place KUZIUTINA,Natalia(RUS) TATE-SHIHO-GATAME(2:36) MA,Yingnan(CHN)
Final KELMENDI,Majlinda(KOS) YUSEI(YUKO) GIUFFRIDA,Odette(ITA)

Men -66kg
1st:BASILE,Fabio(ITA)
2nd:AN,Baul(KOR)
3rd:SOBIROV,Rishod(UZB) and EBINUMA,Masashi(JPN)
5th:GOMBOC,Adrian(SLO) and BOUCHARD,Antoine(CAN)
7th:MATEO,Wander(DOM) and DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)

Preliminary EBINUMA,Masashi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:02) CHIBANA,Charles(BRA)
Preliminary EBINUMA AWASE-WAZA(3:17) MA,Duanbin(CHN)
Preliminary EBINUMA SEOI-NAGE(0:46) MATEO,Wander(DOM)
Semifinal AN,Baul(KOR) YUSEI(GS YUKO with TANI-OTOSHI 5:51) EBINUMA
Fight for 3rd place EBINUMA SEOI-NAGE(4:07) BOUCHARD,Antoine(CAN)

Fight for 3rd place SOBIROV,Rishod(UZB) OKURI-ERI-JIME(3:20) GOMBOC,Adrian(SLO)
Final BASILE,Fabio(ITA) OSOTO-GARI(1:24) AN,Baul(KOR)
Posted by cozytoy at 06:39


2016”N8ŒŽ7“ú
Judo Olympic Games 2016[1st Day]
(BRA Rio de Janeiro, 6 August 2016)

Women -48kg
1st:PARETO,Paula(ARG)
2nd:JEONG,Bokyeong(KOR)
3rd:KONDO,Ami(JPN) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
7th:MENEZES,Sarah(BRA) and CSERNOVICZKI,Eva(HUN)

Preliminary KONDO,Ami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:00) CARRILLO,Edna(MEX)
Preliminary KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(3:56) RAKH,Otgontsetseg(KAZ)
Semifinal PARETO,Paula(ARG) YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) KONDO
Fight for 3rd place KONDO YUSEI(YUKO with OSOTO-GARI) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)

Fight for 3rd place GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) URA-NAGE(2:00) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
Final PARETO,Paula(ARG) YUSEI(WAZA-ARI with KOUCHI-GARI) JEONG,Bokyeong(KOR)

Men -60kg
1st:MUDRANOV,Beslan(RUS)
2nd:SMETOV,Yeldos(KAZ)
3rd:TAKATO,Naohisa(JPN) and UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
5th:SAFAROV,Orkhan(AZE) and PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
7th:KIM,Won-Jin(KOR) and KITADAI,Felipe(BRA)

Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) HANSOKU-GACHI(1:08) SICCARDI,Yann(MON)
Preliminary TAKATO UCHIMATA(0:16) PETRIKOV,Pavel(CZE)
Preliminary PAPINASHVILI,Amiran(GEO) UKI-WAZA(3:00) TAKATO
Repechage TAKATO YUSEI(YUKO with UKI-OTOSHI) KIM,Won-Jin(KOR)
Fight for 3rd place TAKATO YUSEI(SHIDO-2) SAFAROV,Orkhan(AZE)

Fight for 3rd place UROZBOEV,Diyorbek(UZB) YUSEI(YUKO with YOKO-OTOSHI) PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
Final MUDRANOV,Beslan(RUS) YUSEI(GS WAZA-ARI with DEASHI-BARAI 5:45) SMETOV,Yeldos(KAZ)
Posted by cozytoy at 06:48


2016”N6ŒŽ28“ú
Judo Grand-Prix Budapest 2016
(HUN Budapest, 25-26 June 2016)

Women -57kg
1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
2nd:UDAKA,Nae(JPN)
3rd:MONTEIRO,Telma(POR) and MALLOY,Marti(USA)
5th:COBAN,Sappho(GER) and MUELLER,Johanna(GER)
7th:NURJAVOVA,Rushana(TKM) and GLAAS,Ebba(SWE)
@¦@‹Ê’u@@“(ŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŒõ—Ë’†ogj‚Í—DŸB
@¦@‰Fûü@ØŠG(ƒRƒ}ƒc)‚Í‚QˆÊB

Preliminary TAMAOKI,Momo(JPN) YUSEI(SHIDO-1) LIVESEY,Bekky(GBR)
Preliminary UDAKA,Nae(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(1:25) BALOGH,Daniella(HUN)
Preliminary TAMAOKI SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:30) NURJAVOVA,Rushana(TKM)
Preliminary UDAKA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) MUELLER,Johanna(GER)
Semifinal TAMAOKI YUSEI(SHIDO-2) MALLOY,Marti(USA)
Semifinal UDAKA YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) MONTEIRO,Telma(POR)
Final TAMAOKI YUSEI(SHIDO-3) UDAKA

Men -66kg
1st:GOMBOC,Adrian(SLO)
2nd:ASARI,Masaya(JPN)
3rd:FUJISAKA,Taroh(JPN) and SOBIROV,Rishod(UZB)
5th:MARIAC,Alexandre(FRA) and SHMAILOV,Baruch(ISR)
7th:ZAMBORI,Bence(HUN) and ZACHEJA,Maciej(POL)
@¦@ó—˜@¹Æ(“ŒŠC‘åAˆÉ’BŽsog)‚Í‚QˆÊB
@¦@“¡ã@‘¾˜Y(‘ŽmŠÚ‘å)‚Í‚RˆÊB

Preliminary FUJISAKA,Taroh(JPN) AWASE-WAZA(2:04) ABU RAMADAN,Moustafa(SWE)
Preliminary ASARI,Masaya(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:30) GORJANACZ,Zsolt(HUN)
Preliminary FUJISAWA YUSEI(YUKO with OSOTO-GAESHI) JEREB,Andraz(SLO)
Preliminary ASARI IPPON(2:25) SEIDL,Sebastian(GER)
Preliminary GOMBOC,Adrian(SLO) AWASE-WAZA(3:40) FUJISAWA
Preliminary ASARI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(4:27) SHMAILOV,Baruch(ISR)
Repechage FUJISAWA KAMI-SHIHO-GATAME(1:13) ZAMBORI,Bence(HUN)
Semifinal ASARI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:02) MARIAC,Alexandre(FRA)
Fight for 3rd place FUJISAWA YUSEI(SHIDO-3) MARIAC,Alexandre(FRA)
Final GOMBOC,Adrian(SLO) YUSEI(YUKO with SUMI-GAESHI) ASARI
‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 00:52


2016”N5ŒŽ31“ú
Judo Masters Guadalajara 2016
(MEX Guadalajara, 27-29 May 2016)

Men -60kg
1st:SAFAROV,Orkhan(AZE)
2nd:LIMARE,Vincent(FRA)
3rd:KIM,Won-Jin(KOR) and DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
5th:GANBAT,Boldbaatar(MGL) and KHYAR,Walide(FRA)
7th:OZLU,Bekir(TUR) and UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
@¦@ûü“¡@’¼Žõiƒp[ƒN24j ‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary LIMARE,Vincent(FRA) AWASE-WAZA(4:00) TAKATO,Naohisa(JPN)

Men -66kg
1st:AN,Baul(KOR)
2nd:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
3rd:POLLACK,Golan(ISR) and SHIKHALIZADA,Nijat(AZE)
5th:KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS) and OLEINIC,Sergiu(POR)
7th:ARAUJO,Eduardo(MEX) and TAKAJO,Tomofumi(JPN)
@¦@ûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í‚VˆÊB

Preliminary TAKAJO,Tomofumi(JPN) SEOI-NAGE(1:47) KATZ,Nathan(AUS)
Preliminary KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS) SEOI-NAGE(4:48) TAKAJO
Repechage SHIKHALIZADA,Nijat(AZE) YUSEI(YUKO) TAKAJO

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:GANBAATAR,Odbayar(MGL)
3rd:ORUJOV,Rustam(AZE) and IARTCEV,Denis(RUS)
5th:AN,Changrim(KOR) and MUKI,Sagi(ISR)
7th:SHARIPOV,Mirali(UZB) and VAN TICHELT,Dirk(BEL)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN24j‚Í—DŸB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) YUSEI(SHIDO-3) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI) MUKI,Sagi(ISR)
Semifinal HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) ORUJOV,Rustam(AZE)
Final HASHIMOTO UDE-HISHIGI-HIZA-GATAME(1:08) GANBAATAR,Odbayar(MGL)

Men -81kg
1st:STEVENS,Travis(USA)
2nd:BOTTIEAU,Joachim(BEL)
3rd:MOUSTOPOULOS,Roman(GRE) and ABDELAAL,Mohamed(EGY)
5th:KHUBETSOV,Alan(RUS) and NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
7th:MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS) and SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Men -90kg
1st:BAKER,Mashu(JPN)
2nd:KHALMURZAEV,Khusen(RUS)
3rd:ZGANK,Mihael(SLO) and NYMAN,Marcus(SWE)
5th:CLERGET,Axel(FRA) and ILIADIS,Ilias(GRE)
7th:GROSSKLAUS,Ciril(SUI) and MEHDIYEV,Mammadali(AZE)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary BAKER,Mashu(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(1:01) TEMESI,Sebastian(AUS)
Preliminary BAKER YUSEI(WAZA-ARI) GROSSKLAUS,Ciril(SUI)
Semifinal BAKER YUSEI(WAZA-ARI) ILIADIS,Ilias(GRE)
Final BAKER YUSEI(GS YUKO 6:32) KHALMURZAEV,Khusen(RUS)

Men -100kg
1st:GASIMOV,Elmar(AZE)
2nd:MARET,Cyrille(FRA)
3rd:KRPALEK,Lukas(CZE) and PACEK,Martin(SWE)
5th:BOUYACOUB,Lyes(ALG) and ARMENTEROS,Jose(CUB)
7th:KORREL,Michael(NED) and DARWISH,Ramadan(EGY)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Men +100kg
1st:NATEA,Daniel(ROU)
2nd:SASSON,Or(ISR)
3rd:HARASAWA,Hisayoshi(JPN) and MEYER,Roy(NED)
5th:BOR,Barna(HUN) and KOKAURI,Ushangi(AZE)
7th:KAMBIEV,Aslan(RUS) and JABALLAH,Faicel(TUN)
@¦@Œ´‘ò@‹vŠìi“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚RˆÊB

Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) AWASE-WAZA(2:00) BATTULGA,Temuulen(MGL)
Preliminary NATEA,Daniel(ROU) URA-NAGE(4:49) HARASAWA
Repechage HARASAWA AWASE-WAZA(1:56) KAMBIEV,Aslan(RUS)
Fight for 3rd place HARASAWA FUSEN-GACHI(0:00) BOR,Barna(HUN)

Women -48kg
1st:KONDO,Ami(JPN)
2nd:MENEZES,Sarah(BRA)
3rd:FIGUEROA,Julia(ESP) and CHERNIAK,Maryna(UKR)
5th:LOKMANHEKIM,Dilara(TUR) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
7th:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary KONDO,Ami(JPN) YUSEI(SHIDO-1) BRIGIDA,Nathalia(BRA)
Preliminary KONDO YUSEI(YUKO) FIGUEROA,Julia(ESP)
Semifinal KONDO OSOTO-GARI(1:14) CHERNIAK,Maryna(UKR)
Final KONDO TATE-SHIHO-GATAME(1:28) MENEZES,Sarah(BRA)

Women -52kg
1st:NAKAMURA,Misato(JPN)
2nd:KUZIUTINA,Natalia(RUS)
3rd:EURANIE,Annabelle(FRA) and GIUFFRIDA,Odette(ITA)
5th:MIRANDA,Erika(BRA) and CHITU,Andreea(ROU)
7th:COHEN,Gili(ISR) and MA,Yingnan(CHN)
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB

Preliminary NAKAMURA,Misato(JPN) SEOI-NAGE(2:44) TSCHOPP,Evelyne(SUI)
Preliminary NAKAMURA YUSEI(SHIDO-2) MA,Yingnan(CHN)
Semifinal NAKAMURA YUSEI(SHIDO-3) MIRANDA,Erika(BRA)
Final NAKAMURA YOKO-SHIHO-GATAME(3:27) KUZIUTINA,Natalia(RUS)

Women -57kg
1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
2nd:RECEVEAUX,Helene(FRA)
3rd:KARAKAS,Hedvig(HUN) and KIM,Jan-Di(KOR)
5th:BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
7th:SMYTHE-DAVIS,Nekoda(GBR) and MALLOY,Marti(USA)
@¦@¼–{@@ŒOiƒxƒlƒV[ƒhj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary LIEN,Chen-Ling(TPE) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:45) MATSUMOTO,Kaori(JPN)

Women -63kg
1st:TASHIRO,Miku(JPN)
2nd:FRANSSEN,Juul(NED)
3rd:YANG,Junxia(CHN) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
5th:UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT) and TSEND-AYUSH,Tserennadmid(MGL)
7th:KATIPOGLU,Busra(TUR) and VALKOVA,Ekaterina(RUS)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) KATA-GATAME(3:44) DREXLER,Hilde(AUT)
Preliminary TASHIRO UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:56) YANG,Junxia(CHN)
Semifinal TASHIRO YUSEI(SHIDO-2) VAN EMDEN,Anicka(NED)
Final TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI) FRANSSEN,Juul(NED)

Women -70kg
1st:POLLING,Kim(NED)
2nd:GRAF,Bernadette(AUT)
3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and KIM,Seongyeon(KOR)
5th:TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL) and CONWAY,Sally(GBR)
7th:PORTELA,Maria(BRA) and PEREZ,Maria(PUR)
@¦@“c’m–{@—yiALSOKj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Women -78kg
1st:HARRISON,Kayla(USA)
2nd:AGUIAR,Mayra(BRA)
3rd:STEENHUIS,Guusje(NED) and POWELL,Natalie(GBR)
5th:GIBBONS,Gemma(GBR) and ZHANG,Zhehui(CHN)
7th:GALEONE,Assunta(ITA) and TURKS,Victoriia(UKR)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Women +78kg
1st:ORTIZ,Idalys(CUB)
2nd:MA,Sisi(CHN)
3rd:YAMABE,Kanae(JPN) and CERIC,Larisa(BIH)
5th:IAROMKA,Svitlana(UKR) and CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN)
7th:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í‚RˆÊB

Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(1:22) KINDZERSKA,Iryna(UKR)
Preliminary YAMABE YUSEI(SHIDO-2) CERIC,Larisa(BIH)
Semifinal MA,Sisi(CHN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:21) YAMABE
Fight for 3rd place YAMABE HARAI-GOSHI(1:32) IAROMKA,Svitlana(UKR)
Posted by cozytoy at 23:28


2016”N5ŒŽ10“ú
Judo Grand-Slam Baku 2016
(AZE Baku, 6-8 May 2016)

Men -60kg
1st:GANBAT,Boldbaatar(MGL)
2nd:NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
3rd:UROZBOEV,Diyorbek(UZB) and MCKENZIE,Ashley(GBR)
5th:LUTFILLAEV,Sharafuddin(UZB) and DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
7th:MUSHKIYEV,Ilgar(AZE) and TAKABATAKE,Eric(BRA)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í‚QˆÊB

Preliminary NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI) SAFAROV,Orkhan(AZE)
Preliminary NAGAYAMA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) GARRIGOS,Francisco(ESP)
Preliminary NAGAYAMA KOSOTO-GARI(1:25) MUSHKIYEV,Ilgar(AZE)
Semifinal NAGAYAMA URA-NAGE(4:38) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
Final GANBAT,Boldbaatar(MGL) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:07) NAGAYAMA

Men -66kg
1st:PULYAEV,Mikhail(RUS)
2nd:MUKANOV,Azamat(KAZ)
3rd:KARIMOV,Tarlan(AZE) and URIARTE,Sugoi(ESP)
5th:VAN GANSBEKE,Kenneth(BEL) and BASILE,Fabio(ITA)
7th:VERDE,Elio(ITA) and FLICKER,Tal(ISR)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§ iƒp[ƒN24j‚Í’²®‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Men-73kg
1st:SHARIPOV,Mirali(UZB)
2nd:BOBOYEV,Giyosjon(UZB)
3rd:ORUJOV,Rustam(AZE) and SAI,Yinjirigala(CHN)
5th:UNGVARI,Miklos(HUN) and KANIVETS,Dmytro(UKR)
7th:AZOIDIS,Georgios(GRE) and SCVORTOV,Victor(UAE)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Men -81kg
1st:NAGASE,Takanori(JPN)
2nd:IVANOV,Ivaylo(BUL)
3rd:MARCONCINI,Matteo(ITA) and SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB)
5th:LUZ,Carlos(POR) and DE WIT,Frank(NED)
7th:AVALIANI,Ambako(GEO) and CHEN,Asaf(ISR)
@¦@‰i£@‹M‹Kiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB

Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) YUSEI(SHIDO-3) ELIAS,Nacif(LIB)
Preliminary NAGASE AWASE-WAZA(2:23) RASULLU,Abdulhagg(AZE)
Preliminary NAGASE UCHIMATA(1:19) LUZ,Carlos(POR)
Semifinal NAGASE YUSEI(GS SHIDO-2 5:53) DE WIT,Frank(NED)
Final NAGASE KOSOTO-GARI(0:46) IVANOV,Ivaylo(BUL)

Men -90kg
1st:NYMAN,Marcus(SWE)
2nd:KUKOLJ,Aleksandar(SRB)
3rd:CLERGET,Axel(FRA) and DENISOV,Kirill(RUS)
5th:MEHDIYEV,Mammadali(AZE) and GROSSKLAUS,Ciril(SUI)
7th:ODENTHAL,Marc(GER) and NISHIYAMA,Daiki(JPN)
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚VˆÊB

Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) YUSEI(SHIDO-1) HILDEBRAND,Aaron(GER)
Preliminary NISHIYAMA OSOTO-GARI(4:35) GANTULGA,Altanbagana(MGL)
Preliminary CLERGET,Axel(FRA) YOKO-SHIHO-GATAME(GS 6:25) NISHIYAMA
Repechage GROSSKLAUS,Ciril(SUI) YUSEI(SHIDO-2) NISHIYAMA

Men -100kg
1st:GVINIASHVILI,Beka(GEO)
2nd:CIRJENICS,Miklos(HUN)
3rd:WOLF,Aaron(JPN) and PETERS,Dimitri(GER)
5th:FREY,Karl-Richard(GER) and BISULTANOV,Adlan(RUS)
7th:FLETCHER,Benjamin(GBR) and BUZACARINI,Rafael(BRA)
@¦@ƒEƒ‹ƒt@ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary WOLF,Aaron(JPN) UCHIMATA(3:17) MINASKIN,Grigori(EST)
Preliminary WOLF YUSEI(SHIDO-3) PACEK,Martin(SWE)
Preliminary WOLF UCHIMATA(4:37) BUZACARINI,Rafael(BRA)
Semifinal GVINIASHVILI,Beka(GEO) OUCHI-GAESHI(3:26) WOLF
Fight for 3rd place WOLF UCHIMATA(2:34) FREY,Karl-Richard(GER)

Men +100kg
1st:KHAMMO,Iakiv(UKR)
2nd:MEYER,Roy(NED)
3rd:BOR,Barna(HUN) and MOURA,David(BRA)
5th:TANGRIEV,Abdullo(UZB) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
7th:SILVA,Rafael(BRA) and VOLKOV,Andrey(RUS)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -48kg
1st:FIGUEROA,Julia(ESP)
2nd:CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
3rd:PAYET,Laetitia(FRA) and GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
5th:LIMA,Taciana(GBS) and LOKMANHEKIM,Dilara(TUR)
7th:RISHONY,Shira(ISR) and MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -52kg
1st:COHEN,Gili(ISR)
2nd:GIUFFRIDA,Odette(ITA)
3rd:MA,Yingnan(CHN) and MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
5th:GOMEZ,Laura(ESP) and MIRANDA,Erika(BRA)
7th:TSCHOPP,Evelyne(SUI) and EURANIE,Annabelle(FRA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:SMYTHE DAVIS,Nekoda(GBR)
3rd:FILZMOSER,Sabrina(AUT) and LU,Tongjuan(CHN)
5th:ROPER,Miryam(GER) and SILVA,Rafaela(BRA)
7th:LIEN,Chen-Ling(TPE) and NELSON LEVY,Timna(ISR)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) UCHIMATA(0:59) VERHAGEN,Sanne(NED)
Preliminary YOSHIDA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:09) SILVA,Rafaela(BRA)
Semifinal YOSHIDA AWASE-WAZA(1:45) ROPER,Miryam(GER)
Final YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GAKE) SMYTHE DAVIS,Nekoda(GBR)

Women -63kg
1st:SCHLESINGER,Alice(GBR)
2nd:MISKOVIC HASANBEGOVIC,Marijana(CRO)
3rd:ESPINOSA,Maricet(CUB) and KATIPOGLU,Busra(TUR)
5th:GERBI,Yarden(ISR) and BAK,Jiyun(KOR)
7th:PRUVOST,Marielle(FRA) and TSUGANE,Megumi(JPN)
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åj‚Í‚VˆÊB

Preliminary TSUGANE,Megumi(JPN) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) BARRIOS,Anriquelis(VEN)
Preliminary TSUGANE YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) HAECKER,Katharina(AUS)
Preliminary TSUGANE YUSEI(YUKO with UCHIMATA) BERNHOLM,Anna(SWE)
Preliminary GERBI,Yarden(ISR) YUSEI(YUKO with UKI-OTOSHI) TSUGANE
Repechage KATIPOGLU,Busra(TUR) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:24) TSUGANE

Women -70kg
1st:BERNABEU,Maria(ESP)
2nd:PORTELA,Maria(BRA)
3rd:RODRIGUEZ,Elvismar(VEN) and PEREZ,Maria(PUR)
5th:ROBRA,Juliane(SUI) and NIANG,Assmaa(MAR)
7th:GERCSAK,Szabina(HUN) and TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

Women -78kg
1st:STEENHUIS,Guusje(NED)
2nd:VERKERK,Marhinde(NED)
3rd:MALZAHN,Luise(GER) and UMEKI,Mami(JPN)
5th:TURKS,Victoriia(UKR) and GIBBONS,Gemma(GBR)
7th:POWELL,Natalie(GBR) and POGORZELEC,Daria(POL)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary UMEKI,Mami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:07) CASTILLO,Yalennis(CUB)
Preliminary UMEKI AWASE-WAZA(2:39) POWELL,Natalie(GBR)
Semifinal STEENHUIS,Guusje(NED) YUSEI(GS SHIDO-2 4:13) UMEKI
Fight for 3rd place UMEKI KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:33) GIBBONS,Gemma(GBR)

Women +78kg
1st:YAMABE,Kanae(JPN)
2nd:YU,Song(CHN)
3rd:CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN) and ANDEOL,Emilie(FRA)
5th:PAKENYTE,Santa(LTU) and SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
7th:KAYA,Belkis Zehra(TUR) and ORTIZ,Idalys(CUB)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í—DŸB

Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) YUSEI(SHIDO-3) WEISS,Carolin(GER)
Preliminary YAMABE YUSEI(SHIDO-3) ORTIZ,Idalys(CUB)
Semifinal YAMABE AWASE-WAZA(1:17) CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN)
Final YAMABE FUSEN-GACHI(0:00) YU,Song(CHN)
Posted by cozytoy at 23:57


2016”N4ŒŽ16“ú
Asian Championships Tashkent 2016
(UZB Tashkent, 15-16 April 2016)

Women -48kg
1st:GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
2nd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
3rd:TONAKI,Funa(JPN) and KIM,Sol Mi(PRK)
5th:XIE,Shishi(CHN) and PODRYADOVA,Alexandra(KAZ)
7th:VAN,Ngoc Tu(VIE) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) AWASE-WAZA(1:44) KUBEEVA,Mukaddas(UZB)
Preliminary TONAKI YUSEI(SHIDO-1) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
Semifinal GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) YUSEI(WAZA-ARI) TONAKI
Fight for 3rd place TONAKI AWASE-WAZA(1:19) XIE,Shishi(CHN)

Women -52kg
1st:SHISHIME,Ai(JPN)
2nd:MA,Yingnan(CHN)
3rd:BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM) and MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
5th:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) and KIM,Mi-Ri(KOR)
7th:BELDIAGINA,Kseniia(KGZ) and MINGAZOVA,Lenariya(KAZ)
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) UCHIMATA(2:32) THOUDAM,Kalpana Devi(IND)
Preliminary SHISHIME AWASE-WAZA(4:00) KIM,Mi-Ri(KOR)
Semifinal SHISHIME YUSEI(YUKO) BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)
Final SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) MA,Yingnan(CHN)

Women -57kg
1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
2nd:KIM,Jan-Di(KOR)
3rd:LIEN,Chen-Ling(TPE) YAMAMOTO,Anzu(JPN)
5th:LIU,Yang(CHN) and LU,Tongjuan(CHN)
7th:KUBASHEVA,Nazgul(KAZ) and NURJAVOVA,Rushana(TKM)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‘ŽmŠÙ‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary YAMAMOTO,Anzu(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(1:04) SHRESTHA PRADHAN,Manita(NEP)
Preliminary YAMAMOTO YUSEI(YUKO) LIU,Yang(CHN)
Semifinal DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(GS SHIDO-1 6:40) YAMAMOTO
Fight for 3rd place YAMAMOTO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:25) LU,Tongjuan(CHN)

Women -63kg
1st:URDABAYEVA,Marian(KAZ)
2nd:TSUGANE,Megumi(JPN)
3rd:TSEND-AYUSH,Tserennadmid(MGL) and YANG,Junxia(CHN)
5th:BALDORJ,Mungunchimeg(MGL) and BAK,Jiyun(KOR)
7th:WATANABE,Kiyomi(PHI) and HUANG,Shih Han(TPE)
@¦@’Ëà@@Œbi’}”g‘åj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TSUGANE,Megumi(JPN) UCHIMATA(0:43) MADRAIMOVA,Zuhra(TKM)
Preliminary TSUGANE UCHIMATA(1:03) BAK,Jiyun(KOR)
Semifinal TSUGANE KAMI-SHIHO-GATAME(0:27) TSEND-AYUSH,Tserennadmid(MGL)
Final URDABAYEVA,Marian(KAZ) KOSOTO-GARI(2:23) TSUGANE

Women -70kg
1st:ONO,Yoko(JPN)
2nd:KIM,Seongyeon(KOR)
3rd:MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB) and ZHOU,Chao(CHN)
5th:TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL) and CHEN,Fei(CHN)
7th:KADYRBEKOVA,Aizhan(KGZ) and UMIRALIYEVA,Dilbar(KAZ)
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB

Preliminary ONO,Yoko(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:56) SHANG,Liu-Yu(TPE)
Preliminary ONO UCHIMATA(3:52) ZHOU,Chao(CHN)
Semifinal ONO AWASE-WAZA(2:20) TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
Final ONO YUSEI(GS SHIDO-2 4:55) KIM,Seongyeon(KOR)

Women -78kg
1st:ZHANG,Zhehui(CHN)
2nd:TAKAYAMA,Rika(JPN)
3rd:PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL) and SOL,Kyong(PRK)
5th:PARK,Yujin(KOR) and AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
7th:YULDASHOVA,Kumush(UZB) and WANG,Szu-Chu(TPE)
@¦@‚ŽR@仉ÁiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TAKAYAMA,Rika(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:53) PARK,Yujin(KOR)
Semifinal TAKAYAMA YUSEI(YUKO) SOL,Kyong(PRK)
Final ZHANG,Zhehui(CHN) YUSEI(YUKO) TAKAYAMA

Women +78kg
1st:KIM,Minjeong(KOR)
2nd:ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
3rd:INOUE,Manami(JPN) and ODKHUU,Javzmaa(MGL)
5th:SARBASHOVA,Nagira(KGZ) and SATJADET,Thonthan(THA)
7th:SUN,Pei Yu(TPE) and KAUSHALYA,Sachini(SRI)
@¦@ˆäã@ˆ¤”üi‚i‚q‹ãBj‚Í‚RˆÊB

Preliminary KIM,Minjeong(KOR) YUSEI(SHIDO-1) INOUE,Manami(JPN)
Repechage INOUE UCHIMATA(3:05) SUN,Pei Yu(TPE)
Fight for 3rd place INOUE FUSEN-GACHI(0:00) SARBASHOVA,Nagira(KGZ)

Men -60kg
1st:SMETOV,Yeldos(KAZ)
2nd:UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
3rd:TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL) and OSHIMA,Yuma(JPN)
5th:IBRAYEV,Rustam(KAZ) and BESTAEV,Otar(KGZ)
7th:KIM,Channyeong(KOR) and TSAI,Ming Yen(TPE)
@¦@‘哇@—D–i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary OSHIMA,Yuma(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:13) YACOUB,Simon(PLE)
Preliminary OSHIMA YUSEI(YUKO) TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
Semifinal SMETOV,Yeldos(KAZ) UCHIMATA(3:30) OSHIMA
Fight for 3rd place OSHIMA HANSOKU-GACHI(4:01) BESTAEV,Otar(KGZ)

Men -66kg
1st:DOVDON,Altansukh(MGL)
2nd:KHOJASTEH,Alireza(IRI)
3rd:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL) and ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ)
5th:MA,Duanbin(CHN) and CHIEN,Chia Hung(TPE)
7th:SAINI,Jasleen Singh(IND) and ALSAEDI,Mohammed(IRQ)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi“ú–{‘̈ç‘åj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Men -73kg
1st:HASHIMOTO,Soichi(JPN)
2nd:KHAMZA,Didar(KAZ)
3rd:SHARIPOV,Mirali(UZB) and SUN,Shuai(CHN)
5th:YKYBAYEV,Dastan(KAZ) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
7th:FARKHIZODA,Shukhratjoni(TJK) and KANG,Heoncheol(KOR)
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN24j‚Í—DŸB

Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:10) FATHIPOORARDAL,Mehdi(IRI)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-3) SHARIPOV,Mirali(UZB)
Semifinal HASHIMOTO TAI-OTOSHI(2:09) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
Final HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-3) KHAMZA,Didar(KAZ)

Men -81kg
1st:NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
2nd:ELIAS,Nacif(LIB)
3rd:MOLLAEI,Saeid(IRI) and KALKAMANULY,Aziz(KAZ)
5th:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and IMAMOV,Yakhyo(UZB)
7th:ZOLOEV,Vladimir(KGZ) and SABIROV,Shaxzodbek(UZB)
@¦@¬Œ´@ŒÆi“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary KOHARA,Kenya(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:07) NAI,Rigaqi(CHN)
Preliminary MOLLAEI,Saeid(IRI) KATA-GURUMA(1:43) KOHARA

Men -90kg
1st:USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK)
2nd:KOBAYASHI,Yusuke(JPN)
3rd:KHALAF,Ibrahim(JOR) and CHENG,Xunzhao(CHN)
5th:JURAEV,Sherali(UZB) and SINGH,Avtar(IND)
7th:HADI,Hadi(IRQ) and MORADI,Saeed(IRI)
@¦@¬—с@—I•ã(ˆ®‰»¬)‚Í‚QˆÊB

Preliminary KOBAYASHI,Yusuke(JPN) AWASE-WAZA(1:20) ALDIKAN,Ghanam(JUA)
Preliminary KOBAYASHI YUSEI(SHIDO-2) LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
Preliminary KOBAYASHI HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:44) HADI,Hadi(IRQ)
Semifinal KOBAYASHI UCHIMATA(4:42) CHENG,Xunzhao(CHN)
Final USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK) YUSEI(SHIDO-2) KOBAYASHI

Men -100kg
1st:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
2nd:KURBONOV,Soyib(UZB)
3rd:SAYIDOV,Ramziddin(UZB) and RAKOV,Maxim(KAZ)
5th:MAHJOUB,Javad(IRI) and SHAH,Hussain Shah(PAK)
7th:KIM,Younghun(KOR) and SAIDOV,Saidzhalol(TJK)
@¦@Œã“¡—²‘¾˜YiŒc‰ž‹`m‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) GOTO,Ryutaro(JPN)

Men +100kg
1st:KAGEURA,Kokoro(JPN)
2nd:TANGRIEV,Abdullo(UZB)
3rd:KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ) and SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ)
5th:KIM,Sung-Min(KOR) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
7th:ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK) and YEA ON,Kunathip(THA)
@¦@‰e‰Y@@Si“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary KAGEURA,Kokoro(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:15) LEE,Po Yen(TPE)
Preliminary KAGEURA YUSEI(SHIDO-2) KIM,Sung-Min(KOR)
Semifinal KAGEURA YUSEI(SHIDO-2) BATTULGA,Temuulen(MGL)
Final KAGEURA YOKO-SHIHO-GATAME(2:15) TANGRIEV,Abdullo(UZB)
Posted by cozytoy at 23:10


2016”N2ŒŽ22“ú
Judo Grand-Prix Duesseldorf 2016
–kŠC“¹og‘IŽè‚̏oê‚È‚µB

(GER Duesseldorf, 19-21 Feb 2016)

Men -60kg
1st:KIM,Won-Jin(KOR)
2nd:SMETOV,Yeldos(KAZ)
3rd:MUDRANOV,Beslan(RUS) and OZLU,Bekir(TUR)
5th:PAPINASHVILI,Amiran(GEO) and PRECIADO,Lenin(ECU)
7th:GANBOLD,Kherlen(MGL) and SAFAROV,Orkhan(AZE)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚͉ö‰ä‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Men -66kg
1st:AN,Baul(KOR)
2nd:POLLACK,Golan(ISR)
3rd:MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) and PULYAEV,Mikhail(RUS)
5th:SEIDL,Sebastian(GER) and TAKAICHI,Kengo(JPN)
7th:OATES,Colin(GBR) and SOBIROV,Rishod(UZB)
@¦@ûüŽs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@ûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í•a‹C‚Ì‚½‚ߌ‡êB

Preliminary TAKAICHI,Kengo(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:25) BURNS,Nathon(GBR)
Preliminary TAKAICHI YUSEI(SHIDO-2) BOUCHARD,Antoine(CAN)
Preliminary TAKAICHI TATE-SHIHO-GATAME(2:37) SOBIROV,Rishod(UZB)
Semifinal POLLACK,Golan(ISR) YUSEI(WAZA-ARI with UTSURI-GOSHI) TAKAICHI
Fight for 3rd place MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) UCHIMATA(0:13) TAKAICHI

Men -73kg
1st:ONO,Shohei(JPN)
2nd:ORUJOV,Rustam(AZE)
3rd:AN,Changrim(KOR) and SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
5th:DRAKSIC,Rok(SLO) and NARANKHUU,Khadbaatar(MGL)
7th:ESPOSITO,Antonio(ITA) and SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
@¦@‘å–ì@«•½iˆ®‰»¬j‚Í—DŸB

Preliminary ONO,Shohei(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:09) PARLATI,Enrico(ITA)
Preliminary ONO HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:14) YKYBAYEV,Dastan(KAZ)
Preliminary ONO OSOTO-GARI(1:53) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
Semifinal ONO YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) AN,Changrim(KOR)
Final ONO YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ORUJOV,Rustam(AZE)

Men -81kg
1st:BOTTIEAU,Joachim(BEL)
2nd:MARESCH,Sven(GER)
3rd:IVANOV,Ivaylo(BUL) and RESSEL,Dominic(GER)
5th:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and PAPUNASHVILI,Giorgi(GEO)
7th:DE WIT,Frank(NED) and MOUSTOPOULOS,Roman(GRE)
@¦@ŠÛŽR@„‹Biƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary MARUYAMA,Goki(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:48) BEN AMMAR,Abdelaziz(TUN)
Preliminary MARUYAMA YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) ELIAS,Nacif(LIB)
Preliminary IVANOV,Ivaylo(BUL) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) MARUYAMA

Men -90kg
1st:NYMAN,Marcus(SWE)
2nd:TOTH,Krisztian(HUN)
3rd:KIM,Jae-Yun(KOR) and LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
5th:GANTULGA,Altanbagana(MGL) and GWAK,Dong-Han(KOR)
7th:CHENG,Xunzhao(CHN) and ILIADIS,Ilias(GRE)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -100kg
1st:PETERS,Dimitri(GER)
2nd:ARMENTEROS,Jose(CUB)
3rd:BISULTANOV,Adlan(RUS) and MAHJOUB,Javad(IRI)
5th:FONSECA,Jorge(POR) and PACEK,Martin(SWE)
7th:GASIMOV,Elmar(AZE) and GROL,Henk(NED)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men +100kg
1st:KHAMMO,Iakiv(UKR)
2nd:EL SHEHABY,Islam(EGY)
3rd:BOR,Barna(HUN) and KIM,Sung-Min(KOR)
5th:GARCIA MENDOZA,Alex(CUB) and VOLKOV,Andrey(RUS)
7th:PASKEVICIUS,Marius(LTU) and WAHID,Ahmed(EGY)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -48kg
1st:JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
2nd:GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
3rd:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB) and MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
5th:CLIMENCE,Aurore(FRA) and KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
7th:CHERNIAK,Maryna(UKR) and LOKMANHEKIM,Dilara(TUR)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Wome -52kg
1st:SHISHIME,Ai(JPN)
2nd:GNETO,Priscilla(FRA)
3rd:BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM) and CHITU,Andreea(ROU)
5th:KIM,Mi-Ri(KOR) and MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
7th:MIRANDA,Erika(BRA) and PARK,Da-Sol(KOR)
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i’é‹ž‘åj‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) UCHIMATA(1:15) NAREKS,Petra(SLO)
Preliminary SHISHIME UCHIMATA(1:39) ERTL,Maria(GER)
Preliminary SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) MIRANDA,Erika(BRA)
Semifinal SHISHIME YUSEI(SHIDO-1) KIM,Mi-Ri(KOR)
Final SHISHIME YUSEI(SHIDO-3) GNETO,Priscilla(FRA)

Women -57kg
1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
2nd:RECEVEAUX,Helene(FRA)
3rd:LIEN,Chen-Ling(TPE) and SMYTHE DAVIS,Nekoda(GBR)
5th:KIM,Jan-Di(KOR) and SILVA,Rafaela(BRA)
7th:AMARIS,Yadinys(COL) and MINAKAWA,Camila(ISR)
@¦@¼–{@@ŒOiƒxƒlƒV[ƒhj‚Í—DŸB

Preliminary MATSUMOTO,Kaori(JPN) AWASE-WAZA(2:00) LU,Tongjuan(CHN)
Preliminary MATSUMOTO YUSEI(SHIDO-1) SILVA,Rafaela(BRA)
Semifinal MATSUMOTO KUZURE-KESA-GATAME(2:38) KIM,Jan-Di(KOR)
Final MATSUMOTO KUZURE-KESA-GATAME(2:49) RECEVEAUX,Helene(FRA)

Women -63kg
1st:TRSTENJAK,Tina(SLO)
2nd:SCHLESINGER,Alice(GBR)
3rd:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) and VALKOVA,Ekaterina(RUS)
5th:BERNHOLM,Anna(SWE) and GERBI,Yarden(ISR)
7th:DREXLER,Hilde(AUT) and KRSSAKOVA,Magdalena(AUT)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -70kg
1st:GRAF,Bernadette(AUT)
2nd:ARAI,Chizuru(JPN)
3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and VARGAS KOCH,Laura(GER)
5th:BOLDER,Linda(ISR) and CONWAY,Sally(GBR)
7th:BERNABEU,Maria(ESP) and CORTES ALDAMA,Onix(CUB)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB

Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) YUSEI(SHIDO-2) POGACNIK,Anka(SLO)
Preliminary ARAI YUSEI(GS SHIDO-1 5:00) FLETCHER,Megan(GBR)
Preliminary ARAI YUSEI(YUKO with UCHIMATA) BERNABEU,Maria(ESP)
Semifinal ARAI TATE-SHIHO-GATAME(0:45) VARGAS KOCH,Laura(GER)
Final GRAF,Bernadette(AUT) URA-NAGE(1:05) ARAI

Women -78kg
1st:TCHEUMEO,Audrey(FRA)
2nd:MALZAHN,Luise(GER)
3rd:STEENHUIS,Guusje(NED) and VELENSEK,Anamari(SLO)
5th:POWELL,Natalie(GBR) and VERKERK,Marhinde(NED)
7th:GIAMBELLI,Miranda(AUS) and TORT MERINO,Marta(ESP)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women +78kg
1st:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
2nd:YU,Song(CHN)
3rd:KIM,Ji-Youn(KOR) and KIM,Min-Jeong(KOR)
5th:INAMORI,Nami(JPN) and MA,Sisi(CHN)
7th:LOUETTE KANNING,Lucie(FRA) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB

Preliminary INAMORI,Nami(JPN) YUSEI(SHIDO-3) ERB,Marine(FRA)
Preliminary INAMORI YUSEI(SHIDO-1) KIM,Min-Jeong(KOR)
Semifinal YU,Song(CHN) YUSEI(SHIDO-3) INAMORI
Fight for 3rd place KIM,Ji-Youn(KOR) AWASE-WAZA(1:06) INAMORI
Posted by cozytoy at 03:13


2016”N2ŒŽ8“ú
Judo Grand-Slam Paris 2016
(FRA Paris, 06-07 Feb 2016)

Men -60 kg
1st:SHISHIME,Toru(JPN)
2nd:MUSHKIYEV,Ilgar(AZE)
3rd:KHYAR,Walide(FRA) and KIM,Won-Jin(KOR)
5th:DAVTYAN,Hovhannes(ARM) and LUTFILLAEV,Sharafuddin(UZB)
7th:ENGLMAIER,Tobias(GER) and PAISCHER,Ludwig(AUT)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í—DŸB

Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDZO-4 3:33) REINVALL,Juho(FIN)
Preliminaey SHISHIME HANSOKU-GACHI(SHIDOZ-4 3:35) TELMANOV,Askhat(KAZ)
Preliminary SHISHIME AWASE-WAZA(1:55) KHYAR,Walide(FRA)
Semifinal SHISHIME YUSEI(YUKO with OSOTO-OTOSHI) DAVTYAN,Hovhannes(ARM)
Final SHISHIME YUSEI(YUKO with UCHIMATA) MUSHKIYEV,Ilgar(AZE)

Men -66kg
1st:EBINUMA,Masashi(JPN)
2nd:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
3rd:AN,Baul(KOR) and LE BLOUCH,Kilian(FRA)
5th:JEREB,Andraz(SLO) and KIM,Limhwan(KOR)
7th:BASILE,Fabio(ITA) and VAN GANSBEKE,Kenneth(BEL)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB

Preliminary EBINUMA,Masashi(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(1:51) DOVDON,Altansukh(MGL)
Preliminary EBINUMA YUSEI(SHIDO-2) KARAPETIAN,Ferdinand(ARM)
Preliminary EBINUMA OUCHI-GARI(2:55) AN,Baul(KOR)
Semifinal EBINUMA YUSEI(SHIDO-2) LE BLOUCH,Kilian(FRA)
Final EBINUMA UCHIMATA(0:54) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)

Men -73kg
1st:AN,Changrim(KOR)
2nd:IARTCEV,Denis(RUS)
3rd:AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) and MUKI,Sagi(ISR)
5th:NAKAYA,Riki(JPN) and TATALASHVILI,Nugzari(GEO)
7th:DUPRAT,Pierre(FRA) and SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹úºŽ›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊB

Preliminary AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(2:56) REGIS,Andrea(ITA)
Preliminary NAKAYA,Riki(JPN) OKURI-ERI-JIME(1:56) POMBO DA SILVA,Alex William(BRA)
Preliminary AKIMOTO YUSEI(SHIDO-1) SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
Preliminary NAKAYA KESA-GATAME(4:02) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
Preliminary AKIMOTO HANSOKU-GACHI(1:30) NAKAYA
Repechage NAKAYA AWASE-WAZA(2:25) DUPRAT,Pierre(FRA)
Semifinal AN,Changrim(KOR) SEOI-NAGE(4:13) AKIMOTO
Fight for 3rd place MUKI,Sagi(ISR) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:15) NAKAYA
Fight for 3rd place AKIMOTO YUSEI(SHIDO-2) TATALASHVILI,Nugzari(GEO)

Men -81kg
1st:TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
2nd:IVANOV,Ivaylo(BUL)
3rd:PENALBER,Victor(BRA) and WANG,Ki-Chun(KOR)
5th:CSOKNYAI,Laszlo(HUN) and KHUBETSOV,Alan(RUS)
7th:KERMARREC,Julian(FRA) and MOUSTOPOULOS,Roman(GRE)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Men -90kg
1st:NISHIYAMA,Daiki(JPN)
2nd:IDDIR,Alexandre(FRA)
3rd:GWAK,Dong-Han(KOR) and LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
5th:GOBERT,Ludovic(FRA) and GROSSKLAUS,Ciril(SUI)
7th:BETTONI,Eduardo(BRA) and BUFFET,Romain(FRA)
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í—DŸB

Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:30) BAUZA,Karolis(LTU)
Preliminary NISHIYAMA YUSEI(SHIDO-3) CLERGET,Axel(FRA)
Preliminary NISHIYAMA YUSEI(YUKO with SZODE-TSURIKOMI-GOSHI) GWAK,Dong-Han(KOR)
Semifinal NISHIYAMA YUSEI(SHIDO-2) GOBERT,Ludovic(FRA)
Final NISHIYAMA KAMI-SHIHO-GATAME(3:25) IDDIR,Alexandre(FRA)

Men -100kg
1st:MARET,Cyrille(FRA)
2nd:REYES,Kyle(CAN)
3rd:FREY,Karl-Richard(GER) and WOLF,Aaron(JPN)
5th:GASIMOV,Elmar(AZE) and KORREL,Michael(NED)
7th:FONSECA,Jorge(POR) and MAMMADOV,Elkhan(AZE)
@¦@ƒEƒ‹ƒt@ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB

Preliminary WOLF,Aaron(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with TAI-OTOSHI) NDIAYE,Mbagnick(SEN)
Preliminary WOLF YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) BISULTANOV,Adlan(RUS)
Preliminary WOLF YUSEI(YUKO with TANI-OTOSHI) KRPALEK,Lukas(CZE)
Preliminary WOLF YUSEI(SHIDO-3) MAMMADOV,Elkhan(AZE)
Semifinal REYES,Kyle(CAN) YUSEI(YUKO with OUCHI-GARI) WOLF
Fight for 3rd place WOLF YOKO-SHIHO-GATAME(4:47) KORREL,Michael(NED)

Men +100kg
1st:HARASAWA,Hisayoshi(JPN)
2nd:SASSON,Or(ISR)
3rd:MEYER,Roy(NED) and MOURA,David(BRA)
5th:MATIASHVILI,Levani(GEO) and SHICHINOHE,Ryu(JPN)
7th:KOKAURI,Ushangi(AZE) and OUCHANI,Hamza(FRA)
@¦@Œ´‘ò@‹vŠìi“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í—DŸB
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚TˆÊB

Preliminary SHICHINOHE,Ryu(JPN) UCHIMATA(3:58) NATEA,Daniel(ROU)
Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:15) TANGRIEV,Abdullo(UZB)
Preliminary SHICHINOHE HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:37) BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA)
Preliminary HARASAWA UCHIMATA(3:43) MALKI,El Mehdi(MAR)
Preliminary SHICHINOHE YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) MOURA,David(BRA)
Preliminary HARASAWA YOKO-SHIHO-GATAME(5:00) MEYER,Roy(NED)
Semifinal SASSON,Or(ISR) SEOI-NAGE(1:17) SHICHINOHE
Semifinal HARASAWA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) MATIASHVILI,Levani(GEO)
Fight for 3rd place MEYER,Roy(NED) YUSEI(YUKO with OUCHI-GARI) SHICHINOHE
Final HARASAWA YUSEI(SHIDO-3) SASSON,Or(ISR)

Women -48kg
1st:GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ)
2nd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
3rd:CSERNOVICZKI,Eva(HUN) and MENEZES,Sarah(BRA)
5th:ASAMI,Haruna(JPN) and VAN SNICK,Charline(BEL)
7th:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB) and NIKOLIC,Milica(SRB)
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary ASAMI,Haruna(JPN) YUSEI(YUKO with KOSOTO-GARI) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
Preliminary ASAMI KATA-GATAME(2:37) CLIMENCE,Aurore(FRA)
Preliminary GALBADRAKH,Otgontsetseg(KAZ) OKURI-ERI-JIME(2:33) KONDO,Ami(JPN)
Preliminary ASAMI AWASE-WAZA(1:29) CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
Semifinal MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) ASAMI
Fight for 3rd place MENEZES,Sarah(BRA) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) ASAMI

Women -52kg
1st:KELMENDI,Majlinda(KOS)
2nd:CHITU,Andreea(ROU)
3rd:EURANIE,Annabelle(FRA) and GNETO,Priscilla(FRA)
5th:KIM,Mi-Ri(KOR) and KRAEH,Mareen(GER)
7th:PERENC,Agata(POL) and RAMOS,Joana(POR)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB

Women -57kg
1st:KIM,Jan-Di(KOR)
2nd:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
3rd:MALLOY,Marti(USA) and SILVA,Rafaela(BRA)
5th:PAVIA,Automne(FRA) and PODOLAK,Arleta(POL)
7th:BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN) and OHAI,Loredana(ROU)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:38) ROPER,Miryam(GER)
Preliminary PAVIA,Automne(FRA) YUSEI(GS WAZA-ARI with TANI-OTOSHI 5:55) YOSHIDA

Women -63kg
1st:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
2nd:TASHIRO,Miku(JPN)
3rd:TRAJDOS,Martyna(GER) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
5th:TRSTENJAK,Tina(SLO) and TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
7th:GWEND,Edwige(ITA) and YANG,Junxia(CHN)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) AWASE-WAZA(3:03) LOKO,Sarah(BEL)
Preliminary TASHIRO AWASE-WAZA(2:35) WICHERS,Jennifer(NED)
Preliminary TASHIRO YUSEI(YUKO with OUCHI-GARI) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
Semifinal TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) TRSTENJAK,Tina(SLO)
Final AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) YOKO-SHIHO-GATAME(1:21) TASHIRO

Women -70kg
1st:KIM,Seong-Yeon(KOR)
2nd:TACHIMOTO,Haruka(JPN)
3rd:CONWAY,Sally(GBR) and EMANE,Gevrise(FRA)
5th:POSVITE,Fanny Estelle(FRA) and ZUPANCIC,Kelita(CAN)
7th:BERNABEU,Maria(ESP) and POLLING,Kim(NED)
@¦@“c’m–{@—yi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB

Preliminary TACHIMOTO,Haruka(JPN) YUSEI(GS YUKO with OSOTO-GARI 4:44) GERCSAK,Szabina(HUN)
Preliminary TACHIMOTO YUSEI(GS SHIDO-1 5:16) BERNABEU,Maria(ESP)
Semifinal TACHIMOTO HANSOKU-GACHI(3:12) POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
Final KIM,Seong-Yeon(KOR) YUSEI(GS SHIDO-1 6:09) TACHIMOTO

Women -78kg
1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
2nd:HARRISON,Kayla(USA)
3rd:MALZAHN,Luise(GER) and POWELL,Natalie(GBR)
5th:GIBBONS,Gemma(GBR) and TALARN,Laia(ESP)
7th:PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL) and STEENHUIS,Guusje(NED)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary UMEKI,Mami(JPN) HARAI-GOSHI(2:16) GIAMBELLI,Miranda(AUS)
Preliminary PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with YOKO-GURUMA) UMEKI

Women +78kg
1st:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
2nd:MA,Sisi(CHN)
3rd:ERB,Marine(FRA) and SAVELKOULS,Tessie(NED)
5th:KIM,Min-Jeong(KOR) and NUNES,Rochele(BRA)
7th:CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN) and IAROMKA,Svitlana(UKR)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary TACHIMOTO,Megumi(JPN) FUSEN-GACHI(0:00) CERIC,Larisa(BIH)
Preliminary ERB,Marine(FRA) OUCHI-GARI(2:41) YAMABE,Kanae(JPN)
Preliminary TACHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) YU,Song(CHN)
Preliminary TACHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) KIM,Min-Jeong(KOR)
Semifinal TACHIMOTO YUSEI(YUKO with OSOTO-GARI) NUNES,Rochele(BRA)
Final TACHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) MA,Sisi(CHN)
Posted by cozytoy at 18:49


2015”N12ŒŽ7“ú
Judo Grand-Slam Tokyo 2015
(JPN Tokyo, 4-6 Dec 2015)

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:MUDRANOV,Beslan(RUS)
3rd:SHISHIME,Toru(JPN) and KIM,Won-Jin(KOR)
5th:KITADAI,Felipe(BRA) and AOKI,Dai(JPN)
7th:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL) and CHAMMARTIN,Ludovic(SUI)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@Â–؁@@‘åi“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@ŽR–{@_Žji‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary PAISCHER,Ludwig(AUT) HANSOKU-GACHI(1:39) YAMAMOTO,Hirofumi(JPN)
Preliminary AOKI,Dai(JPN) IPPON(2:08) MOGOPA,Gavin(BOT)
Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) IPPON(0:49) AN,Jianqi(CHN)
Preliminary AOKI YUSEI(GS WAZA-ARI 6:02) TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
Preliminary SHISHIME,Toru(JPN) YUSEI(YUKO) CHOI,Inhyuk(KOR)
Preliminary TAKATO YUSEI(SHIDO-2) CHKHVIMIANI,Lukhumi(GEO)
Preliminary AOKI IPPON(3:32) PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
Preliminary SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) GARRIGOS,Francisco(ESP)
Preliminary TAKATO YUSEI(YUKO) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
Preliminary MUDRANOV,Beslan(RUS) IPPON(0:45) AOKI
Preliminary SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) CHAMMARTIN,Ludovic(SUI)
Repechage AOKI IPPON(2:26) CHAMMARTIN,Ludovic(SUI)
Semifinal TAKATO IPPON(2:51) KIM,Won-Jin(KOR)
Semifinal MUDRANOV,Beslan(RUS) YUSEI(SHIDO-3) SHISHIME
Fight for 3rd place SHISHIME IPPON(4:59) KITADAI,Felipe(BRA)
Fight For 3rd place KIM,Won-Jin(KOR) IPPON(2:16) AOKI
Final TAKATO IPPON(3:08) MUDRANOV,Beslan(RUS)

Men -66kg
1st:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
2nd:EBINUMA,Masashi(JPN)
3rd:TAKAICHI,Kengo(JPN) and DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
5th:TATEYAMA,Sho(JPN) and OLEINIC,Sergiu(POR)
7th:KATZ,Nathan(AUS) and OATES,Colin(GBR)
@¦@ûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN24j‚Í‚QˆÊB
@¦@ûüŽs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@’GŽR@@«iŽ­‰®‘̈ç‘åj‚Í‚TˆÊB

Preliminary EBINUMA,Masashi(JPN) YUSEI(YUKO) VERDE,Elio(ITA)
Preliminary TATEYAMA,Sho(JPN) IPPON(1:44) GJAKOVA,Akil(KOS)
Preliminary TAKAJO,Tomofumi(JPN) YUSEI(YUKO) MUKANOV,Azamat(KAZ)
Preliminary TAKAICHI,Kengo(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) XU,Zhenlong(CHN)
Preliminary EBINUMA YUSEI(YUKO) POLLACK,Golan(ISR)
Preliminary TATEYAMA IPPON(2:34) LEFEVERE,Jasper(BEL)
Preliminary TAKAJO IPPON(2:10) BETA,Aleksander(POL)
Preliminary TAKAICHI IPPON(3:29) KIM, Limhwan(KOR)
Preliminary EBINUMA YUSEI(YUKO) MA,Duanbin(CHN)
Preliminary TATEYAMA YUSEI(SHIDO-2) AN,Baul(KOR)
Preliminary TAKAJO IPPON(4:40) TAKAICHI
Preliminary EBINUMA IPPON(3:55) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
Preliminary TATEYAMA IPPON(3:15) OATES,Colin(GBR)
Repechage TAKAICHI YUSEI(SHIDO-3) KATZ,Nathan(AUS)
Semifinal TAKAJO YUSEI(YUKO) OLEINIC,Sergiu(POR)
Semifinal EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI) TATEYAMA
Fight for 3rd place TAKAICHI YUSEI(SHIDO-1) TATEYAMA
Final TAKAJO YUSEI(WAZA-ARI) EBINUMA

Men -73kg
1st:AKIMOTO,Hiroyuki(JPN)
2nd:AN,Changrim(KOR)
3rd:TATALASHVILI,Nugzari(GEO) and MOGUSHKOV,Musa(RUS)
5th:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) and DRAKSIC,Rok(SLO)
7th:MARGELIDON,Arthur(CAN) and VAN TICHELT,Dirk(BEL)
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@“c‘º@˜a–çiƒp[ƒN24j‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@‹´–{@‘sŽsiƒp[ƒN24j‚Í‚R‰ñí”s‘ށB

Preliminary TAMURA,Kazuya(JPN) IPPON(5:00) SAI,Yinjirigala(CHN)
Preliminary HASHIMOTO,Soichi(JPN) IPPON(1:46) JEZEK,Jaromir(CZE)
Preliminary TAMURA IPPON(2:49) AYALA,Samuel(MEX)
Preliminary NAKAYA,Riki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
Preliminary HASHIMOTO IPPON(1:07) BRIAND,Etienne(CAN)
Preliminary AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) IPPON(0:10) ESTRADA,Magdiel(CUB)
Preliminary AN,Changrim(KOR) IPPON(0:59) TAMURA
Preliminary MOGUSHKOV,Musa(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAYA
Preliminary TATALASHVILI,Nugzari(GEO) YUSEI(YUKO) HASHIMOTO
Preliminary AKIMOTO IPPON(5:00) SZWARNOWIECKI,Damian(POL)
Preliminary AKIMOTO IPPON(3:28) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
Semifinal AKIMOTO YUSEI(SHIDO-2) TATALASHVILI,Nugzari(GEO)
Final AKIMOTO YUSEI(WAZA-ARI) AN,Changrim(KOR)

Men -81kg
1st:TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
2nd:LEE,Seungsu(KOR)
3rd:NAGASE,Takanori(JPN) and WANG,Ki-Chun(KOR)
5th:MOUSTOPOULOS,Roman(GRE) and STEVENS,Travis(USA)
7th:MISSIN,Adlet(KAZ) and MARGIANI,Ushangi(GEO)
@¦@‰i£@‹M‹Ki’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@ŠC˜V@‘×”Žiˆ®‰»¬j‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ŠÛŽR@„‹Biƒp[ƒN24j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary NAGASHIMA,Keita(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) MACEDO,Rafael(BRA)
Preliminary MARUYAMA,Goki(JPN) YUSEI(SHIDO-2) PACEK,Robin(SWE)
Preliminary TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO) YUSEI(WAZA-ARI) NAGASHIMA
Preliminary EBI,Yasuhiro(JPN) IPPON(3:31) BLACH,Lukasz(POL)
Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) IPPON(3:08) ZHAKYPOV,Dauletkhan(KAZ)
Preliminary VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN) YUSEI(WAZA-ARI) MARUYAMA
Preliminary WANG,Ki-Chun(KOR) IPPON(3:14) EBI
Preliminary NAGASE IPPON(3:47) ERI,Hemubatu(CHN)
Preliminary NAGASE IPPON(3:22) STEVENS,Travis(USA)
Semifinal LEE,Seungsu(KOR) HANSOKU-GACHI(2:23) NAGASE
Fight for 3rd place NAGASE IPPON(3:45) MOUSTOPOULOS,Roman(GRE)

Men -90kg
1st:BAKER,Mashu(JPN)
2nd:GONZALEZ,Asley(CUB)
3rd:NISHIYAMA,Daiki(JPN) and GWAK,Dong-Han(KOR)
5th:VAN T END,Noel(NED) and VOPROSOV,Kirill(RUS)
7th:DVARBY,Joakim(SWE) and YOSHIDA,Yuya(JPN)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚RˆÊB
@¦@‹g“c@—D–çiˆ®‰»¬j‚Í‚VˆÊB
@¦@‘å’ҁ@N‘¾i“ú–{ƒG[ƒXƒTƒ|[ƒgj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary YOSHIDA,Yuya(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:39) BENAMADI,Abderrahmane(ALG)
Preliminary OTSUJI,Kota(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) NYMAN,Marcus(SWE)
Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) YUSEI(YUKO) RUIZ ZAJAC,David(ESP)
Preliminary BAKER,Mashu(JPN) IPPON(1:38) MARTINEZ,Nelson(VEN)
Preliminary YOSHIDA IPPON(2:45) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
Preliminary VAN T END,Noel(NED) IPPON(3:39) OTSUJI
Preliminary NISHIYAMA YUSEI(YUKO) GROSSKLAUS,Ciril(SUI)
Preliminary BAKER IPPON(0:54) KHALAF,Ibrahim(JOR)
Preliminary YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI) BROWN,Colton(USA)
Preliminary GWAK,Dong-Han(KOR) YUSEI(SHIDO-3) NISHIYAMA
Preliminary BAKER YUSEI(SHIDO-2) DVARBY,Joakim(SWE)
Preliminary GONZALEZ,Asley(CUB) IPPON(0:48) YOSHIDA
Repechage NISHIYAMA IPPON(4:29) DVARBY,Joakim(SWE)
Repechage VOPROSOV,Kirill(RUS) FUSEN-GACHI YOSHIDA
Semifinal BAKER IPPON(GS 6:22) GWAK,Dong-Han(KOR)
Fight for 3rd place NISHIYAMA IPPON(4:33) VAN T END,Noel(NED)
Final BAKER YUSEI(SHIDO-2) GONZALEZ,Asley(CUB)

Men -100kg
1st:HAGA,Ryunosuke(JPN)
2nd:CHO,Guham(KOR)
3rd:MARET,Cyrille(FRA) and GASIMOV,Elmar(AZE)
5th:GVINIASHVILI,Beka(GEO) and RAKOV,Maxim(KAZ)
7th:ARMENTEROS,Jose(CUB) and NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
@¦@‰H‰ê—´”V‰îiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
@¦@ûü–؁@ŠC”¿i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ƒEƒ‹ƒt ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@‰º˜a“c«•½i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary SHIMOWADA,Shohei IPPON(1:12) DIDIER,Duke(AUS)
Preliminary GASIMOV,Elmar(AZE) IPPON(3:46) WOLF,Aaron(JPN)
Preliminary HAGA,Ryunosuke(JPN) IPPON(3:09) HU,Kai(CHN)
Preliminary CHO,Guham(KOR) YUSEI(GS SHIDO-2 7:08) SHIMOWADA
Preliminary TAKAGI,Kaihan(JPN) IPPON(3:37) TADEHARA,Ajax(USA)
Preliminary HAGA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:31) BEN KHALED,Anis(TUN)
Preliminary MARET,Cyrille(FRA) YUSEI(SHIDO-2) TAKAGI
Preliminary HAGA IPPON(1:17) GVINIASHVILI,Beka(GEO)
Semifinal HAGA IPPON(1:59) GASIMOV,Elmar(AZE)
Final HAGA YUSEI(SHIDO-3) CHO,Guham(KOR)

Men +100kg
1st:HARASAWA,Hisayoshi(JPN)
2nd:SHICHINOHE,Ryu(JPN)
3rd:KAMIKAWA,Daiki(JPN) and BONDARENKO,Stanislav(UKR)
5th:MATIASHVILI,Levani(GEO) and BOSTANOV,Soslan(RUS)
7th:OJITANI,Takeshi(JPN) and MOURA,David(BRA)
@¦@Œ´‘ò@‹vŠìi“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í—DŸB
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚QˆÊB
@¦@ãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰¤Žq’J„Žuiˆ®‰»¬j‚Í‚VˆÊB

Preliminary OJITANI,Takeshi(JPN) IPPON(2:46) ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK)
Preliminary KAMIKAWA,Daiki(JPN) IPPON(1:59) PINEDA,Pedro(VEN)
Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) IPPON(0:42) BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA)
Preliminary SHICHINOHE,Ryu(JPN) IPPON(4:36) GARCIA MENDOZA,Alex(CUB)
Preliminary OJITANI YUSEI(WAZA-ARI) KAMBIEV,Aslan(RUS)
Preliminary KAMIKAWA IPPON(2:48) OKRUASHVILI,Adam(GEO)
Preliminary HARASAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:12) MALKI,El Mehdi(MAR)
Preliminary SHICHINOHE IPPON(1:32) OJITANI
Preliminary KAMIKAWA IPPON(4:14) BOSTANOV,Soslan(RUS)
Preliminary HARASAWA YUSEI(YUKO) MOURA,David(BRA)
Repechage MATIASHVILI,Levani(GEO) YUSEI(SHIDO-2) OJITANI
Semifinal SHICHINOHE HANSOKU-GACHI(4:11) BONDARENKO,Stanislav(UKR)
Semifinal HARASAWA YUSEI(SHIDO-3) KAMIKAWA
Fight for 3rd place KAMIKAWA YUSEI(SHIDO-1) MATIASHVILI,Levani(GEO)
Final HARASAWA HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-4 5:46) SHICHINOHE

Women -48kg
1st:KONDO,Ami(JPN)
2nd:ASAMI,Haruna(JPN)
3rd:KONDRATYEVA,Nataliya(RUS) and MENEZES,Sarah(BRA)
5th:SAHIN,Ebru(TUR) and FIGUEROA,Julia(ESP)
7th:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and BRIGIDA,Nathalia(BRA)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
@¦@“n–¼Šì•—“ìi’é‹ž‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@ŽRú±@Žì”üiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary TONAKI,Funa(JPN) IPPON(2:16) GOMEZ,Andrea(VEN)
Preliminary RUMYANTSEVA,Kristina(RUS) IPPON(0:33) YAMAZAKI,Tamami(JPN)
Preliminary MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(SHIDO-1) TONAKI
Preliminary ASAMI,Haruna(JPN) YUSEI(SHIDO-3) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
Preliminary KONDO,Ami(JPN) IPPON(1:04) KRASNIQI,Distria(KOS)
Preliminary ASAMI IPPON(3:17) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
Preliminary KONDO IPPON(1:58) BRIGIDA,Nathalia(BRA)
Semifinal ASAMI YUSEI(SHIDO-2) MENEZES,Sarah(BRA)
Semifinal KONDO YUSEI(WAZA-ARI) SAHIN,Ebru(TUR)
Final KONDO IPPON(3:52) ASAMI

Women -52kg
1st:NAKAMURA,Misato(JPN)
2nd:SHISHIME,Ai(JPN)
3rd:EURANIE,Annabelle(FRA) and HASHIMOTO,Yuki(JPN)
5th:NISHIDA,Yuka(JPN) and KRAEH,Mareen(GER)
7th:GNETO,Priscilla(FRA) and GIUFFRIDA,Odette(ITA)
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i’é‹ž‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
@¦@¼“c@—Di—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB

Preliminary SHISHIME,Ai(JPN) IPPON(2:07) COHEN,Gili(ISR)
Preliminary NISHIDA,Yuka(JPN) IPPON(2:34) SUNDBERG,Jaana(FIN)
Preliminary SHISHIME IPPON(2:27) RAMOS,Joana(POR)
Preliminary HASHIMOTO,Yuki(JPN) IPPON(1:15) BELDIAGINA,Kseniia(KGZ)
Preliminary NAKAMURA,Misato(JPN) IPPON(1:10) OLVERA,Luz(MEX)
Preliminary NISHIDA IPPON(1:29) STANKEVICH,Zhanna(ARM)
Preliminary SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) EURANIE,Annabelle(FRA)
Preliminary HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-1) GNETO,Priscilla(FRA)
Preliminary NAKAMURA YUSEI(SHIDO-1) GIUFFRIDA,Odette(ITA)
Preliminary NISHIDA YUSEI(SHIDO-1) KRAEH,Mareen(GER)
Semifinal SHISHIME YUSEI(YUKO) HASHIMOTO
Semifinal NAKAMURA YUSEI(SHIDO-2) NISHIDA
Fight for 3rd place EURANIE,Annabelle(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) NISHIDA
Fight for 3rd place HASHIMOTO IPPON(2:37) KRAEH,Mareen(GER)
Final NAKAMURA YUSEI(SHIDO-3) SHISHIME

Women -57kg
1st:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
2nd:RECEVEAUX,Helene(FRA)
3rd:KARAKAS,Hedvig(HUN) and DORJSUREN,Sumiya(MGL)
5th:ROPER,Miryam(GER) and SILVA,Rafaela(BRA)
7th:KIM,Minju(KOR) and OJEDA,Aliuska(CUB)
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@¼–{@@ŒOiƒxƒlƒV[ƒhj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary ISHIKAWA,Megumi IPPON(1:22) EQUISOAIN,Jaione(ESP)
Preliminary YOSHIDA,Tsukasa(JPN) IPPON(3:44) KLIMKAIT,Jessica(CAN)
Preliminary UDAKA,Nae(JPN) YUSEI(YUKO) WAECHTER,Viola(GER)
Preliminary MATSUMOTO,Kaori(JPN) IPPON(1:36) ANNY PANDINI,Ni Kadek(INA)
Preliminary DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(YUKO) ISHIKAWA
Preliminary YOSHIDA YUSEI(YUKO) FILZMOSER,Sabrina(AUT)
Preliminary KARAKAS,Hedvig(HUN) YUSEI(GS SHIDO-2 5:06) UDAKA
Preliminary SILVA,Rafaela(BRA) IPPON(1:59) MATSUMOTO
Preliminary YOSHIDA IPPON(1:29) KIM,Minju(KOR)
Semifinal YOSHIDA YUSEI(SHIDO-1) DORJSUREN,Sumiya(MGL)
Final YOSHIDA IPPON(1:31) RECEVEAUX,Helene(FRA)

Women -63kg
1st:TRAJDOS,Martyna(GER)
2nd:TRSTENJAK,Tina(SLO)
3rd:TASHIRO,Miku(JPN) and VALKOVA,Ekaterina(RUS)
5th:VAN EMDEN,Anicka(NED) and TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
7th:SCHLESINGER,Alice(GBR) and HAECKER,Katharina(AUS)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
@¦@”\’qˆŸˆß”üi’}”g‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@—äˆä@”ü•äi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
@¦@“ç‘q@“ß”üi‘听‚j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB

Preliminary BERNHOLM,Anna(SWE) IPPON(3:51) NABEKURA,Nami(JPN)
Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) YUSEI(SHIDO-3) PUCHE,Isabel(ESP)
Preliminary NOUCHI,Aimi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:49) KIM,Seulgi(KOR)
Preliminary VAN EMDEN,Anicka(NED) IPPON(3:12) MINEI,Miho(JPN)
Preliminary TASHIRO IPPON(2:32) CACHOLA,Ana(POR)
Preliminary TRAJDOS,Martyna(GER) YUSEI(SHIDO-3) NOUCHI
Preliminary VALKOVA,Ekaterina(RUS) IPPON(1:19) TASHIRO
Repechage TASHIRO IPPON(1:37) SCHLESINGER,Alice(GBR)
Fight for 3rd place TASHIRO IPPON(0:59) VAN EMDEN,Anicka(NED)

Women -70kg
1st:ARAI,Chizuru(JPN)
2nd:ONO,Yoko(JPN)
3rd:PORTELA,Maria(BRA) and BOLDER,Linda(ISR)
5th:NIANG,Assmaa(MAR) and IKE,Erina(JPN)
7th:PEREZ,Maria(PUR) and NUN IRA, Karen(JPN)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
@¦@’r@ŠG—œØi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@ƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚VˆÊB

Preliminary IKE,Erina(JPN) YUSEI(SHIDO-2) SHANG,Liu-Yu(TPE)
Preliminary ONO,Yoko(JPN) IPPON(3:39) HWANG,Ye-Sul(KOR)
Preliminary IKE IPPON(4:00) VARGAS KOCH,Laura(GER)
Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) IPPON(1:44) POGACNIK,Anka(SLO)
Preliminary NUN IRA, Karen(JPN) IPPON(3:26) BERNABEU,Maria(ESP)
Preliminary ONO YUSEI(SHIDO-2) BOLDER,Linda(ISR)
Semifinal ARAI IPPON(2:49) IKE
Semifinal ONO IPPON(4:00) PORTELA,Maria(BRA)
Fight for 3rd place BOLDER,Linda(ISR) YUSEI(SHIDO-1) IKE
Final ARAI HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-4 7:29) ONO

Women -78kg
1st:HARRISON,Kayla(USA)
2nd:STEENHUIS,Guusje(NED)
3rd:GIBBONS,Gemma(GBR) and VELENSEK,Anamari(SLO)
5th:SATO,Ruika(JPN) and UMEKI,Mami(JPN)
7th:AGUIAR,Mayra(BRA) and HAMADA,Shori(JPN)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB
@¦@ûM“c@®—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚VˆÊB
@¦@•ûˆŸ—¢i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB

Preliminary OGATA,Akari(JPN) IPPON(0:58) TURKS,Victoriia(UKR)
Preliminary SATO,Ruika(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:40) RAMIREZ,Yahima(POR)
Preliminary HAMADA,Shori(JPN) IPPON(0:32) MALONGA,Madeleine(FRA)
Preliminary GIBBONS,Gemma(GBR) IPPON(4:00) OGATA
Preliminary UMEKI,Mami(JPN) IPPON(1:35) TORT MERINO,Marta(ESP)
Preliminary SATO IPPON(2:19) JOO,Abigel(HUN)
Preliminary HAMADA IPPON(0:46) TALARN,Laia(ESP)
Preliminary UMEKI IPPON(3:18) AGUIAR,Mayra(BRA)
Preliminary SATO IPPON(2:53) VELENSEK,Anamari(SLO)
Preliminary STEENHUIS,Guusje(NED) IPPON(0:06) HAMADA
Repechage VELENSEK,Anamari(SLO) IPPON(3:54) HAMADA
Semifinal HARRISON,Kayla(USA) YUSEI(SHIDO-1) UMEKI
Semifinal STEENHUIS,Guusje(NED) YUSEI(YUKO) SATO
Fight for 3rd place GIBBONS,Gemma(GBR) YUSEI(YUKO) SATO
Fight for 3rd place VELENSEK,Anamari(SLO) YUSEI(SHIDO-3) UMEKI

Women +78kg
1st:INAMORI,Nami(JPN)
2nd:ORTIZ,Idalys(CUB)
3rd:KINDZERSKA,Iryna(UKR) and ANDEOL,Emilie(FRA)
5th:TOMITA,Wakaba(JPN) and ERB,Marine(FRA)
7th:ASAHINA,Sarah(JPN) and YAMABE,Kanae(JPN)
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@•y“c@Žátié‹Ê‰h‚j‚Í‚TˆÊB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXEŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í‚VˆÊB
@¦@’©”ä“ލ¹—…i“ŒŠC‘åj‚Í‚VˆÊB

Preliminary TOMITA,Wakaba(JPN) IPPON(0:53) CERIC,Larisa(BIH)
Preliminary ASAHINA,Sarah(JPN) IPPON(1:51) ASSELAH,Sonia(ALG)
Preliminary TOMITA YUSEI(SHIDO-2) ZAMBOTTI,Vanessa(MEX)
Preliminary ASAHINA IPPON(2:17) KUELBS,Jasmin(GER)
Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) IPPON(0:11) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
Preliminary INAMORI,Nami(JPN) IPPON(1:20) SAVELKOULS,Tessie(NED)
Preliminary ORTIZ,Idalys(CUB) IPPON(2:41) TOMITA
Preliminary ERB,Marine(FRA) HANSOKU-GACHI(3:27) ASAHINA
Preliminary INAMORI YUSEI(SHIDO-2) YAMABE
Repechage TOMITA FUSEN-GACHI ASAHINA
Repechage ANDEOL,Emilie(FRA) YUSEI(SHIDO-2) YAMABE
Semifinal INAMORI IPPON(2:27) KINDZERSKA,Iryna(UKR)
Fight for 3rd place KINDZERSKA,Iryna(UKR) IPPON(3:02) TOMITA
Final INAMORI IPPON(4:00) ORTIZ,Idalys(CUB)
Posted by cozytoy at 00:38


2015”N10ŒŽ30“ú
IJF World Championship Juniors 2015

(UAE Abu-Dhabi, 23-26 October 2015)
 
Men -60kg
 1st:NAGAYAMA,Ryuju(JPN)
 2nd:TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
 3rd:KIM,Chan-nyeong(KOR) and KHYAR,Walide(FRA)
 5th:ABELRAHMAN,Ahmed(EGY) and MACDONALD,Neil(GBR)
 7th:MAMMADOV,Davud(AZE) and HERNANDEZ,Juan(COL)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷ (“ŒŠC‘åA”ü‰SŽsogj‚Í—DŸB
@¦@“¡ã@‘׍P (š ›{‰@‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  FUJISAKA,Taikoh(JPN) YUSEI(YUKO with YOKO-SHIHO-GATAME) MENDIOLA,Patrick(USA)
 Preliminary  NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YUSEI(SHIDO-2) ZHAUYNTAYEV,Bauyrzhan(KAZ)
 Preliminary  MAMMADOV,Davud(AZE) YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) FUJISAKA
 Preliminary  NAGAYAMA HARAI-GOSHI(1:34) CSIZOVSZKY,Ferenc(HUN)
 Preliminary  NAGAYAMA HARAI-GOSHI(2:21) DIAZ,Adonis(USA)
 Preliminary  NAGAYAMA AWASE-WAZA(1:57) MACDONALD,Neil(GBR)
 Semifinal  NAGAYAMA AWASE-WAZA(3:50) ABELRAHMAN,Ahmed(EGY)
 Final  NAGAYAMA IPPON-SEOI-NAGE(3:36) TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
 
Men -66kg
 1st:ASARI,Masaya(JPN)
 2nd:GAITERO MARTIN,Alberto(ESP)
 3rd:CARGNIN,Daniel(BRA) and HEYDAROV,Hidayat(AZE)
 5th:FATHIPOORARDAL,Mehdi(IRI) and TELLO,Juan(COL)
 7th:SCHIPPER,Roy(NED) and MINKOU,Dzmitry(BLR)
@¦@ó—˜@¹Æi“ŒŠC‘åE“ŒŠC‘åŽl‚ogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  ASARI,Masaya(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(2:09) CILOGLU,Bilal(TUR)
 Preliminary  ASARI YOKO-SHIHO-GATAME(1:07) HAMAD,Abdullah(KSA)
 Preliminary  ASARI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:47) SERIKZHANOV,Yerlan(KAZ)
 Preliminary  ASARI OSOTO-GARI(2:04) CARGNIN,Daniel(BRA)
 Semifinal  ASARI YUSEI(GS YUKO with KOSOTO-GARI 4:54) HEYDAROV,Hidayat(AZE)
 Final  ASARI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:27) GAITERO MARTIN,Alberto(ESP)
 
Men -73kg
 1st:KANG,Heon-cheol(KOR)
 2nd:KIRAKOZASHVILI,Tamazi(GEO)
 3rd:NEVES,Lincoln(BRA) and HOJAK,Martin(SLO)
 5th:RAHIMLI,Huseyn(AZE) and KHAMZA,Didar(KAZ)
 7th:KOLESNIK,Alexandr(RUS) and BALAEV,Uruskhan Bek(RUS)
@¦@ŽR–{@—IŽii“V—‘åE‘эL”_‹Æ‚ogj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary    BALAEV,Uruskhan Bek(RUS) HARAI-GOSHI(1:56) YAMAMOTO,Yuji(JPN)
 
Women -78kg
 1st:MATIC,Brigita(CRO)
 2nd:APOTEKAR,Klara(SLO)
 3rd:WAGNER,Anna Maria(GER) and HOELTERHOFF,Julie(GER)
 5th:PASTERNAK,Kamila(POL) and TURCHYN,Anastasiya(UKR)
 7th:GROENWOLD,Larissa(NED) and DUCHENE,Morgane(FRA)
@¦@²“¡@ˆÇi“ŒŠC‘åE“ŒŠC‘åŽl‚ogj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SATO,Kyoka(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with HARAI-GOSHI) YULDASHOVA,Kumush(UZB)
 Preliminary MATIC,Brigita(CRO) YUSEI(SHIDO-1) SATO

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:48


2015”N8ŒŽ31“ú
World Judo Team Championships 2015

(KAZ Astana, 30 August 2015)
 
Men Team
 1st:JAPAN(JPN)
 2nd:SOUTH KOREA(KOR)
 3rd:MONGOLIA(MGL) and GEORGIA(GEO)
 5th:KAZAKHSTAN(KAZ) and GERMANY(GER)
 7th:BRAZIL(BRA) AND RUSSIA(RUS)
 
 Preliminary  KAZAKHSTAN 5-0 AUSTRALIA
 Preliminary  BRAZIL 3-2 UZBEKISTAN
 Preliminary  GERMANY 3-2 CHINA
 Preliminary  SOUTH KOREA 5-0 FRANCE
 Preliminary  GEORGIA 4-1 TUNISIA
 Preliminary  MONGOLIA 5-0 CUBA
 Preliminary  JAPAN 4-1 KAZAKHSTAN
 Preliminary  GERMANY 3-2 BRAZIL
 Preliminary  SOUTH KOREA 4-1 RUSSIA
 Preliminary  MONGOLIA 3-2 GEORGIA
 Repechage  KAZAKHSTAN 4-1 BRAZIL
 Repechage  GEORGIA 3-2 RUSSIA
 Semifinal  JAPAN 3-2 GERMANY
 Semifinal  SOUTH KOREA 4-1 MONGOLIA
 Fight for 3rd place  MONGOLIA 4-1 KAZAKHSTAN
 Fight for 3rd place  GEORGIA 4-1 GERMANY
 Final  JAPAN 3-2 SOUTH KOREA
 
 Preliminary  JAPAN 4-1 KAZAKHSTAN
  -66kg  EBINUMA,Masashi›O-GOSHI IMASHEV,Aibek
  -73kg  NAKAYA,Riki YUSEI(SHIDO-2)›SMAGULOV,Zhansay
  -81kg  NAGASE,Takanori›YOKO-SHIHO-GATAME IBRAGIMOV,Rinat
  -90kg  YOSHIDA,Yuya›KESA-GATAME YESSEN,Samat
  +90kg  OJITANI,Takeshi›OSOTO-GARI SHYNKEYEV,Yerzhan
 
 Semifinal  JAPAN 3-2 GERMANY
  -66kg  TAKAICHI,Kengo YUSEI(WAZA-ARI with KOSHI-GURUMA)›SEIDL,Sebastian
  -73kg  ONO,Shohei›YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) WANDTKE,Igor
  -81kg  MARUYAMA,Goki›YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) ?
  -90kg  YOSHIDA,Yuya›YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) HILDEBRAND,Aaron
  +90kg  OJITANI,Takeshi YUSEI(SHIDO-1)›PETERS,Dimitri
 
 Final  JAPAN 3-2 SOUTH KOREA
  -66kg  EBINUMA,Masashi›YUSEI(SHIDO-2) AN,Baul
  -73kg  NAKAYA,Riki SEOI-NAGE›AN,Changrim
  -81kg  NAGASE,Takanori›YUSEI(SHIDO-2) LEE,Seungsu
  -90kg  YOSHIDA,Yuya YUSEI(SHIDO-2)›GWAK,Dong-Han
  +90kg  OJITANI,Takeshi›YUSEI(SHIDO-1) KIM,Sung-Min
 
Women Team
 1st:JAPAN(JPN)
 2nd:POLAND(POL)
 3rd:GERMANY(GER) and RUSSIA(RUS)
 5th:MONGOLIA(MGL) and SOUTH KOREA(KOR)
 7th:FRANCE(FRA) and CHINA(CHN)
 
 Preliminary  RUSSIA 4-1 AUSTRALIA
 Preliminary  GERMANY 4-1 MEXICO
 Preliminary  POLAND 5-0 ALGERIA
 Preliminary  JAPAN 5-0 BRAZIL
 Preliminary  CHINA 3-2 CUBA
 Preliminary  MONGOLIA 5-0 KAZAKHSTAN
 Preliminary  SOUTH KOREA 4-1 TUNISIA
 Preliminary  RUSSIA 3-2 FRANCE
 Preliminary  POLAND 3-2 GERMANY
 Preliminary  JAPAN 5-0 CHINA
 Preliminary  MONGOLIA 3-2 SOUTH KOREA
 Repechage  GERMANY 3-2 FRANCE
 Repechage  SOUTH KOREA 4-1 CHINA
 Semifinal  POLAND 5-0 RUSSIA
 Semifinal  JAPAN 5-0 MONGOLIA
 Fight for 3rd place  GERMANY 3-2 MONGOLIA
 Fight for 3rd place  RUSSIA 3-2 SOUTH KOREA
 Final  JAPAN 5-0 POLAND
 
 Preliminary  JAPAN 5-0 BRAZIL
  -52kg  NAKAMURA,Misato›YUSEI(GS SHIDO-3) MIRANDA,Erika
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›KOUCHI-GARI SILVA,Rafaela
  -63kg  TASHIRO,Miku›OKURI-ERI-JIME SILVA,Mariana
  -70kg  ARAI,Chizuru›YUSEI(SHIDO-3) PORTELA,Maria
  +70kg  YAMABE,Kanae›HARAI-GOSHI NUNES,Rochele
 
 Preliminary  JAPAN 5-0 CHINA
  -52kg  NAKAMURA,Misato›YUSEI(SHIDO-1) MA,Yingnan
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›YOKO-SHIHO-GATAME LIU,Yang
  -63kg  TASHIRO,Miku›KOSOTO-GARI YANG,Junxia
  -70kg  NUNIRA,Karen›AWASE-WAZA ZHOU,Chao
  +70kg  YAMABE,Kanae›FUSEN-GACHI
 
 Semifinal  JAPAN 5-0 MONGOLIA
  -52kg  NAKAMURA,Misato›YUSEI(GS SHIDO-1) MUNKHBAT,Urantsetseg
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›KOUCHI-GARI DORJSUREN,Sumiya
  -63kg  TASHIRO,Miku›TATE-SHIHO-GATAME TSEDEVSUREN,Munkhzaya
  -70kg  ARAI,Chizuru›UCHIMATA TSEND-AYUSH,Naranjargal?
  +70kg  YAMABE,Kanae›AWASE-WAZA ODKHUU,Javzmaa
 
 Final  JAPAN 5-0 POLAND
  -52kg  NAKAMURA,Misato›TATE-SHIHO-GATAME PIENKOWSKA,Karolina
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME PODOLAK,Arleta
  -63kg  TASHIRO,Miku›KESA-GATAME BOROWSKA,Anna
  -70kg  ARAI,Chizuru›YUSEI(SHIDO-1) KLYS,Katarzyna
  +70kg  YAMABE,Kanae›HARAI-GOSHI POGORZELEC,Daria

Posted by cozytoy at 00:15


2015”N8ŒŽ30“ú
World Judo Championships 2015

(KAZ Astana, 29 August 2015)
 
Women +78kg
 1st:YU,Song(CHN)
 2nd:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
 3rd:YAMABE,Kanae(JPN) and ORTIZ,Idalys(CUB)
 5th:CHIBISOVA,Ksenia(RUS) and MA,Sisi(CHN)
 7th:ZAMBOTTI,Vanessa(MEX) and KONITZ,Franziska(GER)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) ASHI-GURUMA(2:16) SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
 Preliminary  TACHIMOTO,Megumi(JPN) HARAI-GOSHI(1:17) ANDEOL,Emilie(FRA)
 Preliminary  YAMABE YUSEI(SHIDO-2) KUELBS,Jasmin(GER)
 Preliminary  TACHIMOTO YUSEI(SHIDO-3) KIM,Minjeong(KOR)
 Preliminary  YU,Song(CHN) KUZURE-KESA-GATAME(2:35) YAMABE
 Preliminary  TACHIMOTO YUSEI(GS SHIDO-3 5:31) ORTIZ,Idalys(CUB)
 Repechage  YAMABE YUSEI(SHIDO-3) ZAMBOTTI,Vanessa(MEX)
 Semifinal  TACHIMOTO YUSEI(GS YUKO with OUCHI-GARI 4:15) CHIBISOVA,Ksenia(RUS)
 Fight for 3rd place  YAMABE YOKO-SHIHO-GATAME(1:36) CHIBISOVA,Ksenia(RUS)
 Final  YU,Song(CHN) YUSEI(SHIDO-2) TACHIMOTO
 
Men -100kg
 1st:HAGA,Ryunosuke(JPN)
 2nd:FREY,Karl-Richard(GER)
 3rd:NIKIFOROV,Toma(BEL) and PETERS,Dimitri(GER)
 5th:MARET,Cyrille(FRA) and KRPALEK,Lukas(CZE)
 7th:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) and MAMEDOV,Chingiz(KGZ)
@¦@‰H‰ê—´”V‰îiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  HAGA,Ryunosuke(JPN) UCHIMATA(3:25) JURISIC,Stefan(SRB)
 Preliminary  HAGA UCHIMATA(2:56) GROL,Henk(NED)
 Preliminary  HAGA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) CHO,Guham(KOR)
 Preliminary  HAGA YUSEI(SHIDO-2) PETERS,Dimitri(GER)
 Semifinal  HAGA YUSEI(YUKO with UCHIMATA) MARET,Cyrille(FRA)
 Final  HAGA YUSEI(SHIDO-2) FREY,Karl-Richard(GER)
 
Men +100kg
 1st:RINER,Teddy(FRA)
 2nd:SHICHINOHE,Ryu(JPN)
 3rd:OKRUASHVILI,Adam(GEO) and KHAMMO,Iakiv(UKR)
 5th:BREITBARTH,Andre(GER) and KIM,Sung-Min(KOR)
 7th:BOR,Barna(HUN) and HEINLE,Sven(GER)
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  SHICHINOHE,Ryu(JPN) YUSEI(SHIDO-1) MOURA,David(BRA)
 Preliminary  SHICHINOHE YUSEI(YUKO with UCHIMATA) ALLERSTORFER,Daniel(AUT)
 Preliminary  SHICHINOHE UCHIMATA(1:28) KHAMMO,Iakiv(UKR)
 Semifinal  SHICHINOHE YOKO-SHIHO-GATAME(5:00) OKRUASHVILI,Adam(GEO)
 Final  RINER,Teddy(FRA) YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-GAESHI) SHICHINOHE

Posted by cozytoy at 00:15


2015”N8ŒŽ29“ú
World Judo Championships 2015[5th Day]

(KAZ Astana, 28 August 2015)
 
Women 70kg
 1st:EMANE,Gevrise(FRA)
 2nd:BERNABEU,Maria(ESP)
 3rd:POSVITE,Fanny Estelle(FRA) and ALVEAR,Yuri(COL)
 5th:ARAI,Chizuru(JPN) and GRAF,Bernadette(AUT)
 7th:POLLING,Kim(NED) and WILDIKAN,Lior(ISR)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  ARAI,Chizuru(JPN) YUSEI(GS YUKO with KOUCHI-GARI 4:23) CONWAY,Sally(GBR)
 Preliminary  ARAI OKURI-ERI-JIME(1:37) STAM,Esther(GEO)
 Preliminary  ARAI OUCHI-GARI(1:35) WILDIKAN,Lior(ISR)
 Semifinal  EMANE,Gevrise(FRA) YUSEI(SHIDO-2) AEAI
 Fight for 3rd place  POSVITE,Fanny Estelle(FRA) TANI-OTOSHI(0:37) ARAI
 
Women -78kg
 1st:UMEKI,Mami(JPN)
 2nd:VELENSEK,Anamari(SLO)
 3rd:MALZAHN,Luise(GER) and VERKERK,Marhinde(NED)
 5th:TCHEUMEO,Audrey(FRA) and POGORZELEC,Daria(POL)
 7th:YOON,Hyunji(KOR) and GIBBONS,Gemma(GBR)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  UMEKI,Mami(JPN) KESA-GATAME(2:01) ZHANG,Zhehui(CHN)
 Preliminary  UMEKI YUSEI(SHIDO-2) STEENHUIS,Guusje(NED)
 Preliminary  UMEKI YUSEI(SHIDO-3) MALZAHN,Luise(GER)
 Semifinal  UMEKI AWASE-WAZA(2:04) POGORZELEC,Daria(POL)
 Final  UMEKI YOKO-SHIHO-GATAME(GS 5:10) VELENSEK,Anamari(SLO)
 
Men -90kg
 1st:GWAK,Dong-Han(KOR)
 2nd:DENISOV,Kirill(RUS)
 3rd:BAKER,Mashu(JPN) and LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 5th:USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK) and GVINIASHVILI,Beka(GEO)
 7th:TOTH,Krisztian(HUN) and HILDEBRAND,Aaron(GER)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  BAKER,Mashu(JPN) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) JURAEV,Sherali(UZB)
 Preliminary  BAKER KOSOTO-GAKE(2:51) PIONTEK,Zack(RSA)
 Preliminary  BAKER SEOI-OTOSHI(4:49) ABD EL AKHER,Hatem(EGY)
 Preliminary  GVINIASHVILI,Beka(GEO) YUSEI(YUKO with YOKO-SHIHO-GATAME) BAKER
 Repechage  BAKER YUSEI(YUKO with SUMI-OTOSHI) TOTH,Krisztian(HUN)
 Fight for 3rd place  BAKER FUSEN-GACHI(0:00) USTOPIRIYON,Komronshokh(TJK)

Posted by cozytoy at 06:35


2015”N8ŒŽ28“ú
World Judo Championships 2015[4th Day]

(KAZ Astana, 27 August 2015)

Women -63kg
 1st:TRSTENJAK,Tina(SLO)
 2nd:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
 3rd:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) and TASHIRO,Miku(JPN)
 5th:GERBI,Yarden(ISR) and FRANSSEN,Juul(NED)
 7th:MISKOVIC,Marijana(CRO) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TASHIRO,Miku(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:16) WEZEU DOMBEU,Helene(CMR)
 Preliminary  TASHIRO UDE-HISHIGI-TE-GATAME(2:01) URDABAYEVA,Marian(KAZ)
 Preliminary  AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) TASHIRO
 Repechage  TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Fight for 3rd place  TASHIRO FUSEN-GACHI(0:00) FRANSSEN,Juul(NED)
 
Men -81kg
 1st:NAGASE,Takanori(JPN)
 2nd:PIETRI,Loic(FRA)
 3rd:VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN) and PENALBER,Victor(BRA)
 5th:LEE,Seungsu(KOR) and TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 7th:MARESCH,Sven(GER) and DUMINICA,Valeriu(MDA)
@¦@‰i£@‹M‹Ki’}”g‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NAGASE,Takanori(JPN) UCHIMATA(2:06) HOJAGULYYEV,Durdymyrat(TKM)
 Preliminary  NAGASE AWASE-WAZA(3:12) SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB)
 Preliminary  NAGASE YUSEI(SHIDO-1) ABDELAAL,Mohamed(EGY)
 Preliminary  NAGASE AWASE-WAZA(4:40) LEE,Seungsu(KOR)
 Semifinal  NAGASE YUSEI(YUKO with SUMI-OTOSHI) TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 Final  NAGASE KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:12) PIETRI,Loic(FRA)

Posted by cozytoy at 05:57


World Judo Championships 2015[3rd Day]

(KAZ Astana, 26 August 2015)
 
Women -57kg
 1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
 2nd:CAPRIORIU,Corina(ROU)
 3rd:PAVIA,Automne(FRA) and DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 5th:MALLOY,Marti(USA) and BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN)
 7th:KARAKAS,Hedvig(HUN) and MONTEIRO,Telma(POR)
@¦@¼–{@@ŒOiƒxƒlƒV[ƒhj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:06) CHOE,Hyon A(PRK)
 Preliminary  MATSUMOTO KOUCHI-GARI(2:03) LIEN,Chen-Ling(TPE)
 Preliminary  MATSUMOTO KOSOTO-GARI(3:02) ZABLUDINA,Irina(RUS)
 Preliminary  MATSUMOTO YUSEI(YUKO with KOUCHI-GARI) DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 Semifinal  MATSUMOTO YUSEI(SHIDO-1) PAVIA,Automne(FRA)
 Final  MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARi with KOSOTO-GARI) CAPRIORIU,Corina(ROU)
 
Men -73kg
 1st:ONO,Shohei(JPN)
 2nd:NAKAYA,Riki(JPN)
 3rd:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) and AN,Changrim(KOR)
 5th:HONG,Kuk Hyon(PRK) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 7th:MUKI,Sagi(ISR) and UNGVARI,Miklos(HUN)
@¦@‘å–ì@«•½iˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
@¦@’†–î@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN) AWASE-WAZA(3:15) SAI,Yinjirigala(CHN)
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN) AWASE-WAZA(1:31) BENSTED,Jake(AUS)
 Preliminary  ONO OSOTO-GARI(1:46) FERNANDES,Jorge(POR)
 Preliminary  NAKAYA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:08) RAMIREZ,Javier(ESP)
 Preliminary  ONO AWASE-WAZA(2:22) SHOKA,Vadzim(BLR)
 Preliminary  NAKAYA TOMOE-NAGE(0:46) BOLTABOEV,Sharofiddin(UZB)
 Preliminary  ONO YUSEI(WAZA-ARI with TSURIKOMI-GOSHI) MUKI,Sagi(ISR)
 Preliminary  NAKAYA TATE-SHIHO-GATAME(1:33) UNGVARI,Miklos(HUN)
 Semifinal  ONO URA-NAGE(4:29) AN,Changrim(KOR)
 Semifinal  NAKAYA OSOTO-GAESHI(2:17) HONG,Kuk Hyon(PRK)
 Final  ONO YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) NAKAYA

Posted by cozytoy at 00:13


2015”N8ŒŽ27“ú
World Judo Championships 2015[2nd Day]

(KAZ Astana, 25 August 2015)
 
Women -52kg
 1st:NAKAMURA,Misato(JPN)
 2nd:CHITU,Andreea(ROU)
 3rd:MIRANDA,Erika(BRA) and SKRYPNIK,Darya(BLR)
 5th:GIUFFRIDA,Odette(ITA) and BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)
 7th:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) and KUZIUTINA,Natalia(RUS)
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NAKAMURA,Misato(JPN) AWASE-WAZA(1:56) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 Preliminary  NAKAMURA YOKO-SHIHO-GATAME(2:51) RAMOS,Joana(POR)
 Preliminary  NAKAMURA AWASE-WAZA(1:45) LEVYTSKA,Tetiana(UKR)
 Preliminary  NAKAMURA YUSEI(GS YUKO with SASAE-TSURIKOMI-ASHI 4:23) KUZIUTINA,Natalia(RUS)
 Semifinal  NAKAMURA YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GARI) MIRANDA,Erika(BRA)
 Final  NAKAMURA YUSEI(SHIDO-1) CHITU,Andreea(ROU)
 
Men -66kg
 1st:AN,Baul(KOR)
 2nd:PULYAEV,Mikhail(RUS)
 3rd:SOBIROV,Rishod(UZB) and POLLACK,Golan(ISR)
 5th:ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ) and DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 7th:VERDE,Elio(ITA) and SEIDL,Sebastian(GER)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN24j‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ûüŽs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) KATATE-JIME(1:58) CESAR,Diogo(POR)
 Preliminary  URIARTE,Sugoi(ESP) SEOI-NAGE(GS 5:54) TAKAICHI,Kengo(JPN)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) MA,Duanbin(CHN)
 Preliminary  SOBIROV,Rishod(UZB) SUMI-OTOSHI(1:31) EBINUMA

Posted by cozytoy at 00:12


2015”N8ŒŽ26“ú
World Judo Championships 2015[1st Day]

(KAZ Astana, 24 August 2015)
 
Womwn -48kg
 1st:PARETO,Paula(KOR)
 2nd:ASAMI,Haruna(JPN)
 3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and KONDO,Ami(JPN)
 5th:CHERNIAK,Maryna(UKR) and BRIGIDA,Nathalia(BRA)
 7th:UNGUREANU,Monica(ROU) and CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB

 Preliminary  ASAMI,Haruna(JPN) UCHIMATA(1:23) RISHONY,Shira(ISR)
 Preliminary  KONDO,Ami(JPN) YUSEI(GS SHIDO-1 5:31) DOLGOVA,Irina(RUS)
 Preliminary  ASAMI YUSEI(SHIDO-1) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Preliminary  KONDO YUSEI(SHIDO-1) CARRILLO,Edna(MEX)
 Preliminary  ASAMI YOKO-SHIHO-GATAME(2:39) CHERNIAK,Maryna(UKR)
 Preliminary  JEONG,Bo-Kyeong(KOR) YUSEI(YUKO with SEOI-NAGE) KONDO
 Repechage  KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(2:51) CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
 Semifinal  ASAMI AWASE-WAZA(2:09) BRIGIDA,Nathalia(BRA)
 Fight for 3rd place  KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(1:46) BRIGIDA,Nathalia(BRA)
 Final  PARETO,Paula(KOR) YUSEI(SHIDO-2) ASAMI
 
Men -60kg
 1st:SMETOV,Yeldos(KAZ)
 2nd:IBRAYEV,Rustam(KAZ)
 3rd:SHISHIME,Toru(JPN) and KIM,Won-Jin(KOR)
 5th:KITADAI,Felipe(BRA) and GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 7th:CHOI,In-Hyuk(KOR) and UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  SHISHIME,Toru(JPN) UCHIMATA(3:00) JAFY,Mohamed(MAR)
 Preliminary  SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) TSAI,Ming Yen(TPE)
 Preliminary  SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) TAKABATAKE,Eric(BRA)
 Preliminary  SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) KIM,Won-Jin(KOR)
 Semifinal  SMETOV,Yeldos(KAZ) YUSEI(YUKO@with KATA-GURUMA) SHISHIME
 Fight for 3rd place  SHISHIME OSOTO-GARI(2:23) KITADAI,Felipe(BRA)

Posted by cozytoy at 00:11


2014”N11ŒŽ27“ú
IJF Grand Prix Qingdao 2014

(CHN Qingdao, 19-21 Nov 2014)
 
Men -100kg
 1st:PACEK,Martin(SWE)
 2nd:FREY,Karl-Richard(GER)
 3rd:PETERS,Dimitri(GER) and TAKAHASHI,Ryosuke(JPN)
 5th:ORLIK,Flavio(SUI) and ARDIZIO,Luca(ITA)
 7th:SI,Rijigawa(CHN) and SAIDOV,Saidzhalol(TJK)
@¦@ûü‹´@—ljîiŒxŽ‹’¡Aˆ®ì‰iŽR’†ogj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TAKAHASHI,Ryosuke(JPN) OUCHI-GARI(1:35) HU,Kai(CHN)
 Preliminary  PACEK,Martin(SWE) YUSEI(SHIDO-2) TAKAHASHI
 Repechage  TAKAHASHI KOSOTO-GARI(1:08) SAIDOV,Saidzhalol(TJK)
 Fight for 3rd place  TAKAHASHI OSOTO-GARI(0:49) ARDIZIO,Luca(ITA)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:21


2014”N10ŒŽ26“ú
IJF Word Championship Juniors 2014

(USA Fort Lauderdale, 22-25 Oct. 2014)
 
Men -55kg
 1st:UMEKITA,Wataru(JPN)
 2nd:FIKRI,Kamal(FRA)
 3rd:BAYARAA,Amartuvshin(MGL) and GANBAATAR,Battulga(MGL)
 5th:HOVSEPYAN,Vahagn(ARM) and NURILLAYEV,Kemran(UZB)
 7th:ZAIRBEKOV,Gamzat(RUS) and ALIPIEV,Valentin(BUL)
@¦@”~–k@@˜ji‹ž“s‹¤‰hŠw‰€‚j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  UMEKITA,Wataru(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:53) CINTRON,Rafael(PUR)
 Preliminary  UMEKITA TAI-OTOSHI(3:46) PANTANO,Angelo(ITA)
 Preliminary  UMEKITA YUSEI(WAZA-ARI with KOTOSO-GARI) ALIPIEV,Valentin(BUL)
 Semifinal  UMEKITA YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) HOVSEPYAN,Vahagn(ARM)
 Final  UMEKITA SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:02) FIKRI,Kamal(FRA)
 
Men -60kg
 1st:GARRIGOS,Francisco(ESP)
 2nd:TSENDOCHIR,Tsogtbaatar(MGL)
 3rd:CHOI,In-Hyuk(KOR) and SADIGOV,Mehman(AZE)
 5th:MAMMADOV,Davud(AZE) and HAYASHI,Kohei(JPN)
 7th:DIAZ,Adonis(USA) and REBAHI,Salim(ALG)
@¦@—с@@_•½i‘ŽmŠÚ‘åA–kŠC‚ogj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  HAYASHI,Kohei(JPN) YUSEI(YUKO with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) BASILE,Fabio(ITA)
 Preliminary  HAYASHI SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:55) KATZ,Joshua(AUS)
 Preliminary  HAYASHI YUSEI(YUKO with KOUCHI-MAKIKOMI) BAIMAKHANBETOV,Meirlan(KAZ)
 Preliminary  HAYASHI YUSEI(WAZA-ARI with SEOI-NAGE) MAMMADOV,Davud(AZE)
 Semifinal  GARRIGOS,Francisco(ESP) YUSEI(YUKO with TOMOE-NAGE) HAYASHI
 Fight for 3rd place  SADIGOV,Mehman(AZE) KOSOTO-GARI(1:03) HAYASHI
 
Men -66kg
 1st:MGDSYAN,Egor(RUS)
 2nd:ABE,Hifumi(JPN)
 3rd:SHMAILOV,Baruch(ISR) and SANTOS JUNIOR,Ricardo(BRA)
 5th:IADOV,Bogdan(UKR) and LABRADO FERNANDEZ,Adrian(ESP)
 7th:GOLOD,Rodion(ISR) and ARAUJO,Eduardo(MEX)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi_`Šw‰€_`‚j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ABE,Hifumi(JPN) YUSEI(SHIDO-1) AN,Baul(KOR)
 Preliminary  ABE SEOI-NAGE(2:26) GHAZARYAN,Arsen(ARM)
 Preliminary  ABE OSOTO-GARI(0:26) ARAUJO,Eduardo(MEX)
 Semifinal  ABE SEOI-NAGE(1:55) SHMAILOV,Baruch(ISR)
 Final  MGDSYAN,Egor(RUS) AWASE-WAZA(3:13) ABE
 
Men -73kg
 1st:AN,Chang-Rim(KOR)
 2nd:YAMAMOTO,Yuji(JPN)
 3rd:SARAIVA,Nuno(POR) and MCHEDLISHVILI,Koba(GEO)
 5th:BOLTABOEV,Sharofiddin(UZB) and RAHIMLI,Huseyn(AZE)
 7th:NEVES,Lincoln(BRA) and PAL,Gyula(HUN)
@¦@ŽR–{@—IŽii“V—‘åA‘эL”_‹Æ‚ogj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Yuji(JPN) OSOTO-GARI(0:45) MCFALL,Joshua(BAH)
 Preliminary  YAMAMOTO AWASE-WAZA(2:24) RAICU,Alexandru(ROU)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-1) BEKTAS,Murat(TUR)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-2) NEVES,Lincoln(BRA)
 Semifinal  YAMAMOTO TAI-OTOSHI(1:43) RAHIMLI,Huseyn(AZE)
 Final  AN,Chang-Rim(KOR) AWASE-WAZA(1:59) YAMAMOTO
 
Men -81kg
 1st:MACEDO,Rafael(BRA)
 2nd:IGOLNIKOV,Mikhail(RUS)
 3rd:GUGAVA,Levan(GEO) and NDIAYE,Pape Doudou(FRA)
 5th:HARDER,Rico(NED) and BJORKTORP,Jonas(SWE)
 7th:MARGIANI,Ushangi(GEO) and MAJDOV,Nemanja(SRB)
@¦@²“¡@³‘åi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@”ö•û@Žõœäi“ŒŠC‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SATO,Seidai(JPN) SEOI-NAGE(1:46) ZHURKABAYEV,Salamat(KAZ)
 Preliminary  OGATA,Toshimasa(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:11) BAYMYRADOV,Abyray(TKM)
 Preliminary  SATO YUSEI(SHIDO-3) SILVA MORALES,Ivan Felipe(CUB)
 Preliminary  OGATA OSOTO-GARI(3:12) BURT,Jonah(CAN)
 Preliminary  HARDER,Rico(NED) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:19) SATO
 Preliminary  MAJDOV,Nemanja(SRB) AWASE-WAZA(3:33) OGATA
 
Men -90kg
 1st:TOTH,Krisztian(HUN)
 2nd:SHERAZADISHVILI,Nikoloz(ESP)
 3rd:GVINIASHVILI,Beka(GEO) and DE VREEZE,Max(NED)
 5th:TEKIC,David(GER) and KUCZERA,Piotr(POL)
 7th:DADASHOV,Firudin(AZE) and KOCHMAN,Li(ISR)
@¦@Œü@ãĈê˜Yi“ú–{‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  MUKAI,Shoichiro(JPN) KOSOTO-GARI(1:01) CAPRA,Thomas(USA)
 Preliminary  GVINIASHVILI,Beka(GEO) AWASE-WAZA(1:18) MUKAI
 
Men -100kg
 1st:GOTO,Ryutaro(JPN)
 2nd:ILYASOV,Niyaz(RUS)
 3rd:WOLF,Aaron(JPN) and MALSUIGENOV,Ramazan(RUS)
 5th:KUMRIC,Zlatko(CRO) and TUSHISHVILI,Guram(GEO)
 7th:STRUEBER,Leon(GER) and SALIMGEREYEV,Nurym(KAZ)
@¦@Œã“¡—²‘¾˜YiŒcœä‹`m‘åj‚Í—DŸB
@¦@ƒEƒ‹ƒt@ƒAƒƒ“i“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  WOLF,Aaron(JPN) UCHIMATA(1:50) RAKITA,Semen(UKR)
 Preliminary  GOTO,Ryutaro(JPN) UCHIMATA(1:31) SMITH III,LA(USA)
 Preliminary  WOLF KOSOTO-GARI(3:45) SOUZA,Gabriel(BRA)
 Preliminary  GOTO YUSEI(YUKO with DEASHI-BARAI) GALANDI,Philipp(GER)
 Preliminary  MALSUIGENOV,Ramazan(RUS) AWASE-WAZA(2:44) WOLF
 Preliminary  GOTO HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:18) TUSHISHVILI,Guram(GEO)
 Repechage  WOLF UCHIMATA(3:35) STRUEBER,Leon(GER)
 Semifinal  GOTO YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA) KUMRIC,Zlatko(CRO)
 Fight for 3rd place  WOLF AWASE-WAZA(3:16) KUMRIC,Zlatko(CRO)
 Final  GOTO YUSEI(WAZA-ARI with SODE-TSURIKOMI-GOSHI) ILYASOV,Niyaz(RUS)
 
Men +100kg
 1st:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
 2nd:KIBORDZALIDZE,Guga(GEO)
 3rd:SHAKHBAZOV,Ruslan(RUS) and KHAMMO,Iakiv(UKR)
 5th:RUDNYK,Anton(UKR) and FAGERHILL,Sebastian(SWE)
 7th:CHOI,Min-Young(KOR) and WAHID,Ahmed(EGY)
@¦@¬ì@—Y¨iC“¿‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OGAWA,Yusei(JPN) YOKO-SHIHo-GATAME(3:55) SANAL,Emre(FRA)
 Preliminary  KHAMMO,Iakiv(UKR) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) OGAWA
 
Women -44kg
 1st:SAKAGUCHI,Hitomi(JPN)
 2nd:FARIAS,Larissa(BRA)
 3rd:SAOUDI,Olfa(TUN) and CAKMAKLI,Melisa(TUR)
 5th:COSTA,Catarina(POR) and GANBAATAR,Narantsetseg(MGL)
 7th:PAVLENKO,Anastasia(RUS) and RODRIGUEZ,Tiffani(MEX)
@¦@âŒû@m”üi‘Û•“¹‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  SAKAGUCHI,Hitomi(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:32) URDIALES,Manon(FRA)
 Preliminary  SAKAGUCHI KAMI-SHIHO-GATAME(1:24) DAMYANOVA,Borislava(BUL)
 Preliminary  SAKAGUCHI UDE-GARAMI(3:05) PAVLENKO,Anastasia(RUS)
 Semifinal  SAKAGUCHI KUZURE-KAMI-SHIHO-GAMATE(3:56) CAKMAKLI,Melisa(TUR)
 Final  SAKAGUCHI YOKO-SHIHO-GATAME(3:46) FARIAS,Larissa(BRA)
 
Women -48kg
 1st:KONDO,Ami(JPN)
 2nd:LOKMANHEKIM,Dilara(TUR)
 3rd:POP,Alexandra(ROU) and SZEKELY,Patrycia(GER)
 5th:BUDESCU,Cristina(MDA) and NIKOLIC,Milica(SRB)
 7th:DIOGO,Joana(POR) and PUPP,Reka(HUN)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  KONDO,Ami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:33) GAMARRA CARBAJAR,Brillith(PER)
 Preliminary  KONDO AWASE-WAZA(2:04) SILVA,Tawany(BRA)
 Preliminary  KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(2:11) PUPP,Reka(HUN)
 Semifinal  KONDO AWASE-WAZA(3:13) BUDESCU,Cristina(MDA)
 Final  KONDO TOMOE-NAGE(1:22) LOKMANHEKIM,Dilara(TUR)
 
Women -52kg
 1st:BUCHARD,Amandine(FRA)
 2nd:FLORIAN,Larisa(ROU)
 3rd:UCHIO,Mako(JPN) and GNETO,Astride(FRA)
 5th:PEREIRA,Jessica(BRA) and SIKIC,Tena(CRO)
 7th:NICOLAESCU,Oana(ROU) and ANTONIS,Nica(BEL)
@¦@“à”ö@^Žqi’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  UCHIO,Mako(JPN) KATA-GATAME(0:50) SZABO,Katinka(HUN)
 Preliminary  UCHIO YUSEI(YUKO with IPPON-SEOI-NAGE) KOVALENKO,Anastasiia(RUS)
 Preliminary  UCHIO KAMI-SHIHO-GATAME(1:25) ANTONIS,Nica(BEL)
 Semifinal  FLORIAN,Larisa(ROU) URA-NAGE(0:30) UCHIO
 Fight for 3rd place  UCHIO YUSEI(SHIDO-3) PEREIRA,Jessica(BRA)
 
Women -57kg
 1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
 2nd:DEGUCHI,Christa(JPN)
 3rd:MEZHETSKAIA,Daria(RUS) and BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN)
 5th:NELSON LEVY,Timna(ISR) and KARTHAUS,Dewy(NED)
 7th:SCHWILLE,Jennifer(GER) and HARACHI,Sarah(FRA)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯AŠâŒ©‘òŒõ—Ë’†ogj‚Í—DŸB
@¦@oŒûƒNƒŠƒXƒ^iŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  TAMAOKI,Momo(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:58) ABILKADIROVA,Aigerim(KAZ)
 Preliminary  DEGUCHI,Christa(JPN) UCHIMATA(1:45) GUTIERREZ,Ambar(MEX)
 Preliminary  TAMAOKI UCHIMATA(2:27) CENTRACCHIO,Maria(ITA)
 Preliminary  DEGUCHI KOSOTO-GAKE(2:39) LEMUS,Adislaidys(CUB)
 Preliminary  TAMAOKI YOKO-SHIHO-GATAME(1:18) SCHWILLE,Jennifer(GER)
 Preliminary  DEGUCHI USHIRO-KESA-GATAME(1:40) HARACHI,Sarah(FRA)
 Semifinal  TAMAOKI AWASE-WAZA(4:00) BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN)
 Semifinal  DEGUCHI AWASE-WAZA(1:46) MEZHETSKAIA,Daria(RUS)
 Final  TAMAOKI OSOTO-GARI(0:54) DEGUCHI
 
Women -63kg
 1st:MINEI,Miho(JPN)
 2nd:NABEKURA,Nami(JPN)
 3rd:YEATSBROWN,Katiejemima(GBR) and HERRMANN,Vivian(GER)
 5th:RENSHALL,Lucy(GBR) and OLIVEIRA,Danielle(BRA)
 7th:DEL TORO CARVAJAL,Maylin(CUB) and DZHIGAROS,Diana(RUS)
@¦@—äˆä@”ü•äi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í—DŸB
@¦@“ç‘q@“ß”üi‘听‚j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  MINEI,Miho(JPN) YUSEI(SHIDO-2) IWEMA,Iris(NED)
 Preliminary  NABEKURA,Nami(JPN) AWASE-WAZA(1:35) GRECI,Martina(ITA)
 Preliminary  MINEI TAI-OTOSHI(3:19) TELTSIDOU,Elisavet(GRE)
 Preliminary  NABEKURA UCHIMATA(0:19) VELEMA,Do(NED)
 Preliminary  MINEI KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(0:52) DEL TORO CARVAJAL,Maylin(CUB)
 Preliminary  NABEKURA KOZURE-KESA-GATAME(4:00) DZHIGAROS,Diana(RUS)
 Semifinal  MINEI OSOTO-GARI(2:39) HERRMANN,Vivian(GER)
 Semifinal  NABEKURA AWASE-WAZA(2:26) RENSHALL,Lucy(GBR)
 Final  MINEI YUSEI(YUKO with HARAI-GOSHI) NABEKURA
 
Women -70kg
 1st:MATIC,Barbara(CRO)
 2nd:DRYSDALE DALEY,Ebony(GBR)
 3rd:GAHIE,Marie Eve(FRA) and HELEINE,Melissa(FRA)
 5th:SAMARDZIC,Aleksandra(BIH) and BRENES,Diana(CRC)
 7th:VAN DIJKE,Sanne(NED) and FUENTES MONTOYA,Nairelis(CUB)
@¦@’r@ŠG—œØi“Œ‘åã‘åŠwŒhˆ¤‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  IKE,Erina(JPN) YUSEI(YUKO with SEOI-NAGE) BROLIH,Patricija(SLO)
 Preliminary  GAHIE,Marie Eve(FRA) KUZURE-KESA-GATAME(1:30) IKE
 
Women -78kg
 1st:MZOUGUI,Sarra(TUN)
 2nd:CAMARA,Sama Hawa(FRA)
 3rd:PORTUONDO ISASI,Ana Laura(CAN) and PACUT,Beata(POL)
 5th:SALANKI,Evelin(HUN) and WAGNER,Anna Maria(GER)
 7th:GROENWOLD,Larissa(NED) and PIERRET,Julie(FRA)
@¦@ûüŽR@仉ÁiŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TAKAYAMA,Rika(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:17) RODRIGUEZ,Sara(ESP)
 Preliminary  PACUT,Beata(POL) YUSEI(SHIDO-2) TAKAYAMA
 
Women +78kg
 1st:ASAHINA,Sara(JPN)
 2nd:SAPSAI,Anastasiia(UKR)
 3rd:ERB,Marine(FRA) and VIVEROS,Marlin(ECU)
 5th:SUTALO,Ivana(CRO) and HAN,Mi-Jin(KOR)
 7th:GOSCHIN,Michelle(GER) and GARCIA SAVIGNE,Gusmary(CUB)
@¦@’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J‚j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  ASAHINA,Sara(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:05) NOGUEIRA,Camila(BRA)
 Preliminary  ASAHINA KESA-GATAME(3:02) VIVEROS,Marlin(ECU)
 Semifinal  ASAHINA YUSEI(SHIDO-3) ERB,Marine(FRA)
 Final  ASAHINA HARAI-GOSHI(0:24) SAPSAI,Anastasiia(UKR)

Posted by cozytoy at 23:39


2014”N10ŒŽ15“ú
IJF Grand Prix Astana 2014

(KAZ Astana, 10-12 Oct. 2014)
 
Men -100kg
 1st:RAKOV,Maxim(KAZ)
 2nd:PETERS,Dimitri(GER)
 3rd:CIRJENICS,Miklos(HUN) and DARWISH,Ramadan(EGY)
 5th:BITIEV,David(RUS) and PACEK,Martin(SWE)
 7th:BLOSHENKO,Artem(UKR) and RUSTAMOV,Erbol(UZB)
@¦@¬ì@—³Vi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@‚‹´@—ljîiŒxŽ‹’¡Aˆ®ìŽsogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OGAWA,Ryuko(JPN) YUSEI(SHIDO-3) PFEIFFER,Dino(GER)
 Preliminary  DEMYANENKO,Viktor(KAZ) TSURIKOMI-GOSHI(3:56) TAKAHASHI,Ryosuke(JPN)
 Preliminary  RAKOV,Maxim(KAZ) IPPON-SEOI-NAGE(0:44) OGAWA

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:59


2014”N9ŒŽ23“ú
Asian Games 2014 [4th Day]

(KOR Inchuen, 23 Sep. 2014)
 
Men Teams
 1st:REPUBRIC OF KOREA(KOR)
 2nd:KAZAKHSTAN(KAZ)
 3rd:JAPAN(JPN) and UZBEKISTAN(MGL)
 5th:MONGOLIA(MGL) and IRAN(IRI)
 7th:SAUDI ARABIA(KSA) and TURKMENISTAN(TKM)
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 2-3 UZBEKISTAN(UZB)
  -66kg  TAKAJO,Tomofumi¢YUSEI(WAZA-ARI with HARA-GATAME)›SOBIROV,Rishod
  -73kg  AKIMOTO,Hiroyuki›KESA-GATAME(1:39)¢JURAKOBILOV,Navruz
  -81kg  NAGASHIMA,Keita›YUSEI(GS WAZA-ARI with UCHIMATA 5:18)¢IMAMOV,Yakhyo  
  -90kg  YOSHIDA,Yuya¢YUSEI(WAZA-ARI with UCHIMATA)›CHORIEV,Dilshod
  +90kg  KUMASHIRO,Yusuke¢YUSEI(SHIDO-2)›TANGRIEV,Abdullo
 
 Repechage  JAPAN(JPN) 5-0 SAUDI ARABIA(KSA)
  -66kg  TAKAJO,Tomofumi›FUSEN-GACHI¢HAMAD,Sulaiman Fahad A
  -73kg  AKIMOTO,Hiroyuki›FUSEN-GACHI¢ALHARTHI,Jaber Yahya J
  -81kg  NAGASHIMA,Keita›FUSEN-GACHI¢(bye)
  -90kg  YOSHIDA,Yuya›FUSEN-GACHI¢MAZYU,Naif Ammar
  +90kg  KUMASHIRO,Yusuke›FUSEN-GACHI¢(bye)
  I    

 Fight for 3rd place  JAPAN(JPN) 3-2 MONGOLIA(MGL)
  -66kg  TAKAJO,Tomofumi¢SEOI-NAGE(2:24)›DAVAADORJ,Tumurkhuleg
  -73kg  AKIMOTO,Hiroyuki›TOMOE-NAGE(0:15)¢BUUVEIBAATAR,Khishigbayar
  -81kg  NAGASHIMA,Keita›UCHIMATA-GAESHI(3:16)¢NYAMSUREN,Dagvasuren
  -90kg  YOSHIDA,Yuya›TAI-OTOSHI(2:19)¢KHUTAG,Tsogtgerel
  +90kg  KUMASHIRO,Yusuke¢YUSEI(SHIDO-2)›NAIDAN,Tuvshinbayar  
 
 Final  REPUBRIC OF KOREA(KOR) 4-1 KAZAKHSTAN(KAZ)
  -66kg  CHOI,Gwang-Hyeon¢YUSEI(WAZA-ARI with KOSOTO-GAKE)›MUKANOV,Azamat
  -73kg  BANG,Gui-Man›YUSEI(SHIDO-2 with ILLEGAL-NEWAZA-ENTRY)¢YKYBAYEV,Dastan
  -81kg  KIM,Jae-Bum›HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:15)¢KALKAMANULY,Aziz
  -90kg  LEE,Kyu-Won›SEOI-NAGE(1:21)¢BOLAT,Timur
  +90kg  KIM,Sung-Min›HARAI-GOSHI(0:42)¢SHYNKEYEV,Yerzhan           
 
Women Teams
 1st:JAPAN(JPN)
 2nd:REPUBRIC OF KOREA(KOR)
 3rd:CHINA(CHN) and DEMOCRATIC PEOPLE'S REPUBLIC OF KOREA(PRK)
 5th:MONGOLIA(MGL) and KAZAKHSTAN(KAZ)
 7th:CHINESE TAIPEI(TPE) and THAILAND(THA)
 
 Preliminary   JAPAN(JPN) 4-1 CHINA(CHN)
  -52kg  NAKAMURA,Misato›YUSEI(SHIDO-2 with ILLEGAL NEWAZA ENTRY)¢MA,Yingnan
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›KOUCHI-GARI(3:51)¢ZHOU,Ying
  -63kg  ABE,Kana›YUSEI(GS SHIDO-2 with AVOID-GRIP 4:00)¢YANG,Junxia
  -70kg  ARAI,Chizuru¢YUSEI(SHIDO-1 with AVOID-GRIP)›CHEN,Fei
  +70kg  INAMORI,Nami›YUSEI(SHIDO-1 with DANGER-AREA)¢MA,Sisi
 
 Semifinal  JAPAN(JPN) 5-0 KAZAKHSTAN(KAZ)
  -52kg  NAKAMURA,Misato›UKI-GATAME(0:35)¢BAIKULEVA,Aigul
  -57kg  YAMAMOTO,Anzu›KOSOTO-GAKE(0:29)¢KUBASHEVA,Nazgul
  -63kg  ABE,Kana›YOKO-SHIHO-GATAME(1:03)¢URDABAYEVA,Marian
  -70kg  ARAI,Chizuru›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:16)¢KUDAROVA,Dinara
  +70kg  INAMORI,Nami›YOKO-SHIHO-GATAME(1:13)¢RAIFOVA,Zarina
 
 Final  JAPAN(JPN) 4-1 REPUBRIC OF KOREA(KOR)
  -52kg  NAKAMURA,Misato¢NAMI-JUJI-JIME(4:00)›JUNG,Eun-Jung
@-57kg  YAMAMOTO,Anzu›KESA-GATAME(2:41)¢KIM,Jan-Di
  -63kg  ABE,Kana›UKI-GATAME(1:54)¢BAK,Ji-Yun
  -70kg  ARAI,Chizuru›YUSEI(SHIDO-1,Avoid-Grip)¢KIM,Seong-Yeon
  +70kg  INAMORI,Nami›KAMI-SHIHO-GATAME(1:31)¢LEE,Jun-Geun

Posted by cozytoy at 23:18


2014”N9ŒŽ22“ú
Asian Games 2014 [3rd Day]

(KOR Inchuen, 22 Sep. 2014)
 
Men -90kg
 1st:YOSHIDA,Yuya(JPN)
 2nd:CHORIEV,Dilshod(UZB)
 3rd:GWAK,Dong-Han(KOR) and LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL)
 5th:USTOPIRIYON,Komronshoh(TJK) and JAMALI,Mohammad(IRI)
 7th:BOLAT,Timur(KAZ) and CHENG,Xunzhao(CHN)
@¦@‹g“c@—D–çiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YOSHIDA,Yuya(JPN) UCHIMATA(1:58) MAZYU,Naif(KSA)
 Preliminary  YOSHIDA YUSEI(YUKO with OUCHI-GARI) JAMALI,Mohammad(IRI)
 Semifinal  YOSHIDA YUSEI(YUKO with TAI-OTOSHI) USTOPIRIYON,Komronshoh(TJK)
 Final  YOSHIDA YUSEI(GS YUKO with SEOI-NAGE 8:29) CHORIEV,Dilshod(UZB)
 
Men -100kg
 1st:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 2nd:RAKOV,Maxim(KAZ)
 3rd:SAYIDOV,Ramziddin(UZB) and CHO,Guham(KOR)
 5th:SHAH,Hussain Shah(PAK) and MAHJOUB,Javad(IRI)
 7th:YALKAPOV,Nuraly(TKM) and TOKTOGONOV,Bolot(KGZ)
@¦@ŒF‘ã@—C•ãi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHO,Guham(KOR) YUSEI(SHIDO-2) KUMASHIRO,Yusuke(JPN)
 
Men +100kg
 1st:OJITANI,Takeshi(JPN)
 2nd:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
 3rd:TANGRIEV,Abdullo(UZB) and KIM,Sung-Min(KOR)
 5th:KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ) and ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK)
 7th:SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ) and LIU,Jian(CHN)
@¦@‰¤Žq’J„Žui“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  OJITANI,Takeshi(JPN) OSOTO-GARI(2:56) LIU,Jian(CHN)
 Semifinal  OJITANI OSOTO-GARI(2:13) KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
 Final  OJITANI YUSEI(YUKO with SUMI-OTOSHI) ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
 
Women -78kg
 1st:JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 2nd:SOL,Kyong(PRK)
 3rd:ZHANG,Zhehui(CHN) and UMEKI,Mami(JPN)
 5th:WANG,Szu-Chu(TPE) and BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 7th:AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  SOL,Kyong(PRK) YUSEI(WAZA-ARI with OUCHI-GARI) UMEKI,Mami(JPN)
 Repechage  UMEKI AWSE-WAZA(2:09) AMANGELDIYEVA,Albina(KAZ)
 Fight for 3rd place  UMEKI KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:04) BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 
Women +78kg
 1st:MA,Sisi(CHN)
 2nd:INAMORI,Nami(JPN)
 3rd:SATJADET,Thonthan(THA) and KIM,Eun-Kyeong(KOR)
 5th:ODKHUU,Javzmaa(MGL) and SARBASHOVA,Nagira(KGZ)
 7th:RAIFOVA,Zarina(KAZ) and KAUR,Rajwinder(IND)
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary   INAMORI,Nami(JPN) OUCHI-GARI(2:27) SATJADET,Thonthan(THA)
 Semifinal  INAMORI UCHIMATA(2:20) KIM,Eun-Kyeong(KOR)
 Final  MA,Sisi(CHN) YUSEI(YUKO with SUMI-OTOSHI) INAMORI

Posted by cozytoy at 23:17


2014”N9ŒŽ21“ú
Asian Games 2014 [2nd Day]

(KOR Inchuen, 21 Sep. 2014)
 
Men -73kg
 1st:AKIMOTO,Hiroyuki(JPN)
 2nd:GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 3rd:BANG,Gui-Man(KOR) and HONG,Kuk Hyon(PRK)
 5th:JURAKOBILOV,Navruz(UZB) and YKYBAYEV,Dastan(KAZ)
 7th:HUANG,Chun-Ta(TPE) and MATER,Zeyad(YEM)
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
 
 Preliminary  AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) AWASE-WAZA(4:57) MOLLAEI,Saeid(IRI)
 Preliminary  AKIMOTO YUSEI(SHIDO-2) BANG,Gui-Man(KOR)
 Semifinal  AKIMOTO YUSEI(SHIDO-1) HONG,Kuk Hyon(PRK)
 Final  AKIMOTO YUSEI(YUKO with SEOI-NAGE) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 
Men -81kg
 1st:KIM,Jae-Bum(KOR)
 2nd:ELIAS,Nacif(LIB)
 3rd:NAGASHIMA,Keita(JPN) and NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
 5th:IMAMOV,Yakhyo(UZB) and KALKAMANULY,Aziz(KAZ)
 7th:GHASEMI NEJAD,Amir(IRI) and PAK,Hong Wi(PRK)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:45) XAYASAN,Chittakon(LAO)
 Preliminary  NAGASHIMA YUSEI(WAZA-ARI with SUMI-OTOSHI) NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
 Semifinal  KIM,Jae-Bum(KOR) YUSEI(GS SHIDO-1) NAGASHIMA
 Fight for 3rd place  NAGASHIMA UCHIMATA(4:59) IMAMOV,Yakhyo(UZB)
 
Women -57kg
 1st:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 2nd:KIM,Jan-Di(KOR)
 3rd:DORJSUREN,Sumiya(MGL) and RI,Hyo Sun(PRK)
 5th:LIEN,Chen-Ling(TPE) and MADRAIMOVA,Zuhra(TKM)
 7th:PONGCHALIEW,Om(THA) and ZHOU,Ying(CHN)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‘ŽmŠÙ‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) IPTATE-SHIHO-GATAME(0:42) MADRAIMOVA,Zuhra(TKM)
 Semifinal  YAMAMOTO YUSEI(YUKO with KOUCHI-GARI) LIEN,Chen-Ling(TPE)
 Final  YAMAMOTO KUZURE-KESA-GATAME(2:16) KIM,Jan-Di(KOR)
 
Women -63kg
 1st:JOUNG,Da-Woon(KOR)
 2nd:YANG,Junxia(CHN)
 3rd:ABE,Kana(JPN) and URDABAYEVA,Marian(KAZ)
 5th:BALDORJ,Mungunchimeg(MGL) and KIM,Su Gyong(PRK)
 7th:CHANG,Ya-Jau(TPE) and WATANABE,Kiyomi(PHI)
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  ABE,Kana(JPN) YUSEI(YUKO with UCHIMATA) WATANABE,Kiyomi(PHI)
 Semifinal  YANG,Junxia(CHN) YUSEI(YUKO with YOKO-GURUMA) ABE
 Fight for 3rd place  ABE KESA-GATAME(4:56) KIM,Su Gyong(PRK)
 
Women -70kg
 1st:KIM,Seong-Yeon(KOR)
 2nd:ARAI,Chizuru(JPN)
 3rd:CHEN,Fei(CHN) and TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
 5th:KIM,Jong Sun(PRK) and MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
 7th:KADYRBEKOVA,Aizhan(KGZ) and KUDAROVA,Dinara(KAZ)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary   ARAI,Chizuru(JPN) OKURI-ERI-JIME(1:22) KUDAROVA,Dinara(KAZ)
 Semifinal  ARAI YUSEI(SHIDO-2) CHEN,Fei(CHN)
 Final  KIM,Seong-Yeon(KOR) YUSEI(YUKO with YOKO-OTOSHI) ARAI

Posted by cozytoy at 23:16


2014”N9ŒŽ20“ú
Asian Games 2014 [1st Day]

(KOR Inchuen, 20 Sep. 2014)
 
Men -60kg
 1st:SMETOV,Yeldos(KAZ)
 2nd:GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 3rd:SHISHIME,Toru(JPN) and KIM,Won-Jin(KOR)
 5th:TSAI,Ming Yen(TPE) and LUTFILLAEV,Sharafuddin(UZB)
 7th:ZIADE,Damien(LIB) and YU,Kin Ting(HKG)
@¦@ŽuX–ځ@“Oi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  SHISHIME,Toru(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:55) MAJRASHI,Eisa Hassan A(KSA)
 Preliminary  SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI with OSOTO-GARI) KIM,Won-Jin(KOR)
 Preliminary  SMETOV,Yeldos(KAZ) YUSEI(GS SHIDO-1 7:07) SHISHIME
 Fight for 3rd place  SHISHIME YUSEI(YUKO with UCHIMATA-GAESHI) LUTFILLAEV,Sharafuddin(UZB)
 
Men -66kg
 1st:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 2nd:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 3rd:FARMONOV,Mirzahid(UZB) and MUKANOV,Azamat(KAZ)
 5th:ABDUSHARIPOV,Rasul(TJK) and CHIEN,Chia Hung(TPE)
 7th:HYON,Song Chol(PRK) and MA,Duanbin(CHN)
@¦@ûüã@’qŽjiˆ®‰»¬j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) AWASE-WAZA(4:05) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
 Preliminary  TAKAJO YUSEI(SHIDO-1) CHIEN,Chia Hung(TPE)
 Semifinal  TAKAJO AWASE-WAZA(4:25) FARMONOV,Mirzahid(UZB)
 Final  DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL) KOSOTO-GAKE(1:54) TAKAJO
 
Women -48kg
 1st:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 2nd:YAMAGISHI,Emi(JPN)
 3rd:KIM,Sol Mi(PRK) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 5th:BAIKULEVA,Aigul(KAZ) and WU,Shugen(CHN)
 7th:VAN,Ngoc Tu(VIE) and LIKMABAM,Shushila Devi(IND)
@¦@ŽRŠÝ@ŠG”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  YAMAGISHI,Emi(JPN) KOSOTO-GAKE(0:47) KONNGOEN,Orn Areeya(THA)
 Preliminary  YAMAGISHI ASHI-GURUMA(2:27) LIKMABAM,Shushila Devi(IND)
 Semifinal  YAMAGISHI KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:51) BAIKULEVA,Aigul(KAZ)
 Final  MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(WAZA-ARI with UKI-GATAME) YAMAGISHI
 
Women -52kg
 1st:NAKAMURA,Misato(JPN)
 2nd:BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)
 3rd:JUNG,Eun-Jung(KOR) and MINGAZOVA,Lenariya(KAZ)
 5th:MA,Yingnan(CHN) and THOUDAM,Kalpana Devi(IND)
 7th:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) and LIEN,Pei-Ju(TPE)
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NAKAMURA,Misato(JPN) FUSEN-GACHI RI,Chang Ok(PRK)
 Preliminary  NAKAMURA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:20) LIEN,Pei-Ju(TPE)
 Semifinal  NAKAMURA TATE-SHIHO-GATAME(3:02) MA,Yingnan(CHN)
 Final  NAKAMURA KOSOTO-GARI(1:39) BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)

Posted by cozytoy at 23:13


2014”N9ŒŽ1“ú
World Championships 2014[7th Day]

(RUS Chelyabinsk, 31 August 2014)
 
Men's Team
 1st:JAPAN(JPN)
 2nd:RUSSIA(RUS)
 3rd:GERMANY(GER) and GEORGIA(GEO)
 5th:KAZAKHSTAN(KAZ) and BRAZIL(BRA)
 7th:CHINA(CHN) and CUBA(CUB)
@¦@“ú–{‚Í—DŸB
 
 Preliminary  GEORGIA(GEO) 5-0 CZECH REPUBLIC(CZE)
 Preliminary  JAPAN(JPN) 5-0 MONGOLIA(MGL)
 Preliminary  CHINA(CHN) 3-2 ALGERIA(ALG)
 Preliminary  CUBA(CUB) 3-2 TAJIKISTAN(TJK)
 Preliminary  GERMANY(GER) 5-0 SLOVENIA(SLO)
 Preliminary  BRAZIL(BRA) 3-2 FRANCE(FRA)
 Preliminary  GEORGIA(GEO) 4-1 KAZAKHSTAN(KAZ)
 Preliminary  JAPAN(JPN) 5-0 CHINA(CHN)
 Preliminary  RUSSIA(RUS) 4-1 CUBA(CUB)
 Preliminary  GERMANY(GER) 3-2 BRAZIL(BRA)

 Repechage  KAZAKHSTAN(KAZ) 4-1 CHINA(CHN)
 Repechage  BRAZIL(BRA) 3-2 CUBA(CUB)

 Semifinal  JAPAN(JPN) 4-1 GEORGIA(GEO)
 Semifinal  RUSSIA(RUS) 4-1 GERMANY(GER)

 Fight for 3rd place  GERMANY(GER) 5-0 KAZAKHSTAN(KAZ)
 Fight for 3rd place  GEORGIA(GEO) 3-2 BRAZIL(BRA)

 Final  JAPAN(JPN) 3-2 RUSSIA(RUS)
 
 Preliminary  JAPAN(JPN)  5-0 MONGOLIA(MGL)
  -66kg  EBINUMA,M›KOUCHI-MAKIKOMI DAVAADORJ,T
  -73kg  ONO,S›UCHIMATA GANBAATAR,O
  -81kg  NAGASE,T›UCHIMATA NYAMSUREN,D
  -90kg  NISHIYAMA,D›OSOTO-GARI LKHAGVASUREN,O
  +90kg  KAMIKAWA,D›YUSEI(SHIDO-3) NAMSRAIJAV,B
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 5-0 CHINA(CHN)
  -66kg  TAKAICHI,K›SEOI-NAGE HE,Yunlong
  -73kg  NAKAYA,R›AWASE-WAZA SI,Rijigawa
  -81kg  NAGASE,T›UCHIMATA ZHANG,Wentao
  -90kg  BAKER,M›FUSEN-GACHI
  +90kg  KAMIKAWA,D›SASAE-TSURIKOMI-ASHI CHENG,Xunzhao
 
 Semifinal  JAPAN 4-1 GEORGIA(GEO)
  -66kg  EBINUMA,M›AWASE-WAZA PAPINASHVILI,A
  -73kg  ONO,S›YUSEI(SHIDO-1) TATALASHVILI,N
  -81kg  NAGASE,T›YUSEI(GS WAZA-ARI) TCHRIKISHVILI,A
  -90kg  NISHIYAMA YUSEI(SHIDO-2) ›LIPARTELIANI,V
  +90kg  SHICHINOHE,R›HIZA-GURUMA OKRUASHVILI,A
 
 Final  JAPAN(JPN) 3-2 RUSSIA(RUS)
  -66kg  EBINUMA,M TSURI-GOSHI›KHAN-MAGOMEDOV,K
  -73kg  ONO,S YUSEI(WAZA-ARI)›IARTCEV,D
  -81kg  NAGASE,T›OUCHI-GARI KHABACHIROV,M
  -90kg  BAKER,M›USHIRO-KESA-GATAME MAGOMEDOV,M
  +90kg  SHICHINOHE,R›AWASE-WAZA KAMBIEV,A
 
Women's Team
 1st:FRANCE(FRA)
 2nd:MONGOLIA(MGL)
 3rd:GERMANY(GER) and JAPAN(JPN)
 5th:POLAND(POL) and RUSSIA(RUS)
 7th:SLOVENIA(SLO) and CUBA(CUB)
@¦@“ú–{‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 4-1 DEMOCRATIC PEOPLES REPUBLIC OF KOREA(PRK)
 Preliminary  GERMANY 5-0 ALGERIA(ALG)
 Preliminary  FRANCE(FRA) 3-2 TUNISIA(TUN)
 Preliminary  SLOVENIA 3-2 KOREA,SOUTH(KOR)
 Preliminary  POLAND(POL) 3-2 BRAZIL(BRA)
 Preliminary  RUSSIA(RUS) 4-1 MEXICO(MEX)
 Preliminary  CUBA(CUB) 4-1 CHINA(CHN)
 Preliminary  MONGOLIA(MGL) 4-1 KAZAKHSTAN(KAZ)
 Preliminary  JAPAN(JPN) 3-2 GERMANY(GER)
 Preliminary  FRANCE(FRA) 4-1 SLOVENIA(SLO)
 Preliminary  POLAND(POL) 3-2 RUSSIA(RUS)
 Preliminary  MONGOLIA(MGL) 3-2 CUBA(CUB)

 Repechage  GERMANY (GER) 3-2 SLOVENIA(SLO)
 Repechage  RUSSIA(RUS) 4-1 CUB(CUB)

 Semifinal  FRANCE(FRA) 3-2 JAPAN(JPN)
 Semifinal  MONGOLIA(MGL) 3-2 POLAND(POL)

 Fight for 3rd place  GERMANY(GER) 3-2 POLAND(POL)
 Fight for 3rd place  JAPAN(JPN) 3-2 RUSSIA(RUS)

 Final  FRANCE(FRA) 3-2 MONGOLIA(MGL)
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 4-1 DEMOCRATIC PEOPLES REPUBLIC OF KOREA(PRK)
  -52kg  HASHIMOTO,Y›KAMI-SHIHO-GATAME RIM,Song sim
  -57kg  SHISHIME,A KAMI-SHIHO-GATAME›RI,Hyo sun
  -63kg  TASHIRO,M›TATE-SHIHO-GATAME KIM,Su gyong
  -70kg  TACHIMOTO,H›FUSEN-GACHI
  +70kg  TACHIMOTO,M›OUCHI-GARI SOL,Kyong
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 3-2 GERMANY(GER)
  -52kg  HASHIMOTO,Y›YUSEI(GE WAZA-ARI) KRAEH,M
  -57kg  UDAKA,N YUSEI(YUKO)›ROPER,M
  -63kg  TASHIRO,M›OKURI-ERI-JIME TRAJDOS,M
  -70kg  NUN IRA,K YUSEI(WAZA-ARI)›VARGAS KOCH,L
  +70kg  YAMABE,K›TAI-OTOSHI KUELBS,J
 
 Semifinal  FRANCE(FRA) 3-2 JAPAN(JPN)
  -52kg  HASHIMOTO,Y›YOKO-SHIHO-GATAME EURANIE,A
  -57kg  UDAKA,N HARAI-GOSHI›PAVIA,A
  -63kg  TASHIRO,M YUSEI(WAZA-ARI)›AGBEGNENOU,C
  -70kg  TACHIMOTO,H IPPON-SEOI-NAGE›PINOT,M
  +70kg  YAMABE,K›YUSEI(SHIDO-2) ANDEOL,E
 
 Fight for 3rd place  JAPAN(JPN) 3-2 RUSSIA(RUS)
  -52kg  HASHIMOTO,Y YUSEI(SHIDO-1)›KUZIUTINA,N
  -57kg  SHISHIME,A KOSOTO-GARI›ZABLUDINA,I
  -63kg  TASHIRO,M›UCHIMATA LABAZINA,M
  -70kg  NUN IRA,K›YUSEI(YUKO) PROKOPENKO,A
  +70kg  YAMABE,K›AWASE-WAZA GAZIEVA,I

Posted by cozytoy at 23:59


2014”N8ŒŽ31“ú
World Championships 2014[6th Day]

(RUS Chelyabinsk, 30 August 2014)
 
Men -100kg
 1st:KRPALEK,Lukas(CZE)
 2nd:ARMENTEROS,Jose(CUB)
 3rd:REMARENCO,Ivan(UAE) and FREY,Karl-Richard(GER)
 5th:PACEK,Martin(SWE) and KHAIBULAEV,Tagir(RUS)
 7th:GROL,Henk(NED) and MARET,Cyrille(FRA)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
Men +100kg
 1st:RINER,Teddy(FRA)
 2nd:SHICHINOHE,Ryu(JPN)
 3rd:SAIDOV,Renat(RUS) and SILVA,Rafael(BRA)
 5th:MOURA,David(BRA) and MEYER,Roy(NED)
 7th:PASKEVICIUS,Marius(LTU) and KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚QˆÊB
@¦@ãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KAMIKAWA,Daiki(JPN) AWASE-WAZA(2:35) ALLERSTORFER,Daniel(AUT)
 Preliminary  SHICHINOHE,Ryu(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) BRAYSON,Oscar(CUB)
 Preliminary  SAIDOV,Renat(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) KAMIKAWA
 Preliminary  SHICHINOHE SUMI-OTOSHI(1:41) SARNACKI,Maciej(POL)
 Preliminary  SHICHINOHE UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:04) KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
 Semifinal  SHICHINOHE AWASE-WAZA(4:35) MOURA,David(BRA)
 Final  RINER,Teddy(FRA) YUSEI(SHIDO-3) SHICHINOHE
 
Women +78kg
 1st:ORTIZ,Idalys(CUB)
 2nd:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 3rd:TACHIMOTO,Megumi(JPN) and ANDEOL,Emilie(FRA)
 5th:KUELBS,Jasmin(GER) and KONITZ,Franziska(GER)
 7th:YAMABE,Kanae(JPN) and CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚RˆÊB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) YUSEI(SHIDO-1) GAO,Man(CHN)
 Preliminary  TACHIMOTO,Megumi(JPN) OKURI-ERI-JIME(3:47) ZAMBOTTI,Vanessa(MEX)
 Preliminary  ANDEOL,Emilie(FRA) YUSEI(YUKO) YAMABE
 Preliminary  TACHIMOTO YUSEI(SHIDO-1) CHEIKH ROUHOU,Nihel(TUN)
 Repechage  KUELBS,Jasmin(GER) YUSEI(SHIDO-1) YAMABE
 Semifinal  ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) YUSEI(SHIDO-1) TACHIMOTO
 Fight for 3rd place  TACHIMOTO HARAI-GOSHI(3:48) KUELBS,Jasmin(GER)

Posted by cozytoy at 23:56


2014”N8ŒŽ30“ú
World Championships 2014[5th Day]

(RUS Chelyabinsk, 29 August 2014)
 
Men -90kg
 1st:ILIADIS,Ilias(GRE)
 2nd:TOTH,Krisztian(HUN)
 3rd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO) and VOPROSOV,Kirill(RUS)
 5th:JURAEV,Sherali(UZB) and DENISOV,Kirill(RUS)
 7th:NHABALI,Quedjau(UKR) and ELMONT,Guillaume(NED)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  BAKER,Mashu(JPN) YOKO-SHIHo-GATAME(2:54) SYNYAVSKY,Vadym(UKR)
 Preliminary  DIAS,Celio(POR) OSOTO-GARI(1:55) BAKER
 
Women -70kg
 1st:ALVEAR,Yuri(COL)
 2nd:NUN IRA,Karen(JPN)
 3rd:CORTES ALDAMA,Onix(CUB) and KLYS,Katarzyna(POL)
 5th:MATIC,Barbara(CRO) and POLLING,Kim(NED)
 7th:MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB) and ZUPANCIC,Kelita(CAN)
@¦@ƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  NUN IRA,Karen(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:56) NIANG,Assmaa(MAR)
 Preliminary  NUN IRA OSOTO-GARI(2:35) ZHOU,Chao(CHN)
 Preliminary  NUN IRA YUSEI(WAZA-ARI) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
 Semifinal  NUN IRA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:17) MATIC,Barbara(CRO)
 Final  ALVEAR,Yuri(COL) KOUCHI-GARI(1:01) NUN IRA
 
Women -78kg
 1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
 2nd:TCHEUMEO,Audrey(FRA)
 3rd:HARRISON,Kayla(USA) and VELENSEK,Anamari(SLO)
 5th:RAMIREZ,Yahima(POR) and SOL,Kyong(PRK)
 7th:CASTILLO,Yalennis(CUB) and KACHOROVSKAYA,Alena(RUS)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN) YUSEI(YUKO) ZHANG,Zhehui(CHN)
 Preliminary  SATO YOKO-SHOHO-GATAME(2:45) OUALLAL,Kaouthar(ALG)
 Preliminary  CASTILLO,Yalennis(CUB) YUSEI(SHIDO-1) SATO

Posted by cozytoy at 23:54


2014”N8ŒŽ29“ú
World Championships 2014[4th Day]

(RUS Chelyabinsk, 28 August 2014)
 
Men -81kg
 1st:TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 2nd:VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)
 3rd:PIETRI,Loic(FRA) and NIFONTOV,Ivan(RUS)
 5th:NAGASE,Takanori(JPN) and SCHMITT,Alain(FRA)
 7th:ELIAS,Nacif(LIB) and PENALBER,Victor(BRA)
@¦@‰i£@‹M‹Ki’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  NAGASE,Takanori(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:23) MUNYONGA,Boas(ZAM)
 Preliminary  NAGASE UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:27) CAROLLO,Massimiliano(ITA)
 Preliminary  NAGASE UCHIMATA(1:24) SOBIROV,Shaxzod(UZB)
 Preliminary  NAGASE YUSEI(SHIDO-2) TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 Repechage  NAGASE YUSEI(SHIDO-1) ELIAS,Nacif(LIB)
 Fight for 3rd place  PIETRI,Loic(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) NAGASE
 
Women -63kg
 1st:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
 2nd:GERBI,Yarden(ISR)
 3rd:TASHIRO,Miku(JPN) and TRSTENJAK,Tina(SLO)
 5th:GWEND,Edwige(ITA) and BELLARD,Anne-Laure(FRA)
 7th:UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT) and TRAJDOS,Martyna(GER)
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TASHIRO,Miku(JPN) OKURI-ERI-JIME(0:38) AGOUAR,Imene(ALG)
 Preliminary  TASHIRO KATA-GATAME(1:04) BAK,Ji-Yun(KOR)
 Preliminary  TASHIRO OUCHI-GARI(GS 4:40) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Preliminary  TASHIRO YOKO-SHIHO-GATAME(1:16) TRAJDOS,Martyna(GER)
 Semifinal  GERBI,Yarden(ISR) KAMI-SHIHO-GATAME(3:00) TASHIRO
 Fight for 3rd place  TASHIRO TATE-SHIHO-GATAME(2:42) GWEND,Edwige(ITA)

Posted by cozytoy at 00:42


2014”N8ŒŽ28“ú
World Championships 2014[3rd Day]

(RUS Chelyabinsk, 27 August 2014)
 
Men -73kg
 1st:NAKAYA,Riki(JPN)
 2nd:HONG,Kuk Hyon(PRK)
 3rd:SCVORTOV,Victor(UAE) and MOGUSHKOV,Musa(RUS)
 5th:LEE,Young-Jun(KOR) and TORENOV,Yertugan(KAZ)
 7th:VAN TICHELT,Dirk(BEL) and ORUJOV,Rustam(AZE)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@ûüŽs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) OKURI-ERI-JIME(1:49) MATA,Jayme(ARU)
 Preliminary  TAKAICHI,Kengo(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(2:30) ZAMBORI,Bence(HUN)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI) HYON,Song Chol(PRK)
 Preliminary  TAKAICHI YUSEI(SHIDO-3) URIARTE,Sugoi(ESP)
 Preliminary  EBINUMA AWASE-WAZA(4:02) LIM,Sergey(KAZ)
 Preliminary  TAKAICHI YUSEI(YUKO) OATES,Colin(GBR)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(GS SHIDO-2 6:11) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
 Preliminary  TAKAICHI SEOI-NAGE(2:29) MA,Duanbin(CHN)
 Semifinal  EBINUMA YUSEI(SHIDO-2) KORVAL,Loic(FRA)
 Semifinal  PULYAEV,Mikhail(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) TAKAICHI
 Fight for 3rd place  ZANTARAIA,Georgii(UKR) YUSEI(SHIDO-1) TAKAICHI
 Final  EBINUMA TSURIKOMI-GOSHI(1:52) PULYAEV,Mikhail(RUS)
 
Women -57kg
 1st:UDAKA,Nae(JPN)
 2nd:MONTEIRO,Telma(POR)
 3rd:VERHAGEN,Sanne(NED) and PAVIA,Automne(FRA)
 5th:DORJSUREN,Sumiya(MGL) and SILVA,Rafaela(BRA)
 7th:FILZMOSER,Sabrina(AUT) and KOCHER,Fabienne(SUI)
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@¼–{@@ŒOiƒtƒH[ƒŠ[ƒtƒWƒƒƒpƒ“j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN) YUSEI(SHIDO-1) RI,Hyo Sun(PRK)
 Preliminary  UDAKA,Nae(JPN) YUSEI(SHIDO-3) AMARIS,Yadinys(COL)
 Preliminary  MALLOY,Marti(USA) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:24) MATSUMOTO
 Preliminary  UDAKA YUSEI(SHIDO-2) OJEDA,Aliuska(CUB)
 Preliminary  UDAKA OSOTO-GARI(0:40) VERHAGEN,Sanne(NED)
 Semifinal  UDAKA YUSEI(YUKO) PAVIA,Automne(FRA)
 Final UDAKA HANSOKU-GACHI(GS leg grab 5:09) MONTEIRO,Telma(POR)

Posted by cozytoy at 23:40


2014”N8ŒŽ27“ú
World Championships 2014[2nd Day]

(RUS Chelyabinsk, 26 August 2014)
 
Men -66kg
 1st:EBINUMA,Masashi(JPN)
 2nd:PULYAEV,Mikhail(RUS)
 3rd:ZANTARAIA,Georgii(UKR) and KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS)
 5th:TAKAICHI,Kengo(JPN) and KORVAL,Loic(FRA)
 7th:SOBIROV,Rishod(UZB) and MA,Duanbin(CHN)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í—DŸB
@¦@ûüŽs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) OKURI-ERI-JIME(1:49) MATA,Jayme(ARU)
 Preliminary  TAKAICHI,Kengo(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(2:30) ZAMBORI,Bence(HUN)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI) HYON,Song Chol(PRK)
 Preliminary  TAKAICHI YUSEI(SHIDO-3) URIARTE,Sugoi(ESP)
 Preliminary  EBINUMA AWASE-WAZA(4:02) LIM,Sergey(KAZ)
 Preliminary  TAKAICHI YUSEI(YUKO) OATES,Colin(GBR)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(GS SHIDO-2 6:11) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
 Preliminary  TAKAICHI SEOI-NAGE(2:29) MA,Duanbin(CHN)
 Semifinal  EBINUMA YUSEI(SHIDO-2) KORVAL,Loic(FRA)
 Semifinal  PULYAEV,Mikhail(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) TAKAICHI
 Fight for 3rd place  ZANTARAIA,Georgii(UKR) YUSEI(SHIDO-1) TAKAICHI
 Final  EBINUMA TSURIKOMI-GOSHI(1:52) PULYAEV,Mikhail(RUS)
 
Women -52kg
 1st:KELMENDI,Majlinda(IJF)
 2nd:CHITU,Andreea(ROU)
 3rd:MIRANDA,Erika(BRA) and KUZIUTINA,Natalia(RUS)
 5th:BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) and MA,Yingnan(CHN)
 7th:HASHIMOTO,Yuki(JPN) and KRAEH,Mareen(GER)
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) UDE-HISHIGI-ASHI-GATAME(1:36) AYARI,Hela(TUN)
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(2:26) GNETO,Priscilla(FRA)
 Preliminary  KUZIUTINA,Natalia(RUS) O-GOSHI(0:39) HASHIMOTO
 Repechage  BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) KESA-GATAME(2:35) HASHIMOTO

Posted by cozytoy at 23:39


2014”N8ŒŽ26“ú
World Championships 2014[1st Day]

(RUS Chelyabinsk, 25 August 2014)
 
Men -60kg
 1st:GANBAT,Boldbaatar(AZE)
 2nd:MUDRANOV,Beslan(RUS)
 3rd:PAPINASHVILI,Amiran(GEO) and TAKATO,Naohisa(JPN)
 5th:ARSHANSKI,Artiom(ISR) and IMASHEV,Aibek(KAZ)
 7th:CHOI,In-Hyuk(KOR) and MILOUS,Sofiane(FRA)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) GERCHEV,Yanislav(BUL)
 Preliminary  TAKATO OUCHI-GARI(4:31) DAVTYAN,Hovhannes(ARM)
 Preliminary  TAKATO UCHIMATA-SUKASHI(1:12) ARSHANSKI,Artiom(ISR)
 Semifinal  MUDRANOV,Beslan(RUS) YUSEI(SHIDO-1) TAKATO
 Fight for 3rd place  TAKATO URA-NAGE(2:04) IMASHEV,Aibek(KAZ)
 
Women -48kg
 1st:KONDO,Ami(JPN)
 2nd:PARETO,Paula(ARG)
 3rd:BUCHARD,Amandine(FRA) and LABORDE,Maria Celia(CUB)
 5th:KUZNETSOVA,Alesya(RUS) and MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
 7th:CSERNOVICZKI,Eva(HUN) and CHERNIAK,Maryna(UKR)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  KONDO,Ami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:33) SAHIN,Ebru(TUR)
 Preliminary  KONDO YUSEI(YUKO) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Preliminary  KONDO KAMI-SHIHO-GATAME(1:59) KUZNETSOVA,Alesya(RUS)
 Semifinal  KONDO AWASE-WAZA(0:56) LABORDE,Maria Celia(CUB)
 Final  KONDO YUSEI(SHIDO-2) PARETO,Paula(ARG)

Posted by cozytoy at 23:38


2014”N8ŒŽ19“ú
Youth Olympic Games Nanjing 2014

(CHN Nanjing, 17-19 August 2014)
 
Men -66kg
 1st:ABE,Hifumi(JPN)
 2nd:IADOV,Bogdan(UKR)
 3rd:TURSUNOV,Sukhrob(UZB) and WU,Zhiqiang(CHN)
 5th:SANCHO,Julian(CRC) and RYU,Seung-Hwan(KOR)
 7th:DERMISHYAN,Harutyun(ARM) and WAWRZYCZEK,Pawel(POL)
@¦@ˆ¢•”ˆê“ñŽOi_`Šw‰€_`‚j‚Í‹àƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  ABE,Hifumi(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:19) FLORIMONT,Jolan(FRA)
 Preliminary  ABE OSOTO-GARI(0:21) GONZALEZ,Luis(VEN)
 Semifinal  ABE OSOTO-GARI(1:24) SANCHO,Julian(CRC)
 Final  ABE AWASE-WAZA(1:41) IADOV,Bogdan(UKR)
 
Women -44kg
 1st:CAKMAKLI,Melisa(TUR)
 2nd:ALIYEVA,Leyla(AZE)
 3rd:TURCHEVA,Anastasya(RUS) and YAMAUCHI,Honoka(JPN)
 5th:QUIZHPI,Pamela Paula(ECU) and SORIANO,Estefania(DOM)
 7th:SAIYN,Adiya(KAZ)
@¦@ŽR“à•ä”T‰Ôi‹ž“sŠw‰€‚j‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B
 
 Semifinal  CAKMAKLI,Melisa(TUR) YUSEI(YUKO) YAMAUCHI,Honoka(JPN)
 Fight for 3rd place  YAMAUCHI YUSEI(GS YUKO 5:47) SORIANO,Estefania(DOM)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:39


2014”N7ŒŽ21“ú
European Cup Juniors Wroclaw 2014

(POL Wroclaw, 19-20 July 2014)
 
Women -57kg
 1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
 2nd:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
 3rd:BOROWSKA,Anna(POL) and STOLL,Amelie(GER)
 5th:LIVESEY,Bekky(GBR) and KLIMKAIT,Jessica(CAN)
 7th:SCHWILLE,Jennifer(GER) and MARTIN,Myriam(BEL)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯AŠâŒ©‘òŽsogj‚Í—DŸB
@¦@–F“c@@ŽiiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  TAMAOKI,Momo(JPN) KINSA(SHIDO-2)SCHWILLE,Jennifer(GER)
 Preliminary  YOSHIDA,Tsukasa(JPN) UCHIMATA DUDEK,Dominika(POL)
 Preliminary  TAMAOKI HANSOKU-GACHI(SHIDO-4) KHRAMOVA,Yuliya(UKR)
 Preliminary  YOSHIDA UCHIMATA STOLL,Amelie(GER)
 Preliminary  TAMAOKI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME BEZALEL,Ariel(ISR)
 Preliminary  YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI) NELSON LEVY,Timna(ISR)
 Semifinal  TAMAOKI SODE-TSURIKOMI-GOSHI KLIMKAIT,Jessica(CAN)
 semifinal  YOSHIDA UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME BOROWSKA,Anna(POL)
 Final  TAMAOKI KINSA(SHIDO-3) YOSHIDA

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:09


2014”N7ŒŽ15“ú
IJF Grand Slam Tyumen 2014

(RUS Tyumen, 12-13 July 2014)
 
Women +78kg
 1st:YAMABE,Kanae(JPN)
 2nd:LEE,Jung-Eun(KOR)
 3rd:QIN,Qian(CHN) and ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 5th:GAO,Man(CHN) and KUELBS,Jasmin(GER)
 7th:INAMORI,Nami(JPN) and SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í—DŸB
@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯j‚Í‚VˆÊB
 
Preliminary  INAMORI,Nami(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(3:47) KOCATURK,Gulsah(TUR)
 Preliminary  LEE,Jung-Eun(KOR) HARAI-GOSHI(3:30) INAMORI
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(2:16) SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
 Repechage  QIN,Qian(CHN) YUSEI(WAZA-ARI) INAMORI
 Semifinal  YAMABE UCHIMATA-SUKASHI(0:59) GAO,Man(CHN)
 Final  YAMABE OSOTO-GARI(1:44) LEE,Jung-Eun(KOR)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:05


2014”N6ŒŽ2“ú
European Cup Juniors Leibnitz 2014

(Leibnitz AUT, 31 May - 01 June 2014)
 
Men -60kg
 1st:SADIGOV,Mehman(AZE)
 2nd:MAMMADOV,Davud(AZE)
 3rd:FALKIVSKYY,Artem(UKR) and GADZHIEV,Sakhavat(RUS)
 5th:BIZON,Marcel(GER) and SETIEV,Aiub(RUS)
 7th:WAWRZYCZEK,Patryk(POL) and TSJKADOEA,Tornike(NED)
@¦@—с@@_•½i‘ŽmŠÚ‘åA‘эLŽsogj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  HAYASHI,Kohei(JPN) AWASE-WAZA(3:15) NOOIJEN,Luke(NED)
 Preliminary  REVOL,Cedric(FRA) IPPON-SEOI-NAGE(1:16) HAYASHI
 
Men +100kg
 1st:BASHAEV,Tamerlan(RUS)
 2nd:CULUM,Zarko(SRB)
 3rd:KATANGA,Messie(FRA) and PANIN,Artem(RUS)
 5th:BOUIZGARNE,Benjamin(GER) and YERGALIYEV,Yelaman(KAZ)
 7th:SHAKHBAZOV,Ruslan(RUS) and CROITORU,Mircea(ROU)
@¦@–¼Š_‰Y—C‘¾˜Yi–¾Ž¡‘åAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SILVA,Joao Cezarino(BRA) TATE-SHIHO-GATAME(0:51) NAGAKIURA,Yutaro(JPN)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:21


2014”N4ŒŽ21“ú
European Cup Juniors St. Petersburg 2014

(St. Petersburg RUS, 19-20 April 2014)
 
Men -73kg
 1st:YAMAMOTO,Yuji(JPN)
 2nd:ZURGARAEV,Gamzat(RUS)
 3rd:ONDAR,Saian(RUS) and MUSAEV,Shamil(RUS)
 5th:MAGAUIYAULY,Tabigat(KAZ) and TKHAGALEGOV,Bashir(RUS)
 7th:KODZOEV,Musa(RUS) and OTMANE,Lucas(FRA)
@¦@ŽR–{@—IŽii“V—‘åA’r“c’¬ogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Yuji(JPN) TAI-OTOSHI(2:20) VYSOKIKH,Evgeniy(RUS)
 Preliminary  YAMAMOTO HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 1:21) KOVAL,Sergey(KAZ)
 Preliminary  YAMAMOTO SEOI-NAGE(0:35) ONDAR,Saian(RUS)
 Semifinal  YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) MUSAEV,Shamil(RUS)
 Final  YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) ZURGARAEV,Gamzat(RUS)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:46


2014”N2ŒŽ18“ú
European Open Rome 2014

(Rome, ITA 15-16 Feb. 2014)
 
Women +78kg
 1st:YAMABE,Kanae(JPN)
 2nd:MA,Sisi(CHN)
 3rd:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) and ASAHINA,Sara(JPN)
 5th:ANDEOL,Emilie(FRA) and SAPSAI,Anastasiia(UKR)
 7th:NUNES,Rochele(BRA) and CERIC,Larisa(BIH)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í—DŸB
@¦@’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J‚j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  ASAHINA,Sara(JPN) AWASE-WAZA(3:00) JAVZMAA,Odkhuu(MGL)
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) AWASE-WAZA(3:31) NAGOROVA,Aydana(RUS)
 Preliminary  ASAHINA AWASE-WAZA(1:00) NUNES,Rochele(BRA)
 Preliminary  YAMABE HARAI-GOSHI(3:27) SAPSAI,Anastasiia(UKR)
 Semifinal  MA,Sisi(CHN) YUSEI(SHIDO-3) ASAHINA
 Semifinal YAMABE YUSEI(SHIDO-3) ANDEOL,Emilie(FRA)
 Fight for 3rd place  ASAHINA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 1:29) SAPSAI,Anastasiia(UKR)
 Final  YAMABE HARAI-GOSHI(3:20) MA,Sisi(CHN)
 
Women -70kg
 1st:NUNIRA,Karen(JPN)
 2nd:ZUPANCIC,Kelita(CAN)
 3rd:KLYS,Katarzyna(POL) and CONWAY,Sally(GBR)
 5th:MERLI,Nadia(BRA) and UENO,Tomoe(JPN)
 7th:WILDIKAN,Lior(ISR) and PROKOPENKO,Alena(RUS)
@¦@ƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@iŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í—DŸB
@¦@ã–ì@”bŒbiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZAˆ®ì“썂ogj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  UENO,Tomoe(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) FLETCHER,Megan(GBR)
 Preliminary  NUNIRA,Karen(JPN) OUCHI-GARI(2:55) MOREIRA,Antonia De Fatima Soares(ANG)
 Preliminary  UENO AWASE-WAZA(3:00) LISEWSKI,Anne-Kathrin(GER)
 Preliminary  NUNIRA AWASE-WAZA(3:18) BUSTO,Francesca(ITA)
 Preliminary  UENO UCHIMATA(1:34) MERLI,Nadia(BRA)
 Preliminary  NUNIRA OSOTO-GARI(1:52) CONWAY,Sally(GBR)
 Semifinal  ZUPANCIC,Kelita(CAN) YUSEI(SHIDO-2) UENO
 Semifinal  NUNIRA YOKO-SHIHO-GATAME(1:40) KLYS,Katarzyna(POL)
 Fight for 3rd place  CONWAY,Sally(GBR) UDE-HISHIGI-UDE-GATAME(2:18) UENO
 Final  NUNIRA KESA-GATAME(1:00) ZUPANCIC,Kelita(CAN)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 00:59


2014”N2ŒŽ12“ú
IJF Grand Slam Paris 2014

(FRA, Paris 8-9 February 2014)
 
Women +78kg
 1st:YAMABE,Kanae(JPN)
 2nd:ANDEOL,Emilie(FRA)
 3rd:ORTIZ,Idalys(CUB) and POLAVDER,Lucija(SLO)
 5th:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) and ADLINGTON,Sarah(GBR)
 7th:ODKHUU,Javzmaa(MGL) and KONITZ,Franziska(GER)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–y“Œ‰h’†ogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) YUSEI(YUKO) DELWAIL,Cecile(FRA)
 Preliminary  YAMABE YUSEI(SHIDO-3) POLAVDER,Lucija(SLO)
 Semifinal  YAMABE YUSEI(SHIDO-3) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 Final  YAMABE OSOTO-GARI(2:32) ANDEOL,Emilie(FRA)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 00:01


2013”N12ŒŽ13“ú
14th Asian Junior Judo Championships[U-21]

(12 Dec 2013,Hainan CHN)
 
Men -60kg
 1st:HAYASHI,Kohei(JPN)
 2nd:ZHAKSYBEKOV,Yerlan(KAZ)
 3rd:AGHAEI,Arash(IRI) and MERETGELDIYEV,Begli(TKM)
 5th:TANG,Xiaolong(CHN) and JU,Cheol-Jin(KOR)
 7th:ALNAES,Mataq(KSA) and AL SAEDI,Mohammed(IRQ)
@¦@—с@@_•½i‘ŽmŠÚ‘åA–kŠC‚ogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  HAYASHI,Kohei(JPN) KOUCHI-GARI(2:18) CHEN,Wei-Chieh(TPE)
 Preliminary  HAYASHI AWASE-WAZA(3:54) JU,Cheol-Jin(KOR)
 Semifinal  HAYASHI AWASE-WAZA(3:42) TANG,Xiaolong(CHN)
 Final  HAYASHI YUSEI(SHIDO-3) ZHAKSYBEKOV,Yerlan(KAZ)
 
Women -57kg
 1st:TAMAOKI,Momo(JPN)
 2nd:LEE,Hsin-Yun(TPE)
 3rd:STARCHENKO,Anna(KAZ) and JUNG,Da-Jung(KOR)
 5th:AKUNOVA,Aliia(KGZ) and NADERIBENI,Zahra(IRI)
@¦@‹Ê’u@@“iŽOˆäZ—FŠCãAŠâŒ©‘òŽsogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  TAMAOKI,Momo(JPN) AWASE-WAZA(1:16) JUNG,Da-Jung(KOR)
 Semifinal  TAMAOKI YOKO-SHIHO-GATAME(0:33) AKUNOVA,Aliia(KGZ)
 Final  TAMAOKI O-GOSHI(0:52) LEE,Hsin-Yun(TPE)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:40


2013”N12ŒŽ8“ú
IJF Grand Prix Jeju 2013

(KOR Jeju, 05-06 December 2013)

Women -70kg
 1st:HWANG,Ye-Sul(KOR)
 2nd:UENO,Tomoe(JPN)
 3rd:CONWAY,Sally(GBR) and KIM,Seong-Yeon(KOR)
 5th:BERNABEU,Maria(ESP) and PAREDES,Maria Del Mar(ESP)
 7th:DIEDRICH,Szaundra(GER) and JANG,Eun-Young(KOR)
@¦@ã–ì@”bŒbiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZAˆ®ì“썂‘²j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  UENO,Tomoe(JPN) AWASE-WAZA(1:42) BERNABEU,Maria(ESP)
 Semifinal  UENO HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:36) KIM,Seong-Yeon(KOR)
 Final  HWANG,Ye-Sul(KOR) YUSEI(SHIDO-2) UENO

Men -100kg
 1st:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 2nd:BLOSHENKO,Artem(UKR)
 3rd:PACEK,Martin(SWE) and LUCHYN,Dmytro(UKR)
 5th:REYES,Kyle(CAN) and HWANG,Min-Ho(KOR)
 7th:KIM,Kyeong-Tae(KOR) and KIM,Jin-Un(KOR)
@¦@‚‹´@—ljîi–¾Ž¡‘åAˆ®ìŽsogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  HWANG,Min-Ho(KOR) YUSEI(SHIDO-3) TAKAHASHI,Ryosuke(JPN)

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 23:58


2013”N12ŒŽ1“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2013[3rd Day]

(JPN Tokyo 1 Dec 2013)
 
Men -90kg
 1st:BEIKER,Masyu(JPN)
 2nd:LEE,Kyu-Won(KOR)
 3rd:NISHIYAMA,Daiki(JPN) and LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 5th:HILDEBRAND,Aaron(GER) and SHIMOWADA,Shohei(JPN)
 7th:ZARZECZNY,Jakub(POL) and SULEMIN,Grigorii(RUS)
@¦@ƒxƒCƒJ[䝏Hi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@¼ŽR@‘åŠóiV“úècZ‹àj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰º˜a“cãĕ½i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚TˆÊB‰Á“¡@”Ž„iç—tŒ§Œxj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary KATO,Hirotaka(JPN) YUSEI(GS YUKO 5:49) DVARBY,Joakim(SWE)
 Preliminary BEIKER,Masyu(JPN) USHIRO-GOSHI(3:01) SYNYAVSKY,Vadym(UKR)
 Preliminary NISHIYAMA,Daiki(JPN) AWASE-WAZA(3:05) TSAI,Min Che(TPE)
 Preliminary LIPARTELIANI,Varlam(GEO) UCHIMATA(2:05) KATO
 Preliminary BEIKER O-GOSHI(4:41) VOPROSOV,Kirill(RUS)
 Preliminary NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) GWAK,Dong-Han(KOR)
 Preliminary SHIMOWADA,Shohei(JPN) YUSEI(SHIDO-3) BROWN,Colton(USA)
 Preliminary BEIKER AWASE-WAZA(2:38) ZARZECZNY,Jakub(POL)
 Preliminary NISHIYAMA OSOTO-GARI(3:57) SULEMIN,Grigorii(RUS)
 Repechage SHIMOWADA AWASE-WAZA(4:30) SULEMIN,Grigorii(RUS)
 Semifinal BEIKER YUSEI(YUKO) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 Semifinal LEE,Kyu-Won(KOR) YUSEI(SHIDO-3) NISHIYAMA
 Fight for 3rd place NISHIYAMA IPPON(2:53) HILDEBRAND,Aaron(GER)
 Fight for 3rd place LIPARTELIANI,Varlam(GEO) AWASE-WAZA(1:03) SHIMOWADA
 Final BEIKER YUSEI(YUKO) LEE,Kyu-Won(KOR)
 
Men -100kg
 1st:KRPALEK,Lukas(CZE)
 2nd:REYES,Kyle(CAN)
 3rd:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) and MARET,Cyrille(FRA)
 5th:RAKOV,Maxim(KAZ) and PACEK,Martin(SWE)
 7th:SAMOILOVICH,Sergei(RUS) and KUMASHIRO,Yusuke(JPN)
@¦@ŒF‘ã@—C•ãi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚VˆÊB
@¦@¬–ì@‘ìŽui—¹“¿Ž›Šw‰€EjA‘Ÿº@@Ž÷iˆ®‰»¬j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@‰H‰ê—´”V‰îi“ŒŠC‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary MASUBUCHI,Tatsuki(JPN) YUSEI(YUKO) BISULTANOV,Adlan(RUS)
 Preliminary ONO,Takashi(JPN) YUSEI(YUKO) MSKHALADZE,Aleksandre(GEO)
 Preliminary KIM,Kyeong-Tae(KOR) HARAI-GOSHI(2:28) HAGA,Ryunosuke(2:28)
 Preliminary KUMASHIRO,Yusuke(JPN) KESA-GATAME(4:51) HONG,Yi Chih(TPE)
 Preliminary NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) AWASE-WAZA(3:44) MASUBUCHI
 Preliminary SAMOILOVICH,Sergei(RUS) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(4:57) ONO
 Preliminary KUMASHIRO AWASE-WAZA(3:15) NUNES,Renan(BRA)
 Preliminary RAKOV,Maxim(KAZ) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(3:58) KUMASHIRO
 Repechage MARET,Cyrille(FRA) AWASE-WAZA(2:21) KUMASHIRO
 Final KRPALEK,Lukas(CZE) YUSEI(YUKO) REYES,Kyle(CAN)
 
Men +100kg
 1st:KIM,Sung-Min(KOR)
 2nd:SILVA,Rafael(BRA)
 3rd:HARASAWA,Hisayoshi(JPN) and MOMOSE,Masaru(JPN)
 5th:SHICHINOHE,Ryu(JPN) and BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA)
 7th:KIM,Soo-Whan(KOR) and MOURA,David(BRA)
@¦@•S£@@—Diˆ®‰»¬jAŒ´‘ò@‹vŠìi“ú–{‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚TˆÊBãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary KAMIKAWA,Daiki(JPN) UCHIMATA(4:47) LEE,Po Yen(TPE)
 Preliminary HARASAWA,Hisayoshi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:33) SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ)
 Preliminary MOMOSE,Masaru(JPN) OKURI-ERI-JIME(0:46) ZAKARIADZE,Giorgi(GEO)
 Preliminary SHICHINOHE,Ryu(JPN) OUCHI-GARI(0:54) MATIASHVILI,Levani(GEO)
 Preliminary KIM,Sung-Min(KOR) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:48) KAMIKAWA
 Preliminary SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(SHIDO-3) HARASAWA
 Preliminary MOMOSE KAMI-SHIHO-GATAME(2:54) KIM,Soo-Whan(KOR)
 Preliminary SHICHINOHE YUSEI(WAZA-ARI) MOURA,David(BRA)
 Repechage HARASAWA TANI-OTOSHI(2:20) KIM,Soo-Whan(KOR)
 Semifinal SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(SHIDO-3) MOMOSE
 Semifinal KIM,Sung-Min(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) SHICHINOHE
 Fight for 3rd place HARASAWA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:47) SHICHINOHE
 Fight for 3rd place MOMOSE ASHI-GURUMA(1:49) BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA)
 Final KIM,Sung-Min(KOR) YUSEI(YUKO) SILVA,Rafael(BRA)
 
Women -78kg
 1st:VERKERK,Marhinde(NED)
 2nd:JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 3rd:OKAMURA,Tomomi(JPN) and SATO,Ruika(JPN)
 5th:MALZAHN,Luise(GER) and THIELE,Kerstin(GER)
 7th:WANG,Szu-Chu(TPE) and TURKS,Victoriia(UKR)
@¦@‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcjA²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
@¦@”~–؁@^”üiŠÂ‘¾•½—m‘åjA‹g‘º@ÃDiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary JEONG,Gyeong-Mi(KOR) YUSEI(SHIDO-2) UMEKI,Mami(JPN)
 Preliminary SATO,Ruika(JPN) YUSEI(SHIDO-3) LI,Xin(CHN)
 Preliminary TURKS,Victoriia(UKR) YUSEI(SHIDO-1) YOSHIMURA,Shiori(JPN)
 Preliminary OKAMURA,Tomomi(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) VELENSEK,Anamari(SLO)
 Preliminary SATO YUSEI(SHIDO-3) MALZAHN,Luise(GER)
 Preliminary OKAMURA YUSEI(WAZA-ARI) THIELE,Kerstin(GER)
 Semifinal JEONG,Gyeong-Mi(KOR) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:11) SATO
 Semifinal VERKERK,Marhinde(NED) YUSEI(SHIDO-3) OKAMURA
 Fight for 3rd place OKAMURA HANSOKU-GACHI(1:00) MALZAHN,Luise(GER)
 Fight for 3rd place SATO KUZURE-KAMISHIHO-GATAME(3:57) THIELE,Kerstin(GER)
 Final VERKERK,Marhinde(NED) YUSEI(WAZA-ARI) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 
Women +78kg
 1st:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
 2nd:YAMABE,Kanae(JPN)
 3rd:QIN,Qian(CHN) and ORTIZ,Idalys(CUB)
 5th:ASAHINA,Sara(JPN) and MA,Sisi(CHN)
 7th:NUNES,Rochele(BRA) and LEE,Jung-Eun(KOR)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í‚QˆÊB
@¦@’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J‚j‚Í‚TˆÊBˆîX@“ÞŒ©iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary KIM,Eun-Kyeong(KOR) YUSEI(SHIDO-3) INAMORI,Nami(JPN)
 Preliminary YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(2:26) MKHITARYAN,Anaid(RUS)
 Preliminary ASAHINA,Sara(JPN) AWASE-WAZA(0:42) DUGADUGA,Ruth(PHI)
 Preliminary YAMABE UDE-GARAMI(1:31) POLAVDER,Lucija(SLO)
 Preliminary ASAHINA HARAI-GOSHI(2:42) ALTHEMAN,Maria Suelen(2:42)
 Preliminary TACHIMOTO,Megumi(JPN) OUCHI-GARI(1:40) CHIBISOVA,Ksenia(RUS)
 Preliminary YAMABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:23) QIN,Qian(CHN)
 Preliminary ASAHINA AWASE-WAZA(1:43) MA,Sisi(CHN)
 Preliminary TACHIMOTO,H YUSEI(YUKO) LEE,Jung-Eun(KOR)
 Semifinal YAMABE HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:10) ORTIZ,Idalys(CUB)
 Semifinal TACHIMOTO,M YUSEI(SHIDO-2) ASAHINA
 Fight for 3rd place QIN,Qian(CHN) UDE-HISHIGI-WAKI-GATAME(1:37) ASAHINA
 Final TACHIMOTO,M YUSEI(SHIDO-3) YAMABE

Posted by cozytoy at 19:34


IJF Grand Slam Tokyo 2013[2nd Day]

(JPN Tokyo 30 Nov 2013)
 
Men -73kg
 1st:NAKAYA,Riki(JPN)
 2nd:BANG,Gui-Man(KOR)
 3rd:DRAKSIC,Rok(SLO) and IARTCEV,Denis(RUS)
 5th:DUPRAT,Pierre(FRA) and KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 7th:NAKAMURA,Takenori(JPN) and POMBO DA SILVA,Alex William(BRA)
@¦@’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB
@¦@’†‘º@„‹³i‘åã•{Œxj‚Í‚VˆÊB
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹“¿Ž›Šw‰€EjA‘¾“c@Œcˆêi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary NAKAMURA,Takenori(JPN) AWASE-WAZA(1:42) JANIV,Oren(AUS)
 Preliminary NAKAYA,Riki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:22) GIGANI,Phridon(GEO)
 Preliminary OTA,Keiichi(JPN) YUSEI(SHIDO-1) SCHNEIDER,Rene(GER)
 Preliminary AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) AWASE-WAZA(1:00) KAYTMAZOV,Batradz(RUS)
 Preliminary NAKAMURA AWASE-WAZA(4:04) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
 Preliminary NAKAYA KATA-GURUMA(1:58) MIRANDA,Augusto(PUR)
 Preliminary KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) OTA
 Preliminary DRAKSIC,Rok(SLO) ASHI-GURUMA(0:09) AKIMOTO
 Prelominary IARTCEV,Denis(RUS) KOSOTO-GARI(0:17) NAKAMURA
 Preliminary NAKAYA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:20) DUPRAT,Pierre(FRA)
 Repechage DUPRAT,Pierre(FRA) KOSOTO-GARI(4:27) NAKAMURA
 Semifinal NAKAYA OSOTO-GAESHI(1:30) IARTCEV,Denis(RUS)
 Final NAKAYA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:11) BANG,Gui-Man(KOR)
 
Men -81kg
 1st:NAGASE,Takanori(JPN)
 2nd:PIETRI,Loic(FRA)
 3rd:TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO) and NAKAI,Takahiro(JPN)
 5th:STEVENS,Travis(USA) and HONG,Suk-Woong(KOR)
 7th:MRVALJEVIC,Srdjan(MNE) and NAGASHIMA,Keita(JPN)
@¦@‰i£@‹M‹Ki’}”g‘åj‚Í—DŸB
@¦@’†ˆä@‹M—Tiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚RˆÊB
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚VˆÊBìã@’qOiš ›{‰@‘åEj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary NAGASE,Takanori(JPN) UCHIMATA(0:43) BREWER,Mark(NZL)
 Preliminary NAKAI,Takahiro(JPN) YUSEI(SHIDO-2) VASYLENKO,Artem(UKR)
 Preliminary KAWAKAMI,Tomohiro(JPN) KOSOTO-GARI(0:48) NAKANO,Kodo(PHI)
 Preliminary NAGASHIMA,Keita(JPN) YUSEI(YUKO) CONRAD,Hannes(GER)
 Preliminary NAGASE HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:27) ABDUALIYEV,Bekzhan(KAZ)
 Preliminary NAKAI KOUCHI-MAKIKOMI(1:13) OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
 Preliminary HONG,Suk-Woong(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) KAWAKAMI
 Preliminary NAGASHIMA YUSEI(SHIDO-1) POPOVYCH,Vitalii(UKR)
 Preliminary NAGASE ASHI-GURUMA(2:53) TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 Preliminary NAKAI YOKO-SHIHO-GATAME(3:33) MRVALJEVIC,Srdjan(MNE)
 Preliminary STEVENS,Travis(USA) YUSEI(WAZA-ARI) NAGASHIMA
 Repechage HONG,Suk-Woong(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) NAGASHIMA
 Semifinal NAGASE AWASE-WAZA(2:49) NAKAI
 Fight for 3rd place NAKAI YOKO-SHIHO-GATAME(4:49) HONG,Suk-Woong(KOR)
 Final NAGASE ASHI-GURUMA(3:19) PIETRI,Loic(FRA)
 
Women -63kg
 1st:ABE,Kana(JPN)
 2nd:TASHIRO,Miku(JPN)
 3rd:JOUNG,Da-Woon(KOR) and TANAKA,Miki(JPN)
 5th:BARROS,Mariana(BRA) and BELLARD,Anne-Laure(FRA)
 7th:VAN EMDEN,Anicka(NED) and CAMPOS,Katherine(BRA)
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@“c‘ã@–¢—ˆiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@•Ð‹Ë@‰ÄŠCiƒRƒ}ƒcj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary MOHAMED-SEGHIR,Halima(POL) O-GOSHI(1:47) KATAGIRI,Natsumi(JPN)
 Preliminary TASHIRO,Miku(JPN) KESA-GATAME(1:31) BERNHOLM,Anna(SWE)
 Preliminary ABE,Kana(JPN) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:36) WATANABE,Kiyomi(PHI)
 Preliminary TANAKA,Miki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:40) HERMANSSON,Mia(SWE)
 Preliminary TASHIRO YUSEI(WAZA-ARI) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Preliminary ABE OSOTO-GARI(1:21) CAMPOS,Katherine(BRA)
 Preliminary JOUNG,Da-Woon(KOR) YUSEI(SHIDO-2) TANAKA
 Repechage TANAKA AWASE-WAZA(2:24) CAMPOS,Katherine(BRA)
 Semifinal TASHIRO HANSOKU-GACHI(4:30) BELLARD,Anne-Laure(FRA)
 Semifinal ABE UCHIMATA(3:29) JOUNG,Da-Woon(KOR)
 Fight for 3rd place TANAKA FUSEN-GACHI BELLARD,Anne-Laure(FRA)
 Final ABE YUSEI(SHIDO-3) TASHIRO
 
Women -70kg
 1st:ARAI,Chizuru(JPN)
 2nd:POLLING,Kim(NED)
 3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and KIM,Seong-Yeon(KOR)
 5th:TACHIMOTO,Haruka(JPN) and MARZOK,Iljana(GER)
 7th:CONWAY,Sally(GBR) and GAZIEVA,Irina(RUS)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
@¦@“c’m–{@—yi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊB
@¦@ƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@iŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary NUNIRA,Karen(JPN) AWASE-WAZA(1:03) DENISENKOVA,Ekaterina(RUS)
 Preliminary ARAI,Chizuru(JPN) YUSEI(YUKO) PEREZ,Maria(PUR)
 Preliminary LIU,Xiaoqing(CHN) KESA-GATAME(4:00) ONO,Yoko(JPN)
 Preliminary TACHIMOTO,Haruka(JPN) UCHIMATA(1:32) MERLI,Nadia(BRA)
 Preliminary KIM,Seong-Yeon(KOR) SEOI-NAGE(1:26) NUNIRA
 Preliminary ARAI YOKO-SHIHO-GATAME(4:15) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
 Preliminary POLLING,Kim(NED) UCHIMATA(3:02) TACHIMOTO,H
 Preliminary ARAI HARAI-GOSHI(3:17) MARZOK,Iljana(GER)
 Repechage TACHIMOTO,H YOKO-SHIHO-GATAME(1:16) CONWAY,Sally(GBR)
 Semifinal ARAI KATA-GURUMA(2:47) ALVEAR,Yuri(COL)
 Fight for 3rd place ALVEAR,Yuri(COL) YUSEI(SHIDO-3) TACHIMOTO,H
 Final ARAI YUSEI(YUKO) POLLING,Kim(NED) 

Posted by cozytoy at 00:15


2013”N11ŒŽ30“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2013[1st Day]

(JPN Tokyo 29 Nov 2013)
 
Men -60kg
 1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
 2nd:KIM,Won-Jin(KOR)
 3rd:SHISHIME,Toru(JPN) and KIDO,Shinji(JPN)
 5th:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL) and SMETOV,Yeldos(KAZ)
 7th:HUANG,Sheng-Ting(TPE) and GANBAT,Boldbaatar(MGL)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@ŽuX–ځ@“Oi“ú–{‘̈ç‘åjA–،ˁ@T“ñiƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í‚RˆÊB
@¦@‘哇@—D–i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SHISHIME,Toru(JPN) UCHIMATA(1:06) BALATKHANOV,Vadoud(FIN)
 Preliminary  KIDO,Shinji(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) LUNDQVIST,Alexander(SWE)
 Preliminary  OSHIMA,Yuma(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(2:45) KIELBASINSKI,Lukasz(POL)
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) FUSEN-GACHI MOOREN,Jeroen(NED)
 Preliminary  SHISHIME UCHIMATA(4:58) KITADAI,Felipe(BRA)
 Preliminary  KIDO UCHIMATA(0:52) MAJER,Tibor(HUN)
 Preliminary  GANBAT,Boldbaatar(MGL) YUSEI(YUKO) OSHIMA
 Preliminary  TAKATO AWASE-WAZA(2:18) HUANG,Sheng-Ting(TPE)
 Preliminary  SMETOV,Yeldos(KAZ) SUMI-OTOSHI(1:55) SHISHIME
 Preliminary  DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL) OUCHI-GARI(1:05) KIDO
 Repechage  SHISHIME HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:57) HUANG,Sheng-Ting(TPE)
 Repechage  KIDO YUSEI(WAZA-ARI) GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 Semifinal  TAKATO HANSOKU-GACHI(4:38) SMETOV,Yeldos(KAZ)
 Fight for 3rd place  SHISHIME YUSEI(GS SHIDO-3 6:37) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
 Fight for 3rd place  KIDO FUSEN-GACHI SMETOV,Yeldos(KAZ)
 Final  TAKATO KATA-GURUMA(4:13) KIM,Won-Jin(KOR)
 
Men -66kg
 1st:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 2nd:CHIBANA,Charles(BRA)
 3rd:LAROSE,David(FRA) and MIYAZAKI,Ren(JPN)
 5th:FUKUOKA,Masaaki(JPN) and DRAGIN,Dimitri(FRA)
 7th:MUKANOV,Azamat(KAZ) and MARUYAMA,Joshiro(JPN)
@¦@‚ã@’qŽji“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@‹{è@@—õi‹Ëˆü‰¡•l‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@•Ÿ‰ª@­Íi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚TˆÊBŠÛŽRéŽu˜Yi“V—‘åj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  FUKUOKA,Masaaki(JPN) OKURI-ERI-JIME(0:36) LU,Hsueh Min(TPE)
 Preliminary  MIYAZAKI,Ren(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) LEWINSKI,Grzegorz(POL)
 Preliminary  MARUYAMA,Joshiro(JPN) UCHIMATA(4:07) KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS)
 Preliminary  FUKUOKA YUSEI(WAZA-ARI) GAGNE,Patrick(CAN)
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:39) CHO,Jun-Hyun(KOR)
 Preliminary  MIYAZAKI YUSEI(SHIDO-3) REVITE,Luiz(BRA)
 Preliminary  MARUYAMA HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:23) OATES,Colin(3:23)
 Preliminary  DRAGIN,Dimitri(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) FUKUOKA
 Preliminary  TAKAJO SEOI-OTOSHI(1:35) MUKANOV,Azamat(KAZ)
 Preliminary  LAROSE,David(FRA) AWASE-WAZA(3:51) MIYAZAKI
 Preliminary  CHIBANA,Charles(BRA) KOSOTO-GARI(1:40) MARUYAMA
 Repechage  FUKUOKA YUSEI(SHIDO-3) MUKANOV,Azamat(KAZ)
 Repechage  MIYAZAKI FUSEN-GACHI MARUYAMA
 Semifinal  TAKAJO YUSEI(SHIDO-2) DRAGIN,Dimitri(FRA)
 Fight for 3rd place  LAROSE,David(FRA) YUSEI(YUKO) FUKUOKA
 Fight for 3rd place  MIYAZAKI YUSEI(GS WAZA-ARI 7:08) DRAGIN,Dimitri(FRA)
 Final  TAKAJO YUSEI(SHIDO-1) CHIBANA,Charles(BRA)
 
Women -48kg
 1st:KONDO,Ami(JPN)
 2nd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 3rd:YAMAGISHI,Emi(JPN) and MENEZES,Sarah(BRA)
 5th:TODA,Miri(JPN) and RUMYANTSEVA,Kristina(RUS)
 7th:LABORDE,Maria Celia(CUB) and CHERNIAK,Maryna(UKR)
@¦@‹ß“¡@ˆŸ”üi‘听‚j‚Í—DŸB
@¦@ŽRŠÝ@ŠG”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚RˆÊB
@¦@\“c@”ü—¢iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚TˆÊBXú±—R—]iŽ­‰®‘̈ç‘åŠw_—F‰ïj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  MORIZAKI,Yurie(JPN) OUCHI-GARI(2:33) JEON,Min-Seon(KOR)
 Preliminary  TODA,Miri(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 2:02) QUILLOTES,Nancy(PHI)
 Preliminary  YAMAGISHI,Emi(JPN) YUSEI(YUKO) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
 Preliminary  KONDO,Ami(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(3:34) BRIGIDA,Nathalia(BRA)
 Preliminary  CHERNIAK,Maryna(UKR) YUSEI(WAZA-ARI) MORIZAKI
 Preliminary  TODA KAMI-SHIHO-GATAME(4:29) GABRIELLI,Scarlett(FRA)
 Preliminary  MENEZES,Sarah(BRA) YUSEI(SHIDO-2) YAMAGISHI
 Preliminary  KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(4:46) LABORDE,Maria Celia(CUB)
 Preliminary  TODA YUSEI(SHIDO-2) RUMYANTSEVA,Kristina(RUS)
 Repechage  YAMAGISHI HARAI-GOSHI(4:51) LABORDE,Maria Celia(CUB)
 Semifinal  KONDO YOKO-SHIHO-GATAME(4:35) MENEZES,Sarah(BRA)
 Semifinal  MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) KOSOTO-GARI(3:24) TODA
 Fight for 3rd place  YAMAGISHI FUSEN-GACHI TODA
 Final  KONDO KOUCHI-MAKIKOMI(2:21) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 
Women -52kg
 1st:HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 2nd:MIRANDA,Erika(BRA)
 3rd:SHISHIME,Ai(JPN) and CHITU,Andreea(ROU)
 5th:SUNDBERG,Jaana(FIN) and VALENTIM,Eleudis(BRA)
 7th:GOMI,Natsumi(JPN) and DELGADO,Angelica(USA)
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i’é‹ž‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@ŒÜ–¡“Þ’ÃŽÀi‚i‚q“Œ“ú–{j‚Í‚VˆÊBŠ_“c@Œb—˜i•ºŒÉŒ§Œxj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SHISHIME,Ai(JPN) YUSEI(SHIDO-3) TARANGUL,Romy(GER)
 Preliminary  GOMI,Natsumi(JPN) TATE-SHIHO-GATAME(4:20) PIENKOWSKA,Karolina(POL)
 Preliminary  KAKITA,Eri(JPN) AWASE-WAZA(1:43) TSUI,Shuk Ki(HKG)
 Preliminary  SHISHIME YUSEI(YUKO) BONNA,Penelope(FRA)
 Preliminary  GOMI AWASE-WAZA(4:28) KRAEH,Mareen(GER)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) KATA-GATAME(0:55) FLORIAN,Larisa(ROU)
 Preliminary  SUNDBERG,Jaana(FIN) UCHIMATA(1:27) KAKITA
 Preliminary  MIRANDA,Erika(BRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:49) SHISHIME
 Preliminary  CHITU,Andreea(ROU) KOSOTO-GAKE(3:25) GOMI
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(2:50) VALENTIM,Eleudis(BRA)
 Repecahge  SHISHIME AWASE-WAZA(3:43) GOMI
 Semifinal  HASHIMOTO KAMI-SHIHO-GATAME(4:49) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 Fight for 3rd place  SHISHIME YUSEI(WAZA-ARI) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 Final  HASHIMOTO OUCHI-GARI(0:29) MIRANDA,Erika(BRA)
 
Women -57kg
 1st:UDAKA,Nae(JPN)
 2nd:MALLOY,Marti(USA)
 3rd:YAMAMOTO,Anzu(JPN) and DEGUCHI,Christa(JPN)
 5th:QUADROS,Ketleyn(BRA) and SILVA,Rafaela(BRA)
 7th:ROPER,Miryam(GER) and CAPRIORIU,Corina(ROU)
@¦@‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‘ŽmŠÚ‘åjAoŒûƒNƒŠƒXƒ^i¼¤Šw‰€‚j‚Í‚RˆÊB
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  DEGUCHI,Christa(JPN) OUCHI-GARI(0:50) LU,Tongjuan(CHN)
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) UKI-GATAME(4:54) ZABLUDINA,Irina(RUS)
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) TREMBLAY,Stefanie(CAN)
 Preliminary  UDAKA,Nae(JPN) OSOTO-GARI(0:25) LEE,Hsin-Yun(TPE)
 Preliminary  DEGUCHI SEOI-NAGE(2:11) KIM,Jan-Di(KOR)
 Preliminary  MALLOY,Marti(USA) YUSEI(YUKO) ISHIKAWA
 Preliminary  YAMAMOTO UCHIMATA(1:46) ROGIC,Jovana(SRB)
 Preliminary  UDAKA YUSEI(GS SHIDO-3 6:10) DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 Preliminary  DEGUCHI HARA=-MAKIKOMI(1:43) ROPER,Miryam(GER)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-2) SILVA,Rafaela(BRA)
 Preliminary  UDAKA OSOTO-GARI(4:56) CAPRIORIU,Corina(ROU)
 Semifinal  MALLOY,Marti(USA) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(1:59) DEGUCHI
 Semifinal  UDAKA YUSEI(SHIDO-2) YAMAMOTO
 Fight for 3rd place  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-3) QUADROS,Ketleyn(BRA)
 Fight for 3rd place  DEGUCHI HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:35) SILVA,Rafaela(BRA)
 Final  UDAKA OSOTO-GARI(1:09) MALLOY,Marti(USA)

Posted by cozytoy at 00:38


2013”N9ŒŽ2“ú
IJF World Championship Teams 2013

(BRA Rio de Janeiro, 01 September 2013)
 
Men
 1st:GEORGIA(GEO)
 2nd:RUSSIA(RUS)
 3rd:GERMANY(GER) and JAPAN(JPN)
 5th:UZBEKISTAN(UZB) and KOREA(KOR)
 7th:CUBA(CUB) and MONGOLIA(MGL)
 
 Preliminary  RUSSIA(RUS) 5-0 COLOMBIA(COL)
 Preliminary  CUBA(CUB) 4-1 URUGUAY(URU)
 Preliminary  GERMANY(GER) 3-2 BRAZIL(BRA)
 Preliminary  KOREA(KOR) 5-0 KAZAKHSTAN(KAZ)
 Preliminary  JAPAN(JPN) 4-1 NEW-ZEALAND(NZL)
       -66kg  FUKUOKA,Masaaki›KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME LEE,Bronkhorst
       -73kg  ONO,Shohei›YOKO-SHIHO-GATAME LEAT,Adrian
       -81kg  NAGASHIMA,Keita›AWASE-WAZA BREWER,Mark
       -90kg  NISHIYAMA,Masashi FUSEN-GACHI›DILL-RUSSELL,Ryan
       +90kg  SHICHINOHE,Ryu›UCHIMATA KOSTER,Jason
 Preliminary  UZBEKISTAN(UZB) 3-2 UKRAINE(UKR)
 Preliminary  GEORGIA(GEO) 3-2 FRANCE(FRA)
 Preliminary  MONGOLIA(MGL) 3-2 ALGERIA(ALG)
 
 Preliminary  RUSSIA(RUS) 5-0 CUBA(CUB)
 Preliminary  KOREA(KOR) 3-2 GERMANY(GER)
 Preliminary  UZBEKISTAN(UZB) 3-2 JAPAN(JPN)
       -66kg  SOBIROV,Rishod›YUSEI(SHIDO-2) FUKUOKA,Masaaki
       -73kg  SHARIPOV,Mirali UCHIMATA›ONO,Shohei
       -81kg  JURAKOBILOV,Navruz YUSEI(SHIDO-3)›NAGASHIMA,Keita
       -90kg  DONIYOROV,Erkin›FUSEN-GACHI NISHIYAMA,Masashi
       +90kg  KURBANOV,Soyib›WAZA-ARI SHICHINOHE,Ryu
 Preliminary  GEORGIA(GEO) 4-1 MONGOLIA(MGL)
 
 Repechage  GERMANY(GER) 4-1 CUBA(CUB)
 Repechage  JAPAN(JPN) 3-2 MONGOLIA(MGL)
       -66kg  FUKUOKA,Masaaki YUSEI(WAZA-ARI)›DAVAADORJ,Tumurkhuleg
       -73kg  ONO,Shohei›KOSHI-GURUMA KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar
       -81kg  NAGASHIMA,Keita›OUCHI-GARI SAINJARGAL,Nyam-Ochir
       -90kg  NISHIYAMA,Masashi FUSEN-GACHI›KHUTAG,Tsogtgerel
       +90kg  SHICHINOHE,Ryu›KESA-GATAME NAIDAN,Tuvshinbayar
 
 Semifinal  RUSSIA(RUS) 4-1 KOREA(KOR)
 Semifinal  GEORGIA(GEO) 4-1 UZBEKISTAN(UZB)
 
 Fight for 3rd place  GERMANY(GER) 3-2 UZBEKISTAN(UZB)
 Fight for 3rd place  JAPAN(JPN) 4-1 KOREA(KOR)
       -66kg  FUKUOKA,Masaaki›YUSEI(SHIDO-1) CHO,Jun-Ho
       -73kg  ONO,Shohei›AWASE-WAZA BANG,Gui-Man
       -81kg  NAGASHIMA,Keita›UCHIMATA-SUKASHI HONG,Suk-Woong
       -90kg  NISHIYAMA,Masashi FUSEN-GACHI›GWAK,Dong-Han
       +90kg  SHICHINOHE,Ryu›OUCHI-GARI CHO,Gu-Ham
 
 Final  GEORGIA(GEO) 3-2 RUSSIA(RUS)
 
Women
 1st:JAPAN(JPN)
 2nd:BRAZIL(BRA)
 3rd:CUBA(CUB) and FRANCE(FRA)
 5th:KOREA(KOR) and NETHERLAND(NED)
 7th:KAZAKHSTAN(KAZ) and CHINA(CHN)
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 5-0 RUSSIA(RUS)
       -52kg  HASHIMOTO,Yuki›YUSEI(SHIDO-1) RYZHOVA,Yulia
       -57kg  YAMAMOTO,Anzu›AWASE-WAZA ZABLUDINA,Irina
       -63kg  ABE,Kana›KAMI-SHIHO-GATAME LABAZINA,Marta
       -70kg  TACHIMOTO,Haruka›OUCHI-GARI GAZIEVA,Irina
       +70kg  TACHIMOTO,Megumi›YOKO-SHIHO-GATAME SHEKEROVA,Mariia
 Preliminary  KAZAKHSTAN(KAZ) 3-2 UNITED STATES OF AMERICA(USA)
 Preliminary  CUBA(CUB) 3-2 MONGOLIA(MGL)
 Preliminary  NETHERLAND(NED) 4-1 ALGERIA(ALG)
 Preliminary  CHINA(CHN) 3-2 ECUADOR(ECU)
 Preliminary  KOREA(KOR) 5-0 AUSTRALIA(AUS)
 Preliminary  BRAZIL(BRA) 4-1 GERMANY(GER)
 Preliminary  FRANCE(FRA) 4-1 COLOMBIA(COL)
 
 Preliminary  JAPAN(JPN) 5-0 KAZAKHSTAN(KAZ)
       -52kg  HASHIMOTO,Yuki›YOKO-SHIHO-GATAME BAIKULEVA,Aigul
       -57kg  YAMAMOTO,Anzu›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME MINGAZOVA,Lenariya
       -63kg  ABE,Kana›FUSEN-GACHI Bye
       -70kg  TACHIMOTO,Haruka›OUCHI-GARI KUDAROVA,Dinara
       +70kg  TACHIMOTO,Megumi›HANSOKU-GACHI(SHIDO-4) ISSANOVA,Gulzhan
 Preliminary  NETHERLAND(NED) 4-1 CUBA(CUB)
 Preliminary  KOREA(KOR) 4-1 CHINA(CHN)
 Preliminary  BRAZIL(BRA) 3-2 FRANCE(FRA)
 
 Repechage  CUBA(CUB) 4-1 KAZAKHSTAN(KAZ)
 Repechage  FRANCE(FRA) 4-1 CHINA(CHN)
 
 Semifinal  JAPAN(JPN) 5-0 NETHERLAND(NED)
       -52kg  HASHIMOTO,Yuki›UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME WOLFSLAG,Miranda
       -57kg  YAMAMOTO,Anzu›YUSEI(YUKO) GROL,Carla
       -63kg  TANAKA,Miki›YUSEI(SHIDO-2) VAN EMDEN,Anicka
       -70kg  TACHIMOTO,Haruka›YUSEI(WAZA-ARI) BOLDER,Linda
       +70kg  TACHIMOTO,Megumi›OSOTO-GARI LEMMEN,Iris
 Semifinal  BRAZIL(BRA) 3-2 KOREA(KOR)
 
 Fight for 3rd place  CUBA(CUB) 3-2 KOREA(KOR)
 Fight for 3rd place  FRANCE(FRA) 3-2 NETHERLAND(NED)
 
 Final  JAPAN(JPN) 3-2 BRAZIL(BRA)
       -52kg  HASHIMOTO,Yuki›YOKO-SHIHO-GATAME MIRANDA,Erika
       -57kg  YAMAMOTO,Anzu YUSEI(YUKO)›SILVA,Rafaela
       -63kg  ABE,Kana›YOKO-SHIHO-GATAME CAMPOS,Katherine
       -70kg  TACHIMOTO,Haruka YUSEI(SHIDO-2)›PORTELA,Maria
       +70kg  TACHIMOTO,Megumi›YUSEI(SHIDO-1) ALTHEMAN,Maria Suelen

Posted by cozytoy at 23:27


2013”N9ŒŽ1“ú
IJF World Championship Seniors 2013[6th Day]

(BRA Rio de Janeiro, 31 August 2013)
 
Men -100kg
 1st:MAMMADOV,Elkhan(AZE)
 2nd:GROL,Henk(NED)
 3rd:KRPALEK,Lukas(CZE) and PETERS,Dimitri(GER)
 5th:ONO,Takashi(JPN) and KURBANOV,Soyib(UZB)
 7th:MARET,Cyrille(FRA) and SAYIDOV,Ramziddin(UZB)
@¦@¬–ì@‘ìŽui—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  ONO,Takashi(JPN) KESA-GATAME(2:07) DIDIER,Duke(AUS)
 Preliminary  ONO YUSEI(YUKO) DARWISH,Ramadan(EGY)
 Preliminary  ONO YUSEI(WAZA-ARI) PACEK,Martin(SWE)
 Preliminary  MAMMADOV,Elkhan(AZE) YUSEI(WAZA-ARI) ONO
 Repechage  ONO YUSEI(YUKO) MARET,Cyrille(FRA)
 Fight for 3rd place  KRPALEK,Lukas(CZE) YUSEI(YUKO) ONO

 Final  MAMMADOV,Elkhan(AZE) YUSEI(WAZA-ARI) GROL,Henk(NED)
 
Men +100kg
 1st:RINER,Teddy(FRA)
 2nd:SILVA,Rafael(BRA)
 3rd:JABALLAH,Faicel(TUN) and TOELZER,Andreas(GER)
 5th:OKRUASHVILI,Adam(GEO) and MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
 7th:SHICHINOHE,Ryu(JPN) and BRAYSON,Oscar(CUB)
@¦@ŽµŒË@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  SHICHINOHE,Ryu(JPN) UCHIMATA(0:25) MUHAMMAD,Razaq(PAK)
 Preliminary  SHICHINOHE OSOTO-GARI(1:06) KIM,Soo-Whan(KOR)
 Preliminary  SILVA,Rafael(BRA) OSOTO-GARI(2:57) SHICHINOHE
 Repechage  JABALLAH,Faicel(TUN) OUCHI-GAESHI(4:05) SHICHINOHE
 
 Final  RINER,Teddy(FRA) OSOTO-GARI(2:24) SILVA,Rafael(BRA)
 
Women +78kg
 1st:ORTIZ,Idalys(CUB)
 2nd:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 3rd:TACHIMOTO,Megumi(JPN) and LEE,Jung-Eun(KOR)
 5th:CERIC,Larisa(BIH) and ANDEOL,Emilie(FRA)
 7th:KIM,Eun-Kyeong(KOR) and KUELBS,Jasmin(GER)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary@TACHIMOTO,Megumi(JPN) AWASE-WAZA(2:39) KANG,Jie(CHN)
 Preliminary  TACHIMOTO HARAI-GOSHI(4:02) LEE,Jung-Eun(KOR)(KOR)
 Semifinal  ORTIZ,Idalys(CUB) YUSEI(SHIDO-2) TACHIMOTO
 Fight for 3rd place  TACHIMOTO HARAI-GOSHI(0:18) CERIC,Larisa(BIH)
 
 Final  ORTIZ,Idalys(CUB) AWASE-WAZA(3:19) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)

Posted by cozytoy at 23:00


2013”N8ŒŽ31“ú
IJF World Championship Seniors 2013[5th Day]

(BRA Rio de Janeiro, 30 August 2013)
 
Men -90kg
 1st:GONZALEZ,Asley(CUB)
 2nd:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 3rd:ILIADIS,Ilias(GRE) and DENISOV,Kirill(RUS)
 5th:DVARBY,Joakim(SWE) and TOTH,Krisztian(HUN)
 7th:DIAS,Celio(POR) and BAUZA,Karolis(LTU)
@¦@¼ŽR@«ŽmiV“úècZ‹àj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(3:21) DILL-RUSSELL,Ryan(NZL)
 Preliminary  BOZBAYEV,Islam(KAZ) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:23) NISHIYAMA
 
 Final  GONZALEZ,Asley(CUB) YUSEI(SHIDO-2) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 
Women -70kg
 1st:ALVEAR,Yuri(COL)
 2nd:VARGAS KOCH,Laura(GER)
 3rd:POLLING,Kim(NED) and KIM,Seong-Yeon(KOR)
 5th:HWANG,Ye-Sul(KOR) and DECOSSE,Lucie(FRA)
 7th:MOREIRA,Antonia(ANG) and PORTELA,Maria(BRA)
@¦@“c’m–{@—yi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CORTES ALDAMA,Onix(CUB) YUSEI(SHIDO-2) TACHIMOTO,Haruka(JPN)
 
 Final  ALVEAR,Yuri(COL) O-GOSHI(1:37) VARGAS KOCH,Laura(GER)
 
Women -78kg
 1st:SOL,Kyong(PRK)
 2nd:VERKERK,Marhinde(NED)
 3rd:AGUIAR,Mayra(BRA) and TCHEUMEO,Audrey(FRA)
 5th:ROBERGE,Catherine(CAN) and ANTOMARCHI,Kaliema(CUB)
 7th:TURKS,Viktoriia(UKR) and SATO,Ruika(JPN)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚VˆÊB•ûˆŸ—¢i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  VERKERK,Marhinde(NED) YUSEI(SHIDO-3) OGATA,Akari(JPN)
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN) AWASE-WAZA(3:27) BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 Preliminary  SATO YUSEI(WAZA-ARI) VELENSEK,Anamari(SLO)
 Preliminary  SOL,Kyong(PRK) YUSEI(WAZA-ARI) SATO
 Repechage  TCHEUMEO,Audrey(FRA) YUSEI(YUKO) SATO
 
 Final  SOL,Kyong(PRK) YUSEI(WAZA-ARI) VERKERK,Marhinde(NED)

Posted by cozytoy at 08:48


2013”N8ŒŽ30“ú
IJF World Championship Seniors 2013[4th Day]

(BRA Rio de Janeiro, 29 August 2013)
 
Men -81kg
 1st:PIETRI,Loic(FRA)
 2nd:TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 3rd:VOROBEV,Ivan(RUS) and SCHMITT,Alain(FRA)
 5th:NIFONTOV,Ivan(RUS) and OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
 7th:OTT,Marcel(AUT) and BOTTIEAU,Joachim(BEL)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CETIC,Jesenko(SLO) YUSEI(SHIDO-2) NAGASHIMA,Keita(JPN)
 
 Final  PIETRI,Loic(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) TCHRIKISHVILI,Avtandili(GEO)
 
Women -63kg
 1st:GERBI,Yarden(ISR)
 2nd:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
 3rd:EMANE,Gevrise(FRA) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
 5th:TRSTENJAK,Tina(SLO) and ABE,Kana(JPN)
 7th:TANAKA,Miki(JPN) and TRAJDOS,Martyna(GER)
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  ABE,Kana(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:05) HERMANSSON,Mia(SWE)
 Preliminary  TANAKA,Miki(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 GS 1:05) ESPINOSA,Maricet(CUB)
 Preliminary  ABE AWASE-WAZA(3:46) PUCHE,Isabel(ESP)
 Preliminary  TANAKA YOKO-SHIHO-GATAME(0:46) GARCIA,Estefania(ECU)
 Preliminary  ABE YUSEI(WAZA-ARI) TANAKA
 Repechage  TRSTENJAK,Tina(SLO) YOKO-SHIHO-GATAME(4:52) TANAKA
 Semifinal  GERBI,Yarden(ISR) KATATE-JIME(2:47) ABE
 Fight for 3rd place  VAN EMDEN,Anicka(NED) YUSEI(WAZA-ARI) ABE
 
 Final  GERBI,Yarden(ISR) KATATE-JIME(0:43) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)

Posted by cozytoy at 23:11


2013”N8ŒŽ29“ú
IJF World Championship Seniors 2013[3rd Day]

(BRA Rio de Janeiro, 28 August 2013)
 
Men -73kg
 1st:ONO,Shohei(JPN)
 2nd:LEGRAND,Ugo(FRA)
 3rd:VAN TICHELT,Dirk(BEL) and ELMONT,Dex(NED)
 5th:YKYBAYEV,Dastan(KAZ) and SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 7th:NAKAYA,Riki(JPN) and DRAKSIC,Rok(SLO)
@¦@‘å–ì@«•½i“V—‘åj‚Í—DŸB’†–î@@—́i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN) SEOI-NAGE(0:31) KUBAKAEV,Azat(KGZ)
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN) HANSOKU-GACHI(2:53) WANG,Ki-Chun(KOR)
 Preliminary  NAKAYA HANSOKU-GACHI(4:08) SOROKA,Volodymyr(UKR)
 Preliminary  ONO UCHIMATA(3:38) SKOUROUMOUNIS,Neoklis(CYP)
 Preliminary  NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI) HUANG,Chun-Ta(TPE)
 Preliminary  ONO HANSOKU-GACHI(2:52) UNGVARI,Miklos(HUN)
 Preliminary  SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) KOSOTO-GARI(4:09) NAKAYA
 Preliminary  ONO HARAI-GOSHI(GS 0:42) ELMONT,Dex(NED)
 Repechage  YKYBAYEV,Dastan(KAZ) FUSEN-GACHI NAKAYA
 Semifinal  ONO OSOTO-GARI(1:02) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
 
 Final  ONO,Shohei(JPN) HANE-GOSHI(2:33) LEGRAND,Ugo(FRA)
 
Women -57kg
 1st:SILVA,Rafaela(BRA)
 2nd:MALLOY,Marti(USA)
 3rd:BEDETI,Vlora(SLO) and ROPER,Miryam(GER)
 5th:YAMAMOTO,Anzu(JPN) and PAVIA,Automne(FRA)
 7th:GJAKOVA,Nora(KOS) and MINAKAWA,Camila(ISR)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(3:19) AMARIS,Yadinys(COL)
 Preliminary  YAMAMOTO KOUCHI-GARI(3:40) DORVIGNY,Anailys(CUB)
 Preliminary  PAVIA,Automne(FRA) YUSEI(SHIDO-2) YAMAMOTO
 Repechage  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-3) GJAKOVA,Nora(KOS)
 Fight for 3rd place  BEDETI,Vlora(SLO) YUSEI(SHIDO-3) YAMAMOTO
 
 Final  SILVA,Rafaela(BRA) KOSOTO-GARI(0:59) MALLOY,Marti(USA)

Posted by cozytoy at 23:51


2013”N8ŒŽ28“ú
IJF World Championship Seniors 2013[2nd Day]

(BRA Rio de Janeiro, 27 August 2013)
 
Men -66kg
 1st:EBINUMA,Masashi(JPN)
 2nd:MUKANOV,Azamat(KAZ)
 3rd:FUKUOKA,Masaaki(JPN) and ZANTARAIA,Georgii(UKR)
 5th:CHIBANA,Charles(BRA) and PULYAEV,Mikhail(RUS)
 7th:SHIKHALIZADA,Nijat(AZE) and URIARTE,Sugoi(ESP)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN24j‚Í—DŸB•Ÿ‰ª@­ÍiALSOKj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  FUKUOKA,Masaaki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME( :  ) LI,Jiadi(CHN)
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) AWASE-WAZA(2:50) OLEINIC,Sergiu(POR)
 Preliminary  FUKUOKA YUSEI(WAZA-ARI) CHO,Jun-Ho(KOR)
 Preliminary  EBINUMA SEOI-NAGE(0:48) VALDERRAMA,Ricardo(VEN)
 Preliminary  FUKUOKA YUSEI(SHIDO-2) NAZARYAN,Armen(ARM)
 Preliminary  EBINUMA OUCHI-GARI(3:42) ZAGRODNIK,Pawel(POL)
 Preliminary  MUKANOV,Azamat(KAZ) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(2:45) FUKUOKA
 Preliminary  EBINUMA UCHIMATA(2:07) URIARTE,Sugoi(ESP)
 Repechage  FUKUOKA YUSEI(SHIDO-2) SHIKHALIZADA,Nijat(AZE)
 Semifinal  EBINUMA YOKO-SHIHO-GATAME(4:56) CHIBANA,Charles(BRA)
 Fight for 3rd place  FUKUOKA OSOTO-GARI(3:14) CHIBANA,Charles(BRA)
 
 Final EBINUMA UCHIMATA(3:59) MUKANOV,Azamat(KAZ)
 
Women -52kg
 1st:KELMENDI,Majlinda(KOS)
 2nd:MIRANDA,Erika(BRA)
 3rd:KRAEH,Mareen(GER) and HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 5th:CHITU,Andreea(ROU) and SUNDBERG,Jaana(FIN)
 7th:BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) and MULLER,Marie(LUX)
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:55) VALENTIM,Eleudis(BRA)
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(4:47) RYZHOVA,Yulia(RUS)
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(3:06) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 Semifinal  KELMENDI,Majlinda(KOS) YUSEI(SHIDO-2) HASHIMOTO
 Fight for 3rd place  HASHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 
 Final  KELMENDI,Majlinda(KOS) AWASE-WAZA(4:00) MIRANDA,Erika(BRA)

Posted by cozytoy at 23:49


2013”N8ŒŽ27“ú
IJF World Championship Seniors 2013[1st Day]
(BRA Rio de Janeiro, 26 August 2013)

Men -60kg
1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
2nd:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
3rd:KIM,Won-Jin(KOR) and SAFAROV,Orkhan(AZE)
5th:GANBAT,Boldbaatar(MGL) and PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
7th:TELMANOV,Askhat(KAZ) and SMETOV,Yeldos(KAZ)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB

Preliminary TAKATO,Naohisa(JPN) AWASE-WAZA(1:19) BURJAN,Laszlo(HUN)
Preliminary TAKATO IPPON(4:25) YOKO-SHIHO-GATAME(4:25) GUEDEZ,Javier(VEN)
Preliminary TAKATO YUSEI(YUKO) SMETOV,Yeldos(KAZ)
Semifinal TAKATO AWASE-WAZA(5:00) KIM,Won-Jin(KOR)
Final TAKATO YUSEI(SHIDO-2) DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)

Women -48kg
1st:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
2nd:ASAMI,Haruna(JPN)
3rd:VAN SNICK,Charline(BEL) and MENEZES,Sarah(BRA)
5th:LABORDE,Maria Celia(CUB) and KIM,Sol Mi(PRK)
7th:SAHIN,Ebru(TUR) and MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB

Preliminary ASAMI,Haruna(JPN) UCHIMATA-SUKASHI(1:15) PODRYADOVA,Alexandra(KAZ)
Preliminary ASAMI AWASE-WAZA(3:05) BOGDAN,Carmen(ROU)
Preliminary ASAMI AWASE-WAZA(3:20) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
Semifinal ASAMI YUSEI(WAZA-ARI) VAN SNICK,Charline(BEL)
Final MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:18) ASAMI
Posted by cozytoy at 21:06


2013”N7ŒŽ23“ú
IJF Grand-Slam Moscow 2013

(RUS Moscow, 20-21 July 2013)
 
Women +78kg
 1st:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 2nd:YAMABE,Kanae(JPN)
 3rd:KUELBS,Jasmin(GER) and ADLINGTON,Sarah(GBR)
 5th:SHEKEROVA,Mariia(RUS) and KONITZ,Franziska(GER)
 7th:SHIRAISHI,Nodoka(JPN) and NUNES,Rochele(BRA)
@¦@ŽR•”@‰À•ciƒ~ƒLƒnƒEƒXAŽD–yŽsogj‚Í‚QˆÊB”’Î‚Ì‚Ç‚©i‚i‚q“Œ“ú–{j‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  SHIRAISHI,Nodoka(JPN) KESA-GATAME(3:41) MKHITARYAN,Anaid(RUS)
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(0:51) BELOZEROVA,Snezhana(RUS)
 Preliminary  ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) AWASE-WAZA(1:28) SHIRAISHI
 Preliminary  YAMABE KIKEN-GACHI(2:36) NUNES,Rochele(BRA)
 Repechage  SHEKEROVA,Mariia(RUS) YUSEI(YUKO) SHIRAISHI
 Semifinal  YAMABE HARAI-GOSHI(0:16) KUELBS,Jasmin(GER)
 Final  ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA) HARAI-MAKIKOMI(3:48) YAMABE

‘±‚«‚ð“Ç‚Þ...
Posted by cozytoy at 00:28


2013”N5ŒŽ27“ú
IJF Masters Tyumen 2013

(RUS Tyumen, 25-26 May 2013)
 
Men -60kg
 1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
 2nd:GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 3rd:KITADAI,Felipe(BRA) and PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
 5th:SMETOV,Yeldos(KAZ) and MUDRANOV,Beslan(RUS)
 7th:TELMANOV,Askhat(KAZ) and DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) YUSEI(YUKO) TELMANOV,Askhat(KAZ)
 Semifinal  TAKATO USHIRO-KESA-GATAME(1:43) MUDRANOV,Beslan(RUS)
 Final  TAKATO SUMI-OTOSHI(3:25) GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 
Men -66kg
 1st:LIM,Sergey(KAZ)
 2nd:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 3rd:LAROSE,David(FRA) and POLLACK,Golan(ISR)
 5th:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL) and SANJAASUREN,Miyaragchaa(MGL)
 7th:DRAGIN,Dimitri(FRA) and GADANOV,Alim(RUS)
@¦@ûüã@’qŽji“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:34) KARDAVA,Shalva(GEO)
 Preliminary  TAKAJO YUSEI(SHIDO-2) DRAGIN,Dimitri(FRA)
 Semifinal  TAKAJO YUSEI(YUKO) POLLACK,Golan(ISR)
 Final  LIM,Sergey(KAZ) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:40) TAKAJO
 
Men -73kg
 1st:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 2nd:ELMONT,Dex(NED)
 3rd:SHARIPOV,Mirali(UZB) and KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 5th:JURAKOBILOV,Navruz(UZB) and MENDONCA,Bruno(BRA)
 7th:VAN TICHELT,Dirk(BEL) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
@¦@¼ŽR@—YŠói’}”g‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  VAN TICHELT,Dirk(BEL) YUSEI(SHIDO-2) NISHIYAMA,Yuki(JPN)
 
Men -81kg
 1st:NIFONTOV,Ivan(RUS)
 2nd:NAGASHIMA,Keita(JPN)
 3rd:PENALBER,Victor(BRA) and TCHRIKISHVILI,Avtandil(GEO)
 5th:KHABACHIROV,Murat(RUS) and VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)
 7th:IMAMOV,Yakhyo(UZB) and MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) YUSEI(SHIDO-2) TSIKLAURI,Levan(GEO)
 Preliminary  NAGASHIMA YUSEI(YUKO) MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
 Semifinal  NAGASHIMA AWASE-WAZA(5:00) KHABACHIROV,Murat(RUS)
 Final  NIFONTOV,Ivan(RUS) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(3:35) NAGASHIMA
 
Men -90kg
 1st:ILIADIS,Ilias(GRE)
 2nd:DENISOV,Kirill(RUS)
 3rd:GONZALEZ,Asley(CUB) and LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 5th:SHIMOWADA,Shohei(JPN) and ABD EL AKHER,Hatem(EGY)
 7th:CAMILO,Tiago(BRA) and GREKOV,Valentyn(UKR)
@¦@‰º˜a“cãĕ½i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  SHIMOWADA,Shohei(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(5:00) GAHRAMANOV,Shahin(AZE)
 Preliminary  LIPARTELIANI,Varlam(GEO) AWASE-WAZA(1:26) SHIMOWADA
 Repechage  SHIMOWADA FUSEN-GACHI CAMILO,Tiago(BRA)
 Fight for 3rd place  GONZALEZ,Asley(CUB) YUSEI(SHIDO-3) SHIMOWADA
 
Men -100kg
 1st:MAMMADOV,Elkhan(AZE)
 2nd:GROL,Henk(NED)
 3rd:GASIMOV,Elmar(AZE) and MARET,Cyrille(FRA)
 5th:SAMOILOVICH,Sergei(RUS) and SAYIDOV,Ramziddin(UZB)
 7th:DARWISH,Ramadan(EGY) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
@¦@¬—с@‘å•ãi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  GASIMOV,Elmar(AZE) YUSEI(YUKO) KOBAYASHI,Daisuke(JPN)
 
Men +100kg
 1st:OKRUASHVILI,Adam(GEO)
 2nd:SILVA,Rafael(BRA)
 3rd:SAIDOV,Renat(RUS) and TOELZER,Andreas(GER)
 5th:SANTOS,Walter(BRA) and MOURA,David(BRA)
 7th:NAZHMUDINOV,Magomed(RUS) and BRAYSON,Oscar(CUB)
@¦@•S£@@—Diˆ®‰»¬j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NAZHMUDINOV,Magomed(RUS) DEASHI-BARAI(0:50) MOMOSE,Masaru(JPN)
 
Women -48kg
 1st:ENDO,Hiromi(JPN)
 2nd:MENEZES,Sarah(BRA)
 3rd:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB) and OKAMOTO,Riho(JPN)
 5th:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and VAN SNICK,Charline(BEL)
 7th:GALBADRAKH,Otgontsetseg(MGL) and PARETO,Paula(ARG)
@¦@‰““¡@G”üi’}”g‘åj‚Í—DŸB‰ª–{@—”¿i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  OKAMOTO,Riho(JPN) OSOTO-OTOSHI(2:24) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Preliminary  ENDO,Hiromi(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) PAYET,Laetitia(FRA)
 Preliminary  OKAMOTO HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:45) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
 Preliminary  ENDO YUSEI(YUKO) VAN SNICK,Charline(BEL)
 Semifinal  MENEZES,Sarah(BRA) KOSOTO-GARI(2:51) OKAMOTO
 Semifinal  ENDO OKURI-ERI-JIME(0:37) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Fight for 3rd place  OKAMOTO YUSEI(YUKO) VAN SNICK,Charline(BEL)
 Final  ENDO YUSEI(SHIDO-1) MENEZES,Sarah(BRA)
 
Women -52kg
 1st:KELMENDI,Majlinda(KOS)
 2nd:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL)
 3rd:MIYAKAWA,Takumi(JPN) and CHITU,Andreea(ROU)
 5th:GOMEZ,Laura(ESP) and SUNDBERG,Jaana(FIN)
 7th:MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL) and MIRANDA,Erika(BRA)
@¦@‹{ì@‘ñ”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB’J–{@@˜aiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHITU,Andreea(ROU) OUCHI-GAESHI(2:29) TANIMOTO,Nodoka(JPN)
 Preliminary  MIYAKAWA,Takumi(JPN) AWASE-WAZA(3:55) BALJINNYAM,Bat-Erdene(MGL)
 Preliminary  MIYAKAWA YOKO-SHIHO-GATAME(5:00) MIRANDA,Erika(BRA)
 Semifinal  ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) YOKO-OTOSHI(1:16) MIYAKAWA
 Fight for 3rd place  MIYAKAWA O-GOSHI(3:13) GOMEZ,Laura(ESP)
 
Women -57kg
 1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 2nd:PAVIA,Automne(FRA)
 3rd:MONTEIRO,Telma(POR) and CAPRIORIU,Corina(ROU)
 5th:YAMAMOTO,Anzu(JPN) and QUADROS,Ketleyn(BRA)
 7th:ZELTNER,Tina(AUT) and SILVA,Rafaela(BRA)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚TˆÊBÎì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  QUADROS,Ketleyn(BRA) YUSEI(WAZA-ARI) ISHIKAWA,Megumi(JPN)
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) YUSEI(SHIDO-2) KARAKAS,Hedvig(HUN)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) CAPRIORIU,Corina(ROU)
 Semifinal  DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(SHIDO-1) YAMAMOTO
 Fight for 3rd place  MONTEIRO,Telma(POR) YUSEI(SHIDO-2) YAMAMOTO
 
Women -63kg
 1st:ABE,Kana(JPN)
 2nd:GERBI,Yarden(ISR)
 3rd:VAN EMDEN,Anicka(NED) and JOUNG,Da-Woon(KOR)
 5th:GWEND,Edwige(ITA) and UNTERWURZACHER,Kathrin(AUT)
 7th:BALDORJ, Mungunchimeg(MGL) and DREXLER,Hilde(AUT)
@¦@ˆ¢•”@Ø iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  ABE,Kana(JPN) YUSEI(SHIDO-2) LABAZINA,Marta(RUS)
 Preliminary  ABE TATE-SHIHO-GATAME(5:00) JOUNG,Da-Woon(KOR)
 Semifinal  ABE YUSEI(SHIDO-2) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Final  ABE UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(0:22) GERBI,Yarden(ISR)
 
Women -70kg
 1st:POLLING,Kim(NED)
 2nd:ZUPANCIC,Kelita(CAN)
 3rd:DECOSSE,Lucie(FRA) and BOLDER,Linda(NED)
 5th:CORTES ALDAMA,Onix(CUB) and KIM,Seong-Yeon(KOR)
 7th:GRAF,Bernadette(AUT) and CONWAY,Sally(GBR)
 
Women -78kg
 1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
 2nd:JOO,Abigel(HUN)
 3rd:TCHEUMEO,Audrey(FRA) and JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 5th:LOUETTE,Lucie(FRA) and SATO,Ruika(JPN)
 7th:TURKS,Victoria(UKR) and VELENSEK,Anamari(SLO)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:34) MENTOUOPOU,Geraldine(FRA)
 Preliminary  JOO,Abigel(HUN) YUSEI(SHIDO-2) SATO
 Repechage  SATO YUSEI(YUKO) VELENSEK,Anamari(SLO)
 Fight for 3rd place  JEONG,Gyeong-Mi(KOR) YUSEI(SHIDO-3) SATO
 
Women +78kg
 1st:YU,Song(CHN)
 2nd:ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 3rd:ORTIZ,Idalys(CUB) and POLAVDER,Lucija(SLO)
 5th:ABREU,Heidy(CUB) and ANDEOL,Emilie(FRA)
 7th:KINDZERSKA,Iryna(UKR) and LEE,Jung-Eun(KOR)

Posted by cozytoy at 23:46


2012”N12ŒŽ14“ú
World Cup Jeju 2012

(KOR Jeju, 6-7 Dec 2012)
 
Men -60kg
 1st:YAMAMOTO,Hirofumi(JPN)
 2nd:KIM,Won-Jin(KOR)
 3rd:GANBAT,Boldbaatar(MGL) and DAVAADORJ,Bayarmagnai(MGL)
 5th:HUANG,Sheng-Ting(TPE) and PETRIKOV,Pavel(CZE)
 7th:SEO,Jin-Hwan(KOR) and TSAI,Ming Yen(TPE)
@¦@ŽR–{@_ŽjiALSOKj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Hirofumi(JPN) HANSOKU-GACHI(0:59) HWANG,Dong-Kyu(KOR)
 Preliminary  YAMAMOTOYUSEI(YUKO) HUANG,Sheng-Ting(TPE)
 Semifinal  YAMAMOTO YUSEI(YUKO) PETRIKOV,Pavel(CZE)
 Final  YAMAMOTO YUSEI(YUKO) KIM,Won-Jin(KOR)
 
Men -66kg
 1st:MORISHITA,Junpei(JPN)
 2nd:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 3rd:CHO,Jun-Hyun(KOR) and HWANG,Bo-Bae(KOR)
 5th:CHO,Jun-Ho(KOR) and BUUVEIBAATAR,Khishigbayar(MGL)
 7th:GAGNE,Patrick(CAN) and TU,Kai-Wen(TPE)
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  MORISHITA,Junpei(JPN) KATA-GATAME(1:25) PIONS,Daniel(ESP)
 Preliminary  MORISHITA YUSEI(YUKO) CHO,Jun-Hyun(KOR)
 Semifinal  MORISHITA KATA-GATAME(0:56) BUUVEIBAATAR,Khishigbayar(MGL)
 Final  MORISHITA UCHIMATA(3:19) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 
Men -73kg
 1st:BANG,Gui-Man(KOR)
 2nd:LEE,Young-Jun(KOR)
 3rd:RYBIN,Egor(RUS) and KIM,Joo-Jin(KOR)
 5th:NAKAMURA,Takenori(JPN) and CHUNG,Chul-Min(KOR)
 7th:MORIN-MARTEL,Alexis(CAN) and ZHUMAKANOV,Yeldos(KAZ)
@¦@’†‘º@„‹³iŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  NAKAMURA,Takenori(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(:) CHUNG,Chul-Min(KOR)
 Semifinal  LEE,Young-Jun(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAMURA
 Fight for 3rd place  RYBIN,Egor(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAMURA
 
Men -81kg
 1st:HONG,Suk-Woong(KOR)
 2nd:JUNG,Won-Jun(KOR)
 3rd:KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL) and BUGA,Maksim(RUS)
 5th:LEE,Seung-Su(KOR)
 7th:SELENGE,Baasandorj(MGL) and LI,Nim Cho Joe(HKG)
@¦@ŠÛŽR@„‹Bi“V—‘åj‚͏€ŒˆŸ”s‘ށi”½‘¥•‰‚¯jB
 
 Preliminary  MARUYAMA,Goki(JPN) SUMI-OTOSHI(0:57) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 Preliminary  MARUYAMA YUSEI(SHIDO-2) LEE,Seung-Su(KOR)
 Semifinal  HONG,Suk-Woong(KOR) HANSOKU-GACHI MARUYAMA
 
Men -90kg
 1st:IKEDA,Kensei(JPN)
 2nd:KWAK,Dong-Han(KOR)
 3rd:JO,Young-Woo(KOR) and GRIGOREV,Alexander(RUS)
 5th:SAMALIYEV,Kural(KAZ) and DAVAADORJ,Bat-Erdene(MGL)
 7th:KHUTAG,Tsogtgerel(MGL) and SEO,Dong-Ju(KOR)
@¦@’r“c@Œ«¶i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  IKEDA,Kensei(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:58) BEGIMBETOV,Almaz(KAZ)
 Preliminary  IKEDA KAMI-SHIHO-GATAME(0:37) SEO,Dong-Ju(KOR)
 Semifinal  IKEDA YUSEI(WAZA-ARI) JO,Young-Woo(KOR)
 Final  IKEDA YUSEI(WAZA-ARI) KWAK,Dong-Han(KOR)
 
Men -100kg
 1st:ERDENEBILEG,Enkhbat(MGL)
 2nd:HWANG,Hee-Tae(KOR)
 3rd:SHIM,Ji-Ho(KOR) and TANII,Daiki(JPN)
 5th:AMRENOV,Talgat(KAZ) and HUSSAIN,Shah(PAK)
 7th:HECL,Radek(CZE) and HONG,Yi Chih(TPE)
@¦@’Jˆä@‘å‹Pi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TANII,Daiki(JPN) YUSEI(SHIDO-2) REYES,Kyle(CAN)
 Preliminary  SHIM,Ji-Ho(KOR) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 1:20) TANII
 Repechage  TANII YUSEI(SHIDO-2) HONG,Yi Chih(TPE)
 Fight for 3rd plece  TANII KUZURE-KAMI-SHHO-GATAME(:) HUSSAIN,Shah(PAK)
 
Men +100kg
 1st:MOMOSE,Masaru(JPN)
 2nd:CHO,Gu-Ham(KOR)
 3rd:KHADBAATAR,Munkhbaatar(MGL) and ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL)
 5th:KIM,Soo-Whan(KOR) and NAM,Kwong-Woo(KOR)
 7th:LEE,Po-Yen(TPE) and BOLDPUREV,Sugarjargal(MGL)
@¦@•S£@@—Diˆ®‰»¬j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  MOMOSE,Masaru(JPN) UCHIMATA(3:58) WOO,Jun-Kyu(KOR)
 Preliminary  MOMOSE SOGO-GACHI(0:32) BOLDPUREV,Sugarjargal(MGL)
 Semifinal  MOMOSE HARAI-GOSHI(3:25) KIM,Soo-Whan(KOR)
 Final  MOMOSE YUSEI(GS WAZA-ARI) CHO,Gu-Ham(KOR)
 
Women -48kg
 1st:YAMAZAKI,Tamami(JPN)
 2nd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 3rd:SHIN,Seung-Min(KOR) and KASAHARA,Ayumi(JPN)
 5th:GANBAATAR,Saranzaya(MGL) and LEE,Seona(KOR)
 7th:ENCARNACION,Nadine(USA) and LEE,Ho Ning(HKG)
@¦@ŽRú±@Žì”üiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í—DŸBùŒ´@•à”üi“ú‘Ì‘å_—F‰ïj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  KASAHARA,Ayumi(JPN) TOMOE-NAGE(2:21) CHOI,Soo-Hee(KOR)
 Preliminary  YAMAZAKI,Tamami(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) GALBADRAKH,Otgontsetseg(MGL)
 Preliminary  KASAHARA KUZURE-KESA-GATAME(3:21) GANBAATAR,Saranzaya(MGL)
 Preliminary  YAMAZAKI KOSOTO-GARI(1:18) LEE,Seona(KOR)
 Semifinal  JEONG,Bo-Kyeong(KOR) YUSEI(SHIDO-2) KASAHARA
 Semifinal  YAMAZAKI YUSEI(WAZA-ARI) SHIN,Seung-Min(KOR)
 Fight for 3rd place  KASAHARA YUSEI(SHIDO-3) LEE,Seona(KOR)
 Final  YAMAZAKI SODE-TSURIKOMI-GOSHI(:) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 
Women -52kg
 1st:KIM,Mi-Ri(KOR)
 2nd:SHISHIME,Ai(JPN)
 3rd:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) and PARK,Da-Sol(KOR)
 5th:YEO,Hyo-Jeong(KOR) and JUNG,Eun-Jung(KOR)
 7th:CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL) and FRANCIS METHOT,Audree(CAN)
@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i’é‹ž‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  SHISHIME,Ai(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 2:27) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Preliminary  SHISHIME OSOTO-GARI(0:17) JUNG,Eun-Jung(KOR)
 Semifinal  SHISHIME KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:26) YEO,Hyo-Jeong(KOR)
 Final  KIM,Mi-Ri(KOR) O-GOSHI(:) SHISHIME
 
Women -57kg
 1st:ISHIKAWA,Megumi(JPN)
 2nd:YOSHIDA,Tsukasa(JPN)
 3rd:KIM,Jin-Sun(KOR) and KIM,Byeol-Hee(KOR)
 5th:TREMBLAY,Stefanie(CAN) and HAN,Hee-Ju(KOR)
 7th:ALTAI,Batzul(MGL) and ANG,Xuan Yi(SIN)
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB–F“c@@ŽiiŒhˆ¤‚j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(3:57) KIM,Jin-Sun(KOR)
 Preliminary  YOSHIDA,Tsukasa(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(2:46) KIM,Byeol-Hee(KOR)
 Semifinal  ISHIKAWA KUZURE-KESA-GATAME(3:29) HAN,Hee-Ju(KOR)
 Semifinal  YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI) TREMBLAY,Stefanie(CAN)
 Final  ISHIKAWA YOKO-SHIHO-GATAME(2:28) YOSHIDA
 
Women -63kg
 1st:SANO,Kayoko(JPN)
 2nd:BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
 3rd:BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN) and YOU,Je-Young(KOR)
 5th:BURGESS,Monika(CAN) and MYUNG,Ji-Hye(KOR)
 7th:JOUNG,Da-Woon(KOR) and KIM,Seul-Gi(KOR)
@¦@²–ì‰ê¢ŽqiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  SANO,Kayoko(JPN) SEOI-NAGE(0:28) JOUNG,Da-Woon(KOR)
 Semifinal  SANO YUSEI(YUKO) MYUNG,Ji-Hye(KOR)
 Final  SANO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(:) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
 
Women -70kg
 1st:ARAI,Chizuru(JPN)
 2nd:KIM,Seong-Yeon(KOR)
 3rd:KONG,Ja-Young(KOR) and TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
 5th:JEONG,Hye-Jin(KOR) and TSENDSUREN,Tserenkhand(MGL)
 7th:CHEN,Yun-Ting(TPE) and SEBASTIAN,Andrea(ESP)
@¦@Vˆä@ç’߁iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  ARAI,Chizuru(JPN) OUCHI-GARI(:) CHEN,Yun-Ting(TPE)
 Semifinal  ARAI AWASE-AWZA(2:17) TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
 Final  ARAI YUSEI(GS SHIDO-2) KIM,Seong-Yeon(KOR)
 
Women -78kg
 1st:JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 2nd:JUNG,Da-Woon(KOR)
 3rd:WANG,Szu-Chu(TPE) and UMEKI,Mami(JPN)
 5th:HSU,Hsin-Mei(TPE) and BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 7th:TURBAT,Baasanjav(MGL) and YOON,Hyun-Ji(KOR)
@¦@”~–؁@^”üiˆ¢‘h’†‰›‚j‚Í‚RˆÊB‹g‘º@ÃDiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  UMEKI,Mami(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:15) PARK,Jong-Won(KOR)
 Preliminary  JUNG,Da-Woon(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI) YOSHIMURA,Shiori(JPN)
 Preliminary  UMEKI KUZURE-KESA-GATAME(1:56) WANG,Szu-Chu(TPE)
 Semifinal  JEONG,Gyeong-Mi(KOR) YUSEI(YUKO) UMEKI
 Fight for 3rd place  UMEKI KAMI-SHIHO-GATAME(:) BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 
Women +78kg
 1st:YU,Song(CHN)
 2nd:KIM,Eun-Gyeong(KOR)
 3rd:KANG,Jie(CHN) and HASHIMOTO,Akemi(JPN)
 5th:GANG,Ji-Su(KOR) and GARMAA,Gantogos(MGL)
 7th:LEE,Jung-Eun(KOR) and DAGVADORJ,Zoljargal(MGL)
@¦@‹´–{@Žé–¢ii“¿‚j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  HASHIMOTO,Akemi(JPN) YUSEI(YUKO) KIM,Ji-Youn(KOR)
 Preliminary  KANG,Jie(CHN) SEOI-NAGE(4:19) HASHIMOTO
 Repechage  HASHIMOTO UCHIMATA(4:51) DAGVADORJ,Zoljargal(MGL)
 Fight for 3rd place  HASHIMOTO AWASE-WAZA(:) GARMAA,Gantogos(MGL)

Posted by cozytoy at 00:14


2012”N12ŒŽ3“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2012[3rd Day]

(JPN Tokyo, 02 Dec 2012)
 
Men -90kg
 1st:LEE,Kyu-Won(KOR)
 2nd:NISHIYAMA,Masashi(JPN)
 3rd:SHIMOWADA,Shohei(JPN) and BOZBAYEV,Islam(KAZ)
 5th:BUFFET,Romain(FRA) DVARBY,Joakim(SWE) YOSHIDA,Yuya(JPN) KATO,Hirotaka(JPN)
@¦@¼ŽR@«ŽmiV“ú“SZ‹àj‚Í‚QˆÊB‰º˜a“cãĕ½i“ú‘Ì‘åj‚Í‚RˆÊB‰Á“¡@”Ž„iç—tŒ§ŒxjA‹g“c@—D–çiˆ®‰»¬j‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  SHIMOWADA,Shohei(JPN) YUSEI(YUKO) BOLAT,Timur(KAZ,WRL24)
 Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN,WRL1) IPPON(4:42) KOZLOWSKI,Kamil(POL)
 Preliminary  SHIMOWADA YUSEI(YUKO) ODENTHAL,Marc(GER,WRL135)
 Preliminary  YOSHIDA,Yuya(JPN,WRL39) IPPON(4:18) KWAK,Dong-Han(KOR,WRL78)
 Preliminary  KATO,Hirotaka(JPN,WRL98) IPPON(4:12) NABIEV,Khurshid(UZB,WRL34)
 Preliminary  NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) BUFFET,Romain(FRA,WRL47)
 Preliminary  SHIMOWADA YUSEI(YUKO) DVARBY,Joakim(SWE,WRL109)
 Preliminary  BOZBAYEV,Islam(KAZ) YUSEI(WAZA-ARI) YOSHIDA
 Preliminary  LEE,Kyu-Won(KOR,WRL13) YUSEI(GS YUKO 3:36) KATO
 Semifinal  NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) SHIMOWADA
 Semifinal  LEE,Kyu-Won(KOR,WRL13) IPPON(4:55) BOZBAYEV,Islam(KAZ)
 Final  LEE,Kyu-Won(KOR,WRL13) IPPON(2:37) NISHIYAMA
 
Men -100kg
 1st:KOBAYASHI,Daisuke(JPN)
 2nd:ILIADIS,Ilias(GRE)
 3rd:RAKOV,Maxim(KAZ) and BATTULGA,Temuulen(MGL)
 5th:KUMASHIRO,Yusuke(JPN) FABRE,Thierry(FRA) PFEIFFER,Dino(GER) REYES,Kyle(CAN)
@¦@¬—с@‘å•ãiALSOKj‚Í—DŸBŒF‘ã@—C•ãiALSOKj‚Í‚TˆÊB’Jˆä@‘å‹Pi“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށBóÀ@‘ñŠCi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ILIADIS,Ilias(GRE) IPPON(2:29) ASANUMA,Takumi(JPN,WRL87)
 Preliminary  TANII,Daiki(JPN) IPPON(2:29) YAHATA,Kenji(PHI,WRL178)
 Preliminary  KOBAYASHI,Daisuke(JPN,WRL29) IPPON(2:55) HECL,Radek(CZE)
 Preliminary  KUMASHIRO,Yusuke(JPN,WRL39) YUSEI(YUKO) BITIEV,David(RUS)
 Preliminary  BATTULGA,Temuulen(MGL,WRL8) YUSEI(WAZA-ARI) TANII
 Preliminary  KOBAYASHI IPPON(3:58) HUSSAIN,Shah(PAK,WRL87)
 Preliminary  RAKOV,Maxim(KAZ,WRL5) IPPON(4:53) KUMASHIRO
 Preliminary  KOBAYASHI IPPON(3:42) REYES,Kyle(CAN)
 Semifinal  KOBAYASHI IPPON(3:12) BATTULGA,Temuulen(MGL,WRL8)
 Final  KOBAYASHI IPPON(4:09) ILIADIS,Ilias(GRE)
 
Men +100kg
 1st:KIM,Sung-Min(KOR)
 2nd:SILVA,Rafael(BRA)
 3rd:SHICHINOHE,Ryu(JPN) and BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA)
 5th:OJITANI,Takeshi(JPN) CHO,Gu-Ham(KOR) TOELZER,Andreas(GER) MOMOSE,Masaru(JPN)
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚RˆÊB•S£@@—Diˆ®‰»¬jA‰¤Žq’J„Žui“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊBãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KAMIKAWA,Daiki(JPN,WRL10) YUSEI(YUKO) BREITBARTH,Andre(GER)
 Preliminary  OJITANI,Takeshi(JPN) YUSEI(YUKO) STERKHOV,Dmitriy(RUS,WRL31)
 Preliminary  SHICHINOHE,Ryu(JPN,WRL93) IPPON(4:26) KAMIKAWA
 Preliminary  MOMOSE,Masaru(JPN) IPPON(0:46) LEE,Po Yen(TPE)
 Preliminary  SILVA,Rafael(BRA,WRL2) IPPON(1:00) OJITANI
 Preliminary  SHICHINOHE IPPON(3:21) CHO,Gu-Ham(KOR,WRL13)
 Preliminary  KIM,Sung-Min(KOR,WRL5) YUSEI(YUKO) MOMOSE
 Semifinal  SILVA,Rafael(BRA,WRL2) YUSEI(YUKO) SHICHINOHE
 
Women -78kg
 1st:SATO,Ruika(JPN)
 2nd:OGATA,Akari(JPN)
 3rd:YOON,Hyun-Ji(KOR) and COTTON,Amy(CAN)
 5th:ANTOMARCHI,Kaliema(CUB) LOUETTE,Lucie(FRA) WANG,Szu-Chu(TPE) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB•ûˆŸ—¢i’}”g‘åj‚Í‚QˆÊB‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcjAŒŠˆä‚³‚â‚©iƒ~ƒLƒnƒEƒXj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OGATA,Akari(JPN,WRL4) IPPON(4:19) HSU,Hsin-Mei(TPE)
 Preliminary  ANTOMARCHI,Kaliema(CUB,WRL82) IPPON(3:47) ANAI,Sayaka(JPN,WRL72)
 Preliminary  YOON,Hyun-Ji(KOR) IPPON(4:23) OKAMURA,Tomomi(JPN,WRL20)
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN,WRL34) IPPON(3:45) MUNKH-ERDENE,Uuganjargal(MGL)
 Preliminary  OGATA IPPON(4:58) ANTOMARCHI,Kaliema(CUB,WRL82)
 Preliminary  SATO IPPON(4:03) JEONG,Gyeong-Mi(KOR,WRL10)
 Semifinal  OGATA IPPON(2:15) YOON,Hyun-Ji(KOR)
 Semifinal  SATO YUSEI(WAZA-ARI) COTTON,Amy(CAN,WRL9)
 Final  SATO YUSEI(YUKO) OGATA
 
Women +78kg
 1st:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
 2nd:ORTIZ,Idalys(CUB)
 3rd:ASAHINA,Sara(JPN) and ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 5th:WEISS,Carolin(GER) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ) KUELBS,Jasmin(GER) YAMABE,Kanae(JPN)
@¦@“c’m–{@ˆ¤iALSOKj‚Í—DŸB’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J‚j‚Í‚RˆÊBŽR•”@‰À•ciŽR—œŠw‰@‘åAŽD–yŽsogj‚Í‚TˆÊB”’Î‚Ì‚Ç‚©iJR“Œ“ú–{j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ORTIZ,Idalys(CUB,WRL1) IPPON(3:40) SHIRAISHI,Nodoka(JPN)
 Preliminary  ASAHINA,Sara(JPN) YUSEI(GS HANTEI) ANDEOL,Emilie(FRA,WRL16)
 Preliminary  TACHIMOTO,Megumi(JPN,WRL3) IPPON(1:31) KIM,Eun-Gyeong(KOR)
 Preliminary  ASAHINA IPPON(3:26) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ,WRL12)
 Preliminary  TACHIMOTO IPPON(0:33) KUELBS,Jasmin(GER,WRL45)
 Preliminary  ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA,WRL7) YUSEI(YUKO) YAMABE,Kanae(JPN,WRL36)
 Semifinal  ORTIZ,Idalys(CUB,WRL1) IPPON(0:47) ASAHINA
 Semifinal  TACHIMOTO YUSEI(YUKO) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA,WRL7)
 Final  TACHIMOTO IPPON(2:45) ORTIZ,Idalys(CUB,WRL1)

Posted by cozytoy at 23:01


2012”N12ŒŽ1“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2012[2nd Day]

(JPN Tokyo, 01 Dec 2012)
 
Men -73kg
 1st:ONO,Shohei(JPN)
 2nd:NAKAYA,Riki(JPN)
 3rd:NISHIYAMA,Yuki(JPN) and KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 5th:URANI,Florent(FRA) KODZOKOV,Murat(RUS) VAN TICHELT,Dirk(BEL) TORENOV,Yertugan(KAZ)
@¦@‘å–ì@«•½i“V—‘åj‚Í—DŸB’†–î@@—́iALSOKj‚Í‚QˆÊB¼ŽR@—YŠói’}”g‘åj‚Í‚RˆÊBˆ¾–ì@–õ_i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN,WRL2) IPPON(2:40) SZWARNOWIECKI,Damian(POL)
 Preliminary  AWANO,Yasuhiro(JPN,WRL36) IPPON(0:26) ABADLA,Sofiane(ALG)
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN,WRL28) IPPON(0:08) LEE,Shing Him(HKG)
 Preliminary  NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI) BOULEMIA,Mustapha(ALG)
 Preliminary  NISHIYAMA,Yuki(JPN,WRL12) IPPON(3:25) LEE,Young-Jun(KOR)
 Preliminary  KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL52) IPPON(4:08) AWANO
 Preliminary  ONO IPPON(3:46) BRIAND,Etienne(CAN,WRL56)
 Preliminary  NAKAYA YUSEI(YUKO) URANI,Florent(FRA,WRL41)
 Preliminary  NISHIYAMA YUSEI(GS HANTEI) KODZOKOV,Murat(RUS,WRL10)
 Preliminary  ONO IPPON(1:41) TORENOV,Yertugan(KAZ)
 Semifinal  NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI) NISHIYAMA
 Semifinal  ONO IPPON(1:31) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL52)
 Final  ONO IPPON(1:48) NAKAYA
 
Men -81kg
 1st:KIM,Jae-Bum(KOR)
 2nd:VOROBEV,Ivan(RUS)
 3rd:PENALBER,Victor(BRA) and KAWAKAMI,Tomohiro(JPN)
 5th:HARUYAMA,Yuki(JPN) SCHMITT,Alain(FRA) ARSLANOV,Shukhratjon(UZB) NAKAI,Takahiro(JPN)
@¦@ìã@’qOiš ›{‰@‘åEj‚Í‚RˆÊBtŽR@—F‹Ii‘ŽmŠÚ‘åjA’†ˆä@‹M—Ti—¬’ÊŒoÏ‘åj‚Í‚TˆÊB’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  HARUYAMA,Yuki(JPN) IPPON(4:11) BOTTIEAU,Joachim(BEL,WRL23)
 Preliminary  KAWAKAMI,Tomohiro(JPN,WRL26) IPPON(2:13) ZHAKYPOV,Dauletkhan(KAZ)
 Preliminary  NAKAI,Takahiro(JPN,WRL6) IPPON(1:38) WU,Wen Shun(TPE)
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN,WRL12) IPPON(3:22) ABDELAAL,Mohamed(EGY)
 Preliminary  HARUYAMA IPPON(4:43) IMAMOV,Yakhyo(UZB,WRL17)
 Preliminary  KAWAKAMI YUSEI(YUKO) VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN,WRL14)
 Preliminary  NAKAI IPPON(4:40) PACEK,Robin(SWE,WRL64)
 Preliminary  VOROBEV,Ivan(RUS,WRL31) IPPON(1:58) NAGASHIMA
 Preliminary  KIM,Jae-Bum(KOR,WRL1) YUSEI(SHIDO-3) HARUYAMA
 Preliminary  KAWAKAMI IPPON(0:53) ARSLANOV,Shukhratjon(UZB)
 Preliminary  VOROBEV,Ivan(RUS,WRL31) IPPON(2:05) NAKAI
 
Women -63kg
 1st:TSUGANE,Megumi(JPN)
 2nd:ABE,Kana(JPN)
 3rd:SILVA,Rafaela(BRA) and ESPINOSA,Maricet(CUB)
 5th:KATAGIRI,Natsumi(JPN) TRAJDOS,Martyna(GER) GERBI,Yarden(ISR) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
@¦@’Ëà@@Œbi¼¤Šw‰€‚j‚Í—DŸBˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB•Ð‹Ë@‰ÄŠCiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB“c‘ã@–¢—ˆii“¿‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KATAGIRI,Natsumi(JPN) YUSEI(YUKO) BEDETI,Vlora(SLO,WRL35)
 Preliminary  TSUGANE,Megumi(JPN) YUSEI(SHIDO-2) DREXLER,Hilde(AUT,WRL18)
 Preliminary  KATAGIRI IPPON(3:39) BERNHOLM,Anna(SWE,WRL36)
 Preliminary  TSUGANE IPPON(3:17) BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN,WRL87)
 Preliminary  ABE,Kana(JPN,WRL25) IPPON(2:16) AHRENS,Claudia(GER,WRL42)
 Preliminary  AGBEGNENOU,Clarisse(FRA,WRL10) IPPON(3:06) TASHIRO,Miku(JPN,WRL112)
 Preliminary  SILVA,Rafaela(BRA) IPPON(1:32) KATAGIRI
 Preliminary  TSUGANE IPPON(3:16) TRAJDOS,Martyna(GER,WRL13)
 Preliminary  ABE IPPON(1:17) GERBI,Yarden(ISR,WRL9)
 Semifinal  TSUGANE YUSEI(GS WAZA-ARI 3:28) SILVA,Rafaela(BRA)
 Semifinal  ABE IPPON(2:26) ESPINOSA,Maricet(CUB,WRL56)
 Final  TSUGANE YUSEI(YUKO) ABE
 
Women -70kg
 1st:BOLDER,Linda(NED)
 2nd:TACHIMOTO,Haruka(JPN)
 3rd:IMAI,Yuko(JPN) and HWANG,Ye-Sul(KOR)
 5th:KIM,Seong-Yeon(KOR) CORTES ALDAMA,Onix(CUB) VARGAS KOCH,Laura(GER) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
@¦@“c’m–{@—yi“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB¡ˆä@—DŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB‘å–ì@—zŽqiƒRƒ}ƒcjAƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@iŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  IMAI,Yuko(JPN) IPPON(0:13) CHEN,Yun-Ting(TPE)
 Preliminary  ONO,Yoko(JPN,WRL69) IPPON(1:39) PERROT,Lucie(FRA)
 Preliminary  IMAI IPPON(0:33) PORTELA,Maria(BRA,WRL3)
 Preliminary  TACHIMOTO,Haruka(JPN,WRL4) IPPON(4:45) ONO
 Preliminary  ZUPANCIC,Kelita(CAN,WRL19) YUSEI(YUKO) NUNIRA,Karen(JPN,WRL43)
 Preliminary  IMAI IPPON(1:09) KIM,Seong-Yeon(KOR,WRL27)
 Preliminary  TACHIMOTO IPPON(2:33) VARGAS KOCH,Laura(GER,WRL21)
 Semifinal  BOLDER,Linda(NED,WRL18) IPPON(3:50) IMAI
 Semifinal  TACHIMOTO YUSEI(SHIDO-2) HWANG,Ye-Sul(KOR,WRL6)
 Final  BOLDER,Linda(NED,WRL18) YUSEI(GS SHIDO-2 3:39) TACHIMOTO

Posted by cozytoy at 23:58


2012”N11ŒŽ30“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2012[1st Day]

(JPN Tokyo, 30 Nov 2012)
 
Men -60kg
 1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
 2nd:ISHIKAWA,Hironori(JPN)
 3rd:KITADAI,Felipe(BRA) and MILOUS,Sofiane(FRA)
 5th:PETRIKOV,Pavel(CZE) UROZBOEV,Diyorbek(UZB) SHISHIME,Toru(JPN) TELMANOV,Askhat(KAZ)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸBÎì@—T‹Ii—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊBŽuX–ځ@“Oi“ú‘Ì‘åj‚Í‚TˆÊB–،ˁ@T“ñi“ú‘Ì‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ISHIKAWA,Hironori(JPN) IPPON(0:25) YU,Kin Ting(HKG,WRL79)
 Preliminary  MILOUS,Sofiane(FRA,WRL14) IPPON(5:00) KIDO,Shinji(JPN)
 Preliminary  ISHIKAWA YUSEI(SHIDO-2) KIM,Won-Jin(KOR,WRL18)
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN,WRL13) YUSEI(WAZA-ARI) HUANG,Sheng-Ting(TPE,WRL95)
 Preliminary  SHISHIME,Toru(JPN,WRL58) YUSEI(GS HANTEI) SEO,Jin-Hwan(KOR)
 Preliminary  ISHIKAWA YUSEI(WAZA-ARI) UROZBOEV,Diyorbek(UZB,WRL69)
 Preliminary  TAKAKO YUSEI(SHIDO-2) SHISHIME
 Semifinal  ISHIKAWA IPPON(1:45) KITADAI,Felipe(BRA,WRL10)
 Semifinal  TAKATO IPPON(4:07)  MILOUS,Sofiane(FRA,WRL14)
 Final  TAKATO IPPON(1:09) ISHIKAWA
 
Men -66kg
 1st:MORISHITA,Junpei(JPN)
 2nd:LAROSE,David(FRA)
 3rd:PULYAEV,Mikhail(RUS) and TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 5th:CHO,Jun-Ho(KOR) SOBIROV,Rishod(UZB) FUKUOKA,Masaaki(JPN) URIARTE,Sugoi(ESP)
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åj‚Í—DŸBûüã@’qŽji“ú‘Ì‘åj‚Í‚RˆÊB•Ÿ‰ª@­ÍiALSOKj‚Í‚TˆÊB‹g“c@ˆÒli_“ސ쌧ŒxA“ŒŠC‘åŽl‚‘²j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  YOSHIDA,Yuito(JPN) YUSEI(SHIDO-2) DRAGIN,Dimitri(WRL22)
 Preliminary  FUKUOKA,Masaaki(JPN,WRL20) IPPON(4:34) KALTAYEV,Meirzhan(KAZ)
 Preliminary  PULYAEV,Mikhail(RUS,WRL31) IPPON(1:00) YOSHIDA
 Preliminary  MORISHITA,Junpei(JPN,WRL10) YUSEI(SHIDO-2) MUMINOV,Hamidjon(UZB,WRL70)
 Preliminary  FUKUOKA YUSEI(SHIDO-2) GAGNE,Patrick(CAN,WRL45)
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN,WRL9) IPPON(3:40) VAN GANSBEKE,Kenneth(BEL,WRL75)
 Preliminary  MORISHITA IPPON(2:35) SOBIROV,Rishod(UZB,WRL63)
 Preliminary  LAROSE,David(FRA,WRL8) IPPON(1:27) FUKUOKA
 Preliminary  TAKAJO IPPON(4:39) URIARTE,Sugoi(ESP,WRL17)
 Semifinal  MORISHITA IPPON(4:16) PULYAEV,Mikhail(RUS,WRL31)
 Semifinal  LAROSE,David(FRA,WRL8) IPPON(3:53) TAKAJO
 Final  MORISHITA IPPON(3:00) LAROSE,David(FRA,WRL8)
 
Women -48kg
 1st:ASAMI,Haruna(JPN)
 2nd:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
 3rd:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) and ROSSENEU,Amelie(BEL)
 5th:TODA,Miri(JPN) CHIBANA,Gabriela(BRA) YAMAGISHI,Emi(JPN) CHOI,Soo-Hee(KOR)
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB\“c@”ü—¢i‹ß‹E‘åjAŽRŠÝ@ŠG”üiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB‰ª–{@—”¿i“¡Ž}‡S‚j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TODA,Miri(JPN,WRL50) YUSEI(WAZA-ARI) RISHONY,Shira(ISR,WRL31)
 Preliminary  YAMAGISHI,Emi(JPN,WRL26) YUSEI(WAZA-ARI) OKAMOTO,Riho(JPN,WRL51)
 Preliminary  ASAMI,Haruna(JPN,WRL3) YUSEI(SHIDO-2) TODA
 Preliminary  MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB,WRL9) YUSEI(SHIDO-2) YAMAGISHI
 Semifinal  ASAMI IPPON(1:34) JEONG,Bo-Kyeong(KOR,WRL16)
 Final  ASAMI IPPON(4:01) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB,WRL9)
 
Women -52kg
 1st:HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 2nd:TANIMOTO,Nodoka(JPN)
 3rd:MIYAKAWA,Takumi(JPN) and BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 5th:MIRANDA,Erika(BRA) VALEMTIM,Eleudis(BRA) BONNA,Penelope(FRA) HEYLEN,Ilse(BEL)
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB’J–{@@˜aiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚QˆÊB‹{ì@‘ñ”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB•–؁@”ü°iŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  MIYAKAWA,Takumi(JPN,WRL25) IPPON(3:27) KRAEH,Mareen(GER,WRL22)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN,WRL10) IPPON(2:21) DENOO,Lotte(BEL,WRL96)
 Preliminary  BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB,WRL4) YUSEI(YUKO) KUROKI,Miharu(JPN)
 Preliminary  TANIMOTO,Nodoka(JPN,WRL30) IPPON(2:31) GOMEZ,Laura(ESP,WRL16)
 Preliminary  MIYAKAWA YUSEI(GS HANTEI) MIRANDA,Erika(BRA,WRL3)
 Preliminary  HASHIMOTO IPPON(0:45) VALEMTIM,Eleudis(BRA,WRL14)
 Preliminary  TANIMOTO IPPON(3:45) HEYLEN,Ilse(BEL,WRL5)
 Semifinal  HASHIMOTO IPPON(4:37) MIYAKAWA
 Semifinal  TANIMOTO YUSEI(GS HANTEI) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB,WRL4)
 Final  HASHIMOTO YUSEI(WAZA-ARI) TANIMOTO
 
Women -57kg
 1st:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 2nd:HIRAI,Nozomi(JPN)
 3rd:PAVIA,Automne(FRA) and LIEN,Chen-Ling(TPE)
 5th:WAECHTER,Viola(GER) BARKELING,Emma(SWE) PERENC,Agata(POL) TREMBLAY,Stefanie(CAN)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í—DŸB•½ˆä@@ŠóiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚QˆÊB‰Fûü@ØŠGiƒRƒ}ƒcjAÎì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN,WRL21) YUSEI(GS HANTEI) UDAKA,Nae(JPN,WRL61)
 Preliminary  LIEN,Chen-Ling(TPE,WRL25) YUSEI(SHIDO-2) ISHIKAWA,Megumi(JPN,WRL56)
 Preliminary  HIRAI,Nozomi(JPN,WRL60) YUSEI(YUKO) FILZMOSER,Sabrina(AUT,WRL24)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) BARKELING,Emma(SWE,WRL72)
 Preliminary  HIRAI YUSEI(SHIDO-2) TREMBLAY,Stefanie(CAN,WRL119)
 Semifinal  YAMAMOTO IPPON(2:56) PAVIA,Automne(FRA,WRL6)
 Semifinal  HIRAI YUSEI(WAZA-ARI) LIEN,Chen-Ling(TPE,WRL25)
 Final  YAMAMOTO YUSEI(GS SHIDO-2 2:45) HIRAI

Posted by cozytoy at 23:57


2012”N11ŒŽ26“ú
IJF Grand Prix Qingdao 2012

(CHN Qingdao, 24-25 November 2012)
 
Men -60kg
 1st:GANBOLD,Kherlen(MGL)
 2nd:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
 3rd:CHOI,Sung-Yoon(KOR) and MSHVIDOBADZE,Robert(RUS)
 5th:TANG,Xiaolong(CHN) YANG,Lishuan(CHN) LU,Xiang(CHN) HUANG,Sheng-Ting(TPE)
 
Men -66kg
 1st:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 2nd:BUUVEIBAATAR,Khishigbayar(MGL)
 3rd:SHIMIZU,Kento(JPN) and KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS)
 5th:MA,Duanbin(CHN) REVITE,Luiz(BRA) MAENO,Shogo(JPN) OATES,Colin(GBR)
@¦@´…@Œ’“oiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚RˆÊB‘O–ì@«Œáiˆ®‰»¬j‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  SHIMIZU,Kento(JPN) YUSEI(SHIDO-2) CUNHA,Leandro(BRA)
 Preliminary  MAENO,Shogo(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:58) KIM,Jung-Hoon(KOR)
 Preliminary  SHIMIZU AWASE-WAZA(3:11) MA,Duanbin(CHN)
 Preliminary  KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) MAENO
 Semifinal  BUUVEIBAATAR,Khishigbayar(MGL) KOSOTO-GARI(1:36) SHIMIZU
 
Men -73kg
 1st:VAN TICHELT,Dirk(BEL)
 2nd:DRAKSIC,Rok(SLO)
 3rd:SAITO,Ryo(JPN) and GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 5th:ZUO,Yushen(CHN) AN,Jeong-Hwan(KOR) JANG,Won-Gi(KOR) KAYTMAZOV,Batradz(RUS)
@¦@âV“¡@@—Áiˆ®‰»¬j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  SAITO,Ryo(JPN) OSOTO-GARI(3:54) SUN,Shuai(CHN)
 Preliminary  SAITO YUSEI(WAZA-ARI) AN,Jeong-Hwan(KOR)
 Semifinal  VAN TICHELT,Dirk(BEL) YUSEI(WAZA-ARI) SAITO
 
Men -81kg
 1st:PENALBER,Victor(BRA)
 2nd:KHABACHIROV,Murat(RUS)
 3rd:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and LI,Maojian(CHN)
 5th:ZHANG,Wentao(CHN) DAVIS,Thomas(GBR) WANG,Xuewen(CHN) GAN,Tuvshinjargal(MGL)
@¦@ŠC˜V@‘×”Žiˆ®‰»¬j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) EBI,Yasuhiro(JPN)
 
Men -90kg
 1st:CHENG,Xunzhao(CHN)
 2nd:ZHANG,Jun(CHN)
 3rd:HUH,Chae-Goo(KOR) and KIM,Kwang-Ho(KOR)
 5th:SULEMIN,Grigorii(RUS) LI,Kunpeng(CHN) LKHAGVASUREN,Otgonbaatar(MGL) KITANO,Yuichi(JPN)
@¦@–k–ì@—Tˆêiš ›{‰@‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHENG,Xunzhao(CHN) YUSEI(WAZA-ARI) KITANO,Yuichi(JPN)
 
Men -100kg
 1st:KUMASHIRO,Yusuke(JPN)
 2nd:NUNES,Renan(BRA)
 3rd:KIM,Do-Hyoung(KOR) and YUAN,Jinling(CHN)
 5th:BAUZA,Karolis(LTU) XU,Jie(CHN) CORREA,Luciano(BRA) HUSSAIN,Shah(PAK)
@¦@ŒF‘ã@—C•ãiALSOKj‚Í—DŸBóÀ@‘ñŠCi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  XU,Jie(CHN) KOSOTO-GARI(2:32) ASANUMA,Takumi(JPN)
 Preliminary  KUMASHIRO,Yusuke(JPN) HARAI-MAKIKOMI(1:08) KUMAR,Pramod(IND)
 Preliminary  KUMASHIRO YUSEI(SHIDO-2) CORREA,Luciano(BRA)
 Semifinal  KUMASHIRO YUSEI(YUKO) YUAN,Jinling(CHN)
 Final  KUMASHIRO SODE-TSURIKOMI-GOSHI(0:19) NUNES,Renan(BRA)
 
Men +100kg
 1st:PASKEVICIUS,Marius(LTU)
 2nd:SAIDOV,Renat(RUS)
 3rd:WANG,Quanchao(CHN) and WANG,Qiang(CHN)
 5th:WANG,Zhen(CHN) LEE,Po Yen(TPE) SHEN,Zhuhong(CHN) KIM,Soo-Whan(KOR)
 
Women -48kg
 1st:ROSSENEU,Amelie(BEL)
 2nd:CHUNG,Jung-Yeon(KOR)
 3rd:HAN,Sa(CHN) and CHIBANA,Gabriela(BRA)
 5th:GUO,Xu(CHN) BALA,Rajni(IND) TO,Tsz Ying(HKG) JIANG,Yahong(CHN)
@¦@ŽRú±@Žì”üiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHUNG,Jung-Yeon(KOR) YUSEI(YUKO) YAMAZAKI,Tamami(JPN)
 
Women -52kg
 1st:MA,Yingnan(CHN)
 2nd:MIRANDA,Erika(BRA)
 3rd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and HEYLEN,Ilse(BEL)
 5th:CHEN,Chen(CHN) THOUDAM,Kalpana Devi(IND) CHOI,Yu-Jin(KOR) VALEMTIM,Eleudis(BRA)
 
Women -57kg
 1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 2nd:QUADROS,Ketleyn(BRA)
 3rd:DZUKIC,Vesna(SLO) and LIU,Yang(CHN)
 5th:HUO,Xiaoqing(CHN) OTOMO,Makiko(JPN) KIM,Byeol-Hee(KOR) NAREKS,Petra(SLO)
@¦@‘å—F^‹MŽqiƒRƒ}ƒcj‚͏‰í”s‘ށB‚TˆÊB
 
 Preliminary  DZUKIC,Vesna(SLO) SUMI-GAESHI(2:34) OTOMO,Makiko(JPN)
 
Women -63kg
 1st:TANAKA,Miki(JPN)
 2nd:TRAJDOS,Martyna(GER)
 3rd:TRSTENJAK,Tina(SLO) and HOWELL,Gemma(GBR)
 5th:OTA,Haruna(JPN) BARROS,Mariana(BRA) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL) ZHANG,Wen(CHN)
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB‘¾“c@°“ށii“¿‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  TANAKA,Miki(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(3:22) ZHENG,Jialing(CHN)
 Preliminary  OTA,Haruna(JPN) OSOTO-GAI(3:10) MILOSEVIC,Nina(SLO)
 Preliminary  TANAKA YUSEI(SHIDO-3) OTA
 Semifinal  TANAKA KOSOTO-GARI(GS 2:27) TRSTENJAK,Tina(SLO)
 Final  TANAKA AWASE-WAZA(1:25) TRAJDOS,Martyna(GER)
 
Women -70kg
 1st:CHEN,Fei(CHN)
 2nd:PORTELA,Maria(BRA)
 3rd:VARGAS KOCH,Laura(GER) and ZHOU,Chao(CHN)
 5th:CHEN,Yun-Ting(TPE) OSUMI,Yuka(JPN) HAN,Weiyan(CHN) TAKAHASHI,Rui(JPN)
@¦@‘åZ@—L‰ÁiJR“Œ“ú–{j‚Í‚TˆÊBûü‹´@ƒ‹ƒCiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  OSUMI,Yuka(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(3:09) MERLI,Nadia(BRA)
 Preliminary  TAKAHASHI,Rui(JPN) UDE-HISHIGI-ASHI-GATAME(4:45) POGACNIK,Anka(SLO)
 Preliminary  VARGAS KOCH,Laura(GER) YUSEI(GS HANTEI) OSUMI
 Preliminary  ZHOU,Chao(CHN) O-GOSHI(1:45) TAKAHASHI
 
Women -78kg
 1st:VELENSEK,Anamari(SLO)
 2nd:JUNG,Da-Woon(KOR)
 3rd:HIDAKA,Misaki(JPN) and HAN,Li(CHN)
 5th:CHOI,Mi-Young(KOR) ZHANG,Jie(CHN) CHONGTHAM,Jina Devi(IND) POWELL,Natalie(GBR)
@¦@“úûü”ü¹Šói‘åã‘̈ç‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  HIDAKA,Misaki(JPN) OSOTO-GARI(0:59) YANG,Xiuli(CHN)
 Preliminary  HIDAKA YUSEI(SHIDO-2) CHOI,Mi-Young(KOR)
 Semifinal  JUNG,Da-Woon(KOR) YUSEI(GS SHIDO-2 4:09) HIDAKA
 
Women +78kg
 1st:YU,Song(CHN)
 2nd:QIN,Qian(CHN)
 3rd:WANG,Rui(CHN) and LI,Yang(CHN9
 5th:WOO,Jung-Min(KOR) ICHIHASHI,Suzuka(JPN) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
@¦@Žs‹´ŽõX‰Øi‘åã•{Œxj‚͏‰í”s‘ށA‚TˆÊB
 
 Preliminary  WANG,Rui(CHN) YUSEI(YUKO) ICHIHASHI,Suzuka(JPN)

Posted by cozytoy at 23:35


2012”N10ŒŽ30“ú
IJF World Championships Teams 2012

(BRA Salvador, 27-28 October 2012)
 
Men
 1st:RUSSIA
 2nd:JAPAN
 3rd:GEORGIA and BRAZIL
 5th:KOREA and FRANCE
 7th:CUBA and ALGERIA
 
 Preliminary  JAPAN 4-1 UZBEKISTAN
  -66kg FUKUOKA,Masaaki YUSEI(GS SHIDO-2)›FARMONOV,Mirzahid
  -73kg AWANO,Yasuhiro›SEOI-NAGE SHARIPOV,Mirali
  -81kg NAGASHIMA,Keita›KAMI-SHIHO-GATAME IMAMOV,Yakhyo
  -90kg NISHIYAMA,Masashi›YUSEI(SHIDO-2) CHORIEV,Dilshod
  +90kg SHICHINOHE,Ryu›OSOTO-GARI SAYIDOV,Ramziddin
 
 Preliminary  JAPAN 3-2 GEORGIA
  -66kg EBINUMA,Masashi›OUCHI-GARI KARDAVA,Shalva
  -73kg AWANO,Yasuhiro KOSOTO-GAKE›TATALASHVILI,Nugzar
  -81kg NAGASHIMA,Keita›YUSEI(YUKO) TCHRIKISHVILI,Avtandil
  -90kg NISHIYAMA,Masashi UCHIMATA›LIPARTELIANI,Varlam
  +90kg KAMIKAWA,Daiki›UCHIMATA MATIASHVILI,Levani
 
 Semifinal  FRANCE 0-5 JAPAN
  -66kg DRAGIN,Dimitri YUSEI(WAZA-ARI)›EBINUMA,Masashi
  -73kg URANI,Florent SEOI-NAGE›AWANO,Yasuhiro
  -81kg PIETRI,Loic YUSEI(YUKO)›NAGASHIMA,Keita
  -90kg IDDIR,Alexandre YUSEI(YUKO)›NISHIYAMA,Masashi
  +90kg THOREL,Matthieu KESA-GATAME›SHICHINOHE,Ryu
 
 Final  JAPAN 2-3 RUSSIA
  -66kg EBINUMA,Masashi›OSOTO-GARI PULYAEV,Mikhail
  -73kg AWANO,Yasuhiro›DEASHI-BARAI KAYTMAZOV,Batradz
  -81kg NAGASHIMA,Keita YUSEI(SHIDO-2)›KHABACHIROV,Murat
@-90kg NISHIYAMA,Masashi YUSEI(SHIDO-3)›MAGOMEDOV,Kamil
  +90kg SHICHINOHE,Ryu YUSEI(YUKO)›MIKHAYLIN,Alexander
 
Women
 1st:JAPAN
 2nd:CHINA
 3rd:CUBA and BRAZIL
 5th:RUSSIA and MONGOLIA
 7th:KOREA and TURKEY
 
 Preliminary  JAPAN 4-1 GREAT BRITAIN
@-52kg HASHIMOTO,Yuki›UCHIMATA RENICKS,Louise
  -57kg YAMAMOTO,Anzu›UCHIMATA HAYWOOD,Nicola
  -63kg ABE,Kana›UCHIMATA PITMAN,Faith
  -70kg ONO,Yoko YUSEI(YUKO)›KINNANE,Caroline
  +70kg TACHIMOTO,Megumi›UCHIMATA FLETCHER,Megan
 
 Preliminary  JAPAN 3-2 BRAZIL
  -52kg HASHIMOTO,Yuki KOSHI-GURUMA›MIRANDA,Erika
  -57kg YAMAMOTO,Anzu›OKURI-ASHI-BARAI QUADROS,Ketleyn
  -63kg ABE,Kana›UDE-HISHIGI-UDE-GATAME SILVA,Rafaela
  -70kg IMAI,Yuko URA-NAGE›PORTELA,Maria
@+70kg TACHIMOTO,Megumi›SASAE-TSURIKOMI-ASHI ALTHEMAN,Maria Suelen
 
 Semifinal JAPAN 4-1 CUBA
  -52kg HASHIMOTO,Yuki›AWASE-WAZA BERMOY ACOSTA,Yanet
  -57kg YAMAMOTO,Anzu›KUCHIKI-TAOSI OJEDA,Aliuska
  -63kg TANAKA,Miki URA-NAGE›ESPINOSA,Maricet
  -70kg IMAI,Yuko›YUSEI(GS HANTEI 3-0) CORTES ALDAMA,Onix
  +70kg TACHIMOTO,Megumi›OUCHI-GARI ANTOMARCHI,Kaliema
 
 Final  CHINA 2-3 JAPAN
  -52kg MA,Yingnan YOKO-SHIHO-GATAME›HASHIMOTO,Yuki
  -57kg LU,Tongjuan TATE-SHIHO-GATAME›YAMAMOTO,Anzu
  -63kg XU,Lili›YUSEI(WAZA-ARI) ABE,Kana
  -70kg CHEN,Fei›YUSEI(GS YUKO) IMAI,Yuko
  +70kg QIN,Qian YUSEI(WAZA-ARI)›TACHIMOTO,Megumi

Posted by cozytoy at 23:42


2012”N9ŒŽ29“ú
World Cup Tashkent 2012

(UZB Tashkent, 22-23rd September 2012)
 
Men -60kg
 1st:TAKATO,Naohisa(JPN)
 2nd:UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
 3rd:GRIGORYAN,Aram(RUS) and IBRAYEV,Rustam(KAZ)
 5th:ZAKETAYEV,Seriktay(KAZ) and INOYATOV,Bakhrom(UZB)
 7th:BAIMAKHANBETOV,Meirlan(KAZ) and SMETOV,Yeldos(KAZ)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) SOGO-GACHI(0:48) OCHILOV,Mukhiddin(UZB)
 Preliminary  TAKATO YUSEI(YUKO) ZAKETAYEV,Seriktay(KAZ)
 Semifinal  TAKATO AWASE-WAZA(3:00) INOYATOV,Bakhrom(UZB)
 Final  TAKATO UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME UROZBOEV,Diyorbek(UZB)
 
Men -66kg
 1st:ABDULZHALILOV,Abdula(RUS)
 2nd:MUMINOV,Hamidjon(UZB)
 3rd:SHAMILOV,Yakub(RUS) and SHERSHAN,Dzmitry(BLR)
 5th:RAKHMATULLAYEV,Rifat(UZB) and ARDANOV,Anzaur(RUS)
 7th:MORISHITA,Junpei(JPN) and MUKANOV,Azamat(KAZ)
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  MORISHITA,Junpei(JPN) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(1:19) HUDAYKULOV,Timur(UZB)
 Preliminary  ARDANOV,Anzaur(RUS) YUSEI(YUKO) MORISHITA
 Repechage  SHAMILOV,Yakub(RUS) DEASHI-BARAI(2:46) MORISHITA
 
Men -73kg
 1st:SHARIPOV,Mirali(UZB)
 2nd:BABAYAN,Arsen(UZB)
 3rd:KORGANOV,Avazbek(UZB) and NORKOBILOV,Ulugbek(UZB)
 5th:MAKHAMBETOV,Arman(KAZ) and ALKEY,Assylbek(KAZ)
 7th:PAK,Sergey(KAZ) and NAZAROV,Zhanibek(KAZ)
 
Men -81kg
 1st:NAGASHIMA,Keita(JPN)
 2nd:KHUBETSOV,Alan(RUS)
 3rd:ARSLANOV,Shukhratjon(UZB) and SEMENOV,Stanislav(RUS)
 5th:NABIEV,Mumin(UZB) and ABDUALIYEV,Bekzhan(KAZ)
 7th:TURAEV,Temurhon(UZB) and FETISOV,Alexey(RUS)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) YUSEI(YUKO) TURAEV,Temurhon(UZB)
 Semifinal  NAGASHIMA YUSEI(WAZA-ARI) SEMENOV,Stanislav(RUS)
 Final  NAGASHIMA OUCHI-GARI KHUBETSOV,Alan(RUS)
 
Men -90kg
 1st:YOSHIDA,Yuya(JPN)
 2nd:KATO,Hirotaka(JPN)
 3rd:MAGOMEDOV,Magomed(RUS) and DONIYOROV,Erkin(UZB)
 5th:SKOBELEV,Ivan(RUS) and ZANKISHIEV,Kazbek(RUS)
 7th:NABIEV,Khurshid(UZB) and USTOPIRIYON,Komronshoh(TJK)
@¦@‹g“c@—D–çiˆ®‰»¬j‚Í—DŸB‰Á“¡@”Ž„iç—tŒ§Œxj‚Í‚QˆÊB@
 
 Preliminary  KATO,Hirotaka(JPN) UDE-GARAMI(2:00) NABIEV,Khurshid(UZB)
 Preliminary  YOSHIDA,Yuya(JPN) YUSEI(YUKO) ZANKISHIEV,Kazbek(RUS)
 Semifinal  KATO OKURI-ERI-JIME(1:53) DONIYOROV,Erkin(UZB)
 Semifinal  YOSHIDA YUSEI(GS-HANTEI) MAGOMEDOV,Magomed(RUS)
 Final  YOSHIDA TAI-OTOSHI KATO
 
Men -100kg
 1st:KOBAYASHI,Daisuke(JPN)
 2nd:KURBANOV,Utkur(UZB)
 3rd:QURBONOV,Soyib(UZB) and SHARIPOV,Fakhriddin(UZB)
 5th:LYUBASOV,Ivan(RUS) and AMRENOV,Talgat(KAZ)
 7th:IVANOV,Filipp(RUS) and TEMIROV,Hayitjon(UZB)
@¦@¬—с@‘å•ãiALSOKj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  KOBAYASHI,Daisuke(JPN) YUSEI(YUKO) KAZACHKOV,Alexey(RUS)
 Preliminary  KOBAYASHI SODE-TSURIKOMI-GOSHI(3:00) TEMIROV,Hayitjon(UZB)
 Semifinal  KOBAYASHI YUEI(YUKO) QURBONOV,Soyib(UZB)
 Final  KOBAYASHI UCHI-MATA KURBANOV,Utkur(UZB)
 
Men +100kg
 1st:OJITANI,Takeshi(JPN)
 2nd:NAZHMUDINOV,Magomed(RUS)
 3rd:TULENDIBAEV,Adiljon(UZB) and BALTAEV,Boltoboy(UZB)
 5th:MASHARIPOV,Elyor(UZB) and BUTAEV,Mukhriddin(UZB)
 7th:SARKISYAN,Stepan(RUS) and ABDULOV,Aituar(KAZ)
@¦@‰¤Žq’J„Žui“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  OJITANI,Takeshi(JPN) OSOTO-GARI(4:00) MASHARIPOV,Elyor(UZB)
 Semifinal  OJITANI UCHI-MATA(3:15) BALTAEV,Boltoboy(UZB)
 Final  OJITANI YUSEI(SHIDO-2) NAZHMUDINOV,Magomed(RUS)
 
Women -48kg
 1st:RISHONY,Shira(ISR)
 2nd:BAIKULEVA,Aigul(KAZ)
 3rd::GULOVA,Nodira(UZB)
 4th:NAKHAYENKA,Katsiaryna(BLR)
 
Women -52kg
 1st:PODRYADOVA,Alexandra(KAZ)
 2nd:STARAVERAVA,Alesia(BLR)
 3rd:COHEN,Gili(ISR) and UBAYDULLAEVA,Dildora(UZB)
 5th:BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM) and SUPIHONOVA,Shaodat(UZB)
 
Women -57kg
 1st:STANKEVICH,Zhanna(ARM)
 2nd:MELANCON,Joliane(CAN)
 3rd:NISHANBAYEVA,Sevara(KAZ) and SNIR,Noa(ISR)
 5th:ZIYAEVA,Gulnoza(UZB) and SHATRAUSKAYA,Rehina(BLR)
 7th:MUSTAFAEVA,Juldiz(UZB) and SAIIMOVA,Gulzhaz(KGZ)
 
Women -63kg
 1st:GERBI,Yarden(ISR)
 2nd:HAYYTBAEVA,Gulnar(TKM)
 3rd:SAFAROVA,Shokhista(UZB) and ATAYEVA,Zhibek(KAZ)
 5th:IBRAGIMOVA,Mukhayyo(UZB) and ZHUMABAYEVA,Anara(KAZ)
 
Women -70kg
 1st:WILDIKAN,Lior(ISR)
 2nd:OZDAEVA,Viktoriya(UZB)
 3rd:ISROILOVA,Dilshoda(UZB)
 
Women -78kg
 1st:SEITIMOVA,Anar(KAZ)
 2nd:MATMURATOVA,Iroda(UZB)
 
Women +78kg
 1st:SLUTSKAYA,Maryna(BLR)
 2nd:ALLADUSTOVA,Obida(UZB)

Posted by cozytoy at 07:18


2012”N9ŒŽ11“ú
World Cup Ulaanbaatar 2012

(MGL Ulaanbaatar, 8-9th September 2012)
 
Women -48kg
 1st:JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 2nd:GALBADRAKH,Otgontsetseg(MGL)
 3rd:KIM,Young-Ran(KOR) and GANBAATAR,Saranzaya(MGL)
 5th:JAGVARAL,Chantsaldulam(MGL) and MAGSARJAV,Dolgorjav(MGL)
 7th:CHU,Pui Ying(HKG)
 
Women -52kg
 1st:HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 2nd:KIM,Mi-Ri(KOR)
 3rd:CHINTOGTOKH,Azzaya(MGL) and BALJINNYAM,Bat-Erdene(MGL)
 5th:ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL) and MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 7th:CHOI,Keum-Mai(KOR)
@¦@‹´–{@—D‹MiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:44) ADIYASAMBUU,Tsolmon(MGL)
 Semifinal  HASHIMOTO,Yuki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:09) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Final  HASHIMOTO,Yuki(JPN) KAMI-SHIHO-GATAME(3:23) KIM,Mi-Ri(KOR)
 
Women -57kg
 1st:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 2nd:ISHIKAWA,Megumi(JPN)
 3rd:MINAKAWA,Camila(BRA) and LEE,Ji-Yeon(KOR)
 5th:PARK,Hyo-Ju(KOR) and BAZARRAGCHAA,Narantuya(MGL)
 7th:SAIIMOVA,Gulzhaz(KGZ) and ALTAI,Batzul(MGL)
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:15) ALTANKHUYAG,Sarangua(MGL)
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:08) LEE,Ji-Yeon(KOR)
 Semifinal   ISHIKAWA,Megumi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:48) MINAKAWA,Camila(BRA)
 Final  DORJSUREN,Sumiya(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) ISHIKAWA,Megumi(JPN)
 
Women -63lg
 1st:YASUMATSU,Haruka(JPN)
 2nd:BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
 3rd:KIM,Mee-Hwa(KOR) and PATOCKOVA,Tereza(CZE)
 5th:MARTIN,Hannah(USA) and TSEND-AYUSH,Tserennadmid(MGL)
 7th:LEUNG,Po Sum(HKG) and SELENGE,Enkhzaya(MGL)
@¦@ˆÀ¼@tiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YASUMATSU,Haruka(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:24) KIM,Seul-Gi(KOR)
 Preliminary  YASUMATSU,Haruka(JPN) AWASE-WAZA(1:32) PATOCKOVA,Tereza(CZE)
 Semifinal  YASUMATSU,Haruka(JPN) OSOTO-GARI(0:40) MARTIN,Hannah(USA)
 Final   YASUMATSU,Haruka(JPN) OSOTO-GARI(1:22) BALDORJ,Mungunchimeg(MGL)
 
Women -70kg
 1st:KIM,Seong-Yeon(KOR)
 2nd:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 3rd:TSENDSUREN,Tserenkhand(MGL) and NUNIRA,Karen(JPN)
 5th:WUYUNQIQIGE(CHN) and ENKHBAT,Azzaya(MGL)
 7th:OTGON,Munkhtsetseg(MGL)
@¦@ƒkƒ“ƒCƒ‰‰Ø˜@iŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) YUSEI(YUKO) NUNIRA,Karen(JPN)
 Repechage  NUNIRA,Karen(JPN) SUMI-OTOSHI(4:23) OTGON,Munkhtsetseg(MGL)
 Fight for 3rd place  NUNIRA,Karen(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:32) ENKHBAT,Azzaya(MGL)
 
Women -78kg
 1st:JUNG,Da-Woon(KOR)
 2nd:NYAMKHUU,Nyamtuya(MGL)
 3rd:ALATANNABUQI(CHN) and MUNKHDALAI,Khorolsuren(MGL)
 5th:MUNKH-ERDENE,Uuganjargal(MGL) and TURBAT,Baasanjav(MGL)
 
Women +78kg
 1st:KIM,Ji-Youn(KOR)
 2nd:YAMABE,Kanae(JPN)
 3rd:DORJGOTOV,Tserenkhand(MGL) and JO,Hye-Jin(KOR)
 5th:MEN,Yue(CHN) and BATTULGA,Munkhtuya(MGL)
 7th:GARMAA,Gantogos(MGL) and DAGVADORJ,Zoljargal(MGL)
@¦@ŽR•”@‰À•ciŽR—œŠw‰@‘åAŽD–yŽsogj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  YAMABE,Kanae(JPN) HARAI-GOSHI(0:05) DAGVADORJ,Zoljargal(MGL)
 Semifinal  YAMABE,Kanae(JPN) SUMI-OTOSHI(1:39) DORJGOTOV,Tserenkhand(MGL)
 Final  KIM,Ji-Youn(KOR) YOKO-SHIHO-GATAME(4:01)  YAMABE,Kanae(JPN)
 
Men -60kg
 1st:DASHDAVAA,Amartuvshin(MGL)
 2nd:KIM,Won-Jin(KOR)
 3rd:CHIMED-YONDON,Boldbaatar(MGL) and GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 5th:KOSSOR,Nicholas(USA) and YU,Kin Ting(HKG)
 7th:LAU,Ka Chun(HKG) and BALCHAKPAN,Ay Kherel(RUS)
 
Men -66kg
 1st:DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 2nd:DOVDON,Altansukh(MGL)
 3rd:HWANG,Bo-Bae(KOR) and BUUVEIBAATAR,Khishigbayar(MGL)
 5th:ZAMBORI,Bence(HUN) and LAVRENTIEV,Denis(RUS)
 7th:BATTSETSEG,Battgerel(MGL) and QINGDAGA(CHN)
 
Men -73kg
 1st:KIM,Won-Jung(KOR)
 2nd:GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 3rd:RYBIN,Egor(RUS) and BOULEMIA,Mustapha(ALG)
 5th:VANICEK,Michal(CZE) and DZHANYBEK UULU,Ruslan(KGZ)
 7th:NARANKHUU,Khadbaatar(MGL) and TSENDAYUSH,Narantogtokh(MGL)
 
Men -81kg
 1st:VOROBEV,Ivan(RUS)
 2nd:NYAMSUREN,Dagvasuren(MGL)
 3rd:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and GAN,Tuvshinjargal(MGL)
 5th:LEE,Seung-Su(KOR) and JECMINEK,Jan(CZE)
 7th:TUREK,Jindrich(CZE) and KHUTAG,Tsogtgerel(MGL)
 
Men -90kg
 1st:KWAK,Dong-Han(KOR)
 2nd:DAVAADORJ,Bat-Erdene(MGL)
 3rd:BAYARSAIKHAN,Ambaselmaa(MGL) and JURECKA,Alexandr(CZE)
 5th:BYERYEDMURAT,Syerik(MGL) and LOJKASEK,Marek(CZE)
 7th:BUNDDORJ,Janchivdorj(MGL) and AGUDEMU(CHN)
 
Men -100kg
 1st:BATTULGA,Temuulen(MGL)
 2nd:LEE,Kyu-Won(KOR)
 3rd:KIM,Kyeong-Tae(KOR) and DAMDINSUREN,Purevdorj(MGL)
 5th:MAKHMADOV,Zafar(RUS) and TOKTOGONOV,Bolot(KGZ)
 7th:DORJ,Anar(MGL) and ERDENEBILEG,Enkhbat(MGL)
 
Men +100kg
 1st:CHO,Guham(KOR)
 2nd:SAIDOV,Renat(RUS)
 3rd:NAMSRAIJAV,Batsuuri(MGL) and KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
 5th:ULZIIBAYAR,Duurenbayar(MGL) and UZAKOV,Urmat(KGZ)
 7th:ALTANGEREL,Davaanyam(MGL) and HLAVACEK,Lukas(CZE)

Posted by cozytoy at 23:27


2012”N9ŒŽ2“ú
Paralympic Games London 2012[3rd Day]

(GBR London, 1st August  2012)
 
Men -90kg
 1st:HIERREZUELO MARCILLIS,Jorge(CUB)
 2nd:INGRAM,Samuel(GBR)
 3rd:LENCINA,Jorge(ARG) and CROCKETT,Dartanyon(USA)
 5th:ASAKEREH,Hani(IRI) and KRETSUL,Oleg(RUS)
 7th:DASHTSEREN,Ganbat(MGL) and SANTOS,Roberto Julian(BRA)
 
Men -100kg
 1st:CHOI,Gwang-Geun(KOR)
 2nd:PORTER,Myles(USA)
 3rd:TENORIO,Antonio(BRA) and FEDIN,Vladimir(RUS)
 5th:ALIZADEH,Hamed(IRI) and UPMANN,Oliver(GER)
 7th:KITAZONO,Aramitsu(JPN) and INGRAM,Joe(GBR)
@¦@–k‰’@VŒõi‹ž“sŽY‹Æ‘åŠwj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  KITAZONO,Aramitsu(JPN) SEOI-OTOSHI CORTADA BERMUDEZ,Juan(CUB)
 Preliminary  PORTER,Myles(USA) TANI-OTOSHI KITAZONO,Aramitsu(JPN)
 Repechage  TENORIO,Antonio(BRA) YUSEI(YUKO) KITAZONO,Aramitsu(JPN)
 
Men +100kg
 1st:MASAKI,Kento(JPN)
 2nd:WANG,Song(CHN)
 3rd:JIMENEZ DOMINGUEZ,Yangaliny(CUB) and ZAKIYEV,Ilham(AZE)
 5th:NADRI,Hamzeh(IRI) and SILVA,Wilians(BRA)
 7th:PARK,Jung-Min(KOR) and WALBY,Tony(CAN)
@¦@³–؁@Œ’li“¿“‡Œ§—§–ÓŠwZA“V—‘呲j‚Í‹àƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary   MASAKI,Kento(JPN) ASHI-GURUMA ZAKIYEV,Ilham(AZE)
 Semifinal  MASAKI,Kento(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) JIMENEZ DOMINGUEZ,Yangaliny(CUB)
 Final  MASAKI,Kento(JPN) KUZURE-KESA-GATAME WANG,Song(CHN)
 
Women -70kg
 1st:HERRERA GOMEZ,Maria Del Carmen(ESP)
 2nd:SAVOSTYANOVA,Tatiana(RUS)
 3rd:ZHOU,Qian(CHN) and SZABO,Nikolett(HUN)
 5th:KACHAN,Arina(BLR) and RUVALCABA,Lenia(MEX)
 7th:GARCIA,Christella(USA)
 
Women +70kg
 1st:YUAN,Yanping(CHN)
 2nd:AKIN,Nazan(TUR)
 3rd:BOUAZOUG,Zoubida(ALG) and KALYANOVA,Irina(RUS)
 5th:MANZUOLI,Celine(FRA) and SILVA DE ALMEIDA,Deanne(BRA)
 7th:DAVIS,Katie(USA) and MIHAYLOVA,Ivomira(BUL)

Posted by cozytoy at 07:54


2012”N9ŒŽ1“ú
Paralympic Games London 2012[2nd Day]

(GBR London, 31th July  2012)
 
Men -73kg
 1st:SOLOVEY,Dmytro(UKR)
 2nd:KHALILOV,Sharif(UZB)
 3rd:KURBANOV,Shakhban(RUS) and AVILA SANCHEZ,Eduardo(MEX)
 5th:TAKAHASHI,Hidekatsu(JPN) and BRICENO,Mauricio(VEN)
 7th:ALI SHANANI,Mohammad(IRI) and ONEL,Halil Ibrahim(TUR)
@¦@‚‹´@GŽi‚È‚©‚̐ڍœ‰@j‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  TAKAHASHI,Hidekatsu(JPN) OKURI-ERI-JIME KAZLOU,Aliaksandr(BLR)
 Preliminary  AVILA SANCHEZ,Eduardo(MEX) YUSEI(YUKO) TAKAHASHI,Hidekatsu(JPN)
 Repechage  TAKAHASHI,Hidekatsu(JPN) KATAHA-JIME ALI SHANANI,Mohammad(IRI)
 Fight for 3rd place  KURBANOV,Shakhban(RUS) SASAE-TSURIKOMI-ASHI TAKAHASHI,Hidekatsu(JPN)
 
Men -81kg
 1st:KOSINOV,Olexandr(UKR)
 2nd:EFFRON,Jose(ARG)
 3rd:CRUZ ALONSO,Isao(CUB) and KRIEGER,Matthias(GER)
 5th:VAZQUEZ CORTIJO,Abel(ESP) and SHEVCHENKO,Anatoly(RUS)
 7th:POWELL,Dan(GBR) and MIRHASSAN NATTAJSOLHDAR,Seyed Amir(IRI)
@¦@‰Á“¡@—TŽiié‹ÊŒ§—§–ÓŠwZEj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary   SHEVCHENKO,Anatoly(RUS) YUSEI(YUKO) KATO,Yuji(JPN)
 
Women -57kg
 1st:SULTANOVA,Afag(AZE)
 2nd:DA SILVA TEIXEIRA,Lucia(BRA)
 3rd:MERENCIANO HERRERO,Monica(ESP) and CETE,Duygu(TUR)
 5th:COADOU,Marion(FRA) and SIMON,Cynthia Paige(USA)
 7th:YONEDA,Mayumi(JPN)
@¦@•Ä“c^—R”üiŽOˆäZ—FŠCã‚ ‚¢‚¨‚¢¶–½•ÛŒ¯j‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  CETE,Duygu(TUR) SOTO-MAKIKOMI YONEDA,Mayumi(JPN)
 Repechage  COADOU,Marion(FRA) FUSEN-GACHI YONEDA,Mayumi(JPN)
 
Women -63kg
 1st:RODRIGUEZ CLARK,Dalidaivis(CUB)
 2nd:ZHOU,Tong(CHN)
 3rd:BERNARDES MILAN,Daniele(BRA) and ARCE PAYNO,Marta(ESP)
 5th:SOAZO,Naomi(VEN) and TOLPPANEN,Paivi(FIN)
 7th:PERNHEIM,Nicolina(SWE) and KOSEOGLU,Serife(TUR)

Posted by cozytoy at 23:51


2012”N8ŒŽ31“ú
Paralympic Games London 2012[1st Day]

(GBR London, 30th July  2012)
 
Men -60kg
 1st:IBRAHIMOV,Ramin(AZE)
 2nd:LI,Xiaodong(CHN)
 3rd:NOURA,Mouloud(ALG) and QUILTER,Ben(GBR)
 5th:LEE,Min-Jae(KOR) and HIRAI,Takaaki(JPN)
 7th:KARN,Justin(CAN) and HAWTHORNE,Ronald(USA)
@¦@•½ˆä F–¾iŒF–{Œ§—§–ÓŠwZEj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  HIRAI,Takaaki(JPN) TATE-SHIHO-GATAME KARN,Justin(CAN)
 Preliminary  HIRAI,Takaaki(JPN) TATE-SHIHO-GATAME CASTELLANOS,Juan(COL)
 Semifinal  IBRAHIMOV,Ramin(AZE)  AWASE-WAZA HIRAI,Takaaki(JPN)
 Fight for 3rd place  QUILTER,Ben(GBR) KUZURE-TATE-SHIHO-GATAME HIRAI,Takaaki(JPN)
 
Men -66kg
 1st:KHORAVA,Davyd(UKR)
 2nd:ZHAO,Xu(CHN)
 3rd:LAMRI,Sid Ali(ALG) and FALCON,Marcos(VEN)
 5th:GARCIA DEL VALLE,David(ESP) and HIROSE,Makoto(JPN)
 7th:MUSTAFAYEV,Bayram(AZE) and KALLUNKI,Jani(FIN)
@¦@œA£@@½iˆ¤’mŒ§—§–¼ŒÃ‰®–ÓŠwZEj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  HIROSE,Makoto(JPN) YUSEI(YUKO) LAMRI,Sid Ali(ALG)
 Semifinal  ZHAO,Xu(CHN) TAI-OTOSHI HIROSE,Makoto(JPN)
 Fight for 3rd place  FALCON,Marcos(VEN) YUSEI(WAZA-ARI) HIROSE,Makoto(JPN)
 
Women -48kg
 1st:BRUSSIG,Carmen(GER)
 2nd:LEE,Kai-Lin(TPE)
 3rd:POTAPOVA,Victoria(RUS) and HALINSKA,Yuliya(UKR)
 5th:FERREIRA CARDOSO,Karla(BRA) and HUANG,Xiaoli(CHN)
 7th:GARCIA BENITEZ,Laura(ESP) and LACLAU,Solene(FRA)
 
Women -52kg
 1st:BRUSSIG,Ramona(GER)
 2nd:WANG,Lijing(CHN)
 3rd:NIKOLAYCHYK,Nataliya(UKR) and FERREIRA,Michele(BRA)
 5th:STEPANIUK,Alesia(RUS) and MARTINET,Sandrine(FRA)
 7th:HANGAI,Shizuka(JPN) and KILIC,Gulhan(TUR)
@¦@”¼’J@Ãi¬ì“¹êj‚Í‚VˆÊB
 Preliminary  WANG,Lijing(CHN) AWASE-WAZA HANGAI,Shizuka(JPN)
 Repechage  NIKOLAYCHYK,Nataliya(UKR) IPPON HANGAI,Shizuka(JPN)

Posted by cozytoy at 23:42


2012”N8ŒŽ16“ú
GREEN HILL EUROPEAN CUP JUNIORS 2012

(11-12 August 2012 - Berlin)
 
Men -55kg
 1st:HARUTYUNYAN,Gank(ARM)
 2nd:MANQUEST,Vincent(FRA)
 3rd:NAGAYAMA,Ryuju(JPN) and QUERTINMONT,Adrien(BEL)
 5th:TCHELIDZE,Leri(GEO) and PLOMB,Nicolas(BEL)
@¦@‰iŽR@—³Ž÷i‘听‚A”ü‰SŽsogj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  NAGAYAMA,Ryuju(JPN) YUSEI(SHIDO-2) QUERTINMONT,Adrien(BEL)
 Preliminary  NAGAYAMA IPPON(3:54) SMOLANSKY,Guy(ISR)
 Preliminary  NAGAYAMA YUSEI(WAZA-ARI) RIOPEDRE,Miguel(ESP)
 Semifinal  MANQUEST,Vincent(FRA) YUSEI(YUKO) NAGAYAMA
 Fight for 3rd place  NAGAYAMA YUSEI(YUKO)  TCHELIDZE,Leri(GEO)
 
Men -60kg
 1st:MARGVELASHVILI,Vazha(GEO)
 2nd:TOVMASYAN,Arsen(ARM)
 3rd:OSHIMA,Yuma(JPN) and SANTOS,Nicolas(BRA)
 5th:CORRADO,Robin(FRA) and GARRIGOS,Francisco(ESP)
@¦@‘哇@—D–i‘ŽmŠÚ‚j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  OSHIMA,Yuma(JPN) IPPON(2:44) TIEFGRABER,Andreas(AUT)
 Preliminary  OSHIMA IPPON(3:34) CHKHVIMIANI,Lukhumi(GEO)
 Preliminary  OSHIMA IPPON(2:44) GHAZARYAN,Arsen(ARM)
 Preliminary  OSHIMA YUSEI(SHIDO-2) GRACZYK,Nicki(GER)
 Semifinal  MARGVELASHVILI,Vazha(GEO) IPPON(5:08) OSHIMA
 Fight for 3rd place  OSHIMA YUSEI(WAZA-ARI) CORRADO,Robin(FRA)
 
Men -66kg
 1st:TATEYAMA,Sho(JPN)
 2nd:TAKAICHI,Kengo(JPN)
 3rd:HENCZ,Norbent(HUN) and SANTOS,Ricardo(BRA)
 5th:TAMM,Tevol(EST) and TUGUSHI,Beka(GEO)
@¦@’GŽR@@«iŽ­‰®‘̈ç‘åj‚Í—DŸA‚Žs@Œ«Œåi“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  TATEYAMA,Sho(JPN) YUSEI(YUKO) SHMAILOV,Barshet(ISR)
 Preliminary  TAKAICHI,Kengo(JPN) YUSEI(YUKO) BUTBUL,Tohar(ISR)
 Preliminary  TATEYAMA IPPON(4:00) PINHEIRO,Gabriel(BRA)
 Preliminary  TAKAICHI IPPON(0:48) CZERNIAWSKI,Tomasz(POL)
 Preliminary  TATEYAMA AWASE-WAZA(3:01) LUKOSEVICIUS,Mykolas(LTU)
 Preliminary  TAKAICHI IPPON(2:05) SIEGEL,Christoph(GER)
 Preliminary  TATEYAMA IPPON(2:12)TAMM,Tevol(EST)
 Preliminary  TAKAICHI IPPON(2:14) SANTOS,Ricardo(BRA)
 Semifinal  TATEYAMA YUSEI(YUKO) TUGUSHI,Beka(GEO)
 Semifinal  TAKAICHI IPPON(0:20) HENCZ,Norbent(HUN)
 Final  TATEYAMA YUSEI(GS HANTEI) TAKAICHI
 
Men -73kg
 1st:GUGAVA,Levan(GEO)
 2nd:PEREIRA,Igor(BRA)
 3rd:MARGELIDON,Arthur(CAN) and MOUSTOPOULOS,Roman(GRE)
 5th:LITTLE,Mathieu(FRA) and HOVSEPYAN,Artavazd(ARM)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
Men -81kg
 1st:NAGASE,Takanori(JPN)
 2nd:NTANATSIDIS,Alexios(GRE)
 3rd:IVANOV,Ivaylo(BUL) and EFEMGIL,Batuhan(TUR)
 5th:ASSIS,Gustavo(BRA) abd GUTSCHE,Robin(GER)
@¦@‰i£@‹M‹Ki’}”g‘åj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NAGASE,Takanori(JPN) IPPON(3:09) KJELDSEN,Benjamin(DEN)
 Preliminary  NAGASE IPPON(1:30) HARDER,Rico(NED)
 Preliminary  NAGASE IPPON(2:18) GROHN,Toni(GER)
 Preliminary  NAGASE YUSEI(GS WAZA-ARI 1:22) IVANOV,Ivaylo(BUL)
 Semifinal  NAGASE YUSEI(YUKO) EFEMGIL,Batuhan(TUR)
 FINAL  NAGASE HANSOKU-GACHI(0:29)  NTANATSIDIS,Alexios(GRE)
 
Men -90kg
 1st:TOTH,Krisztian(HUN)
 2nd:TSULUKIDZE,Rezo(GEO)
 3rd:DE VREEZE,Max(NED) and TAVELURI,Lasha(GEO)
 5th:LEKAVICIUS,Zilvinas(LTU) and FOGASY,Gergo(HUN)
@¦@’·‘q@—FŽ÷i’}”g‘åj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  NAGAKURA,Yuki(JPN) YUSEI(SHIDO-2) GALANDI,Philipp(GER)
 Preliminary  NAGAKURA IPPON(3:44) KRUEGER,Mariusz(POL)
 Preliminary  NAGAKURA YUSEI(SHIDO-2) OTINASHVILI,Tornike(GEO)
 Preliminary  FOGASY,Gergo(HUN) YUSEI(WAZA-ARI) NAGAKURA
 Repechage  NAGAKURA IPPON(0:19) KAHLIG,Markus
 Repechage  LEKAVICIUS,Zilvinas(LTU) IPPON(0:50) NAGAKURA
 
Men -100kg
 1st:TUSHISHVILI,Guram(GEO)
 2nd:KAVTARADZE,Giorgi(GEO)
 3rd:RIDDERSMA,Sjors(NED) and OGAWA,Ryuko(JPN)
 5th:VAN HET REVE,Niels(NED) and HAEFNER,David(GER)
@¦@¬ì@—³úЁi‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  OGAWA,Ryuko(JPN) YUSEI(GS HANTEI) CHOCHELI,Shalva(GEO)
 Preliminary  OGAWA IPPON(3:39) PRENTNER,Clemens(AUT)
 Preliminary  OGAWA IPPON(1:45) SLABIAK,Grzegorz(POL)
 Semifinal  KAVTARADZE,Giorgi(GEO) YUSEI(GS HANTEI) OGAWA
 Fight for 3rd place  OGAWA IPPON(1:42) HAEFNER,David(GER)
 
Men +100kg
 1st:ZALAGH,NABIL(FRA)
 2nd:DION,Alexis(FRA)
 3rd:MATIASHVILI,Levani(GEO) and BRONIEC,Patryk(POL)
 5th:SENIAUSKAS,Augustinas(LTU) and GLOWACKI,Aymerick(BEL)
@¦@”Ñ“c@Œ’ŒÞiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  MATIASHVILI,Levani(GEO) YUSEI(WAZA-ARI) IIDA,Kengo(JPN)

Posted by cozytoy at 23:36


2012”N8ŒŽ4“ú
Olympic Games London 2012[7th Day]

(GBR London, 3rd August 2012)
 
Men +100kg
 1st:RINER,Teddy(FRA)
 2nd:MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
 3rd:TOELZER,Andreas(GER) and SILVA,Rafael(BRA)
 5th:MAKARAU,Ihar(BLR) and KIM,Sung-Min(KOR)
 7th:BRAYSON,Oscar(CUB) and BOR,Barna(HUN)
@¦@ãì@‘åŽ÷i‹ž—tƒKƒXj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KAMIKAWA,Daiki(JPN) HARAI-GOSHI(0:51) CASTILLO,Darrel(GUA)
 Preliminary  MAKARAU,Ihar(BLR) YUSEI(YUKO) KAMIKAWA
 
 Fight for 3rd place  TOELZER,Andreas(GER) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:02) MAKARAU,Ihar(BLR)
 Fight for 3rd place  SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(GS SHIDO-2 3:13) KIM,Sung-Min(KOR)
 Final  RINER,Teddy(FRA) YUSEI(SHIDO-3) MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
 
Women -78kg
 1st:ORTIZ,Idalys(CUB)
 2nd:SUGIMOTO,Mika(JPN)
 3rd:BRYANT,Karina(GBR) and TONG,Wen(CHN)
 5th:KINDZERSKA,Iryna(UKR) and ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 7th:IVASHCHENKO,Elena(RUS) and ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
@¦@™–{@”üiƒRƒ}ƒcj‚͋⃁ƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  SUGIMOTO,Mika(JPN) HARAI-GOSHI(0:51) BLANCO,Giovanna(VEN)
 Pool final  SUGIMOTO ASHI-GURUMA(0:48) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 Semifinal  SUGIMOTO YUSEI(SHIDO-2) BRYANT,Karina(GBR)
 
 Fight for 3rd place  BRYANT,Karina(GBR) TANI-OTOSHI(3:16) KINDZERSKA,Iryna(UKR)
 Fight for 3rd place  TONG,Wen(CHN) UDE-GARAMI(4:13) ALTHEMAN,Maria Suelen(BRA)
 Final  ORTIZ,Idalys(CUB) YUSEI(GS HANTEI) SUGIMOTO

Posted by cozytoy at 00:44


2012”N8ŒŽ3“ú
Olympic Games London 2012[6th Day]

(GBR London, 2nd August 2012)
 
Men -100kg
 1st:KHAIBULAEV,Tagir(RUS)
 2nd:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 3rd:PETERS,Dimitri(GER) and GROL,Henk(NED)
 5th:SAYIDOV,Ramziddin(UZB) and HWANG,Hee-Tae(KOR)
 7th:GASIMOV,Elmar(AZE) and KRPALEK,Lukas(CZE)
@¦@ŒŠˆä@—²«i“V—‘勳ˆõj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ANAI,Takamasa(JPN) YUSEI(SHIDO-3) AUSTIN,James(GBR)
 Preliminary  KRPALEK,Lukas(CZE) YOKO-SHIHO-GATAME(2:59) ANAI
 
 Fight for 3rd place  PETERS,Dimitri(GER) YOKO-SHIHO-GATAME(3:40) SAYIDOV,Ramziddin(UZB)
 Fight for 3rd place  GROL,Henk(NED) YUSEI(WAZA-ARI) HWANG,Hee-Tae(KOR)
 Final  KHAIBULAEV,Tagir(RUS) SEOI-OTOSHI(2:11) NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 
Women -78kg
 1st:HARRISON,Kayla(USA)
 2nd:GIBBONS,Gemma(GBR)
 3rd:TCHEUMEO,Audrey(FRA) and AGUIAR,Mayra(BRA)
 5th:JOO,Abigel(HUN) and VERKERK,Marhinde(NED)
 7th:POGORZELEC,Daria(POL) and YANG,Xiuli(CHN)
@¦@•ûˆŸ—¢i’}”g‘åj‚Í“ñ‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OGATA,Akari(JPN) YUSEI(SHIDO-2) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 Preliminary  VERKERK,Marhinde(NED) YUSEI(WAZA-ARI) OGATA
 
 Fight for 3rd place  TCHEUMEO,Audrey(FRA) KOSOTO-GARI(3:42) JOO,Abigel(HUN)
 Fight for 3rd place  AGUIAR,Mayra(BRA) KOSOTO-GARI(1:23) VERKERK,Marhinde(NED)
 Final  HARRISON,Kayla(USA) YUSEI(YUKO) GIBBONS,Gemma(GBR)

Posted by cozytoy at 00:43


2012”N8ŒŽ2“ú
Olympic Games London 2012[5th Day]

(GBR London, 1st August 2012)
 
Men -90kg
 1st:SONG,Dae-Nam(KOR)
 2nd:GONZALEZ,Asley(CUB)
 3rd:ILIADIS,Ilias(GRE) and NISHIYAMA,Masashi(JPN)
 5th:CAMILO,Tiago(BRA) and DENISOV,Kirill(RUS)
 7th:ANTHONY,Mark(AUS) and CHORIEV,Dilshod(UZB)
@¦@¼ŽR@«ŽmiV“ú–{»ècj‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) MAMEDOV,Chingiz(KGZ)
 Preliminary  NISHIYAMA YUSEI(YUKO) BOLAT,Timur(KAZ)
 Pool final  SONG,Dae-Nam(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) NISHIYAMA
 Repechage  NISHIYAMA YUSEI(GS HANTEI) CHORIEV,Dilshod(UZB)
 
 Fight for 3rd place  ILIADIS,Ilias(GRE) YUSEI(SHIDO-2) CAMILO,Tiago(BRA)
 Fight for 3rd place  NISHIYAMA,Masashi(JPN) YUSEI(GS HANTEI) DENISOV,Kirill(RUS)
 Final  SONG,Dae-Nam(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) GONZALEZ,Asley(CUB)
 
Women -78kg
 1st:DECOSSE,Lucie(FRA)
 2nd:THIELE,Kerstin(GER)
 3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and BOSCH,Edith(NED)
 5th:CHEN,Fei(CHN) and HWANG,Ye-Sul(KOR)
 7th:SRAKA,Rasa(SLO) and TACHIMOTO,Haruka(JPN)
@¦@“c’m–{@—yi“ŒŠC‘åj‚Í‚VˆÊB
 
 Preliminary  TACHIMOTO,Haruka(JPN) YUSEI(GS HANTEI) CORTES ALDAMA,Onix(CUB)
 Pool Final  CHEN,Fei(CHN) YUSEI(GS HANTEI) TACHIMOTO
 Repechage  BOSCH,Edith(NED) YUSEI(SHIDO-2) TACHIMOTO
 
 Fight for 3rd place  ALVEAR,Yuri(COL) YUSEI(WAZA-ARI) CHEN,Fei(CHN)
 Fight for 3rd place  BOSCH,Edith(NED) YUSEI(GS HANTEI) HWANG,Ye-Sul(KOR)
 Final  DECOSSE,Lucie(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) THIELE,Kerstin(GER)

Posted by cozytoy at 00:42


2012”N8ŒŽ1“ú
Olympic Games London 2012[4th Day]

(GBR London, 31th July 2012)
 
Men -81kg
 1st:KIM,Jae-Bum(KOR)
 2nd:BISCHOF,Ole(GER)
 3rd:NIFONTOV,Ivan(RUS) and VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN)
 5th:NAKAI,Takahiro(JPN) and STEVENS,Travis(USA)
 7th:GUILHEIRO,Leandron(BRA) and LUCENTI,Emmanuel(ARG)
@¦@’†ˆä@‹M—Ti—¬’ÊŒoÏ‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  NAKAI,Takahiro(JPN) HANSOKU-GACHI(0:27) MUNYONGA,Boas(ZAM)
 Preliminary  NAKAI YUSEI(SHIDO-3) TOMA,Sergiu(MDA)
 Pool Final  BISCHOF,Ole(GER) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(2:50) NAKAI
 Repechage  NAKAI YUSEI(SHIDO-2) GUILHEIRO,Leandron(BRA)
 
 Fight for 3rd place  NIFONTOV,Ivan(RUS) AWASE-WAZA(2:14) NAKAI
 Fight for 3rd place  VALOIS-FORTIER,Antoine(CAN) YUSEI(YUKO) STEVENS,Travis(USA)
 Final  KIM,Jae-Bum(KOR) YUSEI(YUKO) BISCHOF,Ole(GER)
 
Women -63kg
 1st:ZOLNIR,Urska(SLO)
 2nd:XU,Lili(CHN)
 3rd:UENO,Yoshie(JPN) and EMANE,Gevrise(FRA)
 5th:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) and JOUNG,Da-Woon(KOR)
 7th:WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED) and SCHLESINGER,Alice(ISR)
@¦@ã–ì@‡ŒbiŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯Aˆ®ì“썂oj‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  UENO,Yoshie(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(1:22) CHAUDHARY,Garima(IND)
 Preliminary  UENO YUSEI(GS YUKO 2:16) MISKOVIC,Marijana(CRO)
 Pool final  JOUNG,Da-Woon(KOR) YUSEI(SHIDO-2) UENO
 Repechage  UENO YUSEI(YUKO) WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED)
 
 Fight for 3rd place  UENO YUSEI(SHIDO-2) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 Fight for 3rd place  EMANE,Gevrise(FRA) YUSEI(GS HANTEI) JOUNG,Da-Woon(KOR)
 Final  ZOLNIR,Urska(SLO) YUSEI(WAZA-ARI) XU,Lili(CHN)

Posted by cozytoy at 00:41


2012”N7ŒŽ31“ú
Olympic Games London 2012[3rd Day]

(GBR London, 30th July 2012)
 
Men -73kg
 1st:ISAEV,Mansur(RUS)
 2nd:NAKAYA,Riki(JPN)
 3rd:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) and LEGRAND,Ugo(FRA)
 5th:ELMONT,Dex(NED) and WANG,Ki-Chun(KOR)
 7th:DELPOPOLO,Nicholas(USA) and BOQIEV,Rasul(TJK)
@¦@’†–î@@—́iALSOKj‚͋⃁ƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:05) MAXWELL,Kyle(BAR)
 Preliminary  NAKAYA TATE-SHIHO-GATAME(3:34) PALELASHVILI,Josef(ISR)
 Pool final  NAKAYA YUSEI(SHIDO-2) BOQIEV,Rasul(TJK)
 Semifinal  NAKAYA YUSEI(GS HANTEI) ELMONT,Dex(NED)
 
 Fight for 3rd place  SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) YUSEI(SHIDO-2) ELMONT,Dex(NED)
 Fight for 3rd place  LEGRAND,Ugo(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) WANG,Ki-Chun(KOR)
 Final  ISAEV,Mansur(RUS) YUSEI(YUKO) NAKAYA
 
Women -57kg
 1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
 2nd:CAPRIORIU,Corina(ROU)
 3rd:MALLOY,Marti(USA) and PAVIA,Automne(FRA)
 5th:QUINTAVALLE,Giulia(ITA) and KARAKAS,Hedvig(HUN)
 7th:FILZMOSER,Sabrina(AUT) and ZABLUDINA,Irina(RUS)
@¦@¼–{@@ŒOiƒtƒH[ƒŠ[ƒtƒWƒƒƒpƒ“j‚Í‹àƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) DZUKIC,Vesna(SLO)
 Preliminary  MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI) GASIMOVA,Kifayat(AZE)
 Pool Final  MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI) QUINTAVALLE,Giulia(ITA)
 Semifinal  MATSUMOTO YUSEI(GS YUKO 2:44) PAVIA,Automne(FRA)
 
 Fight for 3rd place  MALLOY,Marti(USA) KOUCHI-GARI(2:32) QUINTAVALLE,Giulia(ITA)
 Fight for 3rd place  PAVIA,Automne(FRA) YUSEI(SHIDO-2) KARAKAS,Hedvig(HUN)
 Final  MATSUMOTO HANSOKU-GACHI(2:16) CAPRIORIU,Corina(ROU)

Posted by cozytoy at 00:40


2012”N7ŒŽ30“ú
Olympic Games London 2012[2nd Day]

(GBR London, 29th July 2012)
 
Men -66kg
 1st:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
 2nd:UNGVARI,Miklos(HUN)
 3rd:EBINUMA,Masashi(JPN) and CHO,Jun-Ho(KOR)
 5th:ZAGRODNIK,Pawel(POL) and URIARTE,Sugoi(ESP)
 7th:KARIMOV,Tarlan(AZE) and OATES,Colin(GBR)
@¦@ŠC˜VÀ@‹§iƒp[ƒN‚Q‚Sj‚Í“ºƒƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) UCHIMATA(2:50) MEHMEDOVIC,Sasha(CAN)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI) LIM,Sergey(KAZ)
 Pool final  EBINUMA YUSEI(GS HANTEI) CHO,Jun-Ho(KOR)
 Semifinal  SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) SUMI-GAESHI(2:14) EBINUMA
 
 Fight for 3rd place  EBINUMA OH-GOSHI(4:03) ZAGRODNIK,Pawel(POL)
 Fight for 3rd place  CHO,Jun-Ho(KOR) YUSEI(GS HANTEI) URIARTE,Sugoi(ESP)
 Final  SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) YUSEI(YUKO) UNGVARI,Miklos(HUN)
 
Women -52kg
 1st:AN,Kum Ae(PRK)
 2nd:BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 3rd:FORCINITI,Rosalba(ITA) and GNETO,Priscilla(FRA)
 5th:MULLER,Marie(LUX) and HEYLEN,Ilse(BEL)
 7th:LEGENTIL,Christianne(MRI) and KIM,Kyung-Ok(KOR)
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCã‰ÎÐ•ÛŒ¯j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  AN,Kum Ae(PRK) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAMURA,Misato(JPN)
 
 Fight for 3rd place  FORCINITI,Rosalba(ITA) YUSEI(GS HANTEI) MULLER,Marie(LUX)
 Fight for 3rd place  GNETO,Priscilla(FRA) ASHI-GURUMA(GS 2:39) HEYLEN,Ilse(BEL)
 Final  AN,Kum Ae(PRK) YUSEI(GS YUKO 2:56) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)

Posted by cozytoy at 00:38


2012”N7ŒŽ29“ú
Olympic Games London 2012[1st Day]

(GBR London, 28th July 2012)
 
Men -60kg
 1st:GALSTYAN,Arsen(RUS)
 2nd:HIRAOKA,Hiroaki(JPN)
 3rd:KITADAI,Felipe(BRA) and SOBIROV,Rishod(UZB)
 5th:VERDE,Elio(ITA) and MILOUS,Sofiane(FRA)
 7th:CHOI,Gwang-Hyeon(KOR) and DAVTYAN,Hovhannes(ARM)
@¦@•½‰ª@‘ñWi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚͋⃁ƒ_ƒ‹B
 
 Preliminary  HIRAOKA,Hiroaki(JPN) SEOI-NAGE(4:10) MCKENZIE,Ashley(GBR)
 Preliminary  HIRAOKA YUSEI(WAZA-ARI) ARSHANSKI,Artiom(ISR)
 Pool Final  HIRAOKA YUSEI(SHIDO-2) MILOUS,Sofiane(FRA)
 Semifinal  HIRAOKA OUCHI-GARI(1:09) VERDE,Elio(ITA)
 Fight for 3rd place  KITADAI,Felipe(BRA) YUSEI(GS YUKO 2:15) VERDE,Elio(ITA)

 Fight for 3rd place  SOBIROV,Rishod(UZB) YUSEI(SHIDO-3) MILOUS,Sofiane(FRA)
 Final  GALSTYAN,Arsen(RUS) SOTO-MAKIKOMI(0:40) HIRAOKA
 
Women -48kg
 1st:MENEZES,Sarah(BRA)
 2nd:DUMITRU,Alina(ROU)
 3rd:VAN SNICK,Charline(BEL) and CSERNOVICZKI,Eva(HUN)
 5th:PARETO,Paula(ARG) and FUKUMI,Tomoko(JPN)
 7th:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and WU,Shugen(CHN)
@¦@•ŸŒ©@—FŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  FUKUMI,Tomoko(JPN) KOSHI-JIME(2:30) BLANCO,Oiana(ESP)
 Preliminary  FUKUMI TATE-SHIHO-GATAME(3:03) EDWARDS,Kelly(GBR)
 Pool final  FUKUMI YUSEI(GS SHIDO-2 2:50) PARETO,Paula(ARG)
 Semifinal  DUMITRU,Alina(ROU) YUSEI(WAZA-ARI) FUKUMI
 
 Fight for 3rd place  VAN SNICK,Charline(BEL) YUSEI(GS SHIDO-2 2:55) PARETO,Paula(ARG)
 Fight for 3rd place  CSERNOVICZKI,Eva(HUN) KOSOTO-GARI(2:52) FUKUMI
 Final  MENEZES,Sarah(BRA) YUSEI(WAZA-ARI) DUMITRU,Alina(ROU)

Posted by cozytoy at 00:37


2012”N4ŒŽ29“ú
JUA Continental Championships 2012

(UZB Tashkent, 27-28 April 2012)
 
Men -60kg
 1st:CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
 2nd:YAMAMOTO,Hirofumi(JPN)
 3rd:A,Lamusi(CHN) and TSAI,Ming Yen(TPE)
 5th:CHIMED-YONDON,Boldbaatar(MGL) and KOSSAYEV,Yerkebulan(KAZ)
 7th:AZIZOV,Ulugbek(UZB) and KHOUSROF,Ali(YEM)
@¦@ŽR–{@_Žj(ALSOK)‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Hirofumi(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:39) JAVANI JONI,Mohammad(IRI)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) AZIZOV,Ulugbek(UZB)
 Semifinal  YAMAMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(2:18) KOSSAYEV,Yerkebulan(KAZ)
 Final  CHOI,Gwang-Hyeon(KOR) YUSEI(YUKO) YAMAMOTO
 
Men -66kg
 1st:LIM,Sergey(KAZ)
 2nd:CHOI,Min-Ho(KOR)
 3rd:SANJAASUREN,Miyaragchaa(MGL) and TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 5th:BAIALINOV,Islam(KGZ) and FARMONOV,Mirzahid(UZB)
 7th:BANA,Vahid(IRI) and TU,Kai-Wen(TPE)
@¦@ûüã@’qŽji“ú–{‘̈ç‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) KUZURE-KESA-GATAME(3:09) RAHIMOV,Suhrob(TJK)
 Preliminary  TAKAJO YUSEI(GS HANTEI) BAIALINOV,Islam(KGZ)
 Semifinal  LIM,Sergey(KAZ) KATA-GURUMA(3:10) TAKAJO
 Fight for 3rd place  TAKAJO SEOI-NAGE( :  ) FARMONOV,Mirzahid(UZB)
 
Men -73kg
 1st:WANG,Ki-Chun(KOR)
 2nd:ONO,Shohei(JPN)
 3rd:BOQIEV,Rasul(TJK) and JURAKOBILOV,Navruz(UZB)
 5th:KUBAKAEV,Azat(KGZ) and MALOMAT,Ali(IRI)
 7th:IBRAGIMOV,Rinat(KAZ) and LIU,Wei(CHN)
@¦@‘å–ì@«•½(“V—‘å)‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN) UCHIMATA(4:20) ALMAWARDI,Oudai(SYR)
 Preliminary  ONO OSOTO-GARI(0:49) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 Preliminary  ONO AWASE-WAZA(2:21) KUBAKAEV,Azat(KGZ)
 Semifinal ONO YUSEI(YUKO) JURAKOBILOV,Navruz(UZB)
 Final  WANG,Ki-Chun(KOR) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:38) ONO
 
Men -81kg
 1st:KIM,Jae-Bum(KOR)
 2nd:NAGASHIMA,Keita(JPN)
 3rd:GHASEMI NEJAD,Amir(IRI) and IMAMOV,Yakhyo(UZB)
 5th:BOZBAYEV,Islam(KAZ) and RAHIMOV,Farhod(TJK)
 7th:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and SI,Rijigawa(CHN)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) OUCHI-GARI(3:17) RYZHIKOV,Vitaliy(KGZ)
 Preliminary  NAGASHIMA YUSEI(YUKO) OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
 Semifinal  NAGASHIMA AWASE-WAZA(0:49) GHASEMI NEJAD,Amir(IRI)
 Final  KIM,Jae-Bum(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 1:24) NAGASHIMA
 
Men -90kg
 1st:CHORIEV,Dilshod(UZB)
 2nd:SOBIROV,Parviz(TJK)
 3rd:MAMEDOV,Chingiz(KGZ) and YOSHIDA,Yuya(JPN)
 5th:BOLAT,Timur(KAZ) and JAMALI,Mohammad(IRI)
 7th:BAEK,Sung-Pil(KOR) and ZHENG,Jizhao(CHN)
@¦@‹g“c@—D–ç(ˆ®‰»¬)‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  YOSHIDA,Yuya(JPN) OUCHI-GARI(2:57) ARMAN,Khaled(AFG)
 Preliminary  MAMEDOV,Chingiz(KGZ) SOTO-MAKIKOMI(3:14) YOSHIDA
 Repechage  YOSHIDA UCHIMATA( :  ) BAEK,Sung-Pil(KOR)
 Fight for 3rd place  YOSHIDA OUCHI-GARI(1:36) JAMALI,Mohammad(IRI)
 
Men -100kg
 1st:SAYIDOV,Ramziddin(UZB)
 2nd:MAHJOUB,Javad(IRI)
 3rd:BATTULGA,Temuulen(MGL) and DEMYANENKO,Viktor(KAZ)
 5th:KOBAYASHI,Daisuke(JPN) and YOO,Kwang-Sun(KOR)
 7th:ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK) and YUAN,Jinling(CHN)
@¦@¬—с@‘å•ãiALSOKj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  KOBAYASHI,Daisuke(JPN) OUCHI-GARI(3:33) FADEL,Jad(LIB)
 Preliminary  KOBAYASHI UCHIMATA(3:21) ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK)
 Semifinal  SAYIDOV,Ramziddin(UZB) TSURI-GOSHI(1:39) KOBAYASHI
 Fight for 3rd place  BATTULGA,Temuulen(MGL) YUSEI(WAZA-ARI) KOBAYASHI
 
Men +100kg
 1st:RODAKI,Mohammad(IRI)
 2nd:OJITANI,Takeshi(JPN)
 3rd:KIM,Sung-Min(KOR) and NAMSRAIJAV,Batsuuri(MGL)
 5th:SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ) and TULENDIBAEV,Adiljon(UZB)
 7th:KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ) and WANG,Hao(CHN)
@¦@‰¤Žq’J„Žui“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  OJITANI,Takeshi(JPN) OSOTO-GARI(3:33) HOSHINA,Tomohiko(PHI)
 Preliminary  OJITANI YUSEI(SHIDO-2) KIM,Sung-Min(KOR)
 Semifinal  OJITANI YUSEI(GS HANTEI) NAMSRAIJAV,Batsuuri(MGL)
 Final  RODAKI,Mohammad(IRI) YUSEI(YUKO) OJITANI
 
Women -48kg
 1st:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 2nd:WU,Shugen(CHN)
 3rd:CHUNG,Jung-Yeon(KOR) and IBE,Shoko(JPN)
 5th:PODRYADOVA,Alexandra(KAZ) and VAN,Ngoc Tu(VIE)
 7th:AMANOVA,Aikanysh(KGZ) and KIM,Sol Mi(PRK)
@¦@ˆÉ•”@®Žqi‚¬‚ӏ_“¹ƒNƒ‰ƒu24j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  IBE,Shoko(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:59) DEVI,Khumujam Tombi(IND)
 Preliminary  MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) YUSEI(GS YUKO 2:15) IBE
 Repechage  IBE YUSEI(YUKO) KIM,Sol Mi(PRK)
 Fight for 3rd place  IBE YUSEI(YUKO) PODRYADOVA,Alexandra(KAZ)
 
Women -52kg
 1st:NISHIDA,Yuka(JPN)
 2nd:MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
 3rd:HE,Hongmei(CHN) and KIM,Mi-Ri(KOR)
 5th:BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM) and BERDYGULOVA,Rima(UZB)
 7th:JO,Song Hui(PRK) and NURGAZINA,Kelbet(KAZ)
@¦@¼“c@—Di—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NISHIDA,Yuka(JPN) TSUBAME-GAESHI(3:50) BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM)
 Semifinal  NISHIDA KOUCHI-GARI(3:37) BERDYGULOVA,Rima(UZB)
 Final  NISHIDA OSOTO-GARI( :  ) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
 
Women -57kg
 1st:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 2nd:LIEN,Chen-Ling(TPE)
 3rd:DORJSUREN,Sumiya(MGL) and KIM,Jan-Di(KOR)
 5th:MINGAZOVA,Lenariya(KAZ) and WANG,Hui(CHN)
 7th:GELDIBAYEVA,Jennet(TKM) and UBAYDULLAEVA,Dildora(UZB)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í—DŸB
 
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) KUCHIKI-DAOSHI(4:15) AKHMEDZHANOVA,Saltanat(KGZ)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 Semifinal  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) KIM,Jan-Di(KOR)
 Final  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) LIEN,Chen-Ling(TPE)
 
Women -63kg
 1st:UENO,Yoshie(JPN)
 2nd:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 3rd:JOUNG,Da-Woon(KOR) and XU,Yuhua(CHN)
 5th:ALDIKOVA,Zarina(KAZ) and KIM,Su Gyong(PRK)
 7th:CHAUDHARY,Garima(IND) and HAYYTBAEVA,Gulnar(TKM)
@¦@ã–ì@‡ŒbiŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂ogj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  UENO,Yoshie(JPN) AWASE-WAZA(3:49) CHANG,Ya-Jau(TPE)
 Preliminary  UENO,Y AWASE-WAZA(3:21) CHAUDHARY,Garima(IND)
 Semifinal  UENO,Y YUSEI(SHIDO-2) XU,Yuhua(CHN)
 Final  UENO,Y OSOTO-GARI(1:50) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 
Women -70kg
 1st:HWANG,Ye-Sul(KOR)
 2nd:UENO,Tomoe(JPN)
 3rd:SOL,Kyong(PRK) and TSEND AYUSH,Naranjargal(MGL)
 5th:CHEN,Fei(CHN) and MATNIYAZOVA,Gulnoza(UZB)
 7th:MUMTAZ,Fouzia(PAK) and URDABAYEVA,Marian(KAZ)
@¦@ã–ì@”bŒb(ŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂og)‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  UENO,Tomoe(JPN) OSOTO-GARI(4:35) ABDYRAKHMANOVA,Umut(KGZ)
 Preliminary  UENO,T AWASE-WAZA(3:28) URDABAYEVA,Marian(KAZ)
 Semifinal  UENO,T UCHIMATA(2:34) CHEN,Fei(CHN)
 Final  HWANG,Ye-Sul(KOR) YUSEI(SHIDO-2) UENO,T
 
Women -78kg
 1st:PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL)
 2nd:ZHANG,Zhehui(CHN)
 3rd:JEONG,Gyeong-Mi(KOR) and OKAMURA,Tomomi(JPN)
 5th:ULMENTAYEVA,Galiya(KAZ) and WANG,Szu-Chu(TPE)
 7th:CHAGHALVAND,Sahar(IRI) and KAKHAROVA,Dinara(KGZ)
@¦@‰ª‘º@’q”ü(ƒRƒ}ƒc)‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  OKAMURA,Tomomi(JPN) OKURI-ERI-JIME(3:32) ULMENTAYEVA,Galiya(KAZ)
 Semifinal  PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL) YUSEI(SHIDO-2) OKAMURA
 Fight for 3rd place  OKAMURA AWASE-WAZA( :  ) WANG,Szu-Chu(TPE)
 
Women +78kg
 1st:QIN,Qian(CHN)
 2nd:ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
 3rd:HASHIGUCHI,Nanami(JPN) and KIM,Na-Young(KOR)
 5th:DORJGOTOV,Tserenkhand(MGL) and SARBASHOVA,Nagira(KGZ)
 7th:MOGILINA,Yelena(UZB)
@¦@‹´Œû‚È‚È‚Ý(‹ß‹E‘å)‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  HASHIGUCHI,Nanami(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 2:23) DORJGOTOV,Tserenkhand(MGL)
 Semifinal  QIN,Qian(CHN) HARAI-MAKIKOMI(3:39) HASHIGUCHI
 Fight for 3rd place  HASHIGUCHI AWASE-WAZA( :  ) SARBASHOVA,Nagira(KGZ)

Posted by cozytoy at 23:12


2012”N2ŒŽ27“ú
EJU World Cup Men Prague 2012

(CZE Prague, 25-26 February 2012)
 ¦@90kg‹‰‚̐¼ŽR@‘åŠó(’}”g‘å)‚ª—DŸB66kg‹‰‚ÌŠC˜VÀ@‹§(–¾Ž¡‘å)‚ÍŒ‡êB
 
Men -60kg
 1st:CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
 2nd:MOOREN,Jeroen(NED)
 3rd:ARSHANSKY,Artiom(ISR) and CHIMEB-YONBON,Bolbbaatar(MGL)
 5th:GERCHEV,Yanislav(BUL) and BOLDBAATAR,Gambat(MGL)
 7th:MAJRASHI,Eisa(KSA) and MGDSYAN,Ervand(RUS)
 
 Semifinal  CHOI,Gwang-Hyeon(KOR) YUSEI(YUKO) CHIMEB-YONBON,Bolbbaatar(MGL)
 Semifinal  MOOREN,Jeroen(NED) IPPON(4:54) ARSHANSKY,Artiom(ISR)
 Fight for 3rd place  ARSHANSKY,Artiom(ISR) IPPON(3:36) GERCHEV,Yanislav(BUL)
 Fight for 3rd place  CHIMEB-YONBON,Bolbbaatar(MGL) YUSEI(GS HANTEI) BOLDBAATAR,Gambat(MGL)
 Final  CHOI,Gwang-Hyeon(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) MOOREN,Jeroen(NED)
 
Men -66kg
 1st:SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO)
 2nd:SHERSHAN,Dzmitry(BLR)
 3rd:MUKANOV,Azamat(KAZ) and DRAGIN,Dimitri(FRA)
 5th:AN,Jeong-Hwan(KOR) and CHOI,Min-Ho(KOR)
 7th:IAKOBASHVILI,Sandro(GEO) and CZUKIEWYCZ,Clement(FRA)
 
 Semifinal  SHERSHAN,Dzmitry(BLR) IPPON(3:21) CHOI,Min-Ho(KOR)
 Semifinal  SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) IPPON(4:29) AN,Jeong-Hwan(KOR)
 Fight for 3rd place  MUKANOV,Azamat(KAZ) IPPON(0:16) AN,Jeong-Hwan(KOR)
 Fight for 3rd place  DRAGIN,Dimitri(FRA) IPPON(0:20) CHOI,Min-Ho(KOR)
 Final  SHAVDATUASHVILI,Lasha(GEO) FUSEN-GACHI SHERSHAN,Dzmitry(BLR)
 
Men -73kg
 1st:URANI,Florent(FRA)
 2nd:SCVORTOV,Victor(MDA)
 3rd:PALELASHVILI,Iosef(ISR) and SCHARINGER,Peter(AUT)
 5th:KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL) and OTT,Marcel(AUT)
 7th:LIU,Wei(CHN) and KAYTMAZOV,Batradz(RUS)
 
 Semifinal  SCVORTOV,Victor(MDA) IPPON(2:15) OTT,Marcel(AUT)
 Semifinal  URANI,Florent(FRA) IPPON((1:39) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 Fight for 3rd place  PALELASHVILI,Iosef(ISR) IPPON(4:28) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 Fight for 3rd place  SCHARINGER,Peter(AUT) YUSEI(YUKO) OTT,Marcel(AUT)
 Final  URANI,Florent(FRA) IPPON(1:50) SCVORTOV,Victor(MDA)
 
Men -81kg
 1st:YAKHYO,Imamov(UZB)
 2nd:GVINIASHVILI,Beka(GEO)
 3rd:OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) and CSOKNYAI,Laszlo(HUN)
 5th:GAN,Tuvshinjargal(MGL) and TSIKLAURI,Levan(GEO)
 7th:MADERA,Francisco Javier(ESP) and BOCAN,Vadim(MDA)
 
 Semifinal  YAKHYO,Imamov(UZB) IPPON(1:59) TSIKLAURI,Levan(GEO)
 Semifinal  GVINIASHVILI,Beka(GEO) IPPON(3:37) OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL)
 Fight for 3rd place  OTGONBAATAR,Uuganbaatar(MGL) YUSEI(GS HANTEI) GAN,Tuvshinjargal(MGL)
 Fight for 3rd place  CSOKNYAI,Laszlo(HUN) YUSEI(YUKO) TSIKLAURI,Levan(GEO)
 Final  YAKHYO,Imamov(UZB) IPPON(0:56) GVINIASHVILI,Beka(GEO)]
 
Men -90kg
 1st:NISHIYAMA,Daiki(JPN)
 2nd:GONZALEZ,Asley(CUB)
 3rd:SULEMIN,Grigorii(RUS) and GOBERT,Ludovic(FRA)
 5th:BEREZHNYI,Dmytro(UKR) and SYNYAVSKY,Vadym(UKR)
 7th:HORAK,Michal(CZE) and BOLAT,Timur(KAZ)
 
 Preliminary  NISHIYAMA,Daiki(JPN) OSOTO-GARI(2:21) MILENBERGS,Aigars(LAT)
 Preliminary  NISHIYAMA TAI-OTOSHI(2:15) KRPALEK,Michal(CZE)
 Preliminary  NISHIYAMA OSOTO-GARI(4:26) BEREZHNYI,Dmytro(UKR)
 
 Semifinal  NISHIYAMA YUSEI(SHIDO-3) GOBERT,Ludovic(FRA)
 Semifinal  GONZALEZ,Asley(CUB) YUSEI(WAZA-ARI) SULEMIN,Grigorii(RUS)
 Fight for 3rd place  SULEMIN,Grigorii(RUS) IPPON(3:59) BEREZHNYI,Dmytro(UKR)
 Fight for 3rd place  GOBERT,Ludovic(FRA) IPPON(2:14) SYNYAVSKY,Vadym(UKR)
 Final  NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) GONZALEZ,Asley(CUB)
 
Men -100kg
 1st:KRPALEK,Lukas(CZE)
 2nd:BATTULGA,Temuulen(MGL)
 3rd:FILEK,Rafal(POL) and MARET,Cyril(FRA)
 5th:MAGOMEDOV,Khaybula(RUS) and METREVELI,Nodar(GEO)
 7th:MOL,Tobias(NED) and MINASKIN,Grigori(EST)
 
 Semifinal  BATTULGA,Temuulen(MGL) IPPON(0:24) METREVELI,Nodar(GEO)
 Semifinal  KRPALEK,Lukas(CZE) IPPON(2:46) MAGOMEDOV,Khaybula(RUS)
 Fight for 3rd place  FILEK,Rafal(POL) FUSEN-GACHI MAGOMEDOV,Khaybula(RUS)
 Fight for 3rd place  MARET,Cyril(FRA) IPPON(2:43) METREVELI,Nodar(GEO)
 Final  KRPALEK,Lukas(CZE) YUSEI(YUKO) BATTULGA,Temuulen(MGL)
 
Men +100kg
 1st:SASSON,Or(ISR)
 2nd:BRAYSON,Oscar(CUB)
 3rd:OKROASHVILI,Adam(GEO) and CHO,Guham(KOR)
 5th:KHANJALIASHVILI,Zviadi(GEO) and WANG,Hao(CHN)
 7th:MOHAMED,Amine(ALG) and BENALLA,Jalal(MAR)
 
 Semifinal  BRAYSON,Oscar(CUB) IPPON(2:36) CHO,Guham(KOR)
 Semifinal  SASSON,Or(ISR) IPPON(0:11) OKROASHVILI,Adam(GEO)
 Fight for 3rd place  OKROASHVILI,Adam(GEO) YUSEI(SHIDO-2) KHANJALIASHVILI,Zviadi(GEO)
 Fight for 3rd place  CHO,Guham(KOR) IPPON(3:20) WANG,Hao(CHN)
 Final  SASSON,Or(ISR) IPPON(0:41) BRAYSON,Oscar(CUB)

Posted by cozytoy at 23:36


2012”N2ŒŽ26“ú
EJU World Cup Women Warsaw 2012

(POL Warsaw, 25-26 February 2012)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
Women -48kg
 1st:BLANCO,Oiana(ESP)
 2nd:KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
 3rd:WU,Shugen(CHN) and CHUNG,Jung-Yeon(KOR)
 5th:MESTRE,Dayaris(CUB) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 7th:GABRIELLI,Scarlett(FRA) and ENTE,Birgit(NED)
 
 Semifinal  BLANCO,Oiana(ESP) IPPON JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Semifinal  KONDRATYEVA,Nataliya(RUS) IPPON MESTRE,Dayaris(CUB)
 Fight for 3rd place  WU,Shugen(CHN) YUSEI(GS HANTEI) MESTRE,Dayaris(CUB)
 Fight for 3rd place  CHUNG,Jung-Yeon(KOR) YUSEI(YUKO) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Final  BLANCO,Oiana(ESP) IPPON KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
 
Women -52kg
 1st:AN,Kum Ae(PRK)
 2nd:FORCINITI,Rosalba(ITA)
 3rd:TARANGUL,Romy(GER) and BERMOY,Yanet(CUB)
 5th:KIM,Kyung-Ok(KOR) and KRAEH,Mareen(GER)
 7th:CHITU,Andreea Stefania(ROU) and GOMEZ R,Laura(ESP)
 
 Semifinal  AN,Kum Ae(PRK) YUSEI(WAZA-ARI) KRAEH,Mareen(GER)
 Semifinal  FORCINITI,Rosalba(ITA) YUSEI(SHIDO-2) TARANGUL,Romy(GER)
 Fight for 3rd place  TARANGUL,Romy(GER) YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Kyung-Ok(KOR)
 Fight for 3rd place  BERMOY,Yanet(CUB) YUSEI(WAZA-ARI) KRAEH,Mareen(GER)
 Final  AN,Kum Ae(PRK) YUSEI(YUKO) FORCINITI,Rosalba(ITA)
 
Women -57kg
 1st:WAECHTER,Viola(GER)
 2nd:DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 3rd:FERNANDEZ,Isabel(ESP) and LOKO,Sarah(FRA)
 5th:BELLORIN,Concepcion(ESP) and WANG,Hui(CHN)
 7th:PODOLAK,Arleta(POL) and ZABLUDINA,Irina(RUS)
 
 Semifinal  DORJSUREN,Sumiya(MGL) IPPON WANG,Hui(CHN)
 Semifinal  WAECHTER,Viola(GER) IPPON BELLORIN,Concepcion(ESP)
 Fight for 3rd place  FERNANDEZ,Isabel(ESP) YUSEI(YUKO) BELLORIN,Concepcion(ESP)
 Fight for 3rd place  LOKO,Sarah(FRA) IPPON WANG,Hui(CHN)
 Final  WAECHTER,Viola(GER) IPPON DORJSUREN,Sumiya(MGL)
 
Women -63kg
 1st:EMANE,Gevrise(FRA)
 2nd:ABEL,Yaritza(CUB)
 3rd:AHRENS,Claudia(GER) and BEDZETI,Vlora(SLO)
 5th:DICINTIO,Maelle(FRA) and KOMLOSIOVA,Ivana(SVK)
 7th:ZOUAK,Rizlen(MAR) and JOUNG,Da-Woon(KOR)
 
 Semifinal  EMANE,Gevrise(FRA) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4) BEDZETI,Vlora(SLO)
 Semifinal  ABEL,Yaritza(CUB) YUSEI(GS HANTEI) AHRENS,Claudia(GER)
 Fight for 3rd place  AHRENS,Claudia(GER) YUSEI(WAZA-ARI) DICINTIO,Maelle(FRA)
 Fight for 3rd place  BEDZETI,Vlora(SLO) YUSEI(WAZA-ARI) KOMLOSIOVA,Ivana(SVK)
 Final  EMANE,Gevrise(FRA) YUSEI(GS HANTEI) ABEL,Yaritza(CUB)
 
Women -70kg
 1st:SOI,Kyong(PRK)
 2nd:POLLING,Kim(NED)
 3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and HWANG,Ye-Sul(KOR)
 5th:BERNABEU AVOMO,Maria(ESP) and PASQUET,Marie(FRA)
 7th:CONWAY,Sally(GBR) and PORTELA,Maria(BRA)
 
 Semifinal  SOI,Kyong(PRK) YUSEI(WAZA-ARI) HWANG,Ye-Sul(KOR)
 Semifinal  POLLING,Kim(NED) YUSEI(WAZA-ARI) ALVEAR,Yuri(COL)
 Fight for 3rd place  ALVEAR,Yuri(COL) IPPON BERNABEU AVOMO,Maria(ESP)
 Fight for 3rd place  HWANG,Ye-Sul(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) PASQUET,Marie(FRA)
 Final  SOI,Kyong(PRK) IPPON POLLING,Kim(NED)
 
Women -78kg
 1st:TCHEUMEO,Audrey(FRA)
 2nd:JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 3rd:ZHANG,Zhehui(CHN) and LEVESQUE,Marylise(CAN)
 5th:CASTILLO,Yalennis(CUB) and MOSKALYUK,Vera(RUS)
 7th:ROBERGE,Catherine(CAN) and RAMIREZ,Yahima(POR)
 
 Semifinal  TCHEUMEO,Audrey(FRA) YUSEI(SHIDO-3) MOSKALYUK,Vera(RUS)
 Semifinal  JEONG,Gyeong-Mi(KOR) YUSEI(SHIDO-3) ZHANG,Zhehui(CHN)
 Fight for 3rd place  ZHANG,Zhehui(CHN) IPPON CASTILLO,Yalennis(CUB)
 Fight for 3rd place  LEVESQUE,Marylise(CAN) IPPON MOSKALYUK,Vera(RUS)
 Final  TCHEUMEO,Audrey(FRA) YUSEI(SHIDO-2) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 
Women +78kg
 1st:ORTIZ BOUCURT,Idalis(CUB)
 2nd:SADKOWSKA,Ursula(POL)
 3rd:KIM,Na-Young(KOR) and ANDEOL,Emilie(FRA)
 5th:MATHE,Ketty(FRA) and ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
 7th:MOJICA,Melissa(PUR) and KIM,Ji-Youn(KOR)
 
 Semifinal  SADKOWSKA,Ursula(POL) HANSOKU-GACHI(GS SHIDO-4) ANDEOL,Emilie(FRA)
 Semifinal  ORTIZ BOUCURT,Idalis(CUB) IPPON MATHE,Ketty(FRA)
 Fight for 3rd place  KIM,Na-Young(KOR) IPPON MATHE,Ketty(FRA)
 Fight for 3rd place  ANDEOL,Emilie(FRA) YUSEI(SHIDO-3) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ)
 Final  ORTIZ BOUCURT,Idalis(CUB) YUSEI(SHIDO-3) SADKOWSKA,Ursula(POL)

Posted by cozytoy at 23:34


2012”N2ŒŽ20“ú
IJF Grand Prix Duesseldorf 2012

(GER Duesseldorf, 18-19 February 2012)
 
Men -60kg
 1st:JANG,Jin-Min(KOR)
 2nd:GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 3rd:ENGLMAIER,Tobias(GER) and SHUKVANI,Betkili(GEO)
 5th:PESSOA,Sergio(CAN) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL) TAKATO,Naohisa(JPN) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘å‘Š–͍‚j‚Í‚TˆÊB
@¦@ŽR–{@_Žji“ú‘Ì‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN,WRL59) KESA-GATAME(1:05) LEE,Yuk Ting(HKG)
 Preliminary  A,Lamusi(CHN,WRL29) YUSEI(YUKO) YAMAMOTO,Hirofumi(JPN,WRL3)
 Preliminary  TAKATO UCHIMATA(2:46) PAPINASHVILI,Amiran(GEO,WRL6)
 Preliminary  TAKATO KOUCHI-GARI(3:14) MCKENZIE,Ashley(GBR,WRL24)
 Preliminary  GANBAT,Boldbaatar(MGL,WRL14) YUSEI(YUKO) TAKATO
 
 Semifinal  JANG,Jin-Min(KOR,WRL25) YUSEI(WAZA-ARI) ENGLMAIER,Tobias(GER,WRL22)
 Semifinal  GANBAT,Boldbaatar(MGL,WRL14) YUSEI(YUKO) SHUKVANI,Betkili(GEO,WRL19)
 Final  JANG,Jin-Min(KOR,WRL25) YUSEI(WAZA-ARI) GANBAT,Boldbaatar(MGL,WRL14)
 
Men -66kg
 1st:GADANOV,Alim(RUS)
 2nd:KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 3rd:CHOI,Min-Ho(KOR) and MORISHITA,Jumpei(JPN)
 5th:SZOKE,Laszlo(ROU) DRAGIN,Dimitri(FRA) AN,Jeong-Hwan(KOR) DREBOT,Serhiy(UKR)
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‹g“c@ˆÒli“ŒŠC‘åA“ŒŠC‘åŽl‚ogj‚Í‚S‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  YOSHIDA,Yuito(JPN,WRL223) AWASE-WAZA(1:20) ZUNIGA,Alejandro(CHI,WRL61)
 Preliminary  YOSHIDA OUCHI-GARI(1:43) FIGUEROA,Carlos(ESA,WRL55)
 Preliminary  YOSHIDA YUSEI(WAZA-ARI) LIM,Sergey(KAZ,WRL18)
 Preliminary  MORISHITA,Jumpei(JPN,WRL6) UCHIMATA-GAESHI(0:55) POLLACK,Gola(ISR,WRL35)
 Preliminary  DRAGIN,Dimitri(FRA,WRL31) SEOI-NAGE(1:33) YOSHIDA
 Preliminary  MORISHITA UCHIMATA(3:17) FASIE,Dan(ROU,WRL23)
 Preliminary  MORISHITA UCHIMATA(0:36) DREBOT,Serhiy(UKR,WRL17)
 
 Semifinal  KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL2) YUSEI(SHIDO-3) CHOI,Min-Ho(KOR,WRL53)
 Semifinal  GADANOV,Alim(RUS,WRL4) YUSEI(SHIDO-2) MORISHITA
 Final  GADANOV,Alim(RUS,WRL4) YUSEI(GS WAZA-ARI 1:40) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL2)
 
Men -73kg
 1st:WANG,Ki-Chun(KOR)
 2nd:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 3rd:LEGRAND,Ugo(FRA) and ELMONT,Dex(NED)
 5th:DELPOPOLO,Nicholas(USA) TATALASHVILI,Nugzar(GEO) ORUJOV,Rustam(AZE) NISHIYAMA,Yuki(JPN)
@¦@¼ŽR@—YŠói’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  NISHIYAMA,Yuki(JPN,WRL34) YUSEI(WAZA-ARI) REKHVIASHVILI,Zebeda(GEO,WRL94)
 Preliminary  NISHIYAMA YUSEI(GS SHIDO-2 1:46) DARBELET,Benjamin(FRA,WRL12)
 Preliminary  NISHIYAMA DEASHI-BARAI(2:27) SOROKA,Volodymyr(UKR,WRL18)
 Preliminary  SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL,WRL6) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(4:32) NISHIYAMA
 
 Semifinal  WANG,Ki-Chun(KOR,WRL2) YUSEI(SHIDO-2) LEGRAND,Ugo(FRA,WRL11)
 Semifinal  SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL,WRL6) FUSEN-GACHI ELMONT,Dex(NED,WRL3)
 Final  WANG,Ki-Chun(KOR,WRL2) IPPON(4:52) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL,WRL6)
 
Men -81kg
 1st:BISCHOF,Ole(GER)
 2nd:SCHMITT,Alain(FRA)
 3rd:MAMMADLI,Elnur(AZE) and PIETRI,Loic(FRA)
 5th:WIECZERZAK,Alexander(GER) STSIASHENKA,Aliaksandr(BLR) CIANO,Antonio(ITA) NAKAI,Takahiro(JPN)
@¦@’†ˆä@‹M—T(—¬’ÊŒoÏ‘å)‚Í‚TˆÊB
@¦@ìã@’qOiš ›{‰@‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ABD EL AKHER,Hatem(EGY,WRL72) YUSEI(SHIDO-3) KAWAKAMI,Tomohiro(JPN,WRL23)
 Preliminary  NAKAI,Takahiro(JPN,WRL5) YUSEI(YUKO) LIMA,Diogo(POR,WRL41)
 Preliminary  NAKAI OGOSHI(4:43) CONRAD,Hannes(GER,WRL246)
 Preliminary  PIETRI,Loic(FRA,WRL29) YUSEI(GS SHIDO-2 0:58)NAKAI
 
 Semifinal  SCHMITT,Alain(FRA,WRL11) YUSEI(GS HANTEI) MAMMADLI,Elnur(AZE,WRL3)
 Semifinal  BISCHOF,Ole(GER,WRL4) IPPON(3:47) PIETRI,Loic(FRA,WRL29)
 Final  BISCHOF,Ole(GER,WRL4) IPPON(4:23) SCHMITT,Alain(FRA,WRL11)
 
Men -90kg
 1st:LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
 2nd:SONG,Dae-Nam(KOR)
 3rd:DAFREVILLE,Yves Matthieu(FRA) and LEE,Kyu-Won(KOR)
 5th:ONO,Takashi(JPN) MAMMADOV,Elkhan(AZE) GONZALEZ,Asley(CUB) SYNYAVSKY,Vadym(UKR)
@¦@¬–ì@‘ìŽui—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB
@¦@ŒŠˆä@—º•½i—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚S‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ANAI,Ryohei(JPN,WRL124) TATE-SHIHO-GATAME(3:48) HISCHIER,Dominique(SUI,WRL33)
 Preliminary  ONO,Takashi(JPN,WRL4) YUSEI(WAZA-ARI) KRAWCZYK,Robert(POL,WRL57)
 Preliminary  ANAI,R TATE-SHIHO-GATAME(3:52) GONTIUK,Roman(UKR,WRL26)
 Preliminary  ONO UCHIMATA(GS 0:52) GERASIMENKO,Dmitri(SRB,WRL28)
 Preliminary  GONZALEZ,Asley(CUB,WRL6) SUMI-OTOSHI(GS 1:20) ANAI,R
 Preliminary  DAFREVILLE,Yves Matthieu(FRA,WRL47) SUKUI-NAGE(4:05) ONO
 
 Semifinal  LIPARTELIANI,Varlam(GEO,WRL12) DAFREVILLE,Yves Matthieu(FRA,WRL47)
 Semifinal  SONG,Dae-Nam(KOR,WRL21) LEE,Kyu-Won(KOR,WRL14)
 Final  LIPARTELIANI,Varlam(GEO,WRL12) SONG,Dae-Nam(KOR,WRL21)
 
Men -100kg
 1st:RAKOV,Maxim(KAZ)
 2nd:HWANG,Hee-Tae(KOR)
 3rd:DARWISH,Ramadan(EGY) and MAKHMADOV,Zafar(RUS)
 5th:ZHORZHOLIANI,Levan(GEO) ZEEVI,Ariel(ISR) FABRE,Thierry(FRA) MARET,Cyrille(FRA)
@¦@‰H‰ê—´”V‰îi“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  VAN DER GEEST,Elco(BEL,WRL12) TANI-OTOSHI(2:06) HAGA,Ryunosuke(JPN)
 
 Semifinal  RAKOV,Maxim(KAZ,WRL1) DARWISH,Ramadan(EGY,WRL10)
 Semifinal  HWANG,Hee-Tae(KOR,WRL7) MAKHMADOV,Zafar(RUS)
 Final  RAKOV,Maxim(KAZ,WRL1) HWANG,Hee-Tae(KOR,WRL7)
 
Men +100kg
 1st:TOELZER,Andreas(GER)
 2nd:OKRUASHVILI,Adam(GEO)
 3rd:CHO,Guham(KOR) and SUZUKI,Keiji(JPN)
 5th:BONDARENKO,Stanislav(UKR) KHANJALIASHVILI,Zviad(GEO) KIM,Sung-Min(KOR) WOJNAROWICZ,Janusz(POL)
@¦@—é–؁@ŒjŽ¡i‘ŽmŠÚ‘勳j‚Í‚RˆÊB
@¦@Îˆä@—³‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NAMSRAIJAV,Batsuuri(MGL) TANI-OTOSHI(1:28) ISHII,Ryuta(JPN)
 Preliminary  SUZUKI,Keiji(JPN,WRL18) KOSOTO-GAKE(2:18) WANG,Hao(CHN)
 Preliminary  SUZUKI KIKEN-GACHI(0:36) EITEL,Grzegorz(POL,WRL21)
 Preliminary  SUZUKI YUSEI(YUKO) KIM,Sung-Min(KOR,WRL5)
 
 Semifinal  TOELZER,Andreas(GER,WRL2) YUSEI(SHIDO-2) CHO,Guham(KOR,WRL25)
 Semifinal  OKRUASHVILI,Adam(GEO,WRL26) KOSOTO-GAKE(3:53) SUZUKI
 Final  TOELZER,Andreas(GER,WRL2) YUSEI(WAZA-ARI) OKRUASHVILI,Adam(GEO,WRL26)
 
Women -48kg
 1st:VAN SNICK,Charline(BEL)
 2nd:ENDO,Hiromi(JPN)
 3rd:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB) and PAYET,Laetitia(FRA)
 5th:ARUTIUNYAN,Gayane(ARM) PARETO,Paula(ARG) BLANCO,Oiana(ESP) ENTE,Birgit(NED)
@¦@‰““¡@G”üi’}”g‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  ENDO,Hiromi(JPN,WRL38) YUSEI(GS SHIDO-2 3:37) DUMITRU,Alina(ROU,WRL5)
 Preliminary  ENDO YUSEI(GS SHIDO-2 4:49) JEONG,Bo-Kyeong(KOR,WRL22)
 Preliminary  ENDO YUSEI(YUKO) BLANCO,Oiana(ESP,WRL13)
 
 Semifinal  VAN SNICK,Charline(BEL,WRL4) IPPON(3:47) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB,WRL18)
 Semifinal  ENDO KOUCHI-GARI(3:02) PAYET,Laetitia(FRA,WRL15)
 Final  VAN SNICK,Charline(BEL,WRL4) YUSEI(WAZA-ARI) ENDO
 
Women -52kg
 1st:HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 2nd:KUZIUTINA,Natalia(RUS)
 3rd:MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL) and BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 5th:RAMOS,Joana(POR) KRAEH,Mareen(GER) KIM,Kyung-Ok(KOR) MIRANDA,Erika(BRA)
@¦@‹´–{@—D‹Mi‹à‘òŠw‰@‘åj‚Í—DŸB
@¦@‰Á‰ê’Jç•ÛiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHITU,Andreea(ROU,WRL24) UCHIMATA(0:25) KAGAYA,Chiho(JPN,WRL59)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN,WRL18) YOKO-SHIHO-GATAME(2:02) BABAMURATOVA,Gulbadam(TKM,WRL134)
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(1:09) GOMEZ,Laura(ESP,WRL10)
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(GS 4:09) MIRANDA,Erika(BRA,WRL6)
 
 Semifinal  KUZIUTINA,Natalia(RUS,WRL9) YUSEI(SHIDO-2) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL,WRL3)
 Semifinal  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(1:21) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB,WRL11)
 Final  HASHIMOTO OSOTO-GARI(3:46) KUZIUTINA,Natalia(RUS,WRL9)
 
Women -57kg
 1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
 2nd:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 3rd:DORJSUREN,Sumiya(MGL) and SILVA,Rafaela(BRA)
 5th:SZOGEDI,Szandra(GHA) CAPRIORIU,Corina(ROU) FERNANDEZ,Isabel(ESP) LUPETEY COBAS,Yurileidys(CUB)
@¦@¼–{@@ŒOiƒtƒH[ƒŠ[ƒtƒWƒƒƒpƒ“j‚Í—DŸB
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN,WRL1) KESA-GATAME(2:15) BELLORIN,Concepcion(ESP,WRL22)
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN,WRL54) UCHIMATA(1:47) MONTEIRO,Telma(POR,WRL3)
 Preliminary  MATSUMOTO AWASE-WAZA(3:27) WAECHTER,Viola(GER,WRL24)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-2) HEIN,Marlen(GER,WRL20)
 Preliminary  MATSUMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(2:16) SZOGEDI,Szandra(GHA,WRL52)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-2) FERNANDEZ,Isabel(ESP,WRL26)
 
 Semifinal  MATSUMOTO YUSEI(GS SHIDO-2 3:34) DORJSUREN,Sumiya(MGL,WRL32)
 Semifinal  YAMAMOTO AWASE-WAZA(4:21) SILVA,Rafaela(BRA,WRL4)
 Final  MATSUMOTO YUSEI(SHIDO-2) YAMAMOTO
 
Women -63kg
 1st:JOUNG,Da-Woon(KOR)
 2nd:AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
 3rd:MALZAHN,Claudia(GER) and GERBI,Yarden(ISR)
 5th:TRAJDOS,Martyna(GER) SCHLESINGER,Alice(ISR) TANAKA,Miki(JPN) SILVA,Mariana(BRA)
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ABE,Kana(JPN,WRL18) UCHIMATA(1:45) CAMPOS,Katherine(BRA,WRL78)
 Preliminary  SCHLESINGER,Alice(ISR) SODE-TSURIKOMI-GOSHI(4:36) ABE
 Preliminary  TANAKA,Miki(JPN,WRL5) YOKO-SHIHO-GATAME(1:40) XU,Yuhua(CHN,WRL20)
 Preliminary  GERBI,Yarden(ISR,WRL12) UCHIMATA-SUKASHI(0:11) TANAKA
 
 Semifinal  JOUNG,Da-Woon(KOR,WRL13) YUSEI(WAZA-ARI) MALZAHN,Claudia(GER,WRL9)
 Semifinal  AGBEGNENOU,Clarisse(FRA,WRL11) IPPON(0:17) GERBI,Yarden(ISR,WRL12)
 Final  JOUNG,Da-Woon(KOR,WRL13) YUSEI(SHIDO-2) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA,WRL11)
 
Women -70kg
 1st:SRAKA,Rasa(SLO)
 2nd:PORTELA,Maria(BRA)
 3rd:KUNIHARA,Yoriko(JPN) and CORTES ALDAMA,Onix(CUB)
 5th:BANDEL,Barbara(GER) VARGAS KOCH,Laura(GER) THIELE,Kerstin(GER) ALVEAR,Yuri(COL)
@¦@š Œ´@—ŠŽqiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚RˆÊB
@¦@ã–ì@”bŒbiŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂ogj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KUNIHARA,Yoriko(JPN,WRL4) YOKO-SHIHO-GATAME(1:19) BLEIER,Samantha(USA,WRL65)
 Preliminary  KUNIHARA YUSEI(SHIDO-2) UENO,Tomoe(JPN,WRL24)
 Preliminary  KUNIHARA YUSEI(YUKO) BANDEL,Barbara(GER,WRL41)
 
 Semifinal  PORTELA,Maria(BRA,WRL19) URA-NAGE(1:17) KUNIHARA
 Semifinal  SRAKA,Rasa(SLO,WRL8) YUSEI(SHIDO-2) CORTES ALDAMA,Onix(CUB,WRL12)
 Final  SRAKA,Rasa(SLO,WRL8) YUSEI(SHIDO-2) PORTELA,Maria(BRA,WRL19)
 
Women -78kg
 1st:HARRISON,Kayla(USA)
 2nd:YANG,Xiuli(CHN)
 3rd:WOLLERT,Heide(GER) and VERKERK,Marhinde(NED)
 5th:VELENSEK,Anamari(SLO) LOUETTE,Lucie(FRA) JOO,Abigel(HUN) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
@¦@‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚ÍŒ‡êB
 
 Preliminary  OKAMURA,Tomomi(JPN,WRL20) TATE-SHIHO-GATAME(3:16) ULMENTAYEVA,Galiya(KAZ,WRL32)
 Preliminary  YANG,Xiuli(CHN,WRL6) AWASE-WAZA(0:59) OKAMURA
 
 Semifinal  HARRISON,Kayla(USA,WRL4) IPPON(3:31) WOLLERT,Heide(GER,WRL8)
 Semifinal  YANG,Xiuli(CHN,WRL6) YUSEI(SHIDO-2) VERKERK,Marhinde(NED,WRL11)
 Final  HARRISON,Kayla(USA,WRL4) YUSEI(GS HANTEI) YANG,Xiuli(CHN,WRL6)
 
Women +78kg
 1st:POLAVDER,Lucija(SLO)
 2nd:KIM,Na-Young(KOR)
 3rd:ORTIZ,Idalys(CUB) and IVASHCHENKO,Elena(RUS)
 5th:BRYANT,Karina(GBR) SADKOWSKA,Urszula(POL) ADLINGTON,Sarah(GBR) KOCATURK,Gulsah(TUR)
@¦@‹´Œû‚ȂȂ݁i‹ß‹E‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ORTIZ,Idalys(CUB,WRL8) KOSOTO-GAKE(2:52) HASHIGUCHI,Nanami(JPN,WRL56)
 
 Semifinal  POLAVDER,Lucija(SLO,WRL5) YUSEI(SHIDO-2) ORTIZ,Idalys(CUB,WRL8)
 Semifinal  KIM,Na-Young(KOR,WRL7) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 3:52) IVASHCHENKO,Elena(RUS,WRL6)
 Final  POLAVDER,Lucija(SLO,WRL5) YUSEI(YUKO) KIM,Na-Young(KOR,WRL7)

Posted by cozytoy at 23:54


2012”N2ŒŽ13“ú
EJU World Cup Women Budapest 2012

(HUN Budapest, 11-12 February 2012)
 
Women -48kg
 1st:JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 2nd:ENTE,Birgit(NED)
 3rd:MESTRE,Dayaris(CUB) and KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
 5th:BOGDANOVA,Liudmila(RUS) and HORMIGO,Ana(POR)
 7th:RENICKS,Kimberley(GBR) and COBOS,Diana(ECU)
 
Women -52kg
 1st:HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 2nd:SUNDBERG,Jaana(FIN)
 3rd:KUZIUTINA,Natalia(RUS) and BERMOY,Yanet(CUB)
 5th:HE,Hongmei(CHN) and MULLER,Marie(LUX)
 7th:LAFONT,Emilie(FRA) and GOMEZ R,Laura(ESP)
@¦@‹´–{@—D‹Mi‹à‘òŠw‰@‘åj‚Í—DŸB
@¦@‰Á‰ê’Jç•ÛiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KAGAYA,Chiho(JPN) AWASE-WAZA(2:23) SANCHEZ,Yulieth(COL)
 Preliminary  KAGAYA YOKO-SHIHO-GATAME(2:40) AFENDIKOVA,Lyudmyla(UKR)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(0:25) FORCINITI,Rosalba(ITA)
 Preliminary  BERMOY,Yanet(CUB) YUSEI(GS HANTEI 2-1) KAGAYA
 Preliminary  HASHIMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(3:11) NAREKS,Petra(SLO)
 Preliminary  HASHIMOTO UCHIMATA(4:22) GOMEZ R,Laura(ESP)
 Semifinal  HASHIMOTO YUSEI(GS HANTEI 3-0) KUZIUTINA,Natalia(RUS)
 Final  HASHIMOTO YUKO-SHIHO-GATAME(5:00) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 
Women -57kg
 1st:YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 2nd:ROPER,Miryam(GER)
 3rd:KIM,Jan-Di(KOR) and DORJSUREN,Sumya(MGL)
 5th:WANG,Hui(CHN) and ILIEVA,Ivelina(BUL)
 7th:GASIMOVA,Kifayat(AZE) and LUPETEY,Yurisleidis(CUB)
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í—DŸB
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) YUSEI(SHIDO-2) TUMEN-OD,Battugs(MGL)
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) AWASE-WAZA(0:52) FRANSSEN,Juul(NED)
 Preliminary  ISHIKAWA KATA-GATAME(0:16) EGILMEZ,Kudret(TUR)
 Preliminary  YAMAMOTO TATE-SHIHO-GATAME(5:00) SZOGEDI,Szandra(GHA)
 Preliminary  ROPER,Miryam(GER) KOSOTO-GAKE(3:30) ISHIKAWA
 Preliminary  YAMAMOTO SEOI-NAGE(3:34) LOKO,Sarah(FRA)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS YUKO 1:56) DORJSUREN,Sumya(MGL)
 Semifinal  YAMAMOTO KOUCHI-GARI(2:48) WANG,Hui(CHN)
 Final  YAMAMOTO YOKO-SHIHO-GATAME(5:00) ROPER,Miryam(GER)
 
Women -63kg
 1st:TANAKA,Miki(JPN)
 2nd:ABE,Kana(JPN)
 3rd:GWEND,Edwige(ITA) and BEDZETI,Vlora(SLO)
 5th:ZOUAK,Rizlen(MAR) and JOUNG,Da-Woon(KOR)
 7th:TRSTENJAK,Tina(SLO) and MILOSEVIC,Nina(SLO)
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
@¦@ˆÀ¼@tiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TANAKA,Miki(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(3:59) POLYAK,Krisztina(HUN)
 Preliminary  TANAKA OKURI-ERI-JIME(3:41) LABAZINA,Marta(RUS)
 Preliminary  YASUMATSU,Haruka(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(1:23) TRAJDOS,Martyna(GER)
 Preliminary  ABE,Kana(JPN) AWASE-WAZA(3:20) CHEPURINA,Svitlana(UKR)
 Preliminary  TANAKA YOKO-SHIHO-GATAME(1:35) KATIPOGLU,Busra(TUR)
 Preliminary  ZOUAK,Rizlen(MAR) SUKUI-NAGE(1:45) YASUMATSU
 Preliminary  ABE OKURI-ERI-JIME(3:58) PITMAN,Faith(GBR)
 Preliminary  TANAKA TAI-OTOSHI(3:44) TRSTENJAK,Tina(SLO)
 Preliminary  ABE UCHIMATA(1:42) MILOSEVIC,Nina(SLO)
 Semifinal  TANAKA AWASE-WAZA(3:16) BEDZETI,Vlora(SLO)
 Semifinal  ABE YUSEI(SHIDO-2) GWEND,Edwige(ITA)
 Final  TANAKA SUMI-OTOSHI(5:00) ABE
 
Women -70kg
 1st:CHEN,Fei(CHN)
 2nd:CORTES ALDAMA,Onix(CUB)
 3rd:ALVEAR,Yuri(COL) and PORTELA,Maria(BRA)
 5th:MILED,Houda(TUN) and MARZOK,Iljana(GER)
 7th:HWANG,Ye-Sul(KOR) and FLETCHER,Megan(GBR)
@¦@ã–ì@”bŒbiŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂ogj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  CHEN,Fei(CHN) USHIRO-KESA-GATAME(1:45) UENO,Tomoe(JPN)
 
Women -78kg
 1st:HARRISON,Kayla(USA)
 2nd:MOSKALYUK,Vera(RUS)
 3rd:JOO,Abigel(HUN) and OKAMURA,Tomomi(JPN)
 5th:ROBERGE,Catherine(CAN) and JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 7th:FURMANEK,Katarzyna(POL) and CASTILLO,Yelennis(CUB)
@¦@‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  OKAMURA,Tomomi(JPN) HANSOKU-GACHI(2:32) ULRICH,Marjorie(FRA)
 Preliminary  OKAMURA YUSEI(YUKO) ROBERGE,Catherine(CAN)
 Semifinal  HARRISON,Kayla(USA) YUSEI(YUKO) OKAMURA
 Fight for 3rd place  OKAMURA YUSEI(SHIDO-2) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
 
Women +78kg
 1st:QIN,Qian(CHN)
 2nd:KIM,Na-Young(KOR)
 3rd:MATHE,Ketty(FRA) and HASHIGUCHI,Nanami(JPN)
 5th:UILENHOED,Carola(NED) and KIM,Ji-Youn(KOR)
 7th:SADKOWSKA,Ursula(POL) and CHIKHROUHOU,Nihel(TUN)
@¦@‹´Œû‚ȂȂ݁i‹ß‹E‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  HASHIGUCHI,Nanami(JPN) YUSEI(GS SHIDO-2 2:31) SHEKEROVA,Mariia(RUS)
 Preliminary  HASHIGUCHI OUCHI-GARI(2:49) ORTIZ BOUCURT,Idalis(CUB)
 Preliminary  UILENHOED,Carola(NED) SUMI-GAESHI(0:50) HASHIGUCHI
 Repechage  HASHIGUCHI OUCHI-GARI(5:00) CHIKHROUHOU,Nihel(TUN)
 Fight for 3rd place  HASHIGUCHI YUSEI(SHIDO-3) KIM,Ji-Youn(KOR)

Posted by cozytoy at 23:56


2012”N2ŒŽ12“ú
IJF Grand Slam Paris 2012

(FRA Paris, 4-5 February 2012)
 
Men -60kg
 1st:SOBIROV,Rishod(UZB)
 2nd:KIM,Won-Jin(KOR)
 3rd:JANG,Jin-Min(KOR) and PAPINASHVILI,Amiran(GEO)
 5th:MSHVIDOBADZE,Robert(RUS) ENGLMAIER,Tobias(GER) DAVTYAN,Hovhannes(ARM) MUSHKIYEV,Ilgar(AZE)
@¦@ì’[@@—´i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚S‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KAWABATA,Ryo(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(2:01) TOALA,Cristhian(ECU)
 Preliminary  KAWABATA YUSEI(WAZA-ARI) MILOUS,Sofiane(FRA,WRL10)
 Preliminary  ENGLMAIER,Tobias(GER,WRL21) YUSEI(WAZA-ARI) KAWABATA
 
Men -66kg
 1st:LAROSE,David(FRA)
 2nd:CHO,Jun-Ho(KOR)
 3rd:KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL) and LIM,Sergey(KAZ)
 5th:KOWALSKI,Tomasz(POL) POLLACK,Golan(ISR) OATES,Colin(GBR) KHAN-MAGOMEDOV,Kamal(RUS)
@¦@ûüã@’qŽji“ú‘Ì‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) KOZURE-KESA-GATAME(0:47) ZAGRODNIK,Pawel(POL)
 Preliminary  LAROSE,David(FRA,WRL13) YUSEI(WAZA-ARI) TAKAJO
 
Men -73kg
 1st:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 2nd:VOELK,Christopher(GER)
 3rd:BONHOMME,Gilles(FRA) and OZDOEV,Zelimkhan(RUS)
 5th:GANBAATAR,Odbayar(MGL) SHARIPOV,Mirali(UZB) IBRAGIMOV,Rinat(KAZ) DELPOPOLO,Nicholas(USA)
@¦@‘å–ì@«•½i“V—‘åj‚Í‚S‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Joo-Jin(KOR)
 Preliminary  ONO KOSOTO-GAKE(4:50) DARBELET,Benjamin(FRA,WRL13)
 Preliminary  SHARIPOV,Mirali(UZB,WRL22) YUSEI(GS YUKO 2:13) ONO
 
Men -81kg
 1st:BISCHOF,Ole(GER)
 2nd:CIANO,Antonio(ITA)
 3rd:NAGASHIMA,Keita(JPN) and TOMA,Sergiu(MDA)
 5th:MARIJANOVIC,Tomislav(CRO) VASYLENKO,Artem(UKR) BOZBAYEV,Islam(KAZ) HARUYAMA,Yuki(JPN)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾(“ú–{’†‰›‹£”n‰ï)‚Í‚RˆÊB
@¦@tŽR@—F‹Ii‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) KESA-GATAME(4:56) ABD EL AKHER,Hatem(EGY)
 Preliminary  HARUYAMA,Yuki(JPN) AWASE-WAZA(2:49) DARWISH,Mohamed(EGY)
 Preliminary  NAGASHIMA OUCHI-GARI(4:45) PSHMAKHOV,Arsen(RUS,WRL30)
 Preliminary  HARUYAMA SANKAKU-JIME(2:22) LUCENTI,Emmanuel(ARG,WRL24)
 Preliminary  NAGASHIMA YUSEI(WAZA-ARI) MARESCH,Sven(GER,WRL9)
 Preliminary  HARUYAMA YUSE(GS HANTEI 2-1) CLERGET,Axel(FRA)
 Preliminary  NAGASHIMA KESA-GATAME(3:16) MARIJANOVIC,Tomislav(CRO,WRL18)
 Preliminary  TOMA,Sergiu(MDA,WRL11) SUMI-GAESHI(0:39) HARUYAMA
 Semifinal  CIANO,Antonio(ITA,WRL25) YUSEI(GS HANTEI 3-0) NAGASHIMA
 
Men -90kg
 1st:CHORIEV,Dilshod(UZB)
 2nd:GONTIUK,Roman(UKR)
 3rd:DENISOV,Kirill(RUS) and GONZALEZ,Asley(CUB)
 5th:VAN LAARHOVEN,Robby(NED) MAMMADOV,Elkhan(AZE) SONG,Dae-Nam(KOR) LIPARTELIANI,Varlam(GEO)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB
 
Men -100kg
 1st:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 2nd:BORODAVKO,Jevgenijs(LAT)
 3rd:BATTULGA,Temuulen(MGL) and SAYIDOV,Ramziddin(UZB)
 5th:GROL,Henk(NED) MARET,Cyrille(FRA) HWANG,Hee-Tae(KOR) HAGA,Ryunosuke(JPN)
@¦@‰H‰ê—´”V‰î(“ŒŠC‘å)‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  HAGA,Ryunosuke(JPN) UCHIMATA(3:29) HUMBERT,Christophe(FRA)
 Preliminary  HAGA UCHIMATA(0:43) VAN DER GEEST,Elco(BEL,WRL7)
 Preliminary  HAGA UCHIMATA(4:35) SASSON,Or(ISR)
 Preliminary  SAYIDOV,Ramziddin(UZB,WRL11) SUKUI-NAGE(0:46) HAGA
 
Men +100kg
 1st:RINER,Teddy(FRA)
 2nd:SILVA,Rafael(BRA)
 3rd:TANGRIEV,Abdullo(UZB) and KIM,Sung-Min(KOR)
 5th:WOJNAROWICZ,Janusz(POL) BONVOISIN,Jean-Sebastien(FRA) THOREL,Matthieu(FRA) CERAJ,Matjaz(SLO)
@¦@Îˆä@—³‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
@¦@ãì@‘åŽ÷(–¾Ž¡‘å)‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ISHII,Ryuta(JPN) OUCHI-GARI(0:42) SIMIONESCU,Vladut(ROU)
 Preliminary  ISHII AWASE-WAZA(3:35) ZIMMERMANN,Robert(GER,WRL27)
 Preliminary  KAMIKAWA,Daiki(JPN,WRL9) YUSEI(SHIDO-2) KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
 Preliminary  RINER,Teddy(FRA,WRL1) OSOTO-GARI(0:52) ISHII
 Preliminary  CERAJ,Matjaz(SLO,WRL20) YUSEI(SHIDO-2) KAMIKAWA
 
Women -48kg
 1st:FUKUMI,Tomoko(JPN)
 2nd:MENEZES,Sarah(BRA)
 3rd:MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL) and DUMITRU,Alina(ROU)
 5th:JEONG,Bo-Kyeong(KOR) CSERNOVICZKI,Eva(HUN) CHUNG,Jung-Yeon(KOR) PAYET,Laetitia(FRA)
@¦@•ŸŒ©@—FŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
 
 Preliminary  FUKUMI,Tomoko(JPN,WRL2) YUSEI(YUKO) MOSCATT,Valentina(ITA,WRL24)
 Preliminary  FUKUMI YOKO-SHIHO-GATAME(2:27) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Semifinal  FUKUMI TATE-SHIHO-GATAME(5:00) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL,WRL17)
 Final  FUKUMI YUSEI(SHIDO-2) MENEZES,Sarah(BRA,WRL3)
 
Women -52kg
 1st:NISHIDA,Yuka(JPN)
 2nd:MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
 3rd:CARRASCOSA,Ana(ESP) and BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 5th:GOMEZ,Laura(ESP) KELMENDI,Majlinda(IJF) KUZIUTINA,Natalia(RUS) HADDAD,Soraya(ALG)
@¦@¼“c@—Di—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NISHIDA,Yuka(JPN,WRL1) AWASE-WAZA(2:38) KIM,Mi-Ri(KOR)
 Preliminary  NISHIDA YUSEI(GS HANTEI 3-0) SUNDBERG,Jaana(FIN,WRL19)
 Preliminary  NISHIDA OKURI-ERI-JIME(3:25) GOMEZ,Laura(ESP,WRL10)
 Semifinal  NISHIDA KOUCHI-GARI(4:31) CARRASCOSA,Ana(ESP,WRL6)
 Final  NISHIDA AWASE-WAZA(5:00) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL,WRL3)
 
Women -57kg
 1st:MONTEIRO,Telma(POR)
 2nd:SATO,Aiko(JPN)
 3rd:PAVIA,Automne(FRA) and MALLOY,Marti(USA)
 5th:ZABLUDINA,Irina(RUS) ROPER,Miryam(GER) LOKO,Sarah(FRA) WANG,Hui(CHN)
@¦@²“¡@ˆ¤Žqi—¹“¿Ž›Šw‰€EAˆ®ì“썂ogj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  SATO,Aiko(JPN,WRL2) AWASE-WAZA(3:06) RIBOUT,Morgane(FRA)
 Preliminary  SATO,A YUSEI(GS SHIDO-2 4:22) LIU,Yang(CHN)
 Preliminary  SATO,A KATA-GURUMA(4:25) ZABLUDINA,Irina(RUS,WRL14)
 Semifinal  SATO,A YUSEI(GS HANTEI 3-0) PAVIA,Automne(FRA,WRL6)
 Final  MONTEIRO,Telma(POR,WRL3) OUCHI-GARI(0:09) SATO,A
 
Women -63kg
 1st:TANAKA,Miki(JPN)
 2nd:JOUNG,Da-Woon(KOR)
 3rd:WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED) and SCHLESINGER,Alice(ISR)
 5th:MISKOVIC,Marijana(CRO) DI CINTIO,Maelle(FRA) ABE,Kana(JPN) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@ˆ¢•”@ØiŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  TANAKA,Miki(JPN,WRL11) KATA-JIJI-JIME(1:17) ALDIKOVA,Zarina(KAZ)
 Preliminary  ABE,Kana(JPN,WRL19) UCHIMATA(2:14) CHEPURINA,Svitlana(UKR)
 Preliminary  TANAKA YUSEI(YUKO) YLINEN,Johanna(FIN,WRL11)
 Preliminary  ABE YOKO-SHIHO-GATAME(3:42) YUSUBOVA,Ramila(AZE,WRL14)
 Preliminary  TANAKA KATA-JUJI-JIME( : ) DI CINTIO,Maelle(FRA)
 Preliminary  SCHLESINGER,Alice(ISR,WRL7) YUSEI(YUKO) ABE
 Semifinal  TANAKA OUCHI-GARI(3:55) WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED,WRL6)
 Final  TANAKA KESA-GATAME(4:45) JOUNG,Da-Woon(KOR,WRL21)
 
Women -70kg
 1st:TACHIMOTO,Haruka(JPN)
 2nd:DECOSSE,Lucie(FRA)
 3rd:HWANG,Ye-Sul(KOR) and KUNIHARA,Yoriko(JPN)
 5th:MILED,Houda(TUN) CHEN,Fei(CHN) NIANG,Asmaa(MAR) BLANCO,Cecilia(ESP)
@¦@“c’m–{@—yi“ŒŠC‘åj‚Í—DŸB
@¦@š Œ´@—ŠŽqiŽ©‰q‘à‘̈çŠwZj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  KUNIHARA,Yoriko(JPN,WRL3) YOKO-SHIHO-GATAME(2:10) SELL,Kathleen(USA)
 Preliminary  TACHIMOTO,Haruka(JPN,WRL4) OUCHI-GARI(1:19) WEZEU DOMBEU,Helene(CMR)
 Preliminary  KUNIHARA KOZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(2:26) KLYS,Katarzyna(POL,WRL21)
 Preliminary  TACHIMOTO,H OUCHI-GARI(0:09) MARZOK,Iljana(GER,WRL19)
 Preliminary  KUMIHARA OUCHI-GARI(2:31) NIANG,Asmaa(MAR)
 Preliminary  TACHIMOTO,H OUCHi-GARI(1:25) BLANCO,Cecilia(ESP,WRL9)
 Semifinal  TACHIMOTO,H UCHIMATA(GS 3:41) KUNIHARA
 Final  TACHIMOTO YUSEI(GS HANTEI 3-0) DECOSSE,Lucie(FRA,WRL1)
 
Women -78kg
 1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
 2nd:HARRISON,Kayla(USA)
 3rd:OGATA,Akari(JPN) and TCHEUMEO,Audrey(FRA)
 5th:LOUETTE,Lucie(FRA) POSSAMAI,Stephanie(FRA) VERKERK,Marhinde(NED) MALZAHN,Luise(GER)
@¦@•ûˆŸ—¢i’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OGATA,Akari(JPN,WRL1) UCHIMATA(0:34) RASOKISOKI,Sisilia(FIJ)
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN,WRL17) YOKO-SHIHO-GATAME(3:10) CHALA,Diana(ECU)
 Preliminary  OGATA UCHIMATA(1:54) CASTILLO,Yalennis(CUB,WRL20)
 Preliminary  AGUIAR,Mayra(BRA,WRL3) KIKEN-GACHI(1:18) SATO,R
 Preliminary  OGATA YUSEI(WAZA-ARI) LOUETTE,Lucie(FRA,WRL9)
 Semifinal  HARRISON,Kayla(USA,WRL4) YUSEI(WAZA-ARI) OGATA
 
Women +78kg
 1st:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
 2nd:IVASHCHENKO,Elena(RUS)
 3rd:ORTIZ,Idalys(CUB) and MONDIERE,Anne-Sophie(FRA)
 5th:BRYANT,Karina(GBR) KINDZERSKA,Iryna(UKR) ADLINGTON,Sarah(GBR) SADKOWSKA,Urszula(POL)
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í—DŸB
 
 Preliminary  TACHIMOTO,Megumi(JPN,WRL1) HARAI-GOSHI(1:53) GERMAN,Leidi(DOM)
 Preliminary  TACHIMOTO,M SASAE-TSURIKOMI-ASHI(0:25) KAYA,Belkis Zehra(TUR,WRL25)
 Preliminary  TACHIMOTO,M DEASHI-BARAI(4:03) BRYANT,Karina(GBR,WRL15)
 Semifinal  TACHIMOTO,M YUSEI(SHIDO-2) ORTIZ,Idalys(CUB,WRL8)
 Final  TACHIMOTO,M YUSEI(GS HANTEI 3-0) IVASHCHENKO,Elena(RUS,WRL6)

Posted by cozytoy at 22:05


2012”N1ŒŽ29“ú
Belgian Ladies Open Arlon 2012

(BEL Arlon, 27-28 January 2012)
 
-20 years
 Women -48kg
  1st:YAMAZAKI,Tamami(JPN)
  2nd:KAISER,Nicole(AUT)
  3rd:HAMADA,Sakiho(JPN) and BUCHARD,Amandine(FRA)
  5th:KUNITZ,Andrea(GER) and SAMRAOUI,Myriem(FRA)
  7th:LHENRY,Marine(FRA) and BURLOT,Charlene(FRA)
@@¦@ŽRú±@Žé”üiŽO‰YŠw‰‘‚j‚Í—DŸB
@@¦@à_“c@‘–Gi‘听‚j‚Í‚RˆÊB
 
  Group D  YAMAZAKI,Tamami(JPN) UCHIMATA HERNANDEZ,Irina(GER)
  Group D  YAMAZAKI AWASE-WAZA BEJA,Caelle(FRA)
  Group D  YAMAZAKI AWASE-WAZA ERDEVEN,Carole(FRA)
 
  Group E  HAMADA,Sakiho(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) KLEMP,deborah(SUI)
  Group E  HAMADA YOKO-SHIHO-GATAME BURLOT,Charlene(FRA)
 
  Preliminary  HAMADA YUSEI(YUKO)HERNANDEZ,Irina(GER)
  Preliminary  YAMAZAKI KOSOTO-GARI BURLOT,Charlene(FRA)
  Preliminary  KAISER,Nicole(AUT) YUSEI(WAZA-ARI) HAMADA
  Preliminary  YAMAZAKI AWASE-WAZA SAMRAOUI,Myriem(FRA)
  Repechage  HAMADA AWASE-WAZA LHENRY,Marine(FRA)
  Semifinal  YAMAZAKI YUSEI(SHIDO-3) BUCHARD,Amandine(FRA)
  Fight for 3rd place  HAMADA AWASE-WAZA KUNITZ,Andrea(GER)
  Final  YAMAZAKI UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME KAISER,Nicole(AUT)
 
 Women -52kg
  1st:COBAN,Sappho(GER)
  2nd:SHISHIME,Ai(JPN)
  3rd:ROSSO,Julia(FRA) and KUROKI,Miharu(JPN)
  5th:STOLL,Theresa(GER) and PFEIFFER,Isabel(GER)
  7th:STOLL,Amelie(GER) and Wuillot,Gabrielle(FRA)
@@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i‹{è“ú‘卂j‚Í‚QˆÊB
@@¦@•–؁@”ü°i‹{è¤‹Æ‚j‚Í‚RˆÊB
 
  Group E  SHISHIME,Ai(JPN) KUZURE-KESA-GATAME HOLLENDER,Eileen(GER)
  Group E  SHISHIME OKURI-ERI-JIME MATTEI,Megane(FRA)
  Group E  SHISHIME UCHIMATA LEE BERRE,Loicia(FRA)
 
  Group F  KUROKI,Miharu(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME PFEIFFER,Katharina(GER)
  Group F  KUROKI AWASE-WAZA BRIEUX,Amelie(FRA)
  Group F  KUROKI UCHIMATA RICHARDBOUCEY,Oceane(FRA)
 
  Preliminary  SHISHIME AWASE-WAZA STOLL,Amelie(GER)
  Preliminary  KUROKI YUSEI(YUKO) GUIHUR,Amelie(FRA)
  Preliminary  SHISHIME KAMI-SHIHO-GATAME ROSSO,Julia(FRA)
  Preliminary  KUROKI SODE-TSURIKOMI-GOSHI RAYNAUD,Louise(FRA)
  Semifinal  SHISHIME UCHIMATA STOLL,Theresa(GER)
  Semifinal  COBAN,Sappho(GER) YUSEI(WAZA-ARI) KUROKI
  Fignt for 3rd place  KUROKI FUSEN-GACHI PFEIFFER,Isabel(GER)
  Final  COBAN,Sappho(GER) YUSEI(WAZA-ARI) SHISHIME
 
 Women -57kg
  1st:KOCHER,Fabienne(SUI)
  2nd:BRAUNIGER,Rebecca(GER)
  3rd:DOLZLER,Emily(GER) and ZWIRNER,Alexandra(GER)
  5th:KNOSP,Julia(GER) and POSVITE,Laury(FRA)
  7th:JAGGI,Deborah(SUI) and GOUMONDIE,Celia(FRA)
@@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
 Women -63kg
  1st:MATSUMOTO,Chinatsu(JPN)
  2nd:PINOT,Margaux(FRA)
  3rd:EPIFANI,Martina(ITA) and TSUGANE,Megumi(JPN)
  5th:BEUNE,Janina(GER) and LUYCKFASSEEL,Lise(BEL)
  7th:EPIFANI,Martina(ITA) and TIELEMANS,Lola(BEL)
@@¦@¼–{ç“ޒÁi‹{è¤‹Æ‚j‚Í—DŸB
@@¦@’Ëà@@Œbi¼¤Šw‰€‚j‚Í‚RˆÊB
 
  Group D  TSUGANE,Megumi(JPN) UCHIMATA LAVOIE,Elodie(CAN)
  Group D  TSUGANE UCHIMATA SCHAUSEIL,Natalia(GER)
  Group D  TSUGANE UCHIMATA THIBAUT,Helene(FRA)
 
  Group E  MATSUMOTO,Chinatsu(JPN) HANSOKU-GACHI BEAUCHEMIN-PINARD,Catherine(CAN)
  Group E  MATSUMOTO AWASE-WAZA HUTT,Mirella(FRA)
 
  Preliminary  MATSUMOTO SEOI-NAGE THIBAUT,Helene(FRA)
  Preliminary  TSUGANE YUSEI(WAZA-ARI) TIELEMANS,Lola(BEL)
  Preliminary  MATSUMOTO OSOTO-GARI EPIFANI,Martina(ITA)
  Preliminary  TSUGANE FUSEN-GACHI BAZYNSKI,Nadja(GER)
  Semifinal  MATSUMOTO AWASE-WAZA BEUNE,Janina(GER)
  Semifinal  PINOT,Margaux(FRA) YUSEI(YUKO) TSUGANE
  Fight for 3rd place  TSUGANE UCHIMATA LUYCKFASSEEL,Lise(BEL)
  Final  MATSUMOTO OKURI-ERI-JIME PINOT,Margaux(FRA)
 
 Women -70kg
  1st:ARAI,Chizuru(JPN)
  2nd:FURUYA,Azusa(JPN)
  3rd:PIERRET,Julie(FRA) and MANSOUR,Lola(BEL)
  5th:SCHNEIDER,Lisa(GER) and PUSCHEL,Lea(GER)
  7th:FELS,Audrey(FRA) and AUGRAIN,Domitille(FRA)
@@¦@Vˆä@ç’߁iŽ™‹Ê‚j‚Í—DŸB
@@¦@ŒÃ‰®@@ˆ²i‘听‚j‚Í‚QˆÊB
 
  Group B  FURUYA,Azusa(JPN) KESA-GATAME CHISARI,Melani(ESP)
  Group B  FURUYA AWASE-WAZA BLUMHAGEN,Fritzi(GER)
  Group B  FURUYA UCHIMATA MARTIAL,Elia(FRA)
 
  Group H  ARAI,Chizuru(JPN) UCHIMATA FLUGEL,Carolin(GER)
  Group H  POSVITE,Fanny Estelle(FRA) YUSEI(YUKO) ARAI
  Group H  ARAI UCHIMATA DA SILVA,Karen(AUS)
 
  Preliminary  ARAI OUCHI-GARI SCHNEIDER,Lisa(GER)
  Preliminary  FURUYA HARAI-GOSHI AUGRAIN,Domitille(FRA)
  Preliminary  ARAI UCHIMATA FELS,Audrey(FRA)
  Preliminary  FURUYA AWASE-WAZA PUSCHEL,Lea(GER)
  Semifinal  ARAI TATE-SHIHO-GATAME PIERRET,Julie(FRA)
  Semifinal  FURUYA YUSEI(SHIDO-2) MANSOUR,Lola(BEL)
  Final  ARAI AWASE-WAZA FURUYA
 
 Women -78kg
  1st:YOSHIMURA,Shiori(JPN)
  2nd:NISHIDA,Kaho(JPN)
  3rd:ZIECH,Maike(GER) and STEVENSON,Karen(NED)
  5th:BOUSQUIE,Anais(FRA) and ERB,Marine(FRA)
@@¦@‹g‘º@ÃDiˆ¢‘h’†‰›‚j‚Í—DŸB
@@¦@¼“c@•äib•{H‹Æ‚j‚Í‚QˆÊB
 
  Group B  NISHIDA,Kaho(JPN) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME GARCIA,Aguilar(ESP)
  Group B  NISHIDA AWASE-WAZA ZIECH,Maike(GER)
 
  Group C  YOSHIMURA,Shiori(JPN) KATA-GATAME LEWIS,Hannah(GBR)
  Group C  YOSHIMURA KATA-GATAME WEIDENDORFER,Christiane(GER)
  Group C  YOSHIMURA KATA-GATAME ERB,Marine(FRA)
 
  Preliminary  YOSHIMURA KATA-GATAME ZIECH,Maike(GER)
  Preliminary  NISHIDA HANSOKU-GACHI ERB,Marine(FRA)
  Semifinal  YOSHIMURA UCHIMATA BOUSQUIE,Anais(FRA)
  Semifinal  NISHIDA YOKO-SHIHO-GATAME STEVENSON,Karen(NED)
  Final  YOSHIMURA UCHIMATA NISHIDA
 
 Women +78kg
  1st:WEISS,Carolin(GER)
  2nd:INAMORI,Nami(JPN)
  3rd:ASAHINA,Sara(JPN) and TAUBE,Clarissa(GER)
@@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽ­Ž™“‡“썂j‚Í‚QˆÊB
@@¦@’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J’†j‚Í‚RˆÊB
 
  Group A  ASAHINA,Sara(JPN) AWASE-WAZA TAUBE,Clarissa(GER)
  Group A  ASAHINA OKURI-ERI-JIME CAROLY,Roudelie(FRA)
 
  Group B  INAMORI,Nami(JPN) KOSOTO-GARI SASSI,Sabra(BEL)
  Group B  INAMORI AWASE-WAZA WEISS,Carolin(GER)
  Group B  INAMORI OUCHI-GARI MBAIRO,Anne(FRA)
 
  Semifinal  WEISS,Carolin(GER) YUSEI(YUKO) ASAHINA
  Semifinal  INAMORI UDE-HISHIGI-ASHI-GATAME TAUBE,Clarissa(GER)
  Final  WEISS,Carolin(GER) YUSEI(GS WAZA-ARI) INAMORI
 
+20 years
 Women -48kg
  1st:HAMADA,Sakiho(JPN)
  2nd:MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
  3rd:MENZ,Katharina(GER) and BUCHARD,Amandine(FRA)
  5th:JURA,Anne-Sophie(BEL) and YAMAZAKI,Tamami(JPN)
  7th:ROBERT,Marlene(FRA) and KROT,Maryna(UKR)
@@¦@à_“c@‘–Gi‘听‚j‚Í—DŸB
@@¦@ŽRú±@Žé”üiŽO‰YŠw‰‘‚j‚Í‚TˆÊB
 
  Group B  YAMAZAKI,Tamami(JPN) AWASE-WAZA JURA,Anne-Sophie(BEL)
  Group B  YAMAZAKI KOSOTO-GARI GERNO,Stephanie(FRA)
  Group B  YAMAZAKI SOGO-GACHI LHENRY,Marine(FRA)
 
  Group C  HAMADA,Sakiho(JPN) KOUCHI-GARI LOHNES,Whitney(CAN)
  Group C  HAMADA AWASE-WAZA POYARD,Margaux(FRA)
  Group C  HAMADA YUSEI(SHIDO-2) SAMRAOUI,Myriem(FRA)
 
  Preliminary  HAMADA KUZURE-KESA-GATAME ROBERT,Marlene(FRA)
  Preliminary  YAMAZAKI SOGO-GACHI BENSMAINE,Amel(FRA)
  Preliminary  HAMADA YUSEI(SHIDO-2) JURA,Anne-Sophie(BEL)
  Preliminary  YAMAZAKI KOSOTO-GARI SAMRAOUI,Myriem(FRA)
  Semifinal  HAMADA YUSEI(YUKO) MENZ,Katharina(GER)
  Semifinal  MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB) YUSEI(WAZA-ARI) YAMAZAKI
  Fight for 3rd place  BUCHARD,Amandine(FRA) YUSEI(YUKO) YAMAZAKI
  Final  HAMADA YUSEI(GS WAZA-ARI) MESTRE ALVAREZ,Dayaris(CUB)
 
 Women -52kg
  1st:SHISHIME,Ai(JPN)
  2nd:KUROKI,Miharu(JPN)
  3rd:BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) and LISSON,Jacqueline(GER)
  5th:THUMM,Verena(GER) and RENAUD,Alizee(FRA)
  7th:HEVONDIAN,Shushana(UKR) and DIETZER,Selina(GER)
@@¦@ŽuX–ځ@ˆ¤i‹{è“ú‘卂j‚Í—DŸB
@@¦@•–؁@”ü°i‹{è¤‹Æ‚j‚Í‚QˆÊB
 
  Group J  SHISHIME,Ai(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME MATTEI,Megane(FRA)
  Group J  SHISHIME UCHIMATA LE BERRE,LOICIA(FRA)
 
  Group K  KUROKI,Miharu(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME HAVY,Marie(FRA)
  Group K  KUROKI IPPON-SEOI-NAGE DAOUD,Kahina(FRA)
 
  Preliminary  KUROKI YOKO-SHIHO-GATAME(GS) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
  Preliminary  SHISHIME YUSEI(SHIDO-2) RENAUD,Alizee(FRA)
  Preliminary  KUROKI YUSEI(YUKO) HEVONDIAN,Shushana(UKR)
  Preliminary  SHISHIME UCHIMATA DIETZER,Selina(GER)
  Semifinal  KUROKI KAMI-SHIHO-GATAME THUMM,Verena(GER)
  Semifinal  SHISHIME OSOTO-GARI LISSON,Jacqueline(GER)
  Final  SHISHIME YUSEI(GS HANTEI 3-0) KUROKI
 
 Women -57kg
  1st:LUPETEY COBAS,Yurileidys(CUB)
  2nd:MULLER,Johanna(GER)
  3rd:BRUNET,Morgane(FRA) and HOLTZINGER,Laura(FRA)
  5th:POSVITE,Laury(FRA) and CSATARI,Larissa(SUI)
  7th:ERLEBACH,Eva(SUI) and TARIKET,Ratiba(ALG)
@@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
 Women -63kg
  1st:MATSUMOTO,Chinatsu(JPN)
  2nd:TSUGANE,Megumi(JPN)
  3rd:PUCHE PALAO,Maria-Isabel(ESP) and LEONORA,Jaime Lee(NED)
  5th:PRIESNER,MARLIES(AUT) and RUIZ,Julia(FRA)
  7th:PIERRET,Claire(FRA) and LOUCHEZ,Clementine(FRA)
@@¦@¼–{ç“ޒÁi‹{è¤‹Æ‚j‚Í—DŸB
@@¦@’Ëà@@Œbi¼¤Šw‰€‚j‚Í‚QˆÊB
 
  Group F  BUITINK,Vienne(NED) TANI-OTOSHI TSUGANE,Megumi(JPN)
  Group F  TSUGANE UCHIMATA PROUTEAU,Melanie(FRA)
 
  Group O  MATSUMOTO,Chinatsu(JPN) OKURI-ERI-JIME BOSSOREIL,Anne-Lise(FRA)
  Group O  MATSUMOTO OKURI-ERI-JIME ABDELMOUMENI,Ella(FRA)
 
  Preliminary  TSUGANE UCHIMATA MOHSENI,Narges(AUT)
  Preliminary  MATSUMOTO YOKO-SHIHO-GATAME BOSSOREIL,Anne-Lise(FRA)
  Preliminary  TSUGANE AWASE-WAZA PIERRET,Claire(FRA)
  Preliminary  MATSUMOTO SEOI-NAGE LEONORA,Jaime Lee(NED)
  Preliminary  TSUGANE AWASE-WAZA PUCHE PALAO,Maria-Isabel(ESP)
  Preliminary  MATSUMOTO YUSEI(WAZA-ARI) LOUCHEZ,Clementine(FRA)
  Semifinal  TSUGANE AWASE-WAZA PRIESNER,MARLIES(AUT)
  Semifinal  MATSUMOTO AWASE-WAZA RUIZ,Julia(FRA)
  Final  MATSUMOTO YUSEI(GS HANTEI 3-0) TSUGANE
 
 Women -70kg
  1st:CORTES ALDAMA,Onix(CUB)
  2nd:FURUYA,Azusa(JPN)
  3rd:HENNINK,Antoinette(NED) and GERBER,Melanie(GER)
  5th:EJIOFOR,Augustina(FRA) and TAEYMANS,Roxane(BEL)
  7th:CAILLON,Alexia(FRA) and DEBAERE,Melissande(FRA)
@@¦@ŒÃ‰®@@ˆ²i‘听‚j‚Í‚QˆÊB
@@¦@Vˆä@ç’߁iŽ™‹Ê‚j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
  Group I  ARAI,Chizuru(JPN) AWASE-WAZA RONGEN,Iva(NED)
  Group I  ARAI IPPON-SEOI-NAGE POSVITE,Fanny Estelle(FRA)
 
  Group J  FURUYA,Azusa(JPN) HARAI-GOSHI PERQUIN,Kiki(NED)
  Group J  FURUYA HARAI-GOSHI MORANSAIS,Morgane(FRA)
  Group J  FURUYA HARAI-GOSHI CAILLON,Alexia(FRA)
 
  Preliminary  MANSOUR,Lola(BEL) YUSEI(GS HANTEI 3-0) ARAI
  Preliminary  FURUYA YUSEI(SHIDO-3) TAEYMANS,Roxane(BEL)
  Preliminary  FURUYA YOKO-SHIHO-GATAME DEBAERE,Melissande(FRA)
  Semifinal  FURUYA HANSOKU-GACHI GERBER,Melanie(GER)
  Final  CORTES ALDAMA,Onix(CUB) IPPON-SEOI-NAGE FURUYA
 
 Women -78kg
  1st:CASTILLON RAMIREZ,Yalennis(CUB)
  2nd:TILLMANNS,Julia(GER)
  3rd:DEMKES,Martine(NED) and BUSEMAN,Lena(NED)
  5th:YOSHIMURA,Shiori(JPN) and DEL PUPPO,Marie(FRA)
  7th:TALARN,Laia(ESP) and GARRY,Christelle(FRA)
@@¦@‹g‘º@ÃDiˆ¢‘h’†‰›‚j‚Í‚TˆÊB
@@¦@¼“c@•ä(b•{H‹Æ‚)‚Í—\‘IƒŠ[ƒO”s‘ށB
 
  Group D  YOSHIMURA,Shiori(JPN) YUSEI(SHIDO-2) EGGER,Stefanie(SUI)
  Group D  THOREL,Audrey(FRA) SODE-TSURIKOMI-GOSHI YOSHIMURA
  Group D  YOSHIMURA OSOTO-GARI SCHERBARTH,Ulrike(GER)
 
  Group H  BERGER,Tia-Janina(GER) YUSEI(WAZA-ARI) NISHIDA,Kaho(JPN)
  Group H  NISHIDA AWASE-WAZA LOPEZ,Julie(FRA)
  Group H  TEMMAR,Amina(ALG) OSOTO-GAESHI NISHIDA
 
  Preliminary  YOSHIMURA UCHIMATA MAKUKHA,Ivanna(UKR)
  Preliminary  YOSHIMURA KATA-GATAME DELORME,Jasmin(GER)
  Semifinal  CASTILLON RAMIREZ,Yalennis(CUB) YUSEI(YUKO) YOSHIMURA
  Fight for 3rd place  DEMKES,Martine(NED) SHIKKAKU-GACHI YOSHIMURA
 
 Women +78kg
  1st:ORTIS BOCOURT,Idalys(CUB)
  2nd:ASAHINA,Sara(JPN)
  3rd:BISSENI,Eva(FRA) and ANDEOL,Emilie(FRA)
  5th:MBAIRO,Akne(FRA) and BUCK,Helene(FRA)
@@¦@’©”ä“ލ¹—…ia’J‹³ˆçŠw‰€a’J’†j‚Í‚QˆÊB
@@¦@ˆîX@“ÞŒ©iŽ­Ž™“‡“썂j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
  Group B  ORTIS BOCOURT,Idalys(CUB) IPPON-SEOI-NAGE ASAHINA,Sara(JPN)
  Group B  ASAHINA OUCHI-GARI CAROLY,Roudelie(FRA)
 
  Group D  ANDEOL,Emilie(FRA) YUSEI(SHIDO-3) INAMORI,Nami(JPN)
  Group D  INAMORI HARAI-GOSHI GASCH,Melanie(GER)
  Group D  INAMORI UCHIMATA ANDEOL,Emilie(FRA)
 
  Preliminary  MBAIRO,Akne(FRA) YUSEI(YUKO) INAMORI
  Preliminary  ASAHINA AWASE-WAZA BISSENI,Eva(FRA)
  Semifinal  ASAHINA AWASE-WAZA MBAIRO,Akne(FRA)
  Final  ORTIS BOCOURT,Idalys(CUB) AWASE-WAZA ASAHINA

Posted by cozytoy at 23:28


2012”N1ŒŽ15“ú
IJF Masters Almaty 2012 [2nd Day]

(KAZ Almaty, 15 January 2012)
 
Men -90kg
 1st:NISHIYAMA,Masashi(JPN)
 2nd:VOPROSOV,Kirill(RUS)
 3rd:CAMILO,Tiago(BRA) and PESSANHA,Hugo(BRA)
 5th:ILIADIS,Ilias(GRE) MAMMADOV,Elkhan(AZE) ONO,Takashi(JPN) NISHIYAMA,Daiki(JPN)
@¦@¼ŽR@«ŽmiV“ú–{»ècj‚Í—DŸB
@¦@¬–ì@‘ìŽu(—¹“¿Ž›Šw‰€E)A¼ŽR@‘åŠói’}”g‘åj‚Í‚TˆÊB
 
Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN,WRL8) OSOTO-GARI(4:10) DENISOV,Kirill(RUS,WRL7)
Preliminary  ONO,Takashi(JPN,WRL2) YUSEI(SHIDO-2) CHORIEV,Dilshod(UZB,WRL9)
Preliminary  NISHIYAMA,Daiki(JPN,WRL3) YUSEI(SHIDO-3) NYMAN,Marcus(SWE,WRL11)
Preliminary  NISHIYAMA,Masashi YUSEI(SHIDO-2) ILIADIS,Ilias(GRE,WRL1)
Preliminary  VOPROSOV,Kirill(RUS,WRL14) YUSEI(YUKO) ONO
Preliminary  PESSANHA,Hugo(BRA,WRL10) YUSEI(YUKO) NISHIYAMA,Daiki
Semifinal  NISHIYAMA,Masashi YUSEI(WAZA-ARI) CAMILO,Tiago(BRA,WRL4)
Semifinal  VOPROSOV,Kirill(RUS,WRL14) YUSEI(YUKO) PESSANHA,Hugo(BRA,WRL10)
Final  NISHIYAMA,Masashi YUSEI(YUKO) VOPROSOV,Kirill(RUS,WRL14)
 
Men -100kg
 1st:RAKOV,Maxim(KAZ)
 2nd:GROL,Henk(NED)
 3rd:ANAI,Takamasa(JPN) and SAMOILOVICH,Sergei(RUS)
 5th:ZEEVI,Ariel(ISR) ZHORZHOLIANI,Levan(GEO) DARWISH,Ramadan(EGY) NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
@¦@ŒŠˆä@—²«i“V—‘åEj‚Í‚RˆÊB
 
Preliminary  ANAI,Takamasa(JPN,WRL1) HANSOKU-GACHI(2:35) BORODAVKO,Jevgenijs(LAT,WRL15)
Preliminary  ANAI TATE-SHIHO-GATAME(4:40) ZEEVI,Ariel(ISR,WRL11)
Semifinal  RAKOV,Maxim(KAZ,WRL4) DEASHI-BARAI(GS 2:30) ANAI
Semifinal  GROL,Henk(NED,WRL3) YUSEI(WAZA-ARI) SAMOILOVICH,Sergei(RUS,WRL2)
Final  RAKOV,Maxim(KAZ,WRL4) FUSEN-GACHI GROL,Henk(NED,WRL3)
 
Men +100kg
 1st:SILVA,Rafael(BRA)
 2nd:KAMIKAWA,Daiki(JPN)
 3rd:TOELZER,Andreas(GER) and EL SHEHABY,Islam(EGY)
 5th:TAKAHASHI,Kazuhiko(JPN) SHYNKEYEV,Yerzhan(KAZ) MIKHAYLIN,Alexander(RUS) BOR,Barna(HUN)
@¦@ãì@‘åŽ÷i–¾Ž¡‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@‚‹´@˜a•FiV“ú–{»ècj‚Í‚TˆÊB
 
Preliminary  TAKAHASHI,Kazuhiko(JPN,WRL14) YUSEI(YUKO) TANGRIEV,Abdullo(WRL7)
Preliminary  KAMIKAWA,Daiki(WRL19) OSOTO-GARI(4:12) PASKEVICIUS,Marius(LTU,WRL16)
Preliminary  TOELZER,Andreas(GER,WRL2) YUSEI(SHIDO-2) TAKAHASHI
Preliminary  KAMIKAWA URA-NAGE(GS 3:26) BOR,Barna(HUN,WRL5)
Semifinal  SILVA,Rafael(BRA,WRL6) YUSEI(YUKO) TOELZER,Andreas(GER,WRL2)
Semifinal  KAMIKAWA KIKEN-GACHI(1:48) EL SHEHABY,Islam(EGY,WRL3)
Final  SILVA,Rafael(BRA,WRL6) YUSEI(GS SHIDO-2 2:47) KAMIKAWA
 
Women -63kg
 1st:UENO,Yoshie(JPN)
 2nd:TANAKA,Miki(JPN)
 3rd:XU,Lili(CHN) and VAN EMDEN,Anicka(NED)
 5th:GWEND,Edwige(ITA) GERBI,Yarden(ISR) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) YUSUBOVA,Ramila(AZE)
@¦@ã–ì@‡ŒbiŽOˆäZ—FŠCãEˆ®ì“썂ogj‚Í—DŸB
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB
 
Preliminary  TANAKA,Miki(JPN,WRL13) YOKO-SHIHO-GATAME(3:29) WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED,WRL5)
Preliminary  UENO,Yoshie(JPN,WRL2) KESA-GATAME(0:39) GWEND,Edwige(ITA,WRL18)
Preliminary  TANAKA KESA-GATAME(2:13) YUSUBOVA,Ramila(AZE,WRL15)
Semifinal  UENO YUSEI(SHIDO-2) XU,Lili(CHN,WRL6)
Semifinal  TANAKA TAI-OTOSHI(3:37) VAN EMDEN,Anicka(NED,WRL4)
Final  UENO YUSEI(YUKO) TANAKA
 
Women -70kg
 1st:DECOSSE,Lucie(FRA)
 2nd:KUNIHARA,Yoriko(JPN)
 3rd:TACHIMOTO,Haruka(PN) and BOSCH,Edith(NED)
 5th:URDABAYEVA,Marian(KAZ) HWANG,Ye-Sul(KOR) SMAL,Nataliya(UKR) ROBRA,Juliane(SUI)
@¦@š Œ´@—ŠŽq(Ž©‰q‘à‘̈çŠwZ)‚Í‚QˆÊB
@¦@“c’m–{@—yi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
 
Preliminary  TACHIMOTO,Haruka(JPN,WRL5) YOKO-SHIHO-GATAME(1:53) THIELE,Kerstin(GER,WRL18)
Preliminary  KUNIHARA,Yoriko(JPN,WRL3) YUSEI(YUKO) BLANCO,Cecilia(WRL9)
Preliminary  TACHIMOTO,Haruka YUSEI(GS YUKO 2:52) HWANG,Ye-Sul(KOR,WRL4)
Preliminary  KUNIHARA AWASE-WAZA(2:14) ROBRA,Juliane(SUI,WRL10)
Semifinal  DECOSSE,Lucie(FRA,WRL1) YUSEI(WAZA-ARI) TACHIMOTO,Haruka
Semifinal  KUNIHARA KIKEN-GACHI(0:00) BOSCH,Edith(NED,WRL2)
Final  DECOSSE,Lucie(FRA,WRL1) UDE-HISHIGI-JUJI-GATAME(4:35) KUNIHARA
 
Women -78kg
 1st:AGUIAR,Mayra(BRA)
 2nd:YANG,Xiuli(CHN)
 3rd:OGATA,Akari(JPN) and VELENSEK,Anamari(SLO)
 5th:JEONG,Gyeong-Mi(KOR) JOO,Abigel(HUN) PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL) ZHANG,Zhehui(CHN)
@¦@•ûˆŸ—¢i’}”g‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
Preliminary  OGATA,Akari(JPN,WRL2) KOSOTO-GAKE(2:33) VERKERK,Marhinde(NED,WRL11)
Preliminary  AGUIAR,Mayra(BRA,WRL4) SASAE-TSURIKOMI-ASHI(0:48) OKAMURA,Tomomi(JPN,WRL16)
Preliminary  OGATA YOKO-SHIHO-GATAME(3:26) JEONG,Gyeong-Mi(KOR,WRL10)
Semifinal  YANG,Xiuli(CHN,WRL6) UCHIMATA(1:46) OGATA
Semifinal  AGUIAR,Mayra(BRA,WRL4) OSOTO-GAESHI(0:09) VELENSEK,Anamari(SLO,WRL14)
Final  AGUIAR,Mayra(BRA,WRL4) KOSOTO-GARI(0:32) YANG,Xiuli(CHN,WRL6)
 
Women +78kg
 1st:QIN,Qian(CHN)
 2nd:TONG,Wen(CHN)
 3rd:ISSANOVA,Gulzhan(KAZ) and SUGIMOTO,Mika(JPN)
 5th:TACHIMOTO,Megumi(JPN) KIM,Na-Young(KOR) MONDIERE,Anne-Sophie(FRA) BRYANT,Karina(GBR)
@¦@™–{@”ü(ƒRƒ}ƒc)‚Í‚RˆÊB
@¦@“c’m–{@ˆ¤(‚`‚k‚r‚n‚j)‚ª‚Q‰ñí”s‘ށB
 
Preliminary  SUGIMOTO,Mika(JPN,WRL2) YUSEI(SHIDO-3) POLAVDER,Lucija(SLO,WRL5)
Preliminary  ISSANOVA,Gulzhan(KAZ,WRL21) YUSEI(YUKO) TACHIMOTO,Megumi(JPN,WRL2)
Preliminary  SUGIMOTO UCHIMATA(2:45) MONDIERE,Anne-Sophie(FRA,WRL17)
Semifinal  TONG,Wen(CHN,WRL4) IPPON(3:22) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ,WRL21)
Semifinal  QIN,Qian(CHN,WRL3) YUSEI(SHIDO-3) SUGIMOTO
Final  QIN,Qian(CHN,WRL3) FUSEN-GACHI TONG,Wen(CHN,WRL4)

Posted by cozytoy at 23:51


2012”N1ŒŽ14“ú
IJF Masters Almaty 2012 [1st Day]

(KAZ Almaty, 14 January 2012)
 
Men -60kg
 1st:GALSTYAN,Arsen(RUS)
 2nd:SOBIROV,Rishod(UZB)
 3rd:MUDRANOV,Beslan(RUS) and HIRAOKA,Hiroaki(JPN)
 5th:KOSSAYEV,Yerkebulan(KAZ) MILOUS,Sofiane(FRA) KITADAI,Felipe(BRA) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
@¦@•½‰ª@‘ñWi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@ŽR–{@_Žji“ú‘Ì‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  GALSTYAN,Arsen(RUS,WRL6)  YUSEI(WAZA-ARI) YAMAMOTO,Hirofumi(JPN,WRL2)
 Preliminary  HIRAOKA,Hiroaki(JPN,WRL3) YUSEI(GS HANTEI 3-0) DAVTYAN,Hovhannes(ARM,WRL14)
 Preliminary  HIRAOKA SEOI-NAGE(3:28) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR,WRL9)
 Semifinal  SOBIROV,Rishod(UZB,WRL1) IPPON(3:36) MUDRANOV,Beslan(RUS,WRL8)
 Semifinal  GALSTYAN,Arsen(RUS,WRL6) YUSEI(WAZA-ARI) HIRAOKA
 Final  GALSTYAN,Arsen(RUS,WRL6) IPPON(2:43) SOBIROV,Rishod(UZB,WRL1)
 
Men -66kg
 1st:SANJAASUREN,Miyaragchaa(MGL)
 2nd:KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 3rd:MORISHITA,Jumpei(JPN) and EBINUMA,Masashi(JPN)
 5th:MOGUSHKOV,Musa(RUS) KOWALSKI,Tomasz(POL) GADANOV,Alim(RUS) NAZARYAN,Armen(ARM)
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åjAŠC˜VÀ@‹§i–¾Ž¡‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  MORISHITA,Jumpei(JPN,WRL5) YUSEI(YUKO) DREBOT,Serhiy(UKR,WRL17)
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN,WRL6) UCHIMATA(3:36) LAROSE,David(FRA,WRL12)
 Preliminary  MORISHITA YUSEI(WAZA-ARI) KOWALSKI,Tomasz(POL,WRL18)
 Preliminary  EBINUMA AWASE-WAZA(1:13) GADANOV,Alim(RUS,WRL2)
 Semifinal  SANJAASUREN,Miyaragchaa(MGL,WRL9) TANI-OTOSHI(3:51) MORISHITA
 Semifinal  KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL3) YUSEI(YUKO) EBINUMA
 Final  SANJAASUREN,Miyaragchaa(MGL,WRL9) KOUCHI-GARI(1:54) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL,WRL3)
 
Men -73kg
 1st:WANG,Ki-Chun(KOR)
 2nd:NAKAYA,Riki(JPN)
 3rd:AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) and ISAEV,Mansur(RUS)
 5th:JURAKOBILOV,Navruz(UZB) VAN TICHELT,Dirk(BEL) ADAMIEC,Tomasz(POL) SOROKA,Volodymyr(UKR)
@¦@’†–î@@—́i“ŒŠC‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN,WRL1) AWASE-WAZA(4:33) DARBELET,Benjamin(FRA,WRL13)
 Preliminary  AKIMOTO,Hiroyuki(JPN,WRL4) YUSEI(GS WAZA-ARI 3:37) KODZOKOV,Murat(RUS,WRL11)
 Preliminary  NAKAYA TATE-SHIHo-GATAME(2:28) JURAKOBILOV,Navruz(UZB,WRL7)
 Preliminary  AKIMOTO YUSEI(YUKO) VAN TICHELT,Dirk(BEL,WRL8)
 Semifinal  NAKAYA YUSEI(GS HANTEI 3-0) AKIMOTO
 Semifinal  WANG,Ki-Chun(KOR,WRL2) YUSEI(GS HANTEI 2-1) NAKAYA
 
Men -81kg
 1st:MAMMADLI,Elnur(AZE)
 2nd:NAKAI,Takahiro(JPN)
 3rd:BURTON,Euan(GBR) and MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
 5th:BRUYERE,Francesco(ITA) NIFONTOV,Ivan(RUS) TOMA,Sergiu(MDA) SCHMITT,Alain(FRA)
@¦@’†ˆä@‹M—Ti—¬’ÊŒoÏ‘åj‚Í‚QˆÊB
 
 Preliminary  NAKAI,Takahiro(JPN,WRL5) YUKO-SHIHO-GATAME(3:33) ELMONT,Guillaume(NED,WRL8)
 Preliminary  NAKAI YUSEI(SHIDO-2) TOMA,Sergiu(MDA,WRL13)
 Semifinal  MAMMADLI,Elnur(AZE,WRL3) YUSEI(YUKO) BURTON,Euan(GBR,WRL14)
 Semifinal  NAKAI YUSEI(WAZA-ARI) MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS,WRL6)
 Final  MAMMADLI,Elnur(AZE,WRL3) KOSOTO-GAKE(2:35) NAKAI
 
Women -48kg
 1st:FUKUMI,Tomoko(JPN)
 2nd:ASAMI,Haruna(JPN)
 3rd:MORETTI,Elena(ITA) and MENEZES,Sarah(BRA)
 5th:BLANCO,Oiana(ESP) VAN SNICK,Charline(BEL) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS) PODRYADOVA,Alexandra(KAZ)
@¦@•ŸŒ©@—FŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í‚QˆÊB
 
Preliminary  ASAMI,Haruna(JPN,WRL1) HIZA-GURUMA(1:56) CHUNG,Jung-Yeon(KOR,WRL13)
Preliminary  FUKUMI,Tomoko(JPN,WRL2) KOZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(3:25) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL,WRL15)
Preliminary  ASAMI KOSOTO-GARI(3:52) BLANCO,Oiana(ESP,WRL14)
Preliminary  FUKUMI KUZURE-KESA-GATAME(2:02) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS,WRL11)
Semifinal  ASAMI KESA-GATAME(4:54) MORETTI,Elena(ITA,WRL16)
Semifinal  FUKUMI YUSEI(WAZA-ARI) MENEZES,Sarah(BRA,WRL3)
Final  FUKUMI YUSEI(SHIDO-2) ASAMI
 
Women -52kg
 1st:NISHIDA,Yuka(JPN)
 2nd:NAKAMURA,Misato(JPN)
 3rd:HADDAD,Soraya(ALG) and HEYLEN,Ilse(BEL)
 5th:KELMENDI,Majlinda(IJF) BONNA,Penelope(FRA) KUZIUTINA,Natalia(RUS) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
@¦@¼“c@—Di—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚QˆÊB
 
Preliminary  NISHIDA,Yuka(JPN,WRL1) YUSEI(GS SHIDO-2 4:17) MIRANDA,Erika(BRA,WRL6)
Preliminary  NAKAMURA,Misato(JPN,WRL2) KATA-GATAME(2:43) NURGAZINA,Kelbet(KAZ,WRL44)
Preliminary  NISHIDA YUSEI(SHIDO-2) KELMENDI,Majlinda(IJF,WRL7)
Preliminary  NAKAMURA YUSEI(YUKO) KUZIUTINA,Natalia(RUS,WRL10)
Semifinal  NISHIDA KOUCHI-GARI(3:44) HADDAD,Soraya(ALG,WRL8)
Semifinal  NAKAMURA KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(0:49) HEYLEN,Ilse(BEL,WRL15)
Final  NISHIDA SEOI-NAGE(GS 4:12) NAKAMURA
 
Women -57kg
 1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
 2nd:MONTEIRO,Telma(POR)
 3rd:SILVA,Rafaela(BRA) and SATO,Aiko(JPN)
 5th:QUINTAVALLE,Giulia(ITA) LOKO,Sarah(FRA) PAVIA,Automne(FRA) KARAKAS,Hedvig(HUN)
@¦@¼–{@@ŒOiƒtƒH[ƒŠ[ƒtƒWƒƒƒpƒ“j‚Í—DŸB
@¦@²“¡@ˆ¤Žqi—¹“¿Ž›Šw‰€EAˆ®ì“썂ogj‚Í‚RˆÊB
 
Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN,WRL1) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:46) MINGAZOVA,Lenariya(KAZ,WRL46)
Preliminary  SATO,Aiko(JPN,WRL2) KUZURE-KAMI-SHIHO-GATAME(1:27) BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE,WRL10)
Preliminary  MATSUMOTO KOSOTO-GARI(2:00) QUINTAVALLE,Giulia(ITA,WRL9)
Preliminary  SATO YUSEI(SHIDO-2) PAVIA,Automne(FRA,WRL6)
Semifinal  MATSUMOTO KOSOTO-GARI(4:27) SILVA,Rafaela(BRA,WRL7)
Semifinal  MONTEIRO,Telma(POR,WRL3) SEOI-NAGE(3:25) SATO
Final  MATSUMOTO OKURI-ERI-JIME(3:55) MONTEIRO,Telma(POR,WRL3)

Posted by cozytoy at 23:49


2011”N12ŒŽ18“ú
IJF Grand Prix Qingdao 2011[3rd Day]

(CHN Qingdao, 18 December 2011)
 
Men -90kg
 1st:NISHIYAMA,Masashi(JPN)
 2nd:MESBAH,Hesham(EGY)
 3rd:DENISOV,Kirill(RUS) and ERDENEBILEG,Enkhbat(MGL)
 5th:MAMEDOV,Chingiz(KGZ) NYMAN,Marcus(SWE) RANDL,Milan(SVK) GERASIMENKO,Dmitri(SRB)
@¦@¼ŽR@«Žm(V“úèc)‚Í—DŸB
 
 Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN) YUSEI(SHIDO-3) TSENG,Han-Chieh(TPE)
 Preliminary  NISHIYAMA OSOTO-GARI(1:33) GREKOV,Valentyn(UKR)
 Preliminary  NISHIYAMA YUSEI(SHIDO-2) NYMAN,Marcus(SWE)
 Semifinal  NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) DENISOV,Kirill(RUS)
 Semifinal  MESBAH,Hesham(EGY) YUSEI(YUKO) ERDENEBILEG,Enkhbat(MGL)
 Final  NISHIYAMA YUSEI(WAZA-ARI) MESBAH,Hesham(EGY)
 
Men -100kg
 1st:HWANG,Hee-Tae(KOR)
 2nd:ZHORZHOLIANI,Levan(GEO)
 3rd:ZEEVI,Ariel(ISR) and BLOSHENKO,Artem(UKR)
 5th:HAGA,Ryunosuke(JPN) NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) KOSTOEV,Askhab(RUS) KURBANOV,Utkur(UZB)
@¦@‰H‰ê—´”V‰î(“ŒŠC‘å)‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  HAGA,Ryunosuke(JPN) SANKAKU-JIME(2:06) ABDURAKHMONOV,Mukhamadmurod(TJK)
 Preliminary  HAGA UCHIMATA(2:42) FABRE,Thierry(FRA)
 Preliminary  HAGA UCHIMATA(1:56) TSIREKIDZE,Irakli(GEO)
 Preliminary  HWANG,Hee-Tae(KOR) YUSEI(GS HANTEI) HAGA
 Semifinal  HWANG,Hee-Tae(KOR) YUSEI(YUKO) ZEEVI,Ariel(ISR)
 Semifinal  ZHORZHOLIANI,Levan(GEO) YUSEI(WAZA-ARI) BLOSHENKO,Artem(UKR)
 Final  HWANG,Hee-Tae(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) ZHORZHOLIANI,Levan(GEO)
 
Men +100kg
 1st:MAKARAU,Ihar(BLR)
 2nd:KIM,Sung-Min(KOR)
 3rd:SILVA,Rafael(BRA) and CHO,Gu-Ham(KOR)
 5th:EL SHEHABY,Islam(EGY) MIKHAYLIN,Alexander(RUS) ISHII,Ryuta(JPN) KRAKOVETSKII,Iurii(KGZ)
@¦@Îˆä@—³‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  ISHII,Ryuta(JPN) YOKO-SHIHO-GATAME(4:55) CERAJ,Matjaz(SLO)
 Preliminary  ISHII YUSEI(YUKO) WOJNAROWICZ,Janusz(POL)
 Preliminary  KIM,Sung-Min(KOR) URA-NAGE(4:11) ISHII
 Semifinal  MAKARAU,Ihar(BLR) IPPON(4:02) SILVA,Rafael(BRA)
 Semifinal  KIM,Sung-Min(KOR) IPPON(3:10) CHO,Gu-Ham(KOR)
 Final  MAKARAU,Ihar(BLR) IPPON(2:07) KIM,Sung-Min(KOR)
 
Women -78kg
 1st:HARRISON,Kayla(USA)
 2nd:YANG,Xiuli(CHN)
 3rd:LOUETTE,Lucie(FRA) and ZHANG,Jie(CHN)
 5th:SATO,Ruika(JPN) ZHU,Feng(CHN) MALZAHN,Luise(GER) JEONG,Gyeong-Mi(KOR)
@¦@²“¡@—ڍ(ƒRƒ}ƒc)‚Í‚TˆÊB
 
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN) HANSOKU-GACHI(SHIDO-4 4:01) ZHANG,Zhehui(CHN)
 Preliminary  HARRISON,Kayla(USA) YUSEI(YUKO) SATO
 Semifinal  HARRISON,Kayla(USA) YUSEI(YUKO) LOUETTE,Lucie(FRA)
 Semifinal  YANG,Xiuli(CHN) IPPON(3:28) ZHANG,Jie(CHN)
 Final  HARRISON,Kayla(USA) IPPON(0:48) YANG,Xiuli(CHN)
 
Women +78kg
 1st:TONG,Wen(CHN)
 2nd:QIN,Qian(CHN)
 3rd:BRYANT,Karina(GBR) and KANG,Jie(CHN)
 5th:ADLINGTON,Sarah(GBR) ISSANOVA,Gulzhan(KAZ) UILENHOED,Carola(NED) KIM,Ji-Youn(KOR)
@¦@‹´Œû‚È‚È‚Ý(‹ß‹E‘å)‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  KIM,Ji-Youn(KOR) YUSEI(GS YUKO 2:46) HASHIGUCHI,Nanami(JPN)
 Semifinal  QIN,Qian(CHN) IPPON(1:49) BRYANT,Karina(GBR)
 Semifinal  TONG,Wen(CHN) IPPON(2:01) KANG,Jie(CHN)
 Final  QIN,Qian(CHN) IPPON(0:51) TONG,Wen(CHN)

Posted by cozytoy at 23:45


2011”N12ŒŽ17“ú
IJF Grand Prix Qingdao 2011[2nd Day]

(CHN Qingdao, 17 December 2011)
 
Men -73kg
 1st:WANG,Ki-Chun(KOR)
 2nd:NAKAMURA,Takenori(JPN)
 3rd:SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) and ELDRED,Michael(USA)
 5th:SOROKA,Volodymyr(UKR) DARBELET,Benjamin(FRA) DI CRISTO,Giovanni(ITA) KODZOKOV,Murat(RUS)
@¦@’†‘º@„‹³iŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚QˆÊB‘å–ì@«•½i“V—‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ONO,Shohei(JPN) IPPON(4:18) VANLIOGLU,Hasan(TUR)
 Preliminary  NAKAMURA,Takenori(JPN) IPPON(5:00) VOELK,Christopher(GER)
 Preliminary  SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL) IPPON(4:02) ONO
 Preliminary  NAKAMURA YUSEI(SHIDO-2) GANBAATAR,Odbayar(MGL)
 Preliminary  NAKAMURA YUSEI(YUKO) KODZOKOV,Murat(RUS)
 Semifinal  NAKAMURA IPPON(0:44) ELDRED,Michael(USA)
 Semifinal  WANG,Ki-Chun(KOR) YUSEI(SHIDO-2) SAINJARGAL,Nyam-Ochir(MGL)
 Final  WANG,Ki-Chun(KOR) HANSOKU-GACHI(5:00) NAKAMURA
 
Men -81kg
 1st:NAGASHIMA,Keita(JPN)
 2nd:SCHMITT,Alain(FRA)
 3rd:NIFONTOV,Ivan(RUS) and MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
 5th:SI,Rijigawa(CHN) BURTON,Euan(GBR) HONG,Suk-Woong(KOR) CIANO,Antonio(ITA)
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í—DŸBìã@’qO(š ›{‰@‘å)‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) IPPON(4:39) MARIJANOVIC,Tomislav(CRO)
 Preliminary  SARI,Ahmet IPPON(1:04) KAWAKAMI,Tomohiro(JPN)
 Preliminary  NAGASHIMA YUSEI(WAZA-ARI) BRUYERE,Francesco(ITA)
 Preliminary  NAGASHIMA IPPON(2:29) SI,Rijigawa(CHN)
 Semifinal  NAGASHIMA FUSEN-GACHI NIFONTOV,Ivan(RUS)
 Semifinal  SCHMITT,Alain(FRA) IPPON(4:42) MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
 Final  NAGASHIMA YUSEI(SHIDO-3) SCHMITT,Alain(FRA)
 
Women -63kg
 1st:XU,Lili(CHN)
 2nd:TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 3rd:VAN EMDEN,Anicka(NED) and SCHLESINGER,Alice(ISR)
 5th:XU,Yuhua(CHN) JOUNG,Da-Woon(KOR) WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA)
@¦@ˆÀ¼@t(ŠÂ‘¾•½—m‘å)‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  YASUMATSU,Haruka IPPON(1:55) GERBI,Yarden(ISR)
 Preliminary  XU,Yuhua(CHN) IPPON(1:32) YASUMATSU
 Semifinal  XU,Lili(CHN) IPPON(2:30) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Semifinal  TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL) YUSEI(YUKO) SCHLESINGER,Alice(ISR)
 Final  XU,Lili(CHN) YUSEI(WAZA-ARI) TSEDEVSUREN,Munkhzaya(MGL)
 
Women -70kg
 1st:CHEN,Fei(CHN)
 2nd:KIM,Seong-Yeon(KOR)
 3rd:BARBIERI,Erica(ITA) and YAO,Yuting(CHN)
 5th:BLANCO,Cecilia(ESP) SOL,Kyong(PRK) MARZOK,Iljana(GER) POLLING,Kim(NED)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚̏oê‚È‚µB
 
 Semifinal  KIM,Seong-Yeon(KOR) IPPON(0:14) BARBIERI,Erica(ITA)
 Semifinal  CHEN,Fei(CHN) YUSEI(GS HANTEI) YAO,Yuting(CHN)
 Final  CHEN,Fei(CHN) IPPON(3:08) KIM,Seong-Yeon(KOR)

Posted by cozytoy at 23:08


2011”N12ŒŽ16“ú
IJF Grand Prix Qingdao 2011[1st Day]

(CHN Qingdao, 16 December 2011)
 
Men -60kg
 1st:ZANTARAIA,Georgii(UKR)
 2nd:TAKATO,Naohisa(JPN)
 3rd:NOUR,Issam(FRA) and SMETOV,Yeldos(KAZ)
 5th:ENGLMAIER,Tobias(GER) A,Lamusi(CHN) MILOUS,Sofiane(FRA) PETRIKOV,Pavel(CZE)
@¦@ûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘å‘Š–͍‚j‚͏€—DŸB
 
Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) YUSEI(SHIDO-3) GANBAT,Boldbaatar(MGL)
 Preliminary  TAKATO YUSEI(SHIDO-2) JANG,Jin-Min(KOR)
 Preliminary  TAKATO IPPON(2:56) PETRIKOV,Pavel(CZE)
 Semifinal  TAKATO IPPON(3:48) SMETOV,Yeldos(KAZ)
 Semifinal  ZANTARAIA,Georgii(UKR) HANSOKU-GACHI(1:10) NOUR,Issam(FRA)
 Final  ZANTARAIA,Georgii(UKR) IPPON(3:19) TAKATO
 
Men -66kg
 1st:GADANOV,Alim(RUS)
 2nd:KOWALSKI,Tomasz(POL)
 3rd:DREBOT,Serhiy(UKR) and DRAGIN,Dimitri(FRA)
 5th:FASIE,Dan(ROU) HONG,Kuk Hyon(PRK) DUPRAT,Pierre(FRA) FARALDO,Francesco(ITA)
@¦@ûüã@’qŽji“ú‘Ì‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  DREBOT,Serhiy(UKR) YUSEI(YUKO) TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 Semifinal  GADANOV,Alim(RUS) YUSEI(GS YUKO 3:06) DREBOT,Serhiy(UKR)
 Semifinal  KOWALSKI,Tomasz(POL) IPPON(2:57) DRAGIN,Dimitri(FRA)
 Final  GADANOV,Alim(RUS) YUSEI(WAZA-ARI) KOWALSKI,Tomasz(POL)
 
Women -48kg
 1st:VAN SNICK,Charline(BEL)
 2nd:BLANCO,Oiana(ESP)
 3rd:TODA,Miri(JPN) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 5th:MORETTI,Elena(ITA) AKKUS,Sumeyye(TUR) PAYET,Laetitia(FRA) XIE,Shishi(CHN)
@¦@\“c@”ü—¢i‹ß‹E‘åj‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TODA,Miri(JPN) IPPON(4:53) MOSCATT,Valentina(ITA)
 Preliminary  TODA IPPON(2:24) MUNKHBAT,Urantsetseg(MGL)
 Preliminary  TODA YUSEI(YUKO) AKKUS,Sumeyye(TUR)
 Semifinal  VAN SNICK,Charline(BEL) YUSEI(SHIDO-2) TODA
 Semifinal  BLANCO,Oiana(ESP) IPPON(4:09) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Final  VAN SNICK,Charline(BEL) IPPON(1:41) BLANCO,Oiana(ESP)
 
Women -52kg
 1st:MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
 2nd:AN,Kum Ae(PRK)
 3rd:MIRANDA,Erika(BRA) and HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 5th:HE,Hongmei(CHN) GNETO,Priscilla(FRA) GOMEZ,Laura(ESP) HADDAD,Soraya(ALG)
@¦@‹´–{@—D‹Mi‹à‘òŠw‰@‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@óŠC@Ã(‚i‚q“Œ“ú–{ƒXƒ|[ƒc)‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  SAMAT,Aynur(TUR) IPPON(0:47) ASAUMI,Shizuka(JPN)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) IPPON(4:01) CARRASCOSA,Ana(ESP)
 Preliminary  HASHIMOTO YUSEI(GS SHIDO-2 2:59) KRAEH,Mareen(GER)
 Preliminary  HASHIMOTO IPPON(4:59) HADDAD,Soraya(ALG)
 Semifinal  AN,Kum Ae(PRK) IPPON(3:17) HASHIMOTO
 Semifinal  MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL) YUSEI(GS HANTEI) MIRANDA,Erika(BRA)
 Final  MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)HANSOKU-GACHI(4:38) AN,Kum Ae(PRK)
 
Women -57kg
 1st:KIM,Jan-Di(KOR)
 2nd:BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE)
 3rd:LU,Tongjuan(CHN) and LIU,Yang(CHN)
 5th:TUMEN-OD,Battugs(MGL) MALLOY,Mart(USA) DORJSUREN,Sumiya(MGL) FRANSSEN,Juul(NED)
@¦@“ú–{‘ã•\‘IŽè‚Ì”hŒ­‚È‚µB
 
 Semifinal  BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE) IPPON(3:31) LU,Tongjuan(CHN)
 Semifinal  KIM,Jan-Di(KOR) YUSEI(GS HANTEI) LIU,Yang(CHN)
 Final  KIM,Jan-Di(KOR) YUSEI(SHIDO-2) BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE)

Posted by cozytoy at 23:38


2011”N12ŒŽ11“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2011[3rd Day]

(JPN Tokyo, 11 December 2011)
 
Men -100kg
 1st:SAMOILOVICH,Sergei(RUS)
 2nd:HWANG,Hee-Tae(KOR)
 3rd:ANAI,Takamasa(JPN) and TSIREKIDZE,Irakli(GEO)
 5th:NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL) HAGA,Ryunosuke(JPN) SAYIDOV,Ramziddin(UZB) KRPALEK,Lukas(CZE)
@¦@ŒŠˆä@—²«i“V—‘åŠwEj‚Í‚RˆÊB
@¦@‰H‰ê—´”V‰îi“ŒŠC‘åj‚Í‚TˆÊB
@¦@‘Ÿº@@Ž÷iˆ®‰»¬j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށAŒF‘ã@—C•ãi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ANAI,Takamasa(JPN) IPPON(2:05) HIGASHI,Shintaro(USA)
 Preliminary  HAGA,Ryunosuke(JPN) YUSEI(SHIDO-2) CORREA,Luciano(BRA)
 Preliminary  MASUBUCHI,Tatsuki(JPN) IPPON(0:00) RAKOV,Maxim(KAZ)
 Preliminary  LEITE,Leonardo(BRA) IPPON(4:59) KUMASHIRO,Yusuke(JPN)
 Preliminary  ANAI YUSEI(YUKO) PETERS,Dimitri(GER)
 Preliminary  HAGA IPPON(4:35) VAN DER GEEST,Elco(BEL)
 Preliminary  TSIREKIDZE,Irakli(GEO) IPPON(1:07) MASUBUCHI
 Preliminary  ANAI IPPON(1:03) NAIDAN,Tuvshinbayar(MGL)
 Preliminary  HWANG,Hee-Tae(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 2:24) HAGA
 Semifinal  HWANG,Hee-Tae(KOR) YUSEI(WAZA-ARI) ANAI
 Semifinal  SAMOILOVICH,Sergei(RUS) IPPON(0:00) TSIREKIDZE,Irakli(GEO)
 Final  SAMOILOVICH,Sergei(RUS) HANSOKU-GACHI(4:52) HWANG,Hee-Tae(KOR)
 
Men +100kg
 1st:MIKHAYLIN,Alexander(RUS)
 2nd:CHO,Gu-Ham(KOR)
 3rd:SILVA,Rafael(BRA) and TANGRIEV,Abdullo(UZB)
 5th:KIM,Sung-Min(KOR) VERBIJ,Luuk(NED) CERAJ,Matjaz(SLO) ISHII,Ryuta(JPN)
@¦@Îˆä@—³‘¾(“ú–{’†‰›‹£”n‰ï)‚Í‚TˆÊB
@¦@—é–؁@ŒjŽ¡i‘ŽmŠÚ‘勳jA‰¤Žq’J„Žui“ŒŠC‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
@¦@ŽµŒË@@—´i‹ãB“d—́j‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OJITANI,Takeshi(JPN) IPPON(2:18) MAKARAU,Ihar(BLR)
 Preliminary  SILVA,Rafael(BRA) YUSEI(GS HANTEI) SHICHINOHE,Ryu(JPN)
 Preliminary  ISHII,Ryuta(JPN) IPPON(4:45) WOJNAROWICZ,Janusz(POL)
 Preliminary  MIKHAYLIN,Alexander(RUS) YUSEI(SHIDO-2) OJITANI
 Preliminary  CHO,Gu-Ham(KOR) YUSEI(GS WAZA-ARI 4:53) SUZUKI,Keiji(JPN)
 Preliminary  ISHII IPPON(1:00) VUIJSTERS,Grim(NED)
 Preliminary  TANGRIEV,Abdullo(UZB) IPPON(0:59) ISHII
 Semifinal  MIKHAYLIN,Alexander(RUS) YUSEI(GS HANTEI) SILVA,Rafael(BRA)
 Semifinal  CHO,Gu-Ham(KOR) YUSEI(YUKO) TANGRIEV,Abdullo(UZB)
 Final  MIKHAYLIN,Alexander(RUS) IPPON(4:39) CHO,Gu-Ham(KOR)
 
Women -70kg
 1st:UENO,Tomoe(JPN)
 2nd:BLANCO,Cecilia(ESP)
 3rd:TACHIMOTO,Haruka(JPN) and KLYS,Katarzyna(POL)
 5th:THIELE,Kerstin(GER) PASQUET,Marie(FRA) KIM,Seong-Yeon(KOR) ONO,Yoko(JPN)
@¦@ã–ì@”bŒbiŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂oj‚Í—DŸB
@¦@“c’m–{@—yi“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‘å–ì@—zŽqi—§–½ŠÙ‘åj‚Í‚TˆÊB¡ˆä@—DŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  UENO,Tomoe(JPN) IPPON(0:06) ANSON,Jennifer(PLW)
 Preliminary  TACHIMOTO,Haruka(JPN) YUSEI(YUKO) DAVYDOVA,Daria(RUS)
 Preliminary  UENO IPPON(3:37) ZUPANCIC,Kelita(CAN)
 Preliminary  KIM,Seong-Yeon(KOR) YUSEI(YUKO) IMAI,Yuko(JPN)
 Preliminary  ONO,Yoko(JPN) IPPON(3:29) ROBRA,Juliane(SUI)
 Preliminary  TACHIMOTO YUSEI(GS YUKO 2:28) THIELE,Kerstin(GER)
 Preliminary  UENO IPPON(3:45) PASQUET,Marie(FRA)
 Preliminary  BLANCO,Cecilia(ESP) IPPON(3:35) ONO
 Semifinal  UENO YUSEI(SHIDO-2) TACHIMOTO
 Semifinal  BLANCO,Cecilia(ESP) YUSEI(YUKO) KLYS,Katarzyna(POL)
 Final UENO IPPON(2:04) BLANCO,Cecilia(ESP)
 
Women -78kg
 1st:OGATA,Akari(JPN)
 2nd:HARRISON,Kayla(USA)
 3rd:WOLLERT,Heide(GER) and AGUIAR,Mayra(BRA)
 5th:VERKERK,Marhinde(NED) SATO,Ruika(JPN) MALZAHN,Luise(GER) VELENSEK,Anamari(SLO)
@¦@•ûˆŸ—¢i’}”g‘åj‚Í—DŸB
@¦@²“¡@—ڍiƒRƒ}ƒcj‚Í‚TˆÊB
@¦@’r“c‚ЂƂ݁iŽ©‰q‘à‘̈çŠwZjA‰ª‘º@’q”üiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  IKEDA,Hitomi(JPN) IPPON(0:33) YU,Ji-Yeon(KOR)
 Preliminary  OGATA,Akari(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) IKEDA
 Preliminary  VERKERK,Marhinde(NED) YUSEI(YUKO) OKAMURA,Tomomi(JPN)
 Preliminary  SATO,Ruika(JPN) YUSEI(GS WAZA-ARI 2:52) PUREVJARGAL,Lkhamdegd(MGL)
 Preliminary  OGATA YUSEI(WAZA-ARI) VERKERK,Marhinde(NED)
 Preliminary  WOLLERT,Heide(GER) YUSEI(WAZA-ARI) SATO
 Semifinal  OGATA YUSEI(WAZA-ARI) WOLLERT,Heide(GER)
 Semifinal  HARRISON,Kayla(USA) IPPON(3:48) AGUIAR,Mayra(BRA)
 Final  OGATA IPPON(4:24) HARRISON,Kayla(USA)
 
Women +78kg
 1st:SUGIMOTO,Mika(JPN)
 2nd:TACHIMOTO,Megumi(JPN)
 3rd:KIM,Na-Young(KOR) and POLAVDER,Lucija(SLO)
 5th:BLANCO,Giovanna(VEN) HASHIGUCHI,Nanami(JPN) KIM,Ji-Youn(KOR) BRYANT,Karina(GBR)
@¦@™–{@”ü(ƒRƒ}ƒc)‚Í—DŸB
@¦@“c’m–{@ˆ¤i‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚QˆÊB
@¦@‹´Œû‚ȂȂ݁i‹ß‹E‘åj‚Í‚TˆÊBŽs‹´ŽõX‰Øi‘åã•{Œxj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  HASHIGUCHI,Nanami(JPN) IPPON(3:15) ORTIZ,Idalys(CUB)
 Preliminary  POLAVDER,Lucija(SLO) IPPON(2:28) ICHIHASHI,Suzuka(JPN)
 Preliminary  TACHIMOTO,Megumi(JPN) IPPON(2:20) BLANCO,Giovanna(VEN)
 Preliminary  KIM,Na-Young(KOR) IPPON(5:00) HASHIGUCHI
 Preliminary  SUGIMOTO,Mika(JPN) IPPON(1:59) BRYANT,Karina(GBR)
 Semifinal  TACHIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI 2:17) KIM,Na-Young(KOR)
 Semifinal  SUGIMOTO IPPON(0:48) POLAVDER,Lucija(SLO)
 Final  SUGIMOTO YUSEI(GS HANTEI) TACHIMOTO

Posted by cozytoy at 23:05


2011”N12ŒŽ10“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2011[2nd Day]

(JPN Tokyo, 10 December 2011)
 
Men -73kg
 1st:AKIMOTO,Hiroyuki(JPN)
 2nd:ISAEV,Mansur(RUS)
 3rd:NAKAYA,Riki(JPN) and VAN TICHELT,Dirk(BEL)
 5th:KODZOKOV,Murat(RUS) JURAKOBILOV,Navruz(UZB) ELMONT,Dex(NED) LEGRAND,Ugo(FRA)
@¦@H–{@Œ[”Vi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í—DŸB
@¦@’†–î@@—́i“ŒŠC‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@‘å‘©@‹§•Fiˆ®‰»¬jAâV“¡@@—Áiˆ®‰»¬j‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  OTSUKA,Masahiko(JPN) IPPON(1:08) PAPAUX,David(SUI)
 Preliminary  NAKAYA,Riki(JPN) IPPON(2:21) SCVORTOV,Victor(MDA)
 Preliminary  AKIMOTO,Hiroyuki(JPN) YUSEI(YUKO) VOELK,Christopher(GER)
 Preliminary  VAN TICHELT,Dirk(BEL) YUSEI(YUKO) SAITO,Ryo(JPN)
 Preliminary  LEGRAND,Ugo(FRA) YUSEI(YUKO) OTSUKA
 Preliminary  NAKAYA YUSEI(WAZA-ARI) SHARIPOV,Mirali(UZB)
 Preliminary  AKIMOTO IPPON(1:49) NARTEY,Emmanuel(GHA)
 Preliminary  NAKAYA IPPON(3:51) KODZOKOV,Murat(RUS)
 Preliminary  AKIMOTO IPPON(4:22) JURAKOBILOV,Navruz(UZB)
 Semifinal  AKIMOTO IPPON(1:53) NAKAYA
 Semifinal  ISAEV,Mansur(RUS) IPPON(4:14) VAN TICHELT,Dirk(BEL)
 Final  AKIMOTO YUSEI(GS WAZA-ARI 2:19) ISAEV,Mansur(RUS)
 
Men -81kg
 1st:KAWAKAMI,Tomohiro(JPN)
 2nd:GUILHEIRO,Leandro(BRA)
 3rd:NAGASHIMA,Keita(JPN) and MARESCH,Sven(GER)
 5th:TOMA,Sergiu(MDA) BRUYERE,Francesco(ITA) NAKAI,Takahiro(JPN) BOZBAYEV,Islam(KAZ)
@¦@ìã@’qOiš ›{‰@‘åj‚Í—DŸB
@¦@’·“‡@Œ[‘¾i“ú–{’†‰›‹£”n‰ïj‚Í‚RˆÊB
@¦@’†ˆä@‹M—Ti—¬’ÊŒoÏ‘åj‚Í‚TˆÊBtŽR@—F‹Ii‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  HARUYAMA,Yuki(JPN) IPPON(2:57) MUSIL,Jaromir(CZE)
 Preliminary  KAWAKAMI,Tomohiro(JPN) IPPON(1:34) IVERSON,Brent(AUS)
 Preliminary  HARUYAMA IPPON(4:30) SCHMITT,Alain(FRA)
 Preliminary  NAGASHIMA,Keita(JPN) IPPON(4:18) CANTO,Flavio(BRA)
 Preliminary  NAKAI,Takahiro(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) STSIASHENKA,Aliaksandr(BLR)
 Preliminary  KAWAKAMI IPPON(4:37) MAGOMEDOV,Sirazhudin(RUS)
 Preliminary  TOMA,Sergiu(MDA) IPPON(3:01) HARUYAMA
 Preliminary  NAGASHIMA IPPON(0:39) BISCHOF,Ole(GER)
 Preliminary  NAKAI YUSEI(WAZA-ARI) RAJABLI,Elkhan(AZE)
 Preliminary  KAWAKAMI IPPON(2:54) CIANO,Antonio(ITA)
 Preliminary  NAGASHIMA IPPON(0:12) BRUYERE,Francesco(ITA)
 Preliminary  MARESCH,Sven(GER) YUSEI(WAZA-ARI) NAKAI
 Preliminary  KAWAKAMI IPPON(3:37) BOZBAYEV,Islam(KAZ)
 Semifinal  GUILHEIRO,Leandro(BRA) IPPON(3:05) NAGASHIMA
 Semifinal  KAWAKAMI YUSEI(WAZA-ARI) MARESCH,Sven(GER)
 Final  KAWAKAMI IPPON(3:50) GUILHEIRO,Leandro(BRA)
 
Men -90kg
 1st:NISHIYAMA,Masashi(JPN)
 2nd:GONZALEZ,Asley(CUB)
 3rd:VOPROSOV,Kirill(RUS) and LEE,Kyu-Won(KOR)
 5th:ILIADIS,Ilias(GRE) SONG,Dae-Nam(KOR) ONO,Takashi(JPN) MELONI,Roberto(ITA)
@¦@¼ŽR@«ŽmiV“ú–{»ècj‚Í—DŸB
@¦@¬–ì@‘ìŽui—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚TˆÊB
@¦@¼ŽR@‘åŠói’}”g‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB‹g“c@—D–çi“ŒŠC‘åj‚Í‚P‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  RANDL,Milan(SVK) YUSEI(WAZA-ARI) YOSHIDA,Yuya(JPN)
 Preliminary  ONO,Takashi(JPN) IPPON(2:21) PIONTEK,Zack(RSA)
 Preliminary  NISHIYAMA,Daiki(JPN) YUSEI(YUKO) GONTIUK,Roman(UKR)
 Preliminary  NISHIYAMA,Masashi(JPN) IPPON(3:51) TSENG,Han-Chieh(TPE)
 Preliminary  ONO IPPON(1:03) BOLAT,Timur(KAZ)
 Preliminary  MELONI,Roberto(ITA) IPPON(2:18) NISHIYAMA,D
 Preliminary  NISHIYAMA,M YUSEI(GS HANTEI) CHORIEV,Dilshod(UZB)
 Preliminary  LEE,Kyu-Won(KOR) YUSEI(GS HANTEI) ONO
 Preliminary  NISHIYAMA,M YUSEI(GS HANTEI) MELONI,Roberto(ITA)
 Semifinal  GONZALEZ,Asley(CUB) YUSEI(WAZA-ARI) VOPROSOV,Kirill(RUS)
 Semifinal  NISHIYAMA,M YUSEI(GS YUKO 2:34) LEE,Kyu-Won(KOR)
 Final  NISHIYAMA,M YUSEI(GS HANTEI) GONZALEZ,Asley(CUB)
 
Women -57kg
 1st:MATSUMOTO,Kaori(JPN)
 2nd:SATO,Aiko(JPN)
 3rd:SILVA,Rafaela(BRA) and YAMAMOTO,Anzu(JPN)
 5th:GASIMOVA,Kifayat(AZE) LOKO,Sarah(FRA) BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE) KIM,Jan-Di(KOR)
@¦@¼–{@@ŒOiƒtƒH[ƒŠ[ƒtƒWƒƒƒpƒ“j‚Í—DŸB
@¦@²“¡@ˆ¤Žqi—¹“¿Ž›Šw‰€EAˆ®ì“썂oj‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽR–{@@ˆÇi‹ËˆüŠw‰€‚j‚Í‚RˆÊB
@¦@Îì@@ŽœiƒRƒ}ƒcj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ISHIKAWA,Megumi(JPN) IPPON(5:00) FILZMOSER,Sabrina(AUT)
 Preliminary  SATO,Aiko(JPN) IPPON(1:59) VILLAVICENCIO,Diana(ECU)
 Preliminary  YAMAMOTO,Anzu(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) RENZI,Carli(AUS)
 Preliminary  MATSUMOTO,Kaori(JPN) YUSEI(SHIDO-2) LIEN,Chen-Ling(TPE)
 Preliminary  LOKO,Sarah(FRA) IPPON(1:43) ISHIKAWA
 Preliminary  SATO IPPON(1:47) FRANSSEN,Juul(NED)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) PAVIA,Automne(FRA)
 Preliminary  MATSUMOTO IPPON(3:00) GASIMOVA,Kifayat(AZE)
 Preliminary  SATO YUSEI(SHIDO-3) BOUKOUVALA,Ioulietta(GRE)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(WAZA-ARI) KIM,Jan-Di(KOR)
 Semifinal  MATSUMOTO IPPON(2:55) SILVA,Rafaela(BRA)
 Semifinal  SATO IPPON(2:58) YAMAMOTO
 Final  MATSUMOTO YUSEI(GS YUKO 2:37) SATO
 
Women -63kg
 1st:ZOLNIR,Urska(SLO)
 2nd:UENO,Yoshie(JPN)
 3rd:WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED) and TANAKA,Miki(JPN)
 5th:GERBI,Yarden(ISR) AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) MALZAHN,Claudia(GER) SCHLESINGER,Alice(ISR)
@¦@ã–ì@‡ŒbiŽOˆäZ—FŠCãAˆ®ì“썂oj‚Í‚QˆÊB
@¦@“c’†@”üˆßi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚RˆÊB
@¦@’J–{@ˆçŽÀiƒRƒ}ƒcjAˆÀ¼@tiŠÂ‘¾•½—m‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  UENO,Yoshie(JPN) IPPON(4:29) TRSTENJAK,Tina(SLO)
 Preliminary  TANIMOTO,Ikumi(JPN) IPPON(3:46) JOUNG,Da-Woon(KOR)
 Preliminary  YASUMATSU,Haruka YUSEI(GS HANTEI) DREXLER,Hilde(AUT)
 Preliminary  TANAKA,Miki IPPON(2:13) BARRETO,Ysis(VEN)
 Preliminary  UENO IPPON(1:28) KOENIG,Kylie(AUS)
 Preliminary  AGBEGNENOU,Clarisse(FRA) YUSEI(WAZA-ARI) TANIMOTO
 Preliminary  ZOLNIR,Urska(SLO) IPPON(2:30) YASUMATSU
 Preliminary  TANAKA IPPON(4:44) VAN EMDEN,Anicka(NED)
 Preliminary  UENO YUSEI(GS HANTEI) GERBI,Yarden(ISR)
 Preliminary  TANAKA YUSEI(YUKO) CHLESINGER,Alice(ISR)
 Semifinal  UENO IPPON(2:45) WILLEBOORDSE,Elisabeth(NED)
 Semifinal  ZOLNIR,Urska(SLO) YUSEI(YUKO) TANAKA
 Final  ZOLNIR,Urska(SLO) YUSEI(GS SHIDO-2 3:53) UENO

Posted by cozytoy at 23:55


2011”N12ŒŽ9“ú
IJF Grand Slam Tokyo 2011[1st Day]

(JPN Tokyo, 09 December 2011)
 
Men -60kg
 1st:YAMAMOTO,Hirofumi(JPN)
 2nd:KAWABATA,Ryo(JPN)
 3rd:HIRAOKA,Hiroaki(JPN) and TAKATO,Naohisa(JPN)
 5th:MUSHKIYEV,Ilgar(AZE) KIM,Won-Jin(KOR) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
@¦@ŽR–{@_Žji“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@ì’[@@—´i‘ŽmŠÚ‘åj‚Í‚QˆÊB
@¦@•½‰ª@‘ñWi—¹“¿Ž›Šw‰€EjEûü“¡@’¼Žõi“ŒŠC‘å‘Š–͍‚j‚Í‚RˆÊB
 
 Preliminary  TAKATO,Naohisa(JPN) IPPON(3:00) CHIEN,Chia Hung(TPE)
 Preliminary  HIRAOKA,Hiroaki(JPN) YUSEI(WAZA-ARI) ESIMBETOV,Gabit(UZB)
 Preliminary  KAWABATA,Ryo(JPN) IPPON(3:14) GALSTYAN,Arsen(RUS)
 Preliminary  YAMAMOTO,Hirofumi(JPN) IPPON(0:49) ALVES,Breno(BRA)
 Preliminary  TAKATO IPPON(2:48) PAISCHER,Ludwig(AUT)
 Preliminary  HIRAOKA IPPON(4:24) ENGLMAIER,Tobias(GER)
 Preliminary  KAWABATA YUSEI(GS HANTEI) MOOREN,Jeroen(NED)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(SHIDO-3) KOSSAYEV,Yerkebulan(KAZ)
 Preliminary  TAKATO YUSEI(WAZA-ARI) ZANTARAIA,Georgii(UKR)
 Preliminary  HIRAOKA YUSEI(YUKO) MUSHKIYEV,Ilgar(AZE)
 Preliminary  KAWABATA IPPON(2:53) KIM,Won-Jin(KOR)
 Preliminary  YAMAMOTO YUSEI(GS HANTEI) CHOI,Gwang-Hyeon(KOR)
 Preliminary  TAKATO IPPON(4:23) DAVAADORJ,Tumurkhuleg(MGL)
 Semifinal  KAWABATA IPPON(0:15) HIRAOKA
 Semifinaal  YAMAMOTO IPPON(2:04) TAKATO
 Final  YAMAMOTO IPPON(4:26) KAWABATA
 
Men -66kg
 1st:TAKAJO,Tomofumi(JPN)
 2nd:MOGUSHKOV,Musa(RUS)
 3rd:EBINUMA,Masashi(JPN) and KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 5th:URIARTE,Sugoi(ESP) LIM,Sergey(KAZ) DRAGIN,Dimitri(FRA) CHOI,Min-Ho(KOR)
@¦@ûüã@’qŽji“ú–{‘̈ç‘åj‚Í—DŸB
@¦@ŠC˜VÀ@‹§i–¾Ž¡‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@X‰º@ƒ•½i’}”g‘åj‚Í‚R‰ñí”s‘ށA•Ÿ‰ª@­Íi‚`‚k‚r‚n‚jj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  TAKAJO,Tomofumi(JPN) IPPON(1:09) POLLACK,Golan(ISR)
 Preliminary  EBINUMA,Masashi(JPN) IPPON(4:24) OATES,Colin(GBR)
 Preliminary  MORISHITA,Jumpei(JPN) IPPON(3:58) FASIE,Dan(ROU)
 Preliminary  DRAGIN,Dimitri(FRA) IPPON(3:53) FUKUOKA,Masaaki(JPN)
 Preliminary  TAKAJO IPPON(0:32) VALDERRAMA,Ricardo(VEN)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(GS WAZA-ARI 2:40) KORVAL,Loic(FRA)
 Preliminary  LIM,Sergey(KAZ) IPPON(2:49) MORISHITA
 Preliminary  TAKAJO YUSEI(YUKO) GADANOV,Alim(RUS)
 Preliminary  EBINUMA YUSEI(WAZA-ARI) LIM,Sergey(KAZ)
 Preliminary  TAKAJO IPPON(3:40) CHOI,Min-Ho(KOR)
 Semifinal  MOGUSHKOV,Musa(RUS) IPPON(2:03) EBINUMA
 Semifinal  TAKAJO IPPON(4:39) KHASHBAATAR,Tsagaanbaatar(MGL)
 Final  TAKAJO IPPON(2:49) MOGUSHKOV,Musa(RUS)
 
Women -48kg
 1st:ASAMI,Haruna(JPN)
 2nd:FUKUMI,Tomoko(JPN)
 3rd:VAN SNICK,Charline(BEL) and JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 5th:CHUNG,Jung-Yeon(KOR) CSERNOVICZKI,Eva(HUN) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS) YAMAZAKI,Tamami(JPN)
@¦@óŒ©”ª—ړށiƒRƒ}ƒcj‚Í—DŸB
@¦@•ŸŒ©@—FŽqi—¹“¿Ž›Šw‰€Ej‚Í‚QˆÊB
@¦@ŽRú±@Žì”üiŽO‰YŠw‰‘‚j‚Í‚TˆÊA‰““¡@G”üi’}”g‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  ENDO,Hiromi(JPN) YUSEI(SHIDO-2) SHIRAISHI,Ann(USA)
 Preliminary  YAMAZAKI,Tamami(JPN) IPPON(3:28) SCHWARTZ,Roni(ISR)
 Preliminary  ASAMI,Haruna(JPN) IPPON(4:08) ENDO
 Preliminary  FUKUMI,Tomoko(JPN) IPPON(4:02) MOSCATT,Valentina(ITA)
 Preliminary  YAMAZAKI IPPON(0:35) MENEZES,Sarah(BRA)
 Preliminary  ASAMI FUSEN-GACHI CHUNG,Jung-Yeon(KOR)
 Preliminary  FUKUMI IPPON(3:05) KONDRATYEVA,Nataliya(RUS)
 Preliminary  JEONG,Bo-Kyeong(KOR) YUSEI(YUKO) YAMAZAKI
 Semifinal  ASAMI YUSEI(GS HANTEI) VAN SNICK,Charline(BEL)
 Semifinal  FUKUMI IPPON(1:19) JEONG,Bo-Kyeong(KOR)
 Final  ASAMI IPPON(2:26) FUKUMI
 
Women -52kg
 1st:MIYAKAWA,Takumi(JPN)
 2nd:GNETO,Priscilla(FRA)
 3rd:BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) and HASHIMOTO,Yuki(JPN)
 5th:NAKAMURA,Misato(JPN) FORCINITI,Rosalba(ITA) TARANGUL,Romy(GER) GOMEZ,Laura(ESP)
@¦@‹{ì@‘ñ”üi¬¼‘å’J‚j‚Í—DŸB
@¦@‹´–{@—D‹Mi‹à‘òŠw‰@‘åj‚Í‚RˆÊB
@¦@’†‘º@”ü—¢iŽOˆäZ—FŠCãj‚Í‚TˆÊB‰Á‰ê’Jç•ÛiŽR—œŠw‰@‘åj‚Í‚Q‰ñí”s‘ށB
 
 Preliminary  NAKAMURA,Misato(JPN) IPPON(2:47) PARK,Da-Sol(KOR)
 Preliminary  MIYAKAWA,Takumi(JPN) IPPON(2:55) CARRASCOSA,Ana(ESP)
 Preliminary  HASHIMOTO,Yuki(JPN) IPPON(2:01) MUNKHBAATAR,Bundmaa(MGL)
 Preliminary  KAGAYA,Chiho(JPN) YUSEI(YUKO) MULLER,Marie(LUX)
 Preliminary  NAKAMURA IPPON(3:40) CHITU,Andreea(ROU)
 Preliminary  MIYAKAWA IPPON(2:26) SUNDBERG,Jaana(FIN)
 Preliminary  HASHIMOTO YUSEI(GS HANTEI) KIM,Mi-Ri(KOR)
 Preliminary  GNETO,Priscilla(FRA) YUSEI(SHIDO-3) KAGAYA
 Preliminary  BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB) YUSEI(GS YUKO 3:48) NAKAMURA
 Preliminary  MIYAKAWA IPPON(3:31) FORCINITI,Rosalba(ITA)
 Preliminary  HASHIMOTO YUSEI(GS HANTEI) TARANGUL,Romy(GER)
 Semifinal  MIYAKAWA IPPON(4:04) BERMOY ACOSTA,Yanet(CUB)
 Semifinal  GNETO,Priscilla(FRA) YUSEI(YUKO) HASHIMOTO
 Final  MIYAKAWA IPPON(3:40) GNETO,Priscilla(FRA)

Posted by cozytoy at 23:05